Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #69455

    Το_κοτσύφι
    Συμμετέχων

    Αχ koubi, την ψυχολογική επίπτωση δεν την έπιασα καν.. Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο, μιλάμε είχα σχεδόν αποστροφή. Εγώ πάθαινα και συνέχεια επεισόδια βέβαια. Ακόμα και τώρα αν έχω κάποιον πόνο ή ενόχληση χαλάει όλη η διάθεση μου, βασικά νομίζω έχω αποκτήσει τραύμα από αυτό το πράγμα.
    Τώρα είμαι καλα να φανταστείς γιατί κάνω αποχή απ’ το σεξ τελευταία άρα και απ’ τις ουρολοιμώξεις χαχαχ.

    Αυτό που λες με τον συγκεκριμένο σύντροφο είναι πιθανό να ισχύει, όπως ίσως και το ανοσοποιητικό σου να είναι διαφορετικό σε σχέση με παλιά. Το έχω πάθει και εγώ με σχέση τριών χρόνων (και μερικά έξτρα μετά) και η φίλη με τον τωρινό αντρα της, οπότε μάλλον αυτό μην ανατομία δυστυχώς είναι το επικρατέστερο.

    Δοκίμασε εκτός από κράνμπερις και μανοζη(στην Ελλάδα είναι πανάκριβη αλλά μπορείς να παραγγείλεις οικονομικά συμπληρωματα απο εξωτερικό), όπως και προβιοτικα ειδικά για την κολπική χλωρίδα. Το λέω σε όλες τις κοπέλες που έχουν πρόβλημα γιατί είναι σημαντικό.
    Και γράφε μας εδω 🌷

    #69477

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Γεια σου koubi!
    Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ. Οι ουρολοιμώξεις είχαν σταματήσει για χρόνια, και ξανάρχισαν με τον τωρινό σύντροφό μου.
    Σχεδόν κατευθείαν δηλαδή.
    Έχει κάνει εξετάσεις, δεν υπάρχει κάποια εξήγηση. Ίσως αυτό που λέει η γυναικολόγος σου να στέκει. Θα του το πω να γελάσουμε λίγο, γιατί νιώθει και άσχημα ο καημένος. Είναι θέμα μεγέθους 😀

    #71957

    tzel tze
    Συμμετέχων

    Είχα ουρολοίμωξη μια φορά τον μήνα τουλάχιστον! Πλέον είχε γίνει συνηθεια! Και το furolin σκέτος εφιάλτης από την συχνή χρήση του πλέον στην ιδέα και μόνο ανακατεύομαι! Μόλις χώρισα εξαφανίστηκε όλο αυτό! Δεν ξέρω αλήθεια τι έφταιγε! Ίσως φταιει η ανατομία του πέους σε κάποιες περιπτώσεις και έτσι ερεθίζει πιο εύκολα την ουρήθρα σε κάποιες στάσεις ! Η καλύτερη πρόληψη πάντως σε θέμα συμπληρωμάτων για μένα ήταν τα συμπληρώματα σε μορφή σκόνης κράνμπερι !

    #71976

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Κορίτσια καλησπέρα μετά από καιρό! Άργησα γιατί δοκίμαζα κάτι νέο και ήρθα να σας πω τις εντυπώσεις μου.
    Πήγα σε νέα γιατρό, μου έκανε για πρώτη φορά στη ζωή μου κυστεοσκοπηση (δεν μου το είχε προτείνει κανένας από τους – πολλούς-μέχρι τότε γιατρούς που είχα δει) και έμαθα τα εξης:
    Εγώ έχω μια φλεγμονή στο “τρίγωνο” μεταξύ κόλπου και ουροδόχου κύστεως, η οποία κατά πάσα πιθανότητα δημιουργήθηκε μόνη της αλλά επιβαρυνθηκε δραματικά από τις αντιβιωσεις που έπαιρνα τα τελευταία χρόνια. Ως αποτέλεσμα, με το παραμικρό πάθαινα ουρολοιμωξεις γιατί το σύστημα μου δεν μπορούσε να αμυνθεί πια.
    Η γιατρός τότε πρότεινε να ξεκινήσουμε μια τρίμηνη θεραπεία με προβιοτικα και υποθετα (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω τη μάρκα) για να φτιάξουμε τη χλωρίδα της περιοχής.
    Εγώ γέλασα, δεν πίστεψα ότι χωρίς καθόλου αντιβίωση ή φάρμακο τέλος πάντων θα δω λύση αλλά φαίνεται πως είχε δίκιο. Τη Δευτέρα (8/6) κλείνω τρεις μήνες χωρίς ουρολοιμωξη και πάω για επανέλεγχο στη γιατρό. Κρατάω φυσικά μικρό καλάθι, γιατί ακόμα και το τρέχον τριήμερο που είμαι με τον φίλο μου είναι μεγάλο τεστ και μεγάλο άγχος για μένα, αλλά είμαι μετά από καιρό αισιόδοξη.
    Θα σας κρατάω ενήμερες!

