• Αυτό το θέμα έχει 46 απαντήσεις, 17 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Billy.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #41045

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Aguafiestas συμφωνώ μαζί σου και για το γενικό, ότι προφανώς θα υπάρξουν συμβιβασμοί, αλλά και για το ειδικό περί ΝΚ. Για μένα το 3ο ήταν μάλλον το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν και απορώ με ποιον διαφορετικό τρόπο περίμενε ο κόσμος ότι θα τελείωνε ο ΝΚ. Το να λέμε ότι τα έκαναν όλα λάθος είναι το πιο εύκολο εξάλλου.

    Αν κάτι έλειπε από όλη την ιστορία του ΝΚ, ήταν περισσότερα στοιχεία γι’αυτόν, κατά προτίμηση πριν τη μάχη. Και γι’αυτό θέλαμε περισσότερα επεισόδια, όπως και για πολλούς άλλους λόγους.

    Τώρα για το τελευταίο.

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ SPOILER ALERT

    Ήμουν προετοιμασμένη για τα χειρότερα, είχα φάει και κάποια σποιλεράκια όπως σας είπα που με είχαν ξενερώσει. Γενικότερα η όλη αντιμετώπιση των γυναικείων χαρακτήρων της σειράς, με αποκορύφωμα την καταστροφή της Ντενέρις με βρίσκει αρνητική, κυρίως επειδή σε προηγούμενες σεζόν υπήρξαν κάποιες φεμινιστικές εκλάμψεις. Σίγουρα η Άρυα ήταν μεγάλη παίκτρια αυτής της σεζόν. Όμως, ακόμα κι αυτό δε με ικανοποιεί απόλυτα, καθώς νιώθω ότι η σειρά παίζει πολύ με γυναικεία δίπολα που δε μ’αρέσουν. Πολύ κλισέ, μελοδραματικό, κακοπαιγμένο το πώς ο Τζον σκότωσε τη Ντενέρις.

    ΑΛΛΑ. Η επιστροφή του στο Βορρά ήταν πολύ συγκινητική. Για πρώτη φορά δεν αντιμετωπίστηκε σαν ήρωας, όχι περισσότερο από τους άλλους. Ήταν σα να έκανε τον κύκλο του. Μου άρεσε.

    Η όλη φάση με το συμβούλιο ήταν πανέξυπνη. Ο Tyrion να δικαιολογεί όλες τις αποφάσεις των σεναριογράφων καλύτερα απ’τον οποιονδήποτε (εμ, αν δεν το κάνει ο Tyrion, τότε ποιος;), ενώ παράλληλα να καθορίζει το μέλλον του Westeros όντας αιχμάλωτος. Αυτόν τον Tyrion περιμέναμε να (ξανα)δούμε περίπου τρεις σεζόν τώρα. Η Sansa να γειώνει τον θείο της και να κάνει unbend the knee στον αδερφό της ήταν ο,τι καλύτερο είδα. Ο αγαπημένος Σαμ να προτείνει δημοκρατία για να φάει καζούρα επίσης.

    Κάποια πράγματα ήταν πολύ αναμενόμενα, όπως ότι η Άρυα θα πάει να ανακαλύψει την Αμερική ή ότι δε θα υπάρχει θρόνος. Γενικότερα, ο κύκλος έχει σίγουρα τρύπες, υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν και άλλα που δε μου άρεσαν καθόλου. Περιμένω να ακούσω κι άλλες γνώμες.

    #41116

    to vourlo
    Συμμετέχων

    Λοιπόν ως γνήσιο ψυχάκι με το got οφείλω να τοποθετηθώ

    Η σειρά με τον τρόπο που εξελισσόταν οδηγούσε σε δύο θεματικές: ή θα χρησιμοποιούσαν σαν όχημα την υπόθεση του νάιτ κινγκ και η αφήγηση θα πήγαινε σε μία κατάσταση οπού οι άνθρωποι θα αναγκαζόντουσαν να συνεργαστούν για την επιβίωση τους ενάντια σε έναν εξωπραγματικό εχθρό ώστε να συνειδητοποιήσουν την ματαιότητα του «παιχνιδιού του θρόνου» μπροστά σε εναν οικουμενικό εχθρό-τον θάνατο, ή θα κυριαρχούσε η αδύναμη, ελλειμματική και μικρονοϊκή φύση των ανθρώπων και το φινάλε θα είχε μια ρεαλιστική βάση μακριά από μάγια ζόμπι και τα υπόλοιπα φάντασι στοιχεία που τόσο αγαπήσαμε (κάποιοι) . Όπερ και εγένετο το δεύτερο. Έτσι ήθελαν οι δημιουργοί του σόου και δεν έχω πρόβλημα κανένα με αυτό, ο δημιουργός αποφασίζει ποιο θέλει να είναι το μήνυμα που θέλει να μεταφέρει στο κοινό του και όχι το αντίθετο. Όμως σημασία δεν έχει μόνο το τι θα πεις άλλα και πως θα το πεις.

