• Αυτό το θέμα έχει 55 απαντήσεις, 18 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη silence.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 56 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #80681

    Thereisalwayshope11
    Συμμετέχων

    Με αφορμή το σημερινό θεμα περί εγκυμοσύνης, καταλαβαίνω απο τα σχόλια οτι πολλες σχολιάστριες διανύουν περίοδο εγκυμοσύνης! Ειμαι και εγω έγκυος- 8 εβδομάδων. Σκέφτηκα πως θα ήταν χρήσιμο για όλες να ανοίξουμε ενα θεμα στο φόρουμ όπου μπορούμε να μαζευτούμε οι συμπάσχουσες και να συζηταμε τις σκέψεις μας.

    #82191

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Με το καλο, thereisalwayshope11! Εμαθα κι εγω παρα πολυ προσφατα πως ειμαι εγκυος, δυστυχως σε διδυμα. Εκτοτε δεν εχει περασει ουτε μια μερα που να μην κλαιω κι εχουμε παρει την αποφαση να κανω μειωση εμβρυων. Δεν ξερω αν καποια αλλη το εχει περασει και μπορει να πει την εμπειρια της, αλλα εχω κατατρομαξει για τη διαδικασια, για ολες τις πιθανες επιπλοκες, νιωθω πολλες τυψεις και ειναι τοσο φορτισμενο το θεμα, που νιωθω πως δε μπορω να το συζητησω ανοιχτα με φιλους. Παντου διαβαζω πως διδυμα θεωρουνται παντα μια ψυχη-δυο σωματα, πως θα παρω μια τετοια αποφαση; Απ την αλλη, ξερω πως δε θα μαι η καλυτερη μανα που μπορω με διδυμα. Δε θελω ακομα δυο παιδια, μου ειναι ξεκαθαρο.

    #82342

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δεν είμαι έγκυος και δεν ήξερα καν ότι υπάρχει η δυνατότητα μείωσης εμβρύων, χώνομαι απλά για να σου πω ότι έτυχε να έχω φίλο παλιότερα που θα είχε δίδυμο, αν ο αδερφός του επιβίωνε στον τοκετό. Η ψυχή του μια χαρά ολόκληρη ήταν και δε φαινόταν να τον είχε τραυματίσει το γεγονός ή η γνώση του (οι γονείς του ούτε μπορώ να φανταστώ πώς ένιωσαν βέβαια).
    Νομίζω θα ήταν καλό να συζητήσεις τους φόβους σου με ψυχολόγο και τον αρμόδιο γιατρό και ίσως αργότερα να χρειαστεί να συζητήσεις αν και τι θα πείτε στο παιδί.

    #82357

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ως δίδυμη μπορώ να σου πω ότι δεν ισχύει το μια ψυχή και δύο σώματα. Δύο διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε και πραγματικά διαμετρικά αντίθετοι! Και είναι εκνευριστικό το ότι τα δίδυμα μας βλέπουν σαν ένα άτομο και γενικεύουν τα πάντα σα να μιλάνε για ένα άτομο. Οι ταινίες δείχνουν τα δίδυμα σα μια υπερφυσική σχέση αλλά όχι παιδιά, είμαστε δύο άνθρωποι και χρειαζόμαστε διπλά τα πάντα (αγάπη, προσοχή, έξοδα κλπ κλπ).

    #86632

    silence
    Συμμετέχων

    Γεια σας,
    Queen of spades στεναχωριέμαι πολύ για αυτό που περνάς. Μακάρι κανένας άνθρωπος να μη χρειαζόταν να πάρει μια τόσο σκληρή απόφαση. Συμφωνώ μαζί σου Μairilyn, όσους δίδυμους ανθρώπους ξέρω δεν μοιάζουν σαν χαρακτήρες. Το πιο εκνευριστικό ήταν όταν τα ντύναμε με τα ίδια ρούχα σαν παιδιά (όταν είναι του ίδιου φύλου).
    Είμαι και εγώ έγκυος, διανύω την 17η βδομάδα και δε σας κρύβω ότι αγχώνομαι πολύ για το μέλλον. Τόσο για τον τοκετό όσο και για το μετά, με τρομάζει το βάθος της ευθύνης. Αναρωτιέμαι εάν θα γίνω καλή μητέρα,εάν θα μπορέσω να προσφέρω στα παιδιά μου συναισθηματικά ότι χρειάζονται.