    #72038

    Το_κοτσύφι
    Συμμετέχων

    Θάντερ δε νομίζω να υπάρχει προβλημα να πεις, εγώ παραπάνω ανέφερα το όνομα του εμβολίου πάντως. Όπως και να έχει, αν υπάρχει απλά θα σου το κόψουν.

    Δηλαδή έπαιρνες κολπικά προβιοτικά για τρεις μήνες για να φτιάξεις τη φλεγμονή;
    Γενικά εγώ τα έχω αναφέρει πάρα πολλές τα προβιοτικά, ως επικουρική βοήθεια όμως(γιατί αν τα παίρνεις καθημερινά είναι και πολύ κοστοβορα). Μου κάνει εντύπωση (θετική) που έδωσε η γιατρός σου τόση βάση σε αυτό πάντως και μακάρι όντως να βοηθηθείς.

    #72094

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Ναι, έπαιρνα σε καθημερινή βάση το χάπι και ανά 3 ημέρες το υπόθετο για τρεις μήνες και φαίνεται να με βοηθήσε. Βέβαια, ίσως έπαιξε ρόλο και η καραντίνα γιατί την περίοδο που ξεκίνησα τη θεραπεία έμεινα και 1 μήνα χωρίς επαφές.
    Σε κάθε περίπτωση προς το παρόν είμαι καλά.
    Η γιατρός ή συγκεκριμένη έπαθε εγκεφαλικό με τις ποσότητες αντιβιωσεων που είχα πάρει τα δύο τελευταία χρόνια και ήταν αρκετά σίγουρη ότι θα το αντιμετωπίσω με διαφορετικό τρόπο. Εμένα μου έκανε θετική εντύπωση και το γεγονός ότι με πήρε σοβαρά, μου είπε ότι θα το αντιμετωπίσουμε μαζί, κάτι που κανένας άλλος δεν είχε κάνει.
    Ενιγουει, η θεραπεία είναι της innovis, τα urinary και vaginal. Είναι τσιμπημένη η τιμή (οπως και της κυστεοσκοπησης που έκανα) αλλά δεν είχα και επιλογή σε αυτή τη φάση.
    Ελπίζω να βοήθησα λίγο κοτσυφι και λοιπές φίλες 🙂

    #73246

    Catwoman
    Συμμετέχων

    Λοιπόν αυτό μου συνέβη με μία σχέση συγκεκριμένη που είχα πριν 2 χρόνια, και ποτέ πριν ή μετά από αυτή τη σχέση! Θεωρώ ότι ήταν θέμα “χημείας”, μην πω και “βιολογίας” με τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Ταλαιπωρήθηκα απίστευτα για μερικούς μήνες και μου ήταν και πρωτόγνωρο. Με βοήθησαν τα εξής:
    – ομοιοπαθητική (που έκανα πολλά χρόνια ούτως ή άλλως)
    – Furolin
    – κράνμπερι (σε συμπλήρωμα διατροφής)
    – νεράαααα, πολλά νεράααααα
    – ακόμα πιο εντατική καθαριότητα και υγιεινή της περιοχής – πλύσιμο με ειδικό καθαριστικό που περιέχει και εχινάκεια
    Είναι πάντως μαρτύριο αυτό το πράγμα…

