• Αυτό το θέμα έχει 55 απαντήσεις, 18 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 7 μήνες πριν από τον χρήστη silence.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #88994

    silence
    Συμμετέχων

    Thereisalwayshope11, σήμερα πήγα στη γυναικολόγο και μοιράστηκα τις ίδιες ανησυχίες και μου είπε το ίδιο ακριβώς με σένα. Το μωρό είναι υγιέστατο, μεγαλώνει και όπως φάνηκε στον υπέρηχο, περιμένουμε αγοράκι. Στο εν τω μεταξύ μου στείλανε κάποια γκρουπ στο fb για να μπω που έχουν σχέση με τη μητρότητα.
    Τα παραθέτω παρακάτω.
    -ενσυναίσθηση (κλειστό γκρουπ)
    -Αττική: Ομάδα υποστήριξης εθελοντικού θηλασμού(εάν μένεις σε άλλη πόλη ή στο εξωτερικό, υπάρχουν αντίστοιχες ομάδες)
    -Δραστηριότητες & βιβλία για μωρά, νήπια και παιδιά
    Αυτά προς το παρόν..😊😊

    #88992

    κουκουρούκου
    Συμμετέχων

    Για βιβλια εμενα η συμβουλή μου ειναι να μη διαβασεις τιποτα 🙂

    Κι εγω πριν γεννησω ειχα ενθουσιαστει να μαθω τα παντα για την καλύτερη μεθοδο για ολα: θηλασμο, parenting, ορια κλπ.
    Οταν ηρθε το παιδι, ολα οσα ειχα διαβασει γυρισαν μπουμερανγκ: ενιωθα κακη μητερα εαν δεν μπορουσα να τα εφαρμοσω.

    Το μονο διασκεδαστικό βιβλιο πουωεχω να προτεινω ειναι το A girlfriend’s guide to pregnancy, κι αυτο γιατι ειναι αναλαφρο κ αγγιζει ανησυχιες που ολες περναμε στην εγκυμοσυνη.

    #89456

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Meddle, ναι, αυτό με το Internet το έχω πάθει κι εγώ, γιατί χρειάστηκε να μείνω κλινήρης για ένα διάστημα της εγκυμοσύνης μου και μπήκα κι εγώ στο τριπάκι να διαβάζω όλα τα κουλά. Γενικά, πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι στο Internet γράφουν κυρίως όσοι έχουν πρόβλημα, αν όλα πάνε καλά δεν κάθεται κανείς να γράψει, απλά χαίρεται τη ζωή του. Μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι όλα αυτά τα τρομακτικά που διάβαζα ήταν οι εξαιρέσεις. Επειδή τα διάβαζα παντού, στην αρχή νόμιζα ότι είναι ο κανόνας.

    Από ομάδες στο fb:
    – Ομάδα θηλασμού της περιοχής σας. Ξεκινήστε από εδώ να βρείτε τη δική σας: https://www.facebook.com/thilazo
    – Ομάδα για εισαγωγή στερεών σε κομμάτια (όχι αλεσμένα): “Baby Led Weaning Ελληνική Ομάδα”
    – Ομάδα γενικά για παιδική διατροφή: https://www.facebook.com/groups/baby.nutrition
    – Ομάδα για παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου: https://www.facebook.com/groups/paidikodikhasfaleia
    – Ομάδα για χρήση θηλάστρου (αν -φευ!- χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε): https://www.facebook.com/groups/thilastro

    Ξαναλέω, όλες αυτές έχουν μέλη τη μισή Ελλάδα, άρα θα συναντήσετε πολλές “μανούλες” που το παίζουν αυθεντίες σε όλα και είναι φορτικές και αγενείς. Θα συναντήσετε όμως και πολύ νορμάλ κόσμο. Οπότε, μπείτε, διαβάστε, ενημερωθείτε και μην δίνετε σημασία στους άσχετους.

