Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 41 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #59270

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Δεν είναι αμιγώς σεξουαλικο θέμα, όμως στην δική μου περίπτωση σχετίζεται άμεσα γι’αυτο το βάζω σε αυτήν την κατηγορία.
    Εδώ και δύο χρόνια έχω χάσει το μέτρημα στο πόσες ουρολοιμώξεις έχω πάθει. Το χρονικό πλαίσιο συμπίπτει με αυτό που είμαι σε σχέση και οι ουρολοιμώξεις έρχονται συνήθως μετά από σεξ. Φαύλος κύκλος. Έχω πάει σε παθολόγο, ουρολόγο, γυναικολόγο έως και λοιμωξιολογο σε νοσοκομείο. Έχω πάρει άπειρες αντιβιωσεις. Με τον προηγούμενο γιατρό είχαμε καταλήξει στο να παίρνω μια δόση αντιβίωσης μετά από κάθε επαφή. Έπιασε για λίγο αυτό, μετά πάλι τα ίδια. Με νέο γιατρό που μου σύστησαν καταλήξαμε πριν ένα μηνα στο να κάνω χημειοπροφυλαξη (καθημερινή μικρή δόση αντιβιωσης για έξι μήνες) για να επανέλθει κατά κάποιο τρόπο το σύστημα και να μπορεί να προφυλασσεται. Μαντέψτε, τώρα έχω ουρολοιμωξη.
    Είμαι πραγματικά απελπισμένη. Αν υπάρχει κάποιος που περνάει το ίδιο, που έχει βρει λύση ή που μπορεί να δώσει μια συμβουλή είμαι εδώ. Και να μην έχει βρει λύση, πάλι εδώ είμαι.

    #59424

    Το_κοτσύφι
    Συμμετέχων

    Σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι, έχω το ίδιο πρόβλημα. Αν δεν το έχει κάποιος δεν μπορεί να διανοηθει για το τι βάσανο μιλαμε. Κι εγώ νιώθω ότι μου γ@μαει τη ζωή ώρες ωρες.
    Honeymoon cystitis λέγεται, και είναι η η ουρολοιμωξη συνυφασμένη με το σεξ. Δεν ξέρω αν είναι βέβαια αναγνωρισμένο ως σύνδρομο με αυτό το όνομα αλλά εμένα ετσι μου το είπε γιατρός.

    (Δυστυχώς), μπορώ να γράφω μέρες για αυτό το πράγμα.
    Ας πούμε ότι όπως και πολλά άλλα πράγματα που θεωρούνται αμιγώς γυναικεία δεν υπάρχει αρκετή έρευνα ώστε να έχει βρεθεί ικανοποιητική θεραπεία.
    Θεωρητικά ο γιατρός σου σου τα είπε σωστά και βάση πρωτοκόλλου,καθώς η χημειοπροφυλαξη είναι αυτό που συστήνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Είτε συνεχόμενη αν οι λοιμώξεις είναι πολυπαραγοντικες είτε μετά από κάθε επαφή αν σχετίζονται μόνο με το σεξ(όπως και σε μένα).

    Αντίστοιχα επειδή τα έχω κάνει κι εγώ όλα αυτά, στην ερώτηση μου για το αν θα πρέπει να παίρνω όλη μου τη ζωή αντιβιωση, για το τι γίνεται με την αντίσταση στα αντιβιοτικά που μπορεί να αποκτήσω και τη μείωση της δυνατότητας του οργανισμού μου να καταπολεμά ο ίδιος τις λοιμώξεις μπορώ να πω ότι καμία απάντηση δεν ήταν ικανοποιητική. Αυτή τη στιγμή κάνω μια θεραπεία με φάρμακο που έχει σταματήσει η κυκλοφορία του στην Ελλάδα. Δεν υπόσχεται θαύματα και σίγουρα δεν ξεμπερδευεις(έχω ξανακάνει την ίδια θεραπεία και είχα επεισόδιο) αλλα θεωρώ ότι βοηθάει.

    Που μενεις; Θέλω να βοηθήσω όπως μπορω

    #59531

    Θάντερ
    Συμμετέχων

    Σε ευχαριστώ και μόνο για την απάντηση, μερικές φορές νιώθω ότι δεν υπάρχει κανένας που να καταλαβαίνει. Αθήνα μένω. Ειλικρινά, έχω κάνει όλες τις ερωτήσεις που αναφέρεις σε όλους τους γιατρούς και κάνεις δεν έχει δώσει σαφή απάντηση. Δεν ξέρω που οδηγεί όλο αυτό και είμαι τρομερά απογοητευμένη. Αν υπάρχει κάποια που το έχει λύσει ας μιλήσει μόνο να μας δώσει μια ελπίδα!