    #74288

    Athinamj
    Συμμετέχων

    Κορίτσια καλησπέρα βρήκα τυχαία αυτό το site και χαίρομαι τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω που αλλού να απαυθυνθώ και τι άλλο να κάνω. Ταλαιπωρούμαι με ουρολοιμώξεις 4 χρόνια. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, άπειρες αντιβιώσεις φυσικά τα γνωστά μέτρα πρόληψης πριν και μετά την επαφή. Το 2018 ένας παθολόγος-λοιμοξιολόγος που είχε πει να παίρνω μισό χάπι Ciproxin μετά απο κάθε επαφή. Το έκανα λοιπόν και μέχρι πριν 2 μέρες ήμουν μια χαρά. Την τελευταία μου επαφή την είχα πριν 4 μέρες πήρα το χάπι μου μετά όλα καλά….αλλά πριν 2 μέρες νάτο πάλι το γνωστό τσούξιμο στην ούρηση. Εχω απελπιστεί αν έχω αποκτήσει ανοσία και σε αυτό δεν ξέρω τι να κάνω. Πήγα σε ουρολόγο σήμερα και μου είπε να κάνω καλλιέργια αύριο επίσης να παίρνω το fusfosin ανα 3 μέρες 2 κουτιά και να παραγείλω χάπια cranberry Cysticlean 240mg. Οποιαδήποτε βοήθεια πρόταση είναι καλοδεχούμενη γιατί πλέον έχω ξεπεράσει κάθε όριο απελπισίας.

    #74759

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Athinamj, είχα δοκιμάσει κ εγώ αυτό με την αντιβίωση μετά την επαφή, πέτυχε για λίγο και μετά όχι. Εμένα κατέληξε να μην με πιάνει ούτε η καθημερινή λήψη αντιβίωσης (χημείοπροφύλαξη) και να παθαίνω ουρολοιμωξη κάθε μήνα. Τώρα είμαι καλά εδώ και 4 μήνες (αυτό για μένα είναι θαύμα) χάρη σε προβιοτικα και κολπικά υποθετα. Δεν λέω ότι δουλεύει πάντα αλλά σε μένα ή συνεχής αντιβίωση ήταν καταστροφική, έτσι μου είπε και η νέα γιατρός μου, που μου ξεκίνησε αυτή τη θεραπεία.
    Θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποιον ουρολόγο που να σε ακούσει πραγματικά (είναι δύσκολο) και να δεις τι θα σου πει.θα μπορούσα κι εγώ να σου προτείνω τη δική μου αν είσαι Αθήνα, να ακούσεις και μια άλλη άποψη αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται από το σαιτ και αν μπορώ να το κάνω από εδώ.

    #74781

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σας κορίτσια. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσάς, μετά το σεξ πάθαινα ουρολοίμωξη. Είχα πάει και εγώ σε αρκετούς γιατρούς αλλά κανένας δεν με βοήθησε. Την λύση την έδωσε η γιαγιά μου όταν της είπα το προβλημα που είχα. Μου είπε να βράσω χαμομήλι και όπως είναι καυτό να το κρατήσω από κάτω για να πηγαίνουν οι υδρατμοί σε εκείνη την περιοχή. Δεν το είχα δοκιμάσει γιατί πίστευα ότι δεν θα βοηθήσει αλλά έτυχε να το κάνω μια Παρασκευή βράδυ μέσα στην απελπισία μου (ήταν δύσκολο να βρω φαρμακείο ανοιχτό). Το πρώτο 5λεπτο δεν βοήθησε πολύ, μετά όμως ο πόνος έφυγε στο 80%. Το κράτησα περίπου 20 λεπτά ίσως και λίγο παραπάνω μέχρι το χαμομήλι να σταματήσει να βγάζει υδρατμούς. Κοιμήθηκα και την επόμενη μέρα το πρωί ο πόνος κατά την ούρηση ήταν σαν να έχω πάρει 4 μέρες αντιβίωση. Εννοείται πως το συνέχισα και μέσα σε 2 μέρες πέρασε τελείως! Δοκιμάστε το και στείλτε μου. Είμαι σίγουρη ότι αυτό θα βοηθήσει και εσάς!

