• Αυτό το θέμα έχει 268 απαντήσεις, 38 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 4 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 269 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #69595

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Επιβεβαιώνω κι εγώ, βόλτες όπως πριν κατά μόνας με αποστάσεις και μάσκα και λίγο λίγο και γενικά αν δεν είναι για παραλία μη με ενοχλείτε 😂😂 Πάω σούπερ μάρκετ και πέφτουν πάνω μου, ούτε λόγος για αποστάσεις , γενικά ένα κλίμα γιολο κυριολεκτικοτατα θαρρείς και πραγματικά το μόνο που τους κρατούσε μέσα ήταν το πρόστιμο. Με θλίβει αυτή η νοοτροπία του θα τύχει στους άλλους και όχι σε μένα αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι ! Και ναι, για άλλες δύο βδομάδες θα κινούμαι συντηρητικά μέχρι να δω πως θα πάνε τα κρούσματα. Ούτως ή άλλως τι να έκανα; Μόνο το κολυμβητήριο είχα που είναι κλειστό , τις φίλες και μέσω μεσεντζερ μια χαρά τις βλέπω…

    #69567

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κι εμείς είμαστε ακόμα προσεκτικοί γιατί έξω γίνεται χαμός. Μέχρι πάρτι-έκπληξη αποφάσισε να οργανώσει μια φίλη για το αγόρι της με 30 άτομα. Μέχρι να ανοίξει η σχολή μου τουλάχιστον και να ζεστάνει κι άλλο ο καιρός, θα βγαίνουμε όσο λιγότερο γίνεται.

    #69631

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Εγώ να πω ότι ανακάλυψα σήμερα τη συζήτηση αυτή και έχω σκάσει που δεν την είχα ανακαλύψει νωρίτερα!

    #69566

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τελικά συνηθίσαμε στην ησυχία μας και μας κακοφαίνεται η πολυκοσμία τώρα. Αυτό που μας έλειπε στην αρχή, αυτό μας φαίνεται περίεργο τώρα. Είναι αυτό που λέει η lioness, βρισκόμασταν σε αισθητηριακή αποστέρηση και ο βομβαρδισμός θορύβων και κόσμου μας φέρνει δυσφορία πλέον.

    Κι εδώ τα ίδια είναι, ο κόσμος σαν να πατήθηκε ένα κουμπί και όλα να επέστρεψαν στην πρότερη κατάσταση. Γι’ αυτό με ενοχλούν (και εκνευρίζουν) πάρα πολύ όλες αυτές οι αναφορές και διαφημίσεις για του Έλληνες που “πειθάρχησαν” και τα κατάφεραν και τα τόσα “μπράβο” και τα εύσημα για την “πειθαρχεία” και “σεμνότητα” που επέδειξαν κλπ κλπ. Μπούρδες. Αν δεν υπήρχαν τα πρόστιμα, όλοι έξω θα ήταν εξαρχής.

    #69643

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    @Φούστα δε νομίζω να τη δω πριν τα Χριστούγεννα 🙁 ..είναι Ρόδο και ακόμα κι ανεξαρτήτως ιού, το ταξίδι είναι σχεδόν απίθανο. Αλλά είναι σαν ροζουλί αφράτο συννεφάκι το μωρό μου!!

    Δεν μπορώ να πω ότι έχω δει το χαμό που περιγράφετε, εκτός από την καφετέρια κάτω απ’ το σπίτι μας όπου όλοι παίρνουν καφέ στο χέρι και στέκονται έξω απ’ την καφετέρια και πραγματικά, το μόνο που λείπει είναι τα τραπεζοκαθίσματα. Μέχρι και στην είσοδο της οικοδομής μας κάθονται! Ευτυχώς στους δρόμους σχεδόν όλους τους βλέπω με μάσκα, αλλά δεν έχω βγει εκτός της περιοχής μου, μόνο σε μέρη για περπάτημα πάω, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Στον άντρα μου έκαναν έλεγχο κιόλας σήμερα, κάποιες μέρες την εβδομάδα δουλεύει σε κοντινό νησί και μόλις κατέβηκε απ’ το καράβι, τον τσέκαραν.

    #69647

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Luthien: καλώς ήρθες! Κόπιασε στην παρέα μας χιχι

    @No_roots: ε μα πες τώρα! Προφανώς και αν δεν υπήρχε έλεγχος και πρόστιμα θα ήταν όλοι έξω! Στην Κρήτη συνέβαλε και το γεγονός ότι έχει πάνω από μήνα να δει κρούσμα και όλοι είναι ήσυχοι, δε φοβούνται πια. Αλλά έπαθα σοκ βλέποντας τη μισή πόλη στο κέντρο. Εγώ μία εκτύπωση βγήκα να κάνω που τη χρειαζόμουν και να πάρω έναν καφέ, δεν είχα αίσθηση τι με περιμένει. Έλεγα, σιγά μη δω πολύ κόσμο έξω, χωρίς ανοιχτά καταστήματα ή καφετέριες. Δεν είχα χώρο να σταθώ να φυλάξω το πορτοφόλι μου στην τσάντα μου επειδή το μισό Ηράκλειο αποφάσισε ότι έχει επείγουσα ανάγκη να πάρει αθλητικά (WTF?!). Μέτρησα πάνω από 25 άτομα έξω από το Cosmos στα λιοντάρια. Έπεφτε κόσμος πάνω μου (το λέω και το ξαναλέω γιατί μου φαίνεται απίστευτο).