    #87243

    Thereisalwayshope11
    Συμμετέχων

    Meddle, δεν είσαι μόνη. Και εγώ ακριβώς τις ίδιες φοβίες έχω. Η ζωή μας θα αλλάξει με τρόπο που ούτε να φανταστούμε δεν μπορούμε τώρα. Και αυτό δημιουργεί μεγάλο άγχος. Εγώ επίσης αγχώνομαι πολύ για το πώς θα μπορέσω να συνδυάσω τις ανάγκες του παιδιού με αρκετές ώρες δουλειάς. Ευτυχώς ο σύντροφός μου έχει αποφασίσει να μείνει μόνος σπίτι με το παιδί κάποιο καιρό, ώστε να γυρίσω εγώ πίσω στη δουλειά, αλλά και πάλι δεν ξέρω. Είναι όλα τόσο καινούρια.
    Queen of spades, ελπίζω να είσαι καλά. Μπορώ μόνο να φανταστώ πόσο δύσκολη ήταν αυτή η περίοδος για σένα. Γράψε μας όταν θες και όταν αισθανθείς έτοιμη. Θα χαρώ πολύ να μάθω νέα σου.

    #87690

    silence
    Συμμετέχων

    Thereisalwayshope11, επιτέλους κάποιος παραδέχεται αυτά τα συναισθήματα. Έχω βαρεθεί να ακούω ότι ότι η μητρότητα πηγάζει από μέσα μου επειδή είμαι γυναίκα και είναι από τη φύση μου και να μην αγχώνομαι καθόλου (λες και έχουμε κάποιο εσωτερικό manual για να μεγαλώνουμε παιδιά). Έχεις δίκιο, είναι αγχωτικό για μια νέα μαμά να συνηθίσει τη νέα συνθήκη. Νομίζω πως όταν με το καλό γεννήσεις μπορείς να αποφασίσεις τότε το θα κάνετε. Σε εμένα είναι ξεκάθαρο ότι θα κάτσω σπίτι με το μωρό γιατί ο άντρας μου κερδίζει αρκετά περισσότερα αλλά επειδή σπουδάζω στο ανοιχτό πανεπιστήμιο στον ελεύθερο του χρόνο θα αναλάβει το μωρό ώστε να διαβάζω χωρίς περισπασμούς. Αν επιτρέπεται, πόσο μηνών είσαι;

    #87831

    Thereisalwayshope11
    Συμμετέχων

    Meddle- Τώρα μπαίνω στον 5ο μήνα. Εσύ πόσο μηνών είσαι; Να πω την αλήθεια, όσο ο καιρός πλησιάζει, τόσο περισσότερο αγχώνομαι. Ακόμα και στον ύπνο μου πλέον βλέπω σχετικά όνειρα-εφιάλτες, ότι πχ ξεχάσαμε κάπου το παιδί και το θυμηθήκαμε μετά από 1 μήνα, ότι ξεχάσαμε να το ταϊσουμε κτλ. Το υποσυνείδητο κάνει πάρτυ! Πολύ καλή συνεννόηση κάνατε με τον άντρα σου. Έτσι και εσύ θα έχεις χρόνο να διαβάσεις απερίσπαστη. Νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό- να είναι το ζευγάρι ομάδα, και να γίνεται σωστός καταμερισμός εργασιών, ώστε τουλάχιστον να μην τα φορτώνεται όλα ο ένας (που σηνήθως είναι η μητέρα). Εμείς ήδη έχουμε αρχίσει να λέμε στο οικογενειακό περιβάλλον όταν μας ρωτούν ότι μετά από κάποιο καιρό θα γυρίσω εγώ πίσω στη δουλειά και θα μείνει ο άντρας μου με το παιδί, και ήδη έχω αρχίσει να ακούω διάφορα. Ότι σαν τη μάνα δεν έχει, ότι καλό θα ήταν όταν κάποιος αποφασίζει να κάνει παιδί να πηγαίνουν πίσω “οι καριέρες” και άλλα τέτοια ωραία. Οπότε μην τους ακούς τους γύρω σου καθόλου- σημασία έχει τι πιστεύετε εσύ και ο άντρας σου.