    #74902

    Athinamj
    Συμμετέχων

    Αγαπητή μου Θάντερ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ναι Αθήνα είμαι οπότε θα ήθελα να μου πεις την ουρολόγο σου καθώς μου φαίνεται αξιόλογη. Θα περιμένω νέα σου άμεσα για να τρέξω. Μια σύντομη ενημέρωση, πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και το αντιβιόγραμμα. Είναι το γνωστό μικρόβιο ecoli και έχει πλέον ανθεκτικότητα σε 11 ουσίες και σε 3 μόνο είναι ευαίσθητο.

    #75251

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Athinamj, Ματίνα Βλαχου λέγεται και έχει γραφείο σε Ελευσίνα και Μαρούσι. Από την εμπειρία μου τη συστήνω. Είναι ακριβούτσικη βέβαια, να το πω και αυτό.

    #75264

    Athinamj
    Συμμετέχων

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου, είμαι ευγνώμων. Θα επικοινωνήσω μαζί της αύριο.

    #75554

    Lucia_B
    Συμμετέχων

    Χαιρετώ τις συμπάσχουσες!
    Να δώσω κι εγώ 2-3 συμβουλές που δε νομίζω ότι αναφέρθηκαν παραπάνω:
    (όταν έχουν αρχίσει τα γνωστά συμπτώματα)
    1. κομπρέσες χαμομηλιού: βράζουμε χαμομήλι, το αφήνουμε να κρυώσει πάρα πολύ καλά, βουτάμε μια κομπρέσα/ένα κομμάτι βαμβάκι στο διάλυμα και μετά το/την ακουμπάμε απαλά (δεν τρίβουμε/δεν πιέζουμε/δεν κάνουμε πλύση!) στην ευαίσθητη περιοχή. Επαναλαμβάνουμε αρκετές φορές την ημέρα. Χρησιμοποιούμε καθαρή κομπρέσα κάθε φορά και φτιάχνουμε καινούριο διάλυμα κάθε μέρα.
    (σε μόνιμη βάση/προληπτικά)
    2. όχι στο σερβιετάκι: καλύτερα να αλλάζουμε εσώρουχο 2-3 φορές την ημέρα, αν νιώθουμε την ανάγκη, παρά να χρησιμοποιούμε σερβιετάκι. Κατά τη διάρκεια της περιόδου που η σερβιέτα είναι αναπόφευκτη την αλλάζουμε τακτικά, ακόμη κι αν δεν έχει “γεμίσει” (ξέρω, καθόλου οικολογικό… )
    3. προσοχή στα εσώρουχα: όχι στα συνθετικά, όχι στα κολλητά, και αν είναι δυνατόν περνάμε ένα μέρος της ημέρας και χωρίς εσώρουχο (π.χ. στον ύπνο μπορούμε να φοράμε χαλαρή πιτζάμα χωρίς εσώρουχο, κι ας την αλλάζουμε και κάθε βράδυ)
    Καλή τύχη!

    #76692

    Μαύρη Γάτα
    Συμμετέχων

    Κορίτσια, διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται πολλές από εσάς, με τις ουρολοιμώξεις.
    Μου κάνει εντύπωση που σε καμία από τις περιπτώσεις που αναφέρεται δεν έγινε κάποιο σχόλιο για τους συντρόφους σας!

    Αν τα περιστατικά με τις ουρολοιμώξεις άρχισαν ταυτόχρονα με μια νέα σχέση, καλό είναι να κάνει ο καλός σας μερικές εξετάσεις. Δεν είναι διόλου απίθανο, ο καλός σας, να είναι ασυμπτωματικός φορέας κάποιου παθογόνου. Εξήγήστε του την κατάσταση, ή ακόμη καλύτερα πάρτε τον μαζί σας να το συζητήσετε παρέα με το γιατρό.

    Αν ισχύει αυτό το σενάριο, που δεν είναι καθόλου απίθανο μια και το ουροποιητικό των ανδρών δεν είναι τόσο εκτεθημένο όσο το δικό μας, ο καλός σας θα κάνει αγωγή, και εσείς θα απολαύσετε το σεξ χωρίς το άγχος μιας επερχόμενης ουρολοίμωξης, και της θεραπείας που αυτή συνεπάγεται.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.