    #69695

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κι εγώ σήμερα σας ανακάλυψα! Ας πω και τα δικά μου. Σε καραντίνα από καθαρά Δευτέρα εμείς, λίγο νωρίτερα γιατί το lockdown μας βρήκε όλους με ίωση. Από τότε έχω βγει μόνο 4 φορές έξω γιατί το παιδί μου και εγώ είμαστε σε ευπαθείς ομάδες. Ιδίως για το παιδί φοβάμαι πολύ γιατί το πρόβλημά του είναι αναπνευστικό. Δουλεύω από το σπίτι αλλά με τους μισούς πελάτες και δεν έχω την παραμικρή βοήθεια διότι εν μέσω κορονοϊου ο πατέρας μου ξεκίνησε χημειοθεραπειες και η κολλητή μου γέννησε (και πάνε όλα τα όνειρα ότι θα τη βοηθούσα και θα κανάκευα μπεμπέ καθημερινά). Είμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση, ας είναι καλά οι χαπαρες! Ωστόσο, δεν το βάζω κάτω, μένω στα καλά, πχ ότι κάνω τρελή παρέα με τα παιδιά μου και έχουμε δει μαζί όλο το Big Bang Theory.

    #69694

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    lioness, δεν μπορείς να δεις κρούσμα αν δεν κάνεις τεστ. Everybody knows that 😉

    no_roots αυτό ακριβώς. Και με τα πρόστιμα ακόμα, πολλοί ήταν στην κοσμάρα τους. Μένω σε μια αρκετά παραδοσιακή περιοχή και σε αρκετά σπίτια έβγαλαν όλη την καραντίνα βγάζοντας τραπεζάκια με καφέδες στο δρόμο και κάνοντας πηγαδάκια με όλη τη γειτονιά. Για απόσταση ούτε λόγος εννοείται.

    #69687

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @ lioness, πόσο δίκιο έχεις και εδώ ο κόσμος ήταν λες και περίμενε να τελειώσει κάτι. Πως όλο αυτό τελείωσε. Αλήθεια; Μιλούσα με γνωστό μου τις πρώτες μέρες που ο κόσμος βγήκε και λέω σκέφτομαι να φορέσω μάσκα στο σουπερ μαρκετ, προληπτικά. Μου λέει, μην κάνεις χαζομάρες θα φοβηθεί ο κόσμος!! Και εγώ φοβάμαι όταν ακούω τέτοια!
    @no_roots, έτσι ακριβώς αν υπήρχαν πρόστιμα πολλά θα ήταν διαφορετικά. Σίγουρα πολλοί είναι αυτοί που είναι νοιάζονται, υπάρχουν δυστυχώς και άλλοι που νομίζουν πως όλο αυτό έγινε εις βάρος μας, με κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω τι να πω. Ότι είναι μακριά μας, είναι εύκολο να το αγνοούμε και να το θεωρούμε ασήμαντο.

    #69716

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σας!
    Δεν είχα πάρει χαμπάρι το forum της καραντίνας και με κάλεσε η lioness και την ευχαριστώ!
    Πείτε μου, είμαι η μόνη που θέλω λίγη καραντίνα ακόμα; ντρέπομαι αλλά το λέω!

    #69715

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    @Aguafiestas ήσουν από τους σχολιαστές που σκεφτόμουν αρκετά όταν ξεκίνησε το θέμα του ιού λόγω των θεμάτων υγείας. Ελπίζω να είστε όλοι καλά, περαστικά στον πατέρα σου! Οι φίλοι μου επιβεβαιώνουν αυτό που βλέπω κι εγώ στη γειτονιά: οι πλατείες γεμίζουν με κόσμο που παρτάρει κάθε βράδυ.

    #69718

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχ βρε Aguafiestas πολύ λυπάμαι και για τον μπαμπά σου και για τη διάθεσή σου. Ειλικρινά εύχομαι όλα να πάνε καλά.

    Luthien καλωσήρθες!

    Σήμερα πήγα στο κομμωτήριο για τα νύχια μου. Το μόνο μέτρο που τηρούσαν ήταν οι μάσκες. Ούτε γάντια, ούτε αποστάσεις, ούτε 1 άτομο ανά 10 τ.μ., τίποτα απολύτως. Α και το κλιματιστικό, αλλά αυτό άλλο που δεν ήθελαν, εδώ το έκλειναν τις καλές μέρες.

