• Αυτό το θέμα έχει 268 απαντήσεις, 38 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 4 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 269 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #70089

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Louk Ritia εδώ σε εμάς (νότια Αθήνας) γίνεται χαμός, σα να μην πέρασε μια μέρα. Το Σάββατο το μποτιλιάρισμα στο ρεύμα προς Γλυφάδα ήταν παρόμοιο με αυτό του Ιουλίου όταν γυρνούν από τη θάλασσα (από εκεί γυρνούσαν δηλαδή) και οι παραλίες, ειδικά αυτές που έχουν περατζάδα για βόλτα, ήταν γεμάτες. Η Γλυφάδα, δε, ήταν λες και ήταν Κυριακή Χριστουγέννων με ανοιχτά τα μαγαζιά, δεν μπορούσες να περπατήσεις από τον κόσμο. Σε ένα μαγαζί που έφτιαχνε καφέδες (take away) μετρήσαμε περί τα 40 άτομα ουρά η ώρα 8 το απόγευμα! Την Κυριακή μια από τα ίδια. Αφού αναπολούσαμε τις μέρες που ήταν όλα άδεια και περπατούσαμε στη μέση του δρόμου ανενόχλητοι 😕

    #70095

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    χαιρετώ τα πλήθη, ιδίως τα κορίτσια των όμορφων νησιών!χαίρομαι πολύ που διαβάζω τα νέα σας!

    την προηγούμενη εβδομάδα επέλεξα να συνεχίσω την καραντίνα και να κυκλοφορώ πολύ συντηρητικά. Εχει πάρα πολύ κόσμο έξω στη γειτονιά μας, να αράζει σε παγκάκια, στις πλατείες, είναι και η ζέστη που “βοηθάει”. Σήμερα είχα ένα ραντεβού σε άλλη περιοχή – πέριξ του κέντρου- οπότε κυκλοφόρησα αρκετά. Μπορώ να πω ότι η εικόνα του κέντρου της Αθήνας μου θύμισε εικόνες προ πανδημίας. Ίδια σχεδόν κίνηση και πολυκοσμία. Μου έκανε εντύπωση που όλος ο κόσμος στα ΜΜΜ φορούσε μάσκα. Επίσης πέτυχα πάρα πολύ αστυνομία. Υπήρχαν 2-3 αστυνομικοί που τσέκαραν στα λεωφορεία και έκαναν συστάσεις σε όποιον δε φορούσε μάσκα. Πέτυχα για πρώτη φορά και την ομάδα των ποδηλατών της αστυνομίας. Από μακριά νόμιζα ότι ήταν από κάποιο ποδηλατικό σύλλογο ή κάτι τέτοιο γιατί είχαν ανάλογη σωματοδομή και φορούσαν άσπρα κολλητά μπλουζάκια.

    Εχθές επίσης πήγα και στο Πεδίον του Άρεως που αν και είναι κοντά στο σπίτι μας, δεν το τιμάμε αρκετά. Μου έφερε στο μυαλό εικόνες ευρωπαϊκών πάρκων, όλα καθαρά, χωρίς περίεργα σούρτα φέρτα όπως παλιότερα. Λειτουργεί πλέον και αναψυκτήριο μέσα στο πάρκο και υπάρχει και ένα κρυμμένο ποταμάκι με πλατάνια (χθες δεν είχε τρεχούμενο νερό δυστυχώς).

    ΥΓ. πεθαίνω γιατί στο discord όχι μόνο δημιουργήθηκε κανάλι Λένα Μαντά αλλά και γιατί εξελίχθηκε σε ανάλυση Χάρι Πότερ

    #70118

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα,
    αναγνώστρια από την Καλαμαριά. Η κίνηση στον πεζόδρομο σαν να μην υπήρξε ποτέ η πανδημία. Όλος ο κόσμος είναι έξω. Και φυσικά κανείς δεν τηρεί τις αποστάσεις και τα μέτρα ασφαλείας. Ακόμα και οι ηλικιωμένοι που είναι και αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο. Οι ουρές στα καταστήματα πολύ μεγάλες. Θέλω να σχολιάσω επίσης τον λανθασμένο τρόπο που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι τις μάσκες. Πιστεύω ότι καλύτερα να μην τις φορούσαν.