    #87946

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Με το καλό όλες σας! Εγώ, αν δύο πράγματα μου έμειναν από την εγκυμοσύνη που θα ήθελα κάποιος να μου τα είχε πει είναι τα εξής:

    1) Μην λέτε σε κανέναν τίποτα! Ό,τι και να πείτε θα γυρίσει εναντίον σας. Όλοι θα σας κάνουν υποδείξεις για τα πάντα συνεχώς, οπότε μη δίνετε λαβές, μην ανοίγετε κουβέντα. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο και μετά τη γέννα. (ΟΚ, προφανώς αν έχετε 1-2 άτομα εμπιστοσύνης που μπορείτε να μιλάτε ελεύθερα, μοιραστείτε. Αλλά small talk με την θεία, την πεθερά, τον ξάδελφο, αφήστε τα και κόψτε τα από νωρίς.)

    2) Διαβάστε όσο μπορείτε πριν τη γέννα, γιατί μετά απλά ο διαθέσιμος χρόνος μειώνεται δραματικά. Διαλέξτε τι σας ενδιαφέρει (θηλασμός; baby-led-weaning; attachment parenting; ό,τι σας κινεί το ενδιαφέρον τέλος πάντων) και αφιερώστε χρόνο να ενημερωθείτε. (Στο facebook υπάρχουν πολλές ομάδες που θα βρείτε πιο εύκολα πραγματικές εμπειρίες, αλλά θέλουν γερό στομάχι γιατί είναι μέλη όλος ο κόσμος και όλοι πετάνε την αποψάρα τους και κάνουν την κριτική τους. Μπείτε εκεί και διαβάστε, αλλά μην παίρνετε τίποτα προσωπικά και don’t feed the trolls.)

    #88131

    silence
    Συμμετέχων

    Thereisalwayshope11, εγώ είμαι 5,5 μηνών και αγχώνομαι γιατί με ρωτάνε όλοι εάν ακούω το μωρό και μόλις απαντάω αρνητικά μου λένε αποκλείεται, δε το καταλαβαίνεις κτλ. Ο άντρας μου βλέπει εφιάλτες, ότι αφήνουμε το μωρό στους γονείς μου να το μεγαλώσουν και εμείς δε το βλέπουμε. Νομίζω φοβάται ότι δε θα δεθεί με το μωρό όπως εγώ;! Συμφωνώ μαζί σου, εάν υπάρχει σύμπνοια στο ζευγάρι όλοι οι υπόλοιποι περισσεύουν!! Μη νομίζεις και εμένα που με ρωτάνε οι μαμάδες τι θα κάνω όταν γυρίσω στη δουλειά και τους λέω ότι θα πάρω γυναίκα αρχίζουν τις υστερίες για τα οικονομικά και που θα αφήσω η άσπλαχνη η μάνα το μωρό (αλλά καμία δεν προσφέρει χείρα βοηθείας).
    Μπουρμπουλήθρα, σε ευχαριστώ πολύ.Να είσαι καλά. Εκεί έχω καταλήξει και εγώ, δεν πρέπει να τους λέμε τίποτα, στο κάτω-κάτω δε τους αφορά!
    Αυτό με το διάβασμα ενδιαφέρον, έχεις κάποιο βιβλίο να προτείνεις;

    #88222

    Sesylia
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας!!! Πραγματικά είμαι τοσο πολύ στενοχωρημένη… Έκανα στο τεστ κ δύο χοριακες θετικές … Σήμερα έχω ραντεβού με γυναικολόγο… Το μόνο μου πρόβλημα είναι το τσιγάρο… Έστω ένα τη μέρα… ένα στις πέντε… Μια τζούρα ..καααατι!!! Καλό ξεκαλο δε θέλω να με κρίνετε. Δε νιώθω ευτυχισμένη … Έχω πάθει κατάθλιψη… Ο δικός μου ο γιατρος δε Μ αφήνει κ της φίλης μου της επιτρέπει ένα την μέρα κ αυτό τωρα η φίλη μου θέλει να το κόψει ..αλλά από μόνη της… Είμαι 6 βδομάδων… Όλη μέρα κλαίω… Όλη μέρα είμαι ξάπλα δε μιλάω σε κανέναν. Δε τρώω…δεν έχω διάθεση… Κ αυτό για ένα τσιγάρο… Ανώριμο θα μου πείτε… Δε διαφωνώ…αυτή τη στιγμή αυτό όμως χρειάζομαι .