    #59539

    Το_κοτσύφι
    Συμμετέχων

    Ρώτησα για το από πού είσαι μήπως ήσουν Θεσσαλονίκη που είμαι κι εγώ και στα έλεγα από κοντα! Τελοσπαντων τα γράφω κι εδώ για να είναι δημόσια.
    Εννοείται άπειρο νερό και κατούρημα πριν και μετά το σεξ, το οποίο μη γελιομαστε δεν είναι πανάκεια για εμας, (δηλαδή εγώ πάλι παθαίνω), όμως πρέπει να γινεται όπως και να εχει και είναι πολύ σημαντικό.
    Δεύτερον φαντάζομαι έχεις κάνει έλεγχο και υπερηχογράφημα σε ουρολόγο να δεις μήπως συμβαίνει κάτι άλλο.

    Πάμε τώρα σε αυτά που δεν μας λένε συνήθως οι γιατροί. Προβιοτικα για καλή κολπική χλωρίδα. Είναι συγκεκριμένα στελεχη αυτά που επηρεάζουν την περιοχή, τα άλλα δεν κάνουν τιποτα(εγώ πχ τα παίρνω από iherb). Κάνε έρευνα στο διαδίκτυο.

    Επίσης, εγώ έχω κάνει μια φορά και τώρα είμαι στη δεύτερη, τριμηνη θεραπεία με urovaxom. Είναι εμβόλιο σε μορφή χαπιού (εννοείται εγκεκριμένο από εοφ, εγώ το είχα βρει στην άπειρη βιβλιογραφία που έχω διαβάσει αλλά μου το σύστησε και ενας ουρολόγος μετα). Δεν υπάρχει στην Ελλάδα δυστυχώς, είναι σε έλλειψη εδώ και δύο χρόνια. Εγώ το έχω πάρει από Γερμανία, αλλά θέλει συνταγή γιατρού εκεί. Υπάρχει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης όπου όμως δεν ξέρω με τι καθεστώς πωλείται (στην Ελλάδα δε χρειαζόταν συνταγή).

    Κάτι άλλο τώρα που έχω παρατηρήσει απο προσωπικη εμπειρία και είναι σημαντικό είναι το εξής: παίζει τρομερό ρόλο το αν είσαι υγρή στο σεξ, το αν διαρκεί παρα πολύ ώρα και η μεγάλη συχνότητα. Στην παραμικρή ενόχληση θα σου πρότεινα να σταματάς.Εγω πχ αν έκανα μια φορά τη μέρα δε θα πάθαινα, αν έκανα δεύτερη το είχα ψιλοστανταρακι.

    Συμπληρώματα όπως κρανμπερις και μανοζη έχεις κοιτάξει; Σε βοήθησαν; Θαύματα δεν κάνουν σε καμία περίπτωση αλλά επικουρικά μαλλον βοηθάνε.

    Γενικώς, ΤΟ ΜΟΝΟ, κυριολεκτικά που δεν έχω δοκιμάσει είναι θεραπεία με ενέσεις κολλαγόνου που κάνουν κάποιοι ουρολόγοι(και στην Ελλάδα).
    Στα γράφω αυτά για να τα δεις μαζεμένα να πάρεις λίγο τα πάνω σου. Υπαρχουν γενικώς διάφορα πράγματα που μπορεις να δοκιμάσεις, απλά θεωρώ ότι δύσκολα θα βρεις το ένα που θα πεις σωθηκα. Μην απογοητεύεσαι όμως.

    Θα φτιάξω κι ένα ιμειλ εδώ για το σάιτ και θα το ποσταρω μετά γιατί νομίζω δεν υποστηρίζει personal message, ώστε αν θέλεις να μου στείλεις να μιλήσουμε κι εκεί.

    #60680

    ακρίδα
    Συμμετέχων

    Πόσο βοηθητική η απάντηση σου!!!!!!!