    #89113

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γειά σας, είμαι έγκυος στην 7η εβδομάδα και έχω ήδη ένα παιδί ενός έτους. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα κάνει μαθήματα ανωδυνου τοκετού / θηλασμού και ειλικρινά δεν με βοήθησαν όσο αυτά τα βίντεο στο YouTube: https://youtu.be/wjt-Ashodw8
    Δείτε όλη τη σειρά.
    Αυτό που θα σκέφτομαι διαφορετικά τώρα είναι ότι αν δεν κάνω κάτι “σωστά”, δεν θα είναι και η συντέλεια του κόσμου.
    Οι μαιες τα παρουσίαζαν όλα νομοτελειακα, ότι αν κάνεις πχ επισκληριδιο ή καισαρική θα αργήσει να κατέβει το γάλα και αν αργήσει το γάλα θα δώσεις και φόρμουλα και αν δώσεις και φόρμουλα δεν θα πετύχει ποτέ ο θηλασμός, αν συνδυάζεις θηλασμό με φόρμουλα θα πάθει σύγχυση θηλων το παιδί… Κτλ κτλ.
    Στην πραγματικότητα, όλα γίνονται και όλα συνδυάζονται. Έδωσα στο παιδί και συμπλήρωμα φόρμουλα (και το συνέχισα για να κοιμάται περισσότερη ώρα το βράδυ) και ο θηλασμός πέτυχε τόσο, που τώρα δεν ξέρω πώς να το κόψω!
    Σωστό είναι ό,τι σας κάνει να είστε πιο άνετα και πιο χαρούμενες με το παιδί.
    Ελπίζω να πάει καλά με όλες μας. Εγώ είμαι κάπως μεγάλη σε ηλικία οπότε υπάρχει ένας φόβος… Αλλά βλέποντας και κάνοντας.

    #89646

    silence
    Συμμετέχων

    κουκουρούκου, το ίδιο πιστεύω πιστεύω και εγώ. Η πολλή γνώση μπορεί να μας μπλοκάρει. Άσε που τα περισσότερα βιβλία είναι θεωρητικά χωρίς πρακτικές συμβουλές.
    Μπουρμπουλήθρα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα ξεκινήσω τις αιτήσεις πάραυτα. Γενικά είμαι αγχωμένη με τις αλλαγές που θα έρθουν και για το πως θα τις διαχειριστώ.
    X ris, σε ευχαριστώ για τα video, θα αρχίσω να παρακολουθώ και αυτά σιγά-σιγά. Εγώ αποφάσισα να παρακολουθήσω μαθήματα ανώδυνου τοκετού/θηλασμού, περισσότερο για να ξε-αγχωθώ, να ξέρω τι με περιμένει καθότι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.
    Σου εύχομαι, να πάνε όλα καλά και να χαίρεσαι και το ζουζούνι σου!!😊😊

    #89743

    Chelsea Hotel
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κ από μένα, έγκυος 8 εβδομάδων εδώ (πρώτη εγκυμοσύνη, στα 38 μου) κ κάπως σε άρνηση. Παρότι ήταν συνειδητή απόφαση και προσπάθεια που έγινε πραγματικότητα λίγους μήνες μετά, τώρα είναι σα να μη συμβαίνει σε μένα όλο αυτό, σα να μην έχει μόνιμο χαρακτήρα, σα να ειναι φάση που θα περάσει (που θα περάσει δηλαδή αλλά καταλήγει σε κάτι μόνιμο 😛 ) έχω φυσικά άπειρες απορίες αλλά όχι τη ζέση που έχω συνήθως να ξεκοκαλίσω τα πάντα (γιατί κάπως άρνηση όπως είπαμε) δεν ξέρω αν υπάρχουν κ άλλοι που να είναι ακόμα τόσο “μακριά” συναισθηματικά από αυτό, μπορεί απλά να είναι νωρίς. Βάζω ένα bookmark τη συνομιλία για όταν το συνειδητοποιήσω για τα καλά. Σας ευχαριστώ για αυτόν τον ανοιχτό και με κατανόηση χώρο!

    #90104

    Αγκινάρα
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κι από εμένα, 8 μηνών και σε 10 ημέρες μπαίνω στο μήνα μου..Εχω αρχίσει να πανικοβάλλομαι λίγο στη σκέψη του τοκετού αλλά προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμη..Πέρασα μια πολύ καλή σωματικά εγκυμοσύνη-μόνο αναγούλες έχω ακόμα- αλλά ψυχολογικά η αλήθεια είναι ότι πέρασα λίγο δύσκολα, ειδικά τον 50 και 6ο μήνα, καθώς είχα τρομερούς φόβους (τύπου θα γίνει πόλεμος, δεν θα έχω να φάω, θα πεθάνει το μωρό κλπ). Μην γκουγκλάρετε γενικά και να εμπιστεύεστε μόνο το γιατρό σας γιατί κι εγώ στην αρχή όλο στο ίντερνετ ήμουνα και πάθαινα πανικό. Τώρα έχω κάπως ηρεμήσει, προσπαθώ να μην σκέφτομαι. Δεν μπορώ με τίποτα να συνειδητοποιήσω ότι θα βγει από μέσα μου ένας άνθρωπος, δεν πιάνω την κοιλιά μου, προσπαθώ να μην κάνω πολλά όνειρα μέχρι να σιγουρευτω ότι όντως θα βγει (!) και γενικότερα..πολύ περίεργη φάση ρε κορίτσια..όλοι μου λένε πώς θα αλλάξει η ζωή μου και να ξεχάσω καφέδες, ποτά, παρέες κλπ αλλά εγώ δεν θέλω να τα ξεχάσω, θέλω να σκέφτομαι ότι θα υπάρχει χώρος και για αυτά (έστω και λίγο). Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι θα χρειαστεί πολύ γρήγορα να επιστρέψω στη δουλειά (ελευθερη επαγγελματίας γαρ) συνεπώς ψάχνω ήδη απεγνωσμένα γυναίκα για να κρατάει τη μικρούλα (αν έχει καμία κάποια ιδέα).
    Όσο για τα μαθήματα τοκετού ακόμα δεν έχω πάρει τη μαία τηλέφωνο, όλο το καθυστερώ..(από φόβο;)Μου έχουν πει ότι όσα μαθηματα και να κάνεις εκείνη την ώρα τα ξεχνάς όλα..