    Οι σεναριογράφοι βρέθηκαν μπροστά σε μια χρυσή ευκαιρία να πάρουν αυτό το καταπληκτικό λαβυρινθώδες ιστό ανθρώπινων καταστάσεων που με τόση μαεστρία έστησε κυρίως ο Μάρτιν στα βιβλία του αλλά και οι πρώτες σεζόν του σόου και να μας δώσουν μια εκπληκτική ιστορία κατάβασης στα πιο σκοτεινά σημεία της ανθρώπινης ψυχικής κατάστασης και του δόγματος ‘power corrupts; absolute power corrupts absolutely’ με όχημα την Mad Queen κι έτσι όλο αυτό που βλέπαμε και αγαπήσαμε οι φαν τόσα χρόνια να αποκτήσει κάποιο νόημα, να έχουμε μια ολοκληρωμένη ιστορία με σαφήνεια και συνέπεια και να γράψουν τηλεοπτική ιστορία σε κλίμακα που όμοια της δεν έχει ξαναγίνει ως τώρα (19 εκατομύρια viewers και 55 εκ. downloads γράφει το κοντέρ για τον τελευταίο κύκλο).

    Αρκεί να μην γινόταν αυτό που καταστρέφει τα πάντα, η ασίγαστη αγάπη για κέρδος. Λίγο τα μεγάλα κασέ των ηθοποιών, λίγο η παραγωγή που έπρεπε συνεχώς να είναι μεγαλύτερη, λίγο το star wars , έφτασε η σειρά σε σημείο να θυσιάσει τη λογική συνέπεια στη πλοκή και να κουτσουρέψει τις δύο τελευταίες σεζόν σε πολύ λίγα συμπυκνωμένα επεισόδια για να βγουν τα κουκιά. Και με δύο σεναριογράφους στο τιμόνι πολύ κατώτερων των περιστάσεων ώστε να εμπνευστούν δημιουργικούς και λειτουργικούς τρόπους να κλείσουν τις σεναριακές τρύπες και να γράψουν μερικούς αξιομνημόνευτους διαλόγους. Στα χέρια τους η διαφθορά της απόλυτης εξουσίας που απέκτησε η Ντάνυ μεταφέρθηκε σαν καρικατούρα μιας σουπερ γουμαν που απλά τρελάθηκε λογω bad genes, ο ήρωας που συμβόλιζε την σπουδαιότητα του καθήκοντος είπε συνολικά 8 φράσεις με καλύτερη το you are my queen , και η καταπληκτικής σύλληψης ιδέα του φινάλε με το συμβούλιο της ελίτ να ορίζει νέο τρόπο διακυβέρνησης, ήταν μια ευκαιρία να ακούσουμε μερικές εμπνευσμένες κουβέντες από τον Τύριον αλλά που…

    Έτσι οδηγηθήκαμε σε μια σεζόν που φανερώνει με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο την βιασύνη τους να φτάσουν στο that’s a wrap! Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ σειρά να βιάζεται τόσο πολύ να τελειώσει ενώ έχει τόσο τεράστια επιτυχία.

    Οπότε αγαπητοί μου συνάδελφοι φαν του γκοτ αυτό ήταν, το παιχνίδι τελείωσε όχι όπως το θέλαμε και μένει να το δεχτούμε σαν μεγάλα παιδιά και να εκτιμήσουμε το got γι αυτό που πραγματικά ήταν δηλ ο θρίαμβος της παραγωγής, των κουστουμιών, της σκηνογραφίας, της μουσικής επένδυσης, της σκηνοθεσίας και των ερμηνειών.Πάμε γι’άλλα

    #41090

    Billy
    Συμμετέχων

    Aguafiestas όσον αφορά τον ΝΚ.
    Σαν σκηνή ήταν καταπληκτική,πολυ ωραία γυρισμένη,ατμοσφαιρικη..
    Αλλά κατ εμε δεν κόλλαγε.
    Ας τον σκότωνε η Άρυα αφού φαγώθηκαν οι δημιουργοί της σειράς να γίνει έτσι αλλά ας βλέπαμε πρώτα μια αλληλεπίδραση με τον Σνόου, με τον Μπράν.
    Κάτι παραπάνω τέλος πάντων.

