• Αυτό το θέμα έχει 46 απαντήσεις, 17 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Billy.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #40607

    Billy
    Συμμετέχων

    Μαφάλντα,ο Τύριον ήταν υπό κρίση και πίεση.
    Πίστευε ακόμα στην Ντενίρις και ήξερε ότι ο Βαρυς πάει να την καθαρίσει.
    Νομίζω δεν είχε επιλογή.

    Ίσως δεν ήξεραν πώς να χειριστούν τον χαρακτήρα του και απλά βρήκαν έναν τρόπο να τον βγάλουν (κατά την γνώμη μου με πλοκή που στέκει) από την μέση.

    Nota Bene,πιστεύω ότι ο Σνόου θα την φάει την Ντενίρις μαζί και τον δράκο.
    Είναι ο μόνος που ίσως μπορεί να πλησιάσει τον δράκο χωρίς να γίνει κοντοσούβλι.
    Επιπλέον ως μισός Ταργκάριαν ίσως δεν καίγεται όπως η Ντενίρις,δεν το ξέρουμε αυτό ακόμα.
    Γενικά όσοι έχουν αναστηθεί,εχουν αναστηθεί (υποτίθεται) για πιο σοβαρό λόγο από το να κάτσουν απλά στο θρόνο.
    Δλδ σχετίζεται με την μάχη με τους White Walkers,εγώ τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει.
    Ο Σνόου είναι κύριος χαρακτήρας και δεν έχει κάνει τίποτα στην 8η σεζόν,ειναι απλά ένας yesman.
    Άρα λογικά είναι η σειρά του να κάνει κάτι που θα κάνει πάταγο.
    Αυτό το λέω με την λογική που έχουν οι 2 δημιουργοί που είπαν ότι τον τον Night King αποφάσισαν να τον σκοτώσει η Άρυα γιατί όλο ο Σνόου έκανε τον ήρωα, ας δούμε και κάποιον άλλο εν δράσει.

    Δλδ άρπα κόλλα λογική…

    Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν άλλο πλην του Σνόου να αντιμετωπίζει τον Ντρόγκο.

    Ίσως μόνο ο Μπράν αν κάνει warg η κάτι άλλο ευφάνταστο.

    Γιατί κι ο Μπράν ουσιαστικά τίποτα δεν έχει δείξει.

    Τέλος στο θρόνο βλέπω να μην κάθεται κανείς,κατι σαν συμβούλιο θα φτιαχτεί και σημαντικό ρόλο θα έχει (το ζευγάρι πλέον) η Σάνσα με τον Τύριον.

    #40616

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Εγώ ανυπομονώ να διαβάσω τις ατέλειωτες περιγραφές του Μάρτιν, ΑΝ και όταν βγούνε τα δύο τελευταία βιβλία της σειράς, για να ικανοποιηθώ με ένα πλήρες character development που στους 2 τελευταίους κύκλους πήγε περίπατο: στη Daenerys γίνεται το κλικ της τρέλας μέσα σε δευτερόλεπτα ενώ ως τότε ήταν η καλή, the breaker of chains, λατρεμένη στο κοινό κλπ., ο Tyrion μετατρέπεται σε άβουλη μαριονέτα (πόσο δίκιο η Sansa όταν του είπε “I USED to think you were the cleaverest man alive”) ενώ πουλούσε και αγόραζε κάθε χαρακτήρα με ευκολία, ο Jon Snow αναστήθηκε απ’ ό,τι φαίνεται απλά για να μάθει ότι το αληθινό του όνομα είναι Aegon Targaryen και για να bend the knee… και αυτά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

    Σχετικά με το τέλος της σειράς έχουν διαρρεύσει κάτι leaks στο Reddit από έναν λογαριασμό που είχε πέσει μέσα στα βασικά γεγονότα του 5ου επεισοδίου, αλλά, επειδή γύρισαν πολλές διαφορετικές εκδοχέ ςτου φινάλε, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να είναι αξιόπιστα. Προσωπικά, επειδή και ο ίδιος ο Martin έχει πει πως η ιστορία είναι εμπνευσμένη από τον War of the Roses, έχω πειστεί ότι στον θρόνο θα καθίσουν ο Tyrion και η Sansa. Και αυτή η περιγραφή στο Reddit με έπεισε ακόμα παραπάνω:

    How the War of the Roses predicts the ending to Game of Thrones from freefolk

    #40622

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @mafalfda Δε περιμένω τίποτα ανατρεπτικό τις δύο τελευταίες σεζόν όλοι οι χαρακτήρες έχουν πάρει το δρόμο τους και απλά περιμένουμε να το δούμε και επί της οθόνης, αυτός είναι και ο λόγος που κατά τη γνώμη μου απογοητεύει πολλούς η σειρά δεν έχει πια αυτή την έκπληξη που είχαν οι χαρακτήρες στην αρχή, που έβλεπες τις καλή πλευρά κάποιου από εκεί που δε το περίμενες βλ. Jaime.
    Παραγνωριστήκαμε με τους ήρωες…