    #90318

    silence
    Συμμετέχων

    Chelsea Hotel, και εγώ μέχρι τεσσάρων μηνών δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος και αντιδρούσα λες και δεν είμαι.Έκανα πράγματα όπως να σκύβω ή να σηκώνω βάρη γιατί νόμιζα ότι δεν έχει αλλάξει κάτι (παρόλο που είχα όλα τα κακά συμπτώματα, ναυτία, κόπωση κτλ). Εγώ κατάλαβα ότι θα κάτι συμβαίνει πριν δυο βδομάδες που το ένιωσα να κουνιέται και μου έριξε την πρώτη κλωτσιά. Για να φανταστείς τώρα μπήκα στον 6ο. Θέλει προσεκτικό ψάξιμο και μην διαβάζεις πολύ στο internet γιατί θα τρελαθείς όπως την έπαθα εγώ. Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Επίσης στην Ελλάδα υπάρχει φοβερή αντιμετώπιση στην εγκυμοσύνη. Κάθε τρεις και λίγο είσαι στο γιατρό σου για υπερηχογράφημα και υπάρχουν εξαιρετικοί εμβρυολόγοι.

    #90319

    silence
    Συμμετέχων

    Αγκινάρα,και εγώ έχω τέτοιες φοβίες, πχ. εάν πεθάνει κάποιος από τους δυο μας όταν γεννηθεί τι θα απογίνει (το έχω τερματίσει). Η συμβουλή που μας δίνουν όλοι είναι να κοιμηθούμε όσο μπορούμε τώρα γιατί μετά δε θα μπορούμε. Η αλλαγή μας τρομάζει και εμάς, τις τελευταίες μέρες καταλαβαίνουμε ότι δε θα μπορούμε να βγαίνουμε έξω και να βλέπουμε τους φίλους όπως κάναμε μέχρι πρότινος. Νομίζω το έχουμε πάρει απόφαση και δεν μας ενοχλεί να κάνουμε λίγα χρόνια υπομονή.
    Το άγχος για την γέννα το έχω και εγώ, αλλά όπως λέει και ο ενδοκρινολόγος μου όταν έχουμε άγχος περνάμε στη δράση. Έτσι,μίλησα με φίλες που έχουν γεννήσει και πήρα τηλέφωνα από τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού/θηλασμού που έκαναν και όλες μου είπαν ότι τις βοήθησε να χαλαρώσουν και έμαθαν σημαντικά πράγματα. Επίσης καταλυτικό ρόλο στη γέννα πιστεύω πως παίζει και ο γυναικολόγος. Εγώ να φανταστείς 4 μηνών άλλαξα γυναικολόγο και η καινούργια είναι σούπερ. Μου δίνει την ασφάλεια ότι θα πάνε όλα εκείνη τη δύσκολη στιγμή και το πιο σημαντικό επιτρέπει στον άντρα μου να είναι στο χειρουργείο και είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.

    Κορίτσια εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα καλά με τα μωράκια σας!!!
    Καλές γιορτές να έχουμε και το 2021 να είμαστε όλες υγιείς και ασφαλείς!!