    #70133

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Συμφωνώ απολύτως με την Ευνοούμενη, δεν έχω δει κανέναν όταν πιάνει τη μάσκα, να το κάνει σωστά. Σαν να μην τη φοράνε.

    @Φούστα δούλευα κοντά στο Πεδίον του Άρεως και μάλιστα πολλές φορές πήγαινα με τα πόδια από το σπίτι (μένω σχετικά κοντά στην Αχαρνών…1 ώρα περπάτημα μέχρι τη δουλειά). Δεν προλαβαίνω γμτ να μπω στο discord με την ησυχία μου, ο άντρας μου γυρνάει αργά και ίσα που προλαβαίνω να μπω εδώ και μετά να ξεκινήσω δουλειά τα βράδια.

    @no_roots τελικά κάπως έτσι είναι παντού η κατάσταση. Τα ίδια μου λέει κι ο πατέρας μου για Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τι να πω…μου κακοφαίνεται όλο αυτό κιόλας μετά από τόση καραντίνα. Όλα μοιάζουν κάπως μακρινά, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι μακρινά. Σκέφτομαι πώς πέρασαν οι τελευταίοι δύο μήνες και μου φαίνεται απίστευτο.

    Δε θυμάμαι αν το ανέφερα, αλλά την Κυριακή είδα επιτέλους τη θεία και τη γιαγιά μου στον Πειραιά (όπου σε πολύ κεντρικό δρόμο πρέπει να είχε χιλιόμετρα ολόκληρα διπλοπαρκαρισμένα). Δεν το πιστεύαμε ότι ήμασταν ξανά αγκαλιά, το μόνο που με στενοχώρησε ήταν που η γιαγιά πλέον έχει αρχίσει σιγά σιγά να περνάει σ’ αυτή τη φάση που μετατρέπεται σε κάτι άλλο, δε μας αναγνωρίζει κάποιες φορές, μπερδεύει τη μέρα με τη νύχτα…είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο αλλά κλιμακώνεται απότομα.

    #70190

    milky
    Συμμετέχων

    Γειά σας!Στην δικη μου περιοχη θα έλεγα πιο πολυ κοσμο εβλεπα πριν κατα τη διάρκεια του εγκλεισμού απο το πασχα και μετά παρά τώρα που σταματησαν τα μέτρα.Τωρα ο κοσμος κυκλοφορεί νορμάλ νομιζω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο.Στο κομμωτηριο ο κόσμος άλλοτε μαγκωμένος άλλοτε χαλαρος.Εχουμε αρκετό κόσμο όπως είναι αναμενόμενο αλλά δεν γίνεται και ο κακός χαμός γιατι τα ραντεβου είναι πια φιξαρισμένα,δεν ερχεται πια κανείς εξ απροόπτου.@ Louk Ritia κουράγιο για την γιαγιά σου και υπομονη.
    Υ.Γ. θα ηθελα να αναφερω οτι οταν διαβαζα αμπα στην αρχη για να θυμαμαι τα ψευδωνυμα που αντιστοιχουν, τα ειχα συνδυασει κάπως στο μυαλο μου π.χ. φουστα κλαρωτη και ποντια ιντερνασιοναλ= πολυ ενδιαφέροντα ψευδώνυμα και χαρακτηριστικές απαντησεις ,Louk Ritia & No Roots= απαντησεις σε παρόμοιο ύφος και μηκος κύματος.

    #70198

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Βγήκα μια βόλτα με την κουμπάρα μου σήμερα στο Αιγάλεω και ομολογώ οτι ένα σοκ το έπαθα. Σχεδόν όλοι κυκλοφορούν χαλαροί, λες και δεν έχει συμβεί τίποτα, λες και δεν ήμασταν καραντίνα 2 μήνες. Πολύ ελάχιστος κόσμος προσέχει αποστάσεις και φοράει μάσκα. Ελπίζω να βοηθήσει ο καιρός και να αποφύγουμε νέο κύμα.
    Loyk Ritia πολύ λυπάμαι για τη γιαγιά σου. Είναι πολύ δύσκολο, μόνο κουράγιο μπορώ να σου ευχηθώ.
    Φούστα το κανάλι στο discord είναι ό,τι καλύτερο έχει συμβεί αυτές τις μέρες.