    Δεν ήταν η μάχη της Αρυα.
    Ούτε που ήξερε για τους Walkers.
    Ήταν (υποτίθεται) πεπρωμένο του Σνόου.
    Αυτό μας έδειχναν τόσα χρόνια.

    Η Άρυα ίσως έπρεπε να φάει την Σέρσι ή την Ντενίρις.
    Για να προστατέψει την οικογένειά της και φυσικά την Σέρσι λόγω λίστας.

    Οκ, σεναριογράφος δεν είμαι.
    Την γνώμη μου λέω.

    Μας είχαν κάνει να έχουμε υψηλές προσδοκίες και οι 2 τελευταίες σεζόν είναι άρπα κόλα σενάριο.

    #41085

    Billy
    Συμμετέχων

    Δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα με την Penthesilea.
    Απογοητευτική η όλη εξέλιξη.

    Το κυρίαρχο συναίσθημα είναι ακριβώς αυτό που είπες κι εσύ.
    Μου έμεινε ένα αίσθημα ανικανοποίητου.
    Ότι δεν με γέμισε το όλο θέμα, δεν κατέληξε άσχημα, απλά δεν υπάρχει συνοχή.

    Αν εξετάσουμε καθαρά σαν αποτέλεσμα το που κατέληξαν οι επιζήσαντες τότε είναι όλα σχεδόν αναμενόμενα και λογικά.
    (Αν εξαιρέσουμε την εμφάνιση του Μπρόν πάλι από το πουθενά, χωρίς να έχει κανενός είδους ικανότητα στα οικονομικά ή την πολιτική.
    Απλά αχαρακτήριστο……)

    Το θέμα είναι ότι δεν τα αιτιολόγησαν επαρκώς.
    Δεν μας έδειξαν κάποιο βάθος, κάποιο πάθος..
    Φλογερους διαλόγους, συγκίνηση..
    Κάτι ρε αδερφέ.

    Εγώ το έβλεπα μηχανικά.
    Δεν με άγγιξε σχεδόν τίποτα.
    Είχε σίγουρα πολλές ωραίες στιγμές,πραγματικά πολύ ατμοσφαιρική μουσική,αλλά το ρεζουμέ είναι ότι κάτι λείπει.
    (Ένα ναυάγιο.. Πολύ όμορφο το ταξίδι εδώ και 7-8 αλλά καταλήξαμε σε ναυάγιο και δυστυχώς εμένα προσωπικά αυτή η εντύπωση θα μου μείνει.)

    Πολλά τα κενά στο σενάριο.
    Για παράδειγμα.

    Ο Μπράν ΔΕΝ ήθελε εξουσία και ξαφνικά έδειξε ότι ήθελε εξαρχής εκεί να καταλήξει.
    Εγώ έτσι κατάλαβα.
    Εχει δείξει μηδέν εξέλιξη,δεν έχει βοηθήσει πουθενά,δεν μας έχει κάνει να νιώσουμε ότι του αξίζει να ηγηθεί σε ότι έχει απομείνει από τα 7 βασίλεια.
    Ούτε ιδιαίτερα σοφός φαίνεται να είναι.
    Έχει αρνηθεί και να γίνει άρχοντας του Γουίντερφελ γιατί λεει δεν νιώθει.. δεν θέλει τέλος πάντων το παιδί.
    Αλλά μετά κωλοτούμπα και σε αυτό.

    Ο Τζον ξαφνικά έπαψε να είναι διάδοχος και σημαντικός και ο πρίγκιπας που είχε υποσχεθεί και απλά έγινε Kings Slayer και εξορίστηκε για να μην εκνευριστεί ο Σκωλικας.
    Ο οποίος Σκώλικας στην επόμενη σκηνή την έκανε..
    Ο Τζον λοιπόν αναστήθηκε για ποιο λόγο?
    Για να φάει την Ντενίρις?
    Και το όλο hype με το όνομά του?
    Γιατί του το είπε ο Μπράν?
    Για να τους διχάσει με την Ντενίρις?
    Αν δεν το έλεγε, η Ντενίρις θα ένιωθε αγαπητή και δεν θα έκαιγε τα γυναικόπαιδα..
    Άρα τι σόι καλός καθοδηγητής κτλ. είναι ο Μπράν?
    Την πάρτι του μάλλον κοίταγε για να κάτσει στον “θρόνο”.

    Εντωμεταξύ από τον θάνατο της Ντενίρις και μετά το έχασαν εντελώς θεωρώ, ανευρο σενάριο, αμήχανες σκηνές..
    Μηδέν ενδιαφέρον.

    Τον Σνόου τον κατακρεούργησαν σαν χαρακτήρα θεωρώ.
    Του έδωσαν μεν ταιριαστό τέλος αλλά τον χαντακωσαν σαν χαρακτήρα.
    Είχε πολλές δυνατότητες και θα μπορούσαν να έχουν κάνει παπάδες αν είχαν έμπνευση.