    #90452

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κορίτσια, μπαίνω κι εγώ στο thread γιατί έμαθα πρόσφατα, πολύ πρόσφατα όμως οτι είμαι έγκυος. Δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό γιατί λόγω εορτών το πρώτο ρεντεβού που μου δίνουν είναι μέσα Γενάρη. Επειδή είχα καθυστέρηση όμως έκανα τεστ και βγήκε θετικό. Ολες μου οι πληροφορίες λοιπόν είναι από το ίντερνετ γιατί δεν το έχω ανακοινώσει ακόμα σε φίλες μου που ήταν έγκυες. Θέλω πρώτα να μου το επιβεβαιώσει ο γιατρός αν κι απ΄οτι διαβάζω τα τέστ που κάνεις στο σπίτι είναι 99% έγκυρα. Εχει τύχει σε κάποια από σας να βγει θετικό το τεστ και να μην ήταν έγκυος; Πέραν της καθυστέρησης δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα οπότε δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα. Εχω αρχίσει να προσέχω το θέμα της διατροφής αλλά με το θέμα γυμναστική πχ έχω θέμα, δεν ξέρω αν τώρα που ουσιαστικά είμαι στον πρώτο μήνα μπορώ να συνεχίζω την γυμναστική που κάνω. Είναι high intensity αλλά δεν έχω σωματική επαφή με άλλα άτομα, ούτε υπάρχει κίνδυνος να πέσω, είναι ας πούμε τύπου αεροβική/ζούμπα. Εχετε κάποια ανάλογη εμπειρία; Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή μέχρι να δω έναν γιατρό είναι ευπρόσδεκτη.

    Καλή χρονιά κι από μένα 🙂

    #90791

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    BabyDoll τα τεστ εγκυμοσύνης είναι πολύ έγκυρα και ειδικα τα ψευδώς θετικά αποτελέσματα είναι εξαιρετικά σπάνια. Όποτε συγχαρητήρια και με το καλό! Γιατί δεν κάνεις όμως και μια εξέταση αιματος χοριακης για να είσαι σίγουρη; Η τιμή της χοριακης πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 2-3 μέρες όποτε αν κανεις πάνω από μια φορά μπορείς να δεις και πώς εξελίσσεται η εγκυμοσύνη (προφανως δε χρειάζεται να κανεις πάνω από μια, το λέω αν έχεις αγχος μέχρι να πας στο γιατρό). Συμπτώματα είναι καπως νωρις να έχεις, μη σε απασχολεί αυτό.

    Σχετικά με τη γυμναστική, ο κάθε γιατρος έχει δίκη του γνώμη, δυστυχώς. Εμένα μου απαγόρεψε τη γυμναστική σε όλο το πρώτο τριμηνο (έκανα yoga σε αρκετά προχωρημένο επίπεδο). Άλλοι γιατροί είναι υπέρ της γυμναστικης σε όλη την εγκυμοσύνη, νομίζω απαγορεύουν μόνο συγκεκριμένες ασκήσεις από καποιο μήνα και μετά. Εγώ από όσο είχα ψάξει κατάλαβα ότι η γυμναστική σε ένα λογικό βαθμο εντασης και εφόσον την εκανες ήδη από πριν δεν αποτελεί κανένα ουσιαστικό κίνδυνο αλλά τελικά άκουσα το γιατρό μου. Όπως όλα τα πράγματα, βλεπεις τα δεδομένα και είναι και τι ρίσκο είσαι διατεθημένη να πάρεις.

    #90945

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ Ladida και για τις ευχές και για την απάντηση! Δυστυχώς μέχρι να με δει κάποιος γιατρός δεν μπορώ να κάνω καμία εξέταση γιατί πρέπει να μου τις γράψουν. Λογω εορτών και covid το θέμα με τους γιατρούς εδώ είναι λίγο απελπιστικό, ακόμα και με ιδιωτική ασφάλεια, οπότε μέχρι την επόμενη εβδομάδα που έχω ραντεβού δεν μπορώ να κάνω κάτι. Το μόνο που θέλω είναι να μου κάνουν τις εξετάσεις για να επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη, να μου πουν αν χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα διατροφής και κυρίως να λύσω τις πολλές απορίες που έχω.
    Οσο για την γυμναστική κι εγώ από αυτά που διάβασα είναι οτι μπορείς να συνεχίσεις αυτό που έκανες εφ όσον δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού και αποφεύγω κοιλιακούς και χοροπηδητά. Πάντως για γιογκα φίλη μου που κάνει γιογκα σε προχωρημένο επίπεδο στις άρχες έκανε κανονικά (απεύφεγε aerial yoga πχ) και μετά άρχισε να το προσαρμόζει ανάλογα με τις δυνατότητές τις. Τώρα που μπήκε στον ένατο συνεχίζει να κάνει yoga. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν συγκεκριμένες ασκήσεις όπως κοιλιακοί πχ επηρεάζον το έμβρυο ή είναι καθαρά για την υγεία της μητέρας. Καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποφεύγονται ασκήσεις που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμούς αλλά οι υπόλοιπες όχι και τόσο. Ελπίζω ο γιατρός να μπορέσει να λύσει τις απορίες μου.