    #70206

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    @Po the Panda μου φαίνεται τελικά πολλές μένουμε κοντά! Μακάρι να γνωριστούμε κάποια στιγμή!

    @milky πολύ πρακτικό αυτό με τα ψευδώνυμα! Εγώ με τα άβαταρ τα χω συνδέσει κυρίως και λίγο πολύ, όλοι νομίζω έχουμε καταλάβει σε τι μήκος κύματος σχολιάζει ο καθένας.

    #70259

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Louk Ritia κι εγώ το ελπίζω. Το έχω βάλει σκοπό να έρθω στην επόμενη συνάντηση, αν δεν έχω πάλι καμιά ατυχία τελευταία στιγμή.

    #70264

    acantholimon
    Συμμετέχων

    Ωραίο είναι,να βρίσκω ανθρώπους εδώ, που έχουν σχέση με το νησί. Αρετούλα, μια χαρά καυγατζήδες έχει παντού. Τώρα μάλιστα που βγαίνει και περισσότερος κόσμος κι έχουν κουφαθεί όλοι με τα χλοοκοπτικά και τα σκαπτικά μηχανήματα, φωνάζουν τόσο πολύ, που δεν ξέρω πότε τσακώνονται ή απλά συζητάνε.

    Διάθεση ακορντεόν αυτές τις μέρες. Ακόμα δυσκολεύομαι, να διαχειριστώ τις πληροφορίες. Εκεί που αισθάνομαι, ότι αντέχω και ξεθαρρεύω, εκεί μου σκάει η βλακεία, η παλαβωμάρα, η κομματική προσέγγιση των θεμάτων χωρίς κανένα άλλο κριτήριο, και τα κλείνω όλα. Για μένα τώρα είναι, που ξεκινάει κι η πραγματική αίσθηση εγκλεισμού κι αυτό με επηρεάζει αρνητικά. Τόσους μήνες η συμβίωση με το σόι δεν παλεύεται. Θέλω να γυρίσω σπίτι μου, να μείνω μόνη μου και να κάνω σεξ. Απ’τη μια σκέπτομαι, ότι είναι εποχή σύνεσης και υπευθυνότητας κι απ’ την άλλη φουντώνει μέσα μου η “πλατεία”. Με κρατάει η θάλασσα. Η πρώτη βουτιά. Λίγο ακόμα να ζεστάνει ο καιρός. Να θυμηθώ πόσο υποφέρω στην Αθήνα από τη ζέστη. Να πάρω την πρώτη κρυάδα, που μου κόβει την ανάσα περισσότερο από χαρά παρά από τη θερμοκρασία του νερού.Να ανεμίσουν στην αύρα του Αιγαίου οι αξύριστες τριχούλες των ποδαριών μου.Καλά για αυτό το τελευταίο, το ποιητικό κάτι θα κάνω τις επόμενες μέρες, γιατί έχω καταντήσει σαν μισομαδημένο Γέτι.

    #70370

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα στην παρέα!

    Εδώ ο καιρός έχει τρελαθεί. Προχθές είχε 36 ολόκληρους βαθμούς, δε νομίζω ότι θυμάμαι ποτέ τόση ζέστη Μάη μήνα.
    Σε άλλα νέα, οι άνθρωποι δεν κρατιούνται προφανώς. Όλη η πόλη είναι γεμάτη, κατέβηκα σήμερα κέντρο να πάρω ένα δώρο και γινόταν χ α μ ο ς. Το μόνο που έλειπε ήταν οι ανοιχτές καφετέριες με κερέκλες και οι τουρίστες.
    Περίεργη βδομάδα πέρασα, πλησιάζει ο καιρός που θα πέταγα για το Πανευρωπαϊκό και μου κακοφαίνεται. Ονειρεύομαι αεροπλάνα και περπάτημα σε άγνωστες πόλεις, να μη σκέφτομαι τίποτα.