    Την Ντενίρις έτσι τσακ μπαμ την έκαναν Χίτλερ.
    Σίγουρα είχε δείξει αρνητικά πράγματα αλλά δεν τα δικαιολόγησαν επουδενι τα καφριλίκια της….
    Και αφού έχει κάψει την μισή πόλη περιμένει αγκαλίτσες και φιλιά.
    Και παρανοϊκή και ηλίθια δλδ.
    Κι όλα αυτά έτσι ξαφνικά μέσα σε μισό επεισόδιο.

    Αυτά σε πρώτη φάση…

    Το πλήθος των Ντοθράκι και των Unsullied δεν το σχολιάζω καν.
    Ούτε που ξαφνικά όλοι αυτοί βρήκαν πλοία για να φύγουν.
    Ούτε το ότι έφυγαν αλλά ο Τζον είναι εξόριστος για να μην θυμώσει ο Σκώλικας…..

    Και ένα ερώτημα..
    Εσας σας έδωσαν την εντύπωση ότι σε 10 χρόνια δεν θα ξανασφαχτούν βοράς με νότο ή για το ποιος θα “ψηφιστεί” για βασιλιάς?

    Εμένα προσωπικά δεν θα με ξάφνιαζε αν όταν γερναγαν όλοι αυτοί κατέληγαν όλα όπως πριν………..

    Συγνώμη για το κατεβατό, είναι στενάχωρο το πόσο έχασαν την μπάλα οι δυο φωστήρες δημιουργοί.
    Το περιέγραψε καλύτερα πιο πάνω η Penthesilea.

    Ανάθεμα την βιασύνη τους μη χάσουν το Star Wars,ανάθεμα………

    #41161

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Billy το πεπρωμένο του Σνόου ήταν να φέρει τον κόσμο κοντά ώστε να πολεμήσουν τους White Walkers, όχι απαραίτητα να σκοτώσει τον ΝΚ ο ίδιος. Το έστησαν έτσι για να το περιμένουμε και να το θεωρούμε προφανές, οπότε για μένα καλύτερα που δεν έγινε το προφανές.

    Για τον Μπραν έχω κι εγώ τις απορίες μου και μια μικρή ξενέρα, αλλά σε καμία περίπτωση δε νιώθω ότι το έκανε από συμφέρον. Ίσα ίσα νομίζω ότι θα είναι καλύτερος από άλλους επειδή ακριβώς δεν έχει κανένα συμφέρον (he doesn’t really want anymore) αλλά και επειδή θα θυμάται καλύτερα απ’όλους ότι τα ιστορικά λάθη επαναλαμβάνονται.

    Για τη Ντενέρις συμφωνώ.

    Ότι θα ξανασφαχτούν, θα ξανασφαχτούν. Δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε το αντίθετο – άλλωστε ήδη, μετά από τέτοια σφαγή, η Yara ήταν έτοιμη να πάρει εκδίκηση για τη Ντενέρις και ο Edmure στην κοσμάρα του εντελώς να βάζει υποψήφιος. Τουλάχιστον έσπασαν την οικογενειοκρατία. 😛

    #41155

    Penthesilea
    Συμμετέχων

    Αυτά θα έγραφα κι εγώ πάνω κάτω, Billy, για το τελευταίο επεισόδιο. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ότι δεν έπεισαν κανέναν ότι δεν πρόκειται να ξανασφαχτούν στο μέλλον για τον θρόνο και θα προσθέσω σε αυτό κάτι που μου φάνηκε τουλάχιστον αστείο:
    Στη σκηνή της “ψηφοφορίας”, όλοι οι άρχοντες/αρχόντισσες αποδέχονται τον Μπραν ως βασιλιά για να σταματήσει η αιματοχυσία. Η Σάνσα μας όμως κάνει την επανάστασή της και διακηρύσσει την ανεξαρτησία του βορρά. Ωραία μέχρι εδώ, κι εγώ στήριζα φουλ τη Σάνσα για την ηγεσία του βορρά. Έλα όμως που το συμβούλιο αυτό αποτελείται μεταξύ άλλων από την Yara Greyjoy, η οποία πριν κάτι λεπτά απειλούσε θεούς και δαίμονες επειδή έσφαξαν τη βασίλισσά της; Έχεις λοιπόν τη Yara, η οποία έχει μεγαλώσει μισώντας τους Stark και επιθυμώντας διακαώς την ανεξαρτησία των Iron Islands, να κάθεται ήρεμα κι ωραία στη θεσούλα της, να αποδέχεται ως βασιλιά της τον Μπραν και την ανακήρυξη του βορρά ως ανεξάρτητου βασιλείου. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΑΥΤΟ; Α, ναι, ξέχασα, γιατί μας μένουν μόνο 20 λεπτά επεισοδίου ακόμα, έχουμε και δουλειές.