    #88446

    silence
    Συμμετέχων

    Γεια σου Sesylia!Πρώτα από όλα σου εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχήν και με το καλό να έρθει το μωράκι!Δε θα σε κρίνουμε για ένα τσιγάρο, προς Θεού, καταλαβαίνω ότι είναι μια εξάρτηση. Εγώ ήμουν περιστασιακή καπνίστρια αλλά πριν ένα χρόνο αποφάσισα να το κόψω εντελώς.
    Θα σου κάνω την εξής ερώτηση, γιατί νιώθεις την ανάγκη να καπνίσεις (συνήθως το κάπνισμα συνδέεται με άγχος); Σε ρωτάω γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι είναι επιβλαβές για την υγεία μας και για την υγεία των γύρω μας (παθητικό κάπνισμα).Ωστόσο επειδή και η ψυχολογική υγεία της εγκύου έχει σημαντική επίδραση στο έμβρυο θα σου θέσω άλλη μία ερώτηση.Πόσα άνετα αισθάνεσαι με τον γυναικολόγο σου; Του έχεις πει ότι νιώθεις; Έχει απαντήσει ικανοποιητικά σε όλες σου τις απορίες;

    #88602

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χμμ… βιβλία όχι, δεν έχω να προτείνω. Είχα πάρει μόνο για το θηλασμό ένα, αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Εγώ ήθελα κάποια πρακτικά tips και το βιβλίο ουσιαστικά απενεχοποιούσε το θηλασμό, ήταν για γυναίκες που θα ήθελαν να θηλάσουν αλλά τις απέτρεπε το περιβάλλον τους. Για εμένα που είχα ήδη αποφασίσει δεν προσέφερε κάτι.

    Εμένα με βοήθησε το google-άρισμα γενικώς. Όπου διάβαζα κάποιον καινούριο όρο, έψαχνα να δω τι είναι. Οπότε δεν θυμάμαι που ακριβώς πρωτοείδα όλα αυτά που έμαθα.

    #88598

    Thereisalwayshope11
    Συμμετέχων

    Μπουρμπουλήθρα- Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές! Έχεις απόλυτο δίκιο. Εάν έχεις βιβλία ή sites να προτείνεις, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!
    Sesylia- Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο της Meddle. Το ζήτημα του τσιγάρου και το πόσο σε επηρεάζει πρέπει να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου, και εάν αισθάνεσαι ότι δεν σε καλαταβαίνει ή δεν έχεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι, ίσως να πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις γυναικολόγο.
    Meddle- Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ πριν λίγες μέρες άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω το μωρό, και πριν από αυτό λάμβανα συνεχώς ερωτήσεις από συγγενείες και φίλους. Είναι πολύ αγχωτικό. Όσο βλέπεις στους υπερήχους ότι το μωρό πάει καλά, δεν έχεις κανένα λόγο να αγχώνεσαι που δεν το έχεις ακούσει ακόμα. Ο χρόνος που το πρωτοκαταλαβαίνεις είναι διαφορετικός από γυναίκα σε γυναίκα- οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου. Έχουμε τόσα να μας απασχολούν, μην προσθέτουμε και άλλα! χαχαχα.

    #88709

    silence
    Συμμετέχων

    Μπουρμπουλήθρα, το internet το έχω πάρει από φόβο. Στην πρώτη αυχενική διαφάνεια που έκανα εμφάνισα υψηλό ποσοστό προεκλαμψίας και άρχισα να ψάχνω να διαβάσω τι είναι. Αυτά που διάβασα με άγχωσαν αρκετά και ηρέμησα μόνο όταν μίλησα μα τη γιατρό μου!
    Εντούτοις, σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα αρχίσω να ψάχνω σε ομάδες στο facebook για αρχή και βλέπω πως θα πάει!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 56 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.