    #90950

    Chelsea Hotel
    Συμμετέχων

    Meddle σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση – έχω ακριβώς τις ίδιες συμπεριφορές οπότε με βοήθησε πολύ το σχόλιό σου ως προς το.. χρονοδιάγραμμα που είναι πιθανό να περιμένω.

    Baby Doll, είναι όπως τα λέει η Ladida υπάρχουν διάφορες σχολές, νομίζω ένα consensus κάπως κοινό από τον κύκλο μου είναι οτι επειδή μέχρι τη 12 εβδομάδα οι πιθανότητες αποβολής είναι ακόμα στο παιχνίδι, πολλοί γιατροί δεν συστήνουν σούπερ έντονη άσκηση για το φόβο των ιουδαίων κάπως. Απο κει κ πέρα διαφέρει, εμένα μου ζήτησε μέχρι τη 12 μόνο περπάτημα καμία άλλη άσκηση ούτε καν γιογκα (βάζω κ το σεξ στην έντονη άσκηση), σε άλλες φίλες έγκυες τους είχαν πει ότι μια χαρά η γυμναστική είναι ΟΚ μέχρι τη 12 απλώς ίσως να την πάνε κάπως πιο χαλαρά κ όχι σε φουλ ένταση.

    Τώρα γιατρός δεν είμαι σε καμία περίπτωση, λέω την εμπειρία μου μήπως σε βοηθήσει αν θες να πας με το better safe than sorry. Αν σε βοηθάει κ εγώ έκανα συχνή γιόγκα και λίγο αερόβια καθώς ήμουν σε διαδικασία απώλειας βάρους, είχα χάσει ήδη 12 κιλά όταν ήρθε η εγκυμοσύνη, οπότε ήταν ένα ‘Μη’ που με πόνεσε πολύ κ ανέτρεψε πολλά πραγματα, αλλά όπως ανέφερε η ladida, πήγα με τις οδηγίες του γιατρού τελικά.

    #91225

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Babydoll συγχαρητήρια και ελπίζω να πάει καλά.
    Δεν ξέρω αν είσαι στο εξωτερικό και γι’ αυτό πρέπει να περιμένεις να σου γράψουν τις εξετάσεις. Επειδή είχα μια πρώτη άτυχη εγκυμοσύνη σε χώρα της Ευρώπης όπου σε βλέπουν μαιες, (η οποία θα είχε πάει καλά αν με είχε δει γιατρός και μου είχε γράψει τις σωστές εξετάσεις και φάρμακα) θα σε συμβούλευα να βρεις γιατρό για παν ενδεχόμενο.
    Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι όλα θα πάνε καλά. Κάνε τακτική γυμναστική αλλά χωρίς να κουράζεσαι πολύ. Καλή συνέχεια σε όλες μας =)

    #91304

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσια!
    Chelsea Hotel δεν το είχα συνδέσει με το θέμα της αποβολής, συνεχίζω να ασκούμαι αλλά πιο ήπια. Αν φυσικά μου πει ο γιατρός να σταματήσω θα το κάνω αλλά προς το παρόν νοιώθω οτι με βοηθάει να αισθάνομαι καλύτερα. Τώρα που λόγω γιορτών πήγαινα πιο αραιά είχα περισσότερες ναυτίες.
    Xris μένω Ισπανία κι εδώ σε βλέπει μαία για το 90% των περιπτώσεων απ οτι μου έχουν πει. Και για να κάνεις εξετάσεις πρέπει να στις γράψει ο γιατρός, ο γενικός παθολόγος που σε βλέπει πριν πας σε ειδικό, οπότε τώρα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο (λόγω κόβιντ σε παίρνουν πρώτα τηλέφωνο και μετά βλέπουν αν είναι ανάγκη να σε δουν). Ευτυχώς έχω ιδιωτική ασφάλεια και έχω κλείσει ραντεβού και με γυναικολόγο γιατί θέλω να με παρακολουθεί γυναικολόγος και να μην κάνω μόνο τις μίνιμουμ εξετάσεις που κάνουν στην δημόσια ασφάλεια.

    Καλή συνέχεια κορίτσια! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να ανοίξουμε φόρουμ για “νέες μαμάδες”

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.