    #41226

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κι εγώ ξενέρωσα τη ζωή μου με το τέλος, ήταν βιαστικό, δεν ταίριαζε με αυτό που ξέραμε σαν σειρά και είχε υλικό για άλλες δύο σεζόν άνετα. Εμένα η απορία μου ήταν που όλοι έκραξαν το πώς ηττήθηκε ο ΝΚ. Και ρωτούσα πώς αλλιώς δηλαδή; Μόνο αυτό. Κατά τ’αλλα, ας περιμένουμε τον Μάρτιν τώρα, να μας δώσει αυτό που ξέρει να κάνει καλά. Ας ελπίσουμε δηλαδή γιατί η δόξα είναι επικίνδυνη.

    #41211

    Billy
    Συμμετέχων

    Mafalda έχει σίγουρα σοβαρό Point η άποψή σου.
    Ναι όντως ο Σνόου ουσιαστικά ένωσε την ανθρωπότητα στον αγώνα κατά του θανάτου (white walkers) και μετά υπερασπίστηκε όλο αυτό θυσιάζοντας την γυναίκα που αγάπησε για να το διατηρήσει όταν κατάλαβε ότι η Ντενίρις ξέφυγε οριστικά.

    Απλά το πήγαιναν αλλού και τελευταία στιγμή έκαναν στραβοτιμονιά και έβαλαν την Άρια στην “θέση” του.
    Οκ,ηταν ένα πιθανό σενάριο και αυτό αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε.

    Ο Μπράν για εμένα ίσως έπρεπε να ξέρει ότι αν δεν πειράξει το μυαλό της Ντενίρις ότι δεν θα έφτανε στο σημείο που έφτασε.
    Θα ένιωθε ότι την αγαπούν (έστω ο Σνόου) και δεν θα επέλεγε απλά να την φοβούνται.
    Αυτό μόνο θεωρώ ως σκόπιμη κίνηση του Μπράν.
    Κατά τα άλλα αφού δεν μπορεί να κάνει παιδιά όντως καταργηται η οικογενειοκρατια.
    Αν και Έλληνες είμαστε,χρονια τώρα 3-4 οικογένειες ψηφίζονται ανελλιπώς άρα (σχεδόν) μια από τα ίδια θα είναι.

    Penthesilea,εχεις δίκιο.
    Οι Iron Born είναι εξίσου αντιδραστικοι και θελαν πάντα την αυτονομία.
    Ο μόνος λόγος είναι ακριβώς αυτός που λες συν ότι θα σκέφτηκαν “και ποια Yara τώρα”.
    Η Σάνσα είναι βασική χαρακτήρας…….

    Νομίζω το βασικό πρόβλημα είναι τα χρονικά περιθώρια που δεν υπήρχαν με δική τους ευθύνη.
    Γιατί οποίο τέλος και αν επέλεγαν,αν ήταν σωστά δομημένο,θα χειροκροτάγαμε.
    Έχουμε δει πολλά που θα τα θέλαμε ο καθένας μας αλλιώς.
    Όμως κάναμε respect γιατί ήταν καλογραμμένο ότι γινόταν και με μια ροή.

    #41288

    Nota Bene
    Συμμετέχων

    Πήγα να γράψω και γω τον πόνο μου, αλλά από ότι είδα συμφωνώ 100% με Billy.

    Για μένα το τελευταίο επεισόδιο μου άφησε μια τεράστια “”χλιαρότητα”, γιατί έγιναν όλα βιαστικά. Εδώ καλά καλά δεν κατάλαβα ότι ο Γιάννης ο Χιόνης σκότωσε την Ντενέρις. Νομίζω γύρισα να πιάσω ένα μπουκάλι με νερό και είχε ήδη μαχαιρώσει την Ντάνυ… Βιασύνη και τσαπατσουλιά. Δεν ανέπτυξαν κανένα χαρακτήρα και κανένα τέλος στο τελευταίο κύκλο. Απλά έκλειναν τρύπες.

    Σκεφτόμουν πως ό,τι τέλος και να έδιναν στο GOT, σίγουρα θα υπήρχαν αντιδράσεις, αλλά αν είχαν καταφέρει να μας φτάσουν εκεί σωστά (όπως είχαν κάνει στους πρώτους κύκλους) θα υπήρχε μια ικανοποίηση από την αφηγηματική πρόοδο και κορύφωση της σειράς που μας σημάδεψε. Σε κανέναν δεν άρεσε το τέλος του Νεντ ή του Ρομπ, αλλά μας είχαν οδηγήσει εκεί τόσο αριστουργηματικά που κανένας δεν είπε ότι ήταν άτσαλο ή απρόοπτο.