    #66591

    Yvonne
    Συμμετέχων

    Και εγώ το παθαινα μετα το σεξ και είχαμε κύκλο παθολογο – ουρολογο αντιβιωση και μετα μύκητες γυναικολογο υποθετα. Και πάλι από την αρχή.
    Αρχικά, από προβιοτικα με βοήθησαν τα lactophytol οπότε ξεμπερδεψα με το δεύτερο κομμάτι.
    Βοήθησαν επίσης τα cranberries συμπληρώματα που έπαιρνα το βράδυ.
    Και αυτό που πιστεύω έλυσε το πρόβλημα είναι το furolin, αλλά με γιατρό πάντα. Είμαι πλέον 4 μήνες χωρίς cranberries και 8 μήνες χωρίς ουρολοιμωξη. Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι…

    #68645

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Α ρε κοτσύφι, είμαστε πολλές τελικά. Σ’ ευχαριστώ για το reference. 🙂
    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως ταλαιπωρούμαι χρόνια, σε έναν αέναο κύκλο ουρολοιμώξεων-κολπίτιδων-μυκητών. Ξεκίνησε κάπου στα 21, κράτησε 2-3 χρόνια, σταμάτησε για 3-4 και τώρα με έχει ξαναπιάσει.
    Όπως όλες σας, έχω κάνει άπειρες εξετάσεις, έχω πάρει άλλες τόσες αντιβιώσεις.
    Παλιότερα είχα δοκιμάσει το urovaxom, προσωπικά δεν με βοήθησε. Το τελευταίο διάστημα πίνω ένα χάπι cranberry πριν κοιμηθώ (όχι νωρίτερα, για να μείνει αρκετές ώρες στον οργανισμό) και γενικά προσπαθώ να πίνω πολύ νερό. Παράλληλα, όπως είπε και το κοτσύφι πιο πάνω, ούρηση/πλύσιμο πριν το σεξ και σίγουρα ούρηση μετά. Τέλος, πολύ σημαντικό κατά την επαφή να είστε επαρκώς υγρές! Εγώ χρησιμοποιώ και λιπαντικό άμα λάχει, αλλά δεν είναι το ίδιο με τα φυσικά υγρά -ιδανικά αν δεν υγρανθείτε μόνες σας, στοματικό από τ@ σύντροφο που είναι μακράν καλύτερη λύση γενικώς 😉 Και όντως, αν νιώσετε την παραμικρή ενόχληση (ή ότι έχετε στεγνώσει) κατά τη διάρκεια, σταματήστε. Παίξτε λίγο πάλι μέχρι να υγρανθείτε.
    Θεοί, πόσο γραφικό έχει γίνει αυτό το ποστ.. 😀

    Συνοψίζοντας! Ούρηση σίγουρα μετά το σεξ (και ένα γρήγορο πλυσιματάκι έστω με baby wipes αν υπάρχει δυνατότητα), όσο νερό μπορείτε και θυμάστε (ξέρω, άλλος ψυχαναγκασμός από κει) και καλή λίπανση της ευαίσθητης περιοχής κυρίως κατά τη διείσδηση. Αν παίρνετε και κάποιο συμπλήρωμα τύπου cranberry, ή/και προβιοτικά ακόμη καλύτερα.

    #68648

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Ξέχασα να αναφερθώ στο κομμάτι της χημειοπροφύλαξης. Έκανα κι εγώ για ένα διάστημα με furolin, που μου το πρότεινε μια γυναικολόγος, μέχρι που το άκουσε ο παθολόγος μου και μου το έκοψε.
    Μου είπε πως το furolin είναι παλιάς γενιάς αντιβιωτικό, και υπάρχουν ενδείξεις πως η συχνή λήψη μπορεί να οδηγήσει σε νεφρική ανεπάρκεια αν θυμάμαι καλά. Έχουν βγει άλλα φάρμακα πιο ασφαλή -είπε.
    Βέβαια, με μια γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο δεν βλέπω κάτι τέτοιο, αλλά καλό θα ήταν να κάνετε μια ερώτηση στον λοιμωξιολόγο σας ίσως.
    Ενδεικτικά:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4467927/

    #68938

    lady gaga
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κι από μένα, ακόμα ένα μέλος στο κλαμπ των ουρολοιμώξεων. Το μοναδικό που με έχει βοηθήσει είναι η χρήση κολπικών υπόθετων με γαλακτοβάκιλλους μετά το σεξ. Το στοματικό για λύπανση σε μένα οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε ουρολοίμωξη. Αντιθέτως η χρήση baby oil ποτέ! Πλύσιμο πριν και μετά την επαφή απαραίτητο με σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή.