    Windowtale όπως το λες, νομίζουν πως όλο αυτό έγινε εις βάρος μας. Πως μας κορόιδεψαν, τα “παραφούσκωσαν” και υπερέβαλαν για να μας κλείσουν μέσα ή οτιδήποτε άλλο. Και αυτά δεν τα άκουσα από έναν ή δύο δυστυχώς. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

    #69721

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχ και εγώ σήμερα σας ανακάλυψα εδώ! Τι να κάνω, καραντίνα με 2 μικρά και ένα νεογέννητο έχω γενικά λαλήσει. Και με κλειστά κολημβητήρια ξεκίνησα να τρέχω στους δρόμους μόνη μου σαν την τρελή για άσκηση. Όχι ο κόσμος δεν την παλεύει. Εδώ πριν την άρση των μέτρων στην γειτονιά ο άλλος έκανε τραπέζι σπίτι του του Αγ. Γεωργίου. 20 άτομα σε ένα μπαλκονάκι!

    #69735

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ααααααχ, αμποπαρεΐτσα!!! <3<3<3

    @V for vendetta: καλώς μας ήρθες!! Τα σχόλια ανανεώνονται με λίγο αργό ρυθμό, όπως και τα λοιπά σχόλια στο σάιτ, αλλά από το ολότελα, κάτι είναι κι αυτό! ΔΕΝ είσαι η μόνη που θες λίγη καραντίνα ακόμη, κι εγώ το ίδιο θέλω, αλλά με την έννοια ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει κι ας είναι ο κόσμος YOLO. Σήμερα είχα ανάγκη να βγω να περπατήσω, ντάλα μεσημέρι βγήκα, τι το θελα? Προφανώς μαζί με μένα είχαν την ίδια ιδέα και μαθητές, ζευγαράκια, γονείς με καρότσια κλπ κλπ κλπ. Έφυγα από παραλιακή γτ γινόταν χαμός, λέω ας πάω μία κέντρο, νωρίς είναι, ελπίζω να μην είναι η ίδια εικόνα με προχθές. Αμ δε! Τα ίδια κι εκεί. Γύρισα σπίτι και αποφάσισα ότι εγώ οφείλω να συνεχίσω τη ζωή μου σαν να είναι επίσημη καραντίνα, όπως έκανα ούτως ή άλλως και πριν επιβληθεί η επίσημη καραντίνα, είχα μπει οικειοθελώς από μόνη μου γιατί έβλεπα τι έρχεται. Αν ο κόσμος δεν καταλαβαίνει, τι να κάνω, θα συνεχίσω να βγαίνω για περπάτημα στο κέντρο 11 τη νύχτα 1-2 φορές την εβδομάδα, επειδή οι πολλοί δε νιώθουν και νομίζουν ότι όλο αυτό είναι ένα αστείο. Δεν γίνεται να βγαίνω δύο στενά πάνω από το σπίτι μου (μένω κέντρο) και να πέφτει κόσμος πάνω μου.
    Στη δουλειά έχουν χαλαρώσει επίσης πολύ τα πράγματα, χθες κάναμε συνάντηση 10 άτομα σε ένα γραφείο 2Χ3. Συζητάνε για επιστροφή των φοιτητών στις κλινικές 25 Μαΐου, και ούτε θέλω να σκέφτομαι πόσα άτομα θα μαστε σε αυτή τη ρημαδοκλινική, πόσα άτομα θα μπαινοβγαίνουν στο ρημάδι το γραφείο ειδικευόμενων που έχει γίνει κέντρο διερχομένων (ασθενείς, συνοδοί, άλλοι γιατροί, επιμελητές, πρωινή καθιστή ενημέρωση κλπ κλπ).

    @aguafiestas: περαστικά στον μπαμπά σου! Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Αγαπώ Big Bang Theory!

    @No_roots: πήγα χθες κομμωτήριο. Όπως σας είχα γράψει, δεν είχα προλάβει να κουρευτώ προ καραντίνας, είχα φτάσει σε σημείο να μπερδεύουν στο χτένισμα και στο λούσιμο και να σπάνε. Έκανα την καρδιά μου πέτρα και πήγα. Μέσα ήταν 3 πελάτισσες και οι δύο κομμώτριες, σε έναν μικρό σχετικά χώρο. Η κομμώτρια επέμενε να μπω, της είπα ότι θα περιμένω έξω. Είχα την αφελή ελπίδα ότι θα είχαν προγραμματίσει τα ραντεβού τους έτσι ώστε να υπάρχει κενό ανάμεσα στα ρανεβού, μη συνωστισμός κλπ κλπ. Διαψεύστηκα παταγωδώς.

    @Rubia: υπομονή! Να φροντίζεις τον εαυτό σου. Κι εμένα κλειστό το πιλάτες από μέσα Μαρτίου, αλλά συνεχίζω στο σπίτι μόνη μου με συνέπεια 2-3 φορές την εβδομάδα. Και δεν έχω σκοπό να ξαναγυρίσω, ακόμη κι αν ανοίξουν, γτ φοβάμαι να ακουμπάω το πρόσωπό μου και τα χέρια μου στα στρώματα και να μαστε 8-10 άτομα σε κλειστό χώρο. Όταν μου τη βαρέσει πολύ, παίρνω τους δρόμους αργά το βράδυ.

    #69747

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κολυμβητήρια.Προφανώς ξέχασα και να γράφω!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 269 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.