    Ο μόνος χαρακτήρας που μου φάνηκε να ολοκληρώνει τον κύκλο του ήταν η Σάνσα. Γιατί μας έδειξαν την εξέλιξη της υπέροχα μέχρι και τον περασμένο κύκλο. Η Καλίσι, ο Γιάννης ο Χιόνης, και ο Μπραν ήταν πλήρης απογοήτευση! Φαντάζομαι τους είχε δώσει γενικές οδηγίες ο Μάρτιν, και ξέχασαν να γράψουν και το αντίστοιχο σενάριο!Απαράδεκτο να γίνεται γνωστή η ταυτότητα του Τζον, και στο επόμενο επεισόδιο να μην έχει σχεδόν καμιά επίπτωση! Μας είχαν φάει οι θεωρίες συνωμοσίας 10 χρόνια για το ποιος είναι ο Τζον, να αποκαλύπτεται στον Μπραν στον 6ο κύκλο, να τρώμε τα νύχια μας για πότε θα το μάθει, να το μαθαίνει τελικά στον 9ο κύκλο, και ξαφνικά να ξεχνιέται το θέμα!

    Όλα θα τα δεχόμουν για φινάλε του GOT αρκεί να μην το είχαν κάνει τόσο βιαστικά και τσαπατσούλικα….

    #41270

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Billy γενικά η ιστορία του Μπραν έχει άπειρα κενά, πολλά δεν ξέρουμε γιατί τα έκανε ή δεν τα έκανε, καθώς και σε τι βαθμό μπορούσε να δει το μέλλον. Πιστεύω ότι εξηγείται απλοϊκά με κάτι του στυλ “δεν έπρεπε/ήθελε/μπορούσε να αλλάξει αυτά που ήταν να γίνουν για το κοινό καλό” – δε λέω ότι με καλύπτει, λέω ότι δε μπορώ να βρω άλλη πιθανή εξήγηση.

    @Penthesilea, μου φαινόταν κι εμένα ακυρίλα το πώς μόνο η Σάνσα ήταν η μόνη που διεκδίκησε την ανεξαρτησία της κι οι υπόλοιποι έκαναν τουμπεκί. Αλλά:
    -Η Σάνσα έφερε ως επιχείρημα τη μάχη του Winterfell και το πόσα πέρασαν οι Northerners – ε, μόνο τους νεκρούς να βάλεις, δεν είναι και λίγο. Οι Βόρειοι έσωσαν όλο το Westeros, έχουν ένα point παραπάνω να απαιτούν.
    -Το ότι ο Theon σκοτώθηκε στην μάχη αυτή, πολεμώντας για την οικογένειά του (τη μία τελοσπάντων) ίσως να έχει αλλάξει λίγο τις απόψεις της Yara σχετικά με τους Σταρκ. Σήμαιναν πολλά για τον αδερφό της και, ξαναλέω, έσωσαν το Westeros.
    -Και στην τελική, ρε παιδιά, η Σάνσα το είπε πρώτη! Οι άλλοι είχαν ήδη ψηφίσει υπέρ του Μπραν. Ας πρόσεχαν. (πλάκα κάνω-ίσως όχι και τόσο)

    Δεν το δικαιολογεί συνολικά, προφανώς ήθελαν να το κλείσουν με θρίαμβο των Σταρκ, αλλά ήταν το καλύτερο που μπορούσα να ελπίσω για τη Σάνσα – ξέροντας ότι δύσκολα θα πάρει το θρόνο και μη θέλοντας να τη δω να κάνει bend the knee.