    #71822

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Βρε παιδιά να σας ρωτήσω… φοβάστε κι εσείς ακόμα ή μόνο εγώ είμαι έτσι;

    Δηλαδή οκ δεν κάνω υπερβολές, δεν απολυμαίνω τα πάντα πλέον, δεν φοράω μάσκα παντού, πάω για εξετάσεις πιο άνετα, ακόμα και για φαγητό έξω πήγα, αλλά ακόμα φοβάμαι. Δεν μπαίνω στο μετρό, δεν παίρνω ταξί, δεν φιλιέμαι-αγκαλιάζομαι με φίλες, δεν πηγαίνω και δεν δέχομαι επισκέψεις στο σπίτι, δεν θέλω να μπει τρίτος στο αυτοκίνητο, προτιμώ να συνεχίσω τη γιόγκα διαδικτυακά από το να πάω στη σχολή και δεν νιώθω άνετα να επισκεφτεί ο άντρας μου συγγενή του στο νοσοκομείο.

    Σίγουρα αν δεν ήμουν έγκυος θα ήμουν πιο χαλαρή, αλλά και πάλι ερωτώ: μήπως είμαι υπερβολική τελικά;

    #71855

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    γεια σας μετα-καραντινιακές κόρες!

    no roots, κι εγώ ακόμα είμαι επιφυλακτική! Βλέπω όμως ότι ο υπόλοιπος κόσμος μέσα σε ένα 24ωρο ξέχασε όσα – υποτίθεται- εφαρμόζαμε τόσο καιρό για την ασφάλειά μας.

    Πώς πηγαίνει η εγκυμοσύνη σου;

    #71857

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλέ τα ξέχασαν εντελώς, και άμα τους πεις και τίποτα σχεδόν σε κοροϊδεύουν, τύπου “μα καλά ακόμα τα πιστεύεις αυτά;”, τους φαίνεται περίεργο που ακόμα προσέχεις ή φοβάσαι. Έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο και πραγματικά απογοητεύομαι, εκτός από το ότι εκνευρίζομαι δηλαδή.

    Μια χαρά πάει φουστίτσα μου, μικροπροβλήματα με ταλαιπωρούν αλλά γενικά όλα καλά. Μου λείπει το κάπνισμα και τα γλυκά, να πω την αλήθεια 😋.

    #71912

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    No roots κι εγώ φοβάμαι ακόμα. Και φοβάμαι περισσότερο ακριβώς λόγω του ότι όλοι έχουν χαλαρώσει τόσο και δεν προσέχουν καθόλου ούτε παίρνουν μέτρα. Κι εγώ συνεχίζω εξ αποστάσεως ό,τι μπορώ και θα το κάνω για πολύ καιρό ακόμα. Φοβάμαι ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι δεν εξαφανίστηκε ο ιός στις 4 Μαΐου και ότι αν δεν προσέχουμε θα ξανάχουμε τα ίδια. Έχουμε γνωστό ο οποίος ήταν πάνω από βδομάδα στην εντατική και ο οποίος μας περιέγραψε πόσο εφιαλτικό είναι αυτό το πράγμα. Δεν ξέρω αλλά πραγματικά δεν θα το ρίσκαρα για να πιώ τον καφέ μου ή το ποτάκι μου κάνοντας ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου.
    Ειδικά εσύ που είσαι και έγκυος no roots εγώ πιστεύω κάνεις πολύ καλά! Και άσχετα από το τι πιστεύω εγώ αφού εσύ αυτό νιώθεις άνετα να κάνεις αυτή τη στιγμή, αυτό να κάνεις. ❤

    #71968

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    no roots κι εγώ φοβάμαι γιατί βλέπω οτι ο κόσμος δεν κρατάει αποστάσεις ούτε προσέχει ιδιαίτερα. Μόνη εξαίρεση το μετρό που μπήκα αναγκαστικά και φορούσαν όλοι μάσκα και κρατούσαν αποστάσεις. Λες και ήμουν σε άλλη χώρα, πουθενά αλλού δεν εχω δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 269 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.