    #40621

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πιστεύω ο Γιαννάκης θα τη σκοτώσει τη Dany, κάτι πρέπει να κάνει και αυτός δε γίνεται να πάρει το θρόνο χωρίς να κάνει τίποτα!
    Επίσης παρόλο που είδαμε πως ο Tyrion έδωσε τον Varys, νομίζω η Dany το ήξερε ήδη δε την είδα να πέφτει και από τα σύννεφα, και φάνηκε πως ο varys πρώτη φορά λειτούργησε τόσο προδίδοντας τόσο απροκάλυπτα, πιστεύω πως βιαζόταν να διαδώσει τα νέα για την καταγωγή του Jhon πριν το φάει λάχανο το κορίτσι!
    Πάντως γενικά το επεισόδιο με ενθουσίασε, περιμέναμε από τη 1η κιόλας σεζόν να έρθοουν οι δράκοι και να τα κάνουν σαματά και επιτέλους έγινε, γατάκια τους είχαν καταντήσει τους δράκους πια.
    Τέλος ρε παιδιά δε καταλαβαίνω γιατί απογοήτευσε τόσο τους fans το τέλος της Cersei (αγαπημένη) μετά το shame που έφαγε από τα σπουργίτια (δε θυμάμαι σεζόν), τι άλλο να πάθαινε που θα μας ευχαριστούσε να τη σουβλίσουν; έτσι και αλλίως περιμέναμε το θάνατό της και έγινε όπως έπρεπε κυνηγημένη, ηττημένη με μόνο σύμμαχο δίπλα της τον αδελφούλη!

    #40630

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Negative creep πολυ θα θελα να κάτσουν στο θρόνο ο Tyrion και η Sansa, η έστω ένας απτόυς δύο, αλλά τα leaks που είδα σήμερα αλλά λένε (δεν ξέρω αν τα είδατε, σε κάθε περίπτωση μη σας το χαλάσω, ελπίζω να είναι μουφες)

    #40637

    Μεγάλη Αδερφή
    Συμμετέχων

    Χαίρομαι που εγώ μια ταπεινή, καθόλου φανατική θεατής got, που το είδα μετά από συναισθηματικό εκβιασμό συγγενούς και μιας και το nova το έβαλε όλο, έχω την ίδια άποψη με τους περισσότερους από εσάς τους φανατικούς! Χαίρομαι που μπορώ να βγω να το φώναξω, να το πω! Οι δύο τελευταίοι κύκλοι 7 και 8 δεν…
    Επίσης το ότι δεν έχουν βιβλίο να πατήσουν κάποια διαφορά κάνει.

    #40734

    Billy
    Συμμετέχων

    Mafalda μην μας κάνεις έμμεσο σπόιλερ!!

    Εγώ το θεωρώ πολύ πιθανό να καταλήξουν μαζί και είτε να κυβερνήσουν τον βορά είτε κάτι σαν συμβούλιο στο Kings Landing

    #40733

    Billy
    Συμμετέχων

    Μεγάλη Αδερφή, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος φανατικός για να μετράει η άποψή του!
    Άσε που μερικοί από εμάς τους πιο φανατικούς το έχουμε ψυρισει τόσο πολύ που στο τέλος όλα μας βρωμάνε!! Χαχαχα

    Μπορείς λοιπόν να αρχίσεις να μιυρμιυρίζεις..
    One of us, one of us…. 🙂

    #40803

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου; Χωρίς να διαφωνώ με τις περισσότερες παρατηρήσεις, ίσως κατανοώ λίγο παραπάνω το γεγονός ότι δε γίνεται σε μία σεζόν να λήξεις μια τέτοιου είδους σειρά, οπότε αν το επιδιώξεις, χρειάζονται συμβιβασμοί.

    Ωστόσο, θέλω να αναφερθώ στον ΝΚ. Αυτό που ξέρουμε γι’ αυτόν είναι ότι όσο έχει τον στρατό των Νεκρών είναι ανίκητος, για ευνόητους λόγους. Χωρίς τον στρατό των Νεκρών δεν ξέρουμε τις δυνάμεις του, πέρα του ότι είναι πράγματι πολύ δυνατοί αλλά εξαϋλώνονται με την επαφή τους με Δρακόγυαλο ή Βαλλυριανό ατσάλι. Πώς ακριβώς θα νικούσαν λοιπόν τον ΝΚ αφού τον στρατό του δε γίνεται να τον εξουδετερώσουν; Θα έπρεπε να επιτεθούν στον ίδιο. Αυτό προσπάθησαν βάζοντας τον Μπραν ως δόλωμα. Τώρα, αν θα πηδούσε η Άρυα σαν από μηχανής θεός, αν θα πάλευε μαζί του ο Σνόου, αν θα γινόταν της κακομοίρας με τους υπόλοιπους Λευκούς Οδοιπόρους και μερικούς από τους βασικούς μας χαρακτήρες, το θέμα είναι ότι ο ΝΚ έπρεπε να εξουδετερωθεί. Γιατί δεν είναι καλός ο τρόπος που εξουδετερώθηκε; Έπρεπε να ρίξει κι ένα λογύδριο; Ή να σκοτώσει με τα χεράκια του καμιά χιλιάδα; Ή να πιάσει ψιλή κουβέντα με τον Μπράν; Ήθελε να σκοτώσει τον Μπραν, αυτό πήγε να κάνει. Το γιατί ήθελε να τον σκοτώσει ίσως να θέλει μία σεζόν εξήγηση και αυτοί δεν είχαν άλλη σεζόν. Μόνο έτσι μπορούσε να ηττηθεί ο ΝΚ, σκοτώνοντας τον ίδιο. Κι αυτό για να γίνει, αρκεί μια μαχαιριά. Η μαχαιριά διαρκεί ένα δευτερόλεπτο.