    #41361

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχ βαχ, θα γράψω κι εγώ το παράπονό μου και τις σκέψεις μου.
    Γενικά, οι δύο τελευταίες σεζόν δε με ικανοποίησαν και, παρότι έχουν δηλώσει οι δημιουργοί του GoT στο παρελθόν ότι ο Martin τους είπε τι συμβαίνει και πώς, ανυπομονώ να βγουν (αν βγουν ποτέ) τα δύο τελευταία βιβλία της σειράς για να δω ακριβώς πώς θα ολοκληρωθούν οι χαρακτήρες, πως θα εξελιχθεί η πλοκή και όλα αυτά.
    Μία απ’ τις πρώτες σκέψεις όταν τελείωσε το επεισόδιο ήταν ότι στα βιβλία αναφέρεται ξανά και ξανά ένας από τους προγόνους των Starks, ο Bran the Builder, ο οποίος κατάλαβε την απειλή των Whites και γι’ αυτό το λόγο έχτισε το τείχος. Μου φαίνεται πως με τον Bran the Broken ο Martin ήθελε να δείξει το τέλος των Whites και του τείχους (που, πλέον, είναι κι αυτό broken) και να χρησιμοποιήσει το κλασικό θέμα της κυκλικής αντίληψης της ιστορίας, να τονίσει τη νέα εποχή για το Westeros κλπ. Μία σκέψη αυτή, γενικά ήθελα στο θρόνο τον Tyrion και τη Sansa Queen in the North (όπερ και εγένετο) ή Queen γενικότερα.
    Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν, αντιμετώπισαν πολύ βιαστικά βασικά σημεία της πλοκής, έλεγαν στα commentaries ότι στη Daenerys το κλικ της τρέλας συμβαίνει όταν βλέπει το Red Keep, πράγμα που πιστεύω δεν κατάλαβε κανένα άτομο· φαντάζομαι τους δημιουργούς να σκέφτονται και να ξανασκέφτονται πώς να εντάξουν την αλλαγή της σε Mad Queen και να καταλήγουν στο “Α, αν το δείξουμε έτσι θα είναι τέρμα ποιητικό και συμβολικό και θα μας γλιτώσει από έξτρα screen-time και κόστος, yeah!”. Θα ήθελα σίγουρα να διαβάσω περιγραφή της σκηνής από Martin.
    Επίσης, τι φάση με το Γιαννάκη το Χιονιά; Μπορώ να πω πως μου άρεσε η κατάληξή του, από τη μία, σκεπτόμενη πως δεν είναι για συμβούλια και θρόνους και πως του ταιριάζει να αλωνίζει στο βαθύ βορρά παρέα με τον κολλητό του και τον Ghost. Απ’ την άλλη, όμως, όταν είδαμε τους Unsullied να την κάνουν για άλλα μέρη, μακρινά, ήμουν σε φάση “Γύρνα, ρε Jon, στο Winterfell σε κάνα μήνα, σιγά, πώς θα το μάθει ο Greyworm;!”.
    Σε γενικές γραμμές χάρηκα με την κατάληξη και την εξέλιξη της Sansa σε όλη τη σειρά. <3

    Επίσης, μου άρεσε και αυτό το κείμενο του Zizek, μεταφράστηκαν κάποια κομμάτια του και στη Lifo:
    https://www.independent.co.uk/voices/game-thrones-season-8-finale-bran-daenerys-cersei-jon-snow-zizek-revolution-a8923371.html
    Και σκέφτομαι ότι όντως είναι πολύ λεπτό ζήτημα το πώς αποτυπώνεις την δίψα για εξουσία στην οθόνη χωρίς να ανακυκλώσεις πατριαρχικές απόψεις. Νιώθω πως ο Λάνθιμος τα κατάφερε καλύτερα στο The Favourite, χωρίς να πέσει σε μισογυνιστικά τρυπάκια.

    Τέλος, περιμένω το spin-off του HBO τώρα που είναι στα χάιϊ της η χρυσή αγελάδα του Westeros, “The adventures of Arya Stark: discovering America”.

    #41313

    Billy
    Συμμετέχων

    @Mafalda νομίζω ότι στο θέμα των Iron Islands είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου και ότι τώρα στα τελειώματα σιγά μην ασχολούμαστε με την Yara.
    Κάπως έτσι πρέπει να σκέφτηκαν.

    Ναι σίγουρα έχεις δίκιο όσων αφορά τους Βόρειους και την προσφορά τους απλά αν το καλοσκεφτεις.
    Δεν υπάρχει κάτι να κρατήσει οσους θέλουν να αυτονομηθούν.
    Δεν υπάρχει στρατός ή κάποιος ηγέτης φόβητρο.

    Οκ,αν ήταν πραγματικά γεγονότα πιστεύω θα χωριζοταν σε 5-6 βασίλεια το Westeros.

    Το βασικό πρόβλημα όλων μας είναι πιστεύω η προχειρότητα,η βιασύνη,η έλλειψη ανάπτυξης των χαρακτήρων,τα κενά.
    Κάποιες λεπτομέρειες ας ξεφευγαν,δεν πειράζει.

    Αλλά εδώ μιλάμε για 1,5 σεζόν που είναι λες και ανέλαβαν το σενάριο πρωτοετής σεναριογράφοι.

    Όπως είπε και η Nota Bene, ειδικά ο Μπράν είχε απίστευτες δυνατότητες σαν χαρακτήρας αν είχαν λίγη έμπνευση.
    Ή μπορεί απλά να μας είχαν δημιουργήσει εντελώς λάθος εντυπώσεις όλες τις προηγούμενες σεζόν.

    Anyway,θα βγουν και τα βιβλία και ίσως κάπως δοθεί ένα πιο ολοκληρωμένο και μεστό τέλος στην ιστορία όλων!

    #41462

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Η Άρυα θα μπορούσε να είχε σκοτώσει έναν white walker, να πάρει το πρόσωπό του και μετά να σκοτώσει έτσι τον Night King (εκτός αν αποποιήθηκε το many-faced god και μου διέφυγε). Όπως διάβασα σε σόλιο παραπάνω, πώς προσπέρασε τόσους white walkers?

    #43209

    Pink Wall
    Συμμετέχων
    #43441

    Υπνερωτομαχία
    Συμμετέχων

    Παιδιά ειλικρινά, εγώ το άνοιξα το θέμα, και τόσον καιρό μετά το φινάλε, νομίζω ότι ακόμα δεν έχω συνέλθει από την κατραπακιά και δεν ήξερα τι να πω, τι να γράψω, πώς να εξηγήσω το αίσθημα “προδοσίας” που βίωσα 😛

    Θα μπορούσα να γράψω ένα τεράστιο μήνυμα, αναλύοντας με λεπτομέρειες ΟΛΑ όσα πήγαν κατά δγιαόλου σ’αυτό το πράγμα που είδαμε, αλλά δε βρίσκω το νόημα και ειλικρινά το ‘χω κάνει με τόσους ανθρώπους που είμαι εξουθενωμένη.

    Αντ’αυτού, θα συμπυκνώσω μερικές γενικότερες σκέψεις.

    Πρώτον, η σειρά χρειαζόταν οπωσδήποτε άλλη μία σεζόν. Η μία να αφορά το wrap up της ιστορίας του ΝΚ, και η δεύτερη να ξεκινάει με τον απόηχο του devastation που άφησε, έστω κι αν ηττήθηκε, και ίσως με λίγη περισυλλογή πάνω στην ανθρώπινη φύση που, όσες τραγωδίες κι αν βιώσει, επανέρχεται στο μικρόκοσμό της και στα, ας πούμε, ταπεινά που την απασχολούν (aka Game Of Thrones).

    Δεύτερον, χρειαζόταν writers που να μπορούν να σεβαστούν το κοινό που επί δέκα χρόνια τους παρακολουθούσε και είχε αγαπήσει το GoT, writers που θα σέβονταν το έργο του Μάρτιν, τους χαρακτήρες, και το build up που οι ίδιοι δημιούργησαν. Σίγουρα όχι δύο ανθρώπους που η καύλα τους ήταν να ασχοληθούν με το επόμενο project τους και έτσι ξεπέταξαν το προηγούμενο με προχειρότητα και αδιαφορία, καταλήγοντας σε κάτι τόσο χλια, αδιάφορο, σχεδόν φαιδρό.

    Τρίτον, οι ιδέες του τέλους της σειράς ήταν ικανοποιητικές. Δεν αξιοποιήθηκαν σωστά. Εάν είχαν αξιοποιηθεί, θα ήταν ό,τι μας προσέφερε το GoT τόσα χρόνια: άλλες heartbreaking, άλλες inspiring, άλλες προς προβληματισμό, όλες όμως συναισθηματικά φορτισμένες και διεπόμενες από ευφυία και έναν άλφα ρεαλισμό, και πάλι ως προς το γκρι της ανθρώπινης φύσης και συμπεριφοράς.

    Εν τέλει, νομίζω ότι το μόνο που μπορώ να πω είναι κρίμα. Κρίμα για ηθοποιούς που έδωσαν υπέροχες ερμηνείες, κρίμα για τους εκατοντάδες συντελεστές, κρίμα και για το κοινό που, παρότι θα ‘χει πάντα να θυμάται επικές στιγμές και έντονα συναισθήματα, ωστόσο μένει με μια πικρή γεύση στο στόμα. Αυτό που θα έπρεπε να είναι η κορωνίδα μιας σειράς-φαινομένου, κατέληξε να είναι το βαρίδιο που τη έστειλε, κατ’εμέ, στον πάτο. Έχω πλήρη συναίσθηση ότι ακούγεται σαν επικήδειος αυτό το πράγμα, βαρύγδουπο και πομπώδες, αλλά τι να γίνει, έτσι νιώθω, σαν παιδάκι που μεγάλωσε αγαπώντας ένα πρόσωπο και κάπου στα 30 του, το πρόσωπο αυτό μεταμορφώθηκε στο Γιάννη Φλωρινιώτη.

    Αυτά από ‘μένα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.