    #40791

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Mafalda, τα ίδια leaks είδαμε 😛
    Εγώ ελπίζω να ισχύει αυτό που είπαν και επίσημα, ότι δηλαδή έχουν γυρίσει πολλές διαφορετικές βερσιόν του φινάλε, έτσι ώστε να μην δούμε στην οθόνη αυτά που περιγράφουν τα leaks.

    #40988

    I_am_the_law
    Συμμετέχων

    Spoiler alert.

    Η Φεγγαροκρουσμένη Ντενέρυς δεν μου άρεσε. Δεν με έπεισε.

    Η αγάπη του Σνόου άργησε μια μέρα.

    Ο Βαρυς θα λέει από τις στάχτες του I told you so.

    Ο Τύριον τη γλύτωσε. Ο Σνόου τη γλύτωσε. Η Σάνσα γιολάρει ως βασίλισσα του Βορρά ως άλλος ΠΑΟΚ. Απλά, ελεύθερα, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ (αλλά, εντάξει, δε θα ψηφίσει κι λαός). Κι ο greyworm κρατάει μούτρα και σηκώνεται και φεύγει.

    Το συμβούλιο χαζογελάει με το αν θα ξανανοίξουν επιδοτούμενα τα μπουρδέλα. Κι η Αρυα πάει να ανακαλύψει τον κόσμο. Κι ο Σνόου πάει πέρα από το τείχος, μάλλον του ‘λειψε το κρύο.

    Το ηθικό δίδαγμα ποιο είναι;
    Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί;
    Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν;

    1. Μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε, η μυθοπλασία είναι και ηθοπλασία και σε αυτό το επίπεδο θα μπορούσε να επηρεάσει αντιλήψεις.

    2. Η σεζόν θα έπρεπε τουλάχιστον να ανοίξει σε διπλάσια διάρκεια. Μάλλον βαρέθηκαν.

    3. Ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα να λέμε.

    #40987

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Γεια σας, ήρθα για παρηγοριά. Περιμένω να μαζευτούμε για να γιορτάσουμε τη δημοκρατία.

    #40979

    Padme Amidala
    Συμμετέχων

    Νταξει τρολ επεισοδιο παντως. Εκει με τον εντμουρ tully νομιζα οτι βλεπω life of brian

    #40978

    Nota Bene
    Συμμετέχων

    Μόλις το είδα… Προσπαθώ να το χωνέψω. Βιαστικό και λίγο μου φάνηκε.. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ!!!

    #41046

    Penthesilea
    Συμμετέχων

    Ξεκίνησα να γράφω κατεβατό, το έσβησα, το ξανάγραψα 2-3 φορές και το ξανάσβησα. Δεν έχω όρεξη ούτε να σχολιάσω αυτή την χλιαρή παπάτζα. Τα έχουν πει οι γλυκούληδες, απορώ γιατί εκπλήσσομαι: “SUBVERTING EXPECTATIONS“. Πάλι καλά να λέμε που δεν έκαναν και τον Τόρμουντ βασιλιά, ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ. Βαρέθηκαν, ξενέρωσαν κάπου στην πορεία και κάπως έπρεπε να τελειώσει αυτή η σειρά. Θα προτιμούσα χίλιες φορές να την είχαν αφήσει στη μέση και απλά να είχε κοπεί μετά την 6η σεζόν. Θα γκρίνιαζα, θα νευρίαζα, θα έβριζα, αλλά τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να παρακολουθήσω αυτό τον ξεπεσμό. Είμαι υπερβολική; Μπορεί. Αν άρεσε σε κάποιους το τέλος, μην αρπαχτείτε, πληζ. Σας ζηλεύω, ειλικρινά. Το μόνο που μου έμενε είναι μια απίστευτη ξενέρα. Το προηγούμενο επεισόδιο κατάφερε να με αγγίξει κάπως, οπότε είχα προσδοκίες και για ετούτο. Το μόνο πράγμα που θέλω να αναφέρω για ακόμα μια φορά είναι η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ του Ramin Djawadi. Τουλάχιστον θα μπορούμε να ακούμε το soundtrack και να πορωνόμαστε.
    Περαστικά μας παιδιά. Θα προσεύχομαι στον R’hllor να χαρίσει αστραπιαία ταχύτητα στην πένα του Martin.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.