    #68973

    Το_κοτσύφι
    Συμμετέχων

    Καλώς τες!
    Περίεργο αυτό με το στοματικό lady. Εντωμεταξυ σκέφτομαι τώρα μήπως φταίει κάτι, αλλά άντε δεν το λέω. Πραγματικά πόσο πιο γραφικό να γίνει το ποστ πια χεχεχε.
    Πάντως δυστυχώς για όποια χρησιμοποιεί προφυλακτικό (εγώ πάντα ας πούμε) το baby oil είναι δυστυχώς απαγορευτικό. Ωστόσο εντάξει υπάρχουν πλήθος λιπαντικά δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις με βάση το λάδι.
    Μέντα κι εγώ με το ουροβαξομ ξαναείχα επεισόδιο, αλλά αρκετά αργότερα. Από την άλλη, επειδή εμένα είναι αποκλειστικά συνδεόμενες με το σεξ οι λοιμώξεις, δεν μπορώ να έχω καλή εικόνα αν με βοήθησε το εμβόλιο ή όχι γιατί συνέπεσε με εποχή που έκανα σεξ πολυυ λιγότερο από πριν.

    #69156

    Μέντα
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σε όλες. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει γιατρό γι’ αυτό το θέμα που εμπιστεύεται/την έχει βοηθήσει.
    Ο γιατρός μου παρότι είναι γενικά πολύ καλός και ξέρει όλο το ιστορικό μου καθώς με παρακολουθεί χρόνια, έχει ένα μεγάλο κακό: Δεν τον βρίσκεις καθόλου εύκολα.
    Όταν λοιπόν παθαίνω ουρολοιμώξεις και πρέπει κάποιος να μου γράψει το φάρμακο που χρειάζεται, που ξέρω ποιο είναι αλλά δεν μπορώ να το πάρω μόνη μου, χάνω μέρες ψάχνοντάς τον.
    Τώρα καλή ώρα, που έπαθα πάλι (δεν έλεγα τίποτα άλλο στην προηγούμενη δημοσίευσή μου;) τον ψάχνω όλη μέρα και δεν. Και θα έρθει το 3ήμερο και θα ψάχνομαι υποφέροντας.
    Οπότε, αν έχετε κάποιον στο νου σας στην Αθήνα (ιδανικά προς τα Βόρεια/Ανατολικά προάστια), please come forward. 🙂

    #69237

    Zouzi
    Συμμετέχων

    Καλησπερα σε ολες,καλη πρωτομαγια!ηθελα να σας πω και γω την εμπειρία μου με τις ουρολοιμώξεις.Αφου επαθα δυο φορες πριν χρονια πηρα φυσικα αντιβιωση μεχρι που ειπα το προβλημα μου στον ομοιοπαθητικό που πηγαινα τοτε για προβλημα που ειχα με την ακμη και μου ειχε πει οτι αντι για αντιβιωση μπορει να μου δωσει την ομοιοπαθητικη αντιβιωση και σκονη κραμπερι!ξεμπερδεψα!!συνεχισα την σκονη κατα καιρους ειδικα σε διακοπες και εκδομες οπου το σεξ με τον φιλο μου ηταν πιο συχνο,και επισης οταν ειχα τις πρωτες ενοχλησεις.βεβαια επειδη η σκονη δεν ηταν οτι καλυτερο σε γευση ανακατεμενη με νερο ξεκινησα μια χουφτα κρανμπερι αποξηραμένα καθε πρωι με ενα ποτηρι νερο.τελικα ουρολοιμωξη δε ξαναδα και τωρα πλεον οποτε θυμαμαι τρωω κρανμπερι γιατι τελικα μου αρεσαν..

    #69285

    Yvonne
    Συμμετέχων

    Πιστεύω ότι όντως κάπως βοηθούν τα cranberries έστω προληπτικά. Εκτός από συμπληρώματα που για εμένα ήταν οκ, τα cranberries από το σούπερ μάρκετ μου φαίνονται πολύ άσχημα σε γεύση (αντίθετα τα cranberries που βρίσκονται σε συσκευασίες mix μαζί με ξηρούς καρπούς μου αρέσουν πολυ) , εσείς ποια προτιμάτε; έχετε βρει χωρίς ζάχαρη;
    Επίσης συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν για πριν και μετά την επαφή, εγώ εάν δεν πάω μετά το σεξ για πλύσιμο + ουρα βγάζω σίγουρα fml :/

    #69301

    Zouzi
    Συμμετέχων

    Σιγουρα η ουρηση πριν και μετα το σεξ βοηθαει πολυ,καθως και να πινεις πολυ νερο!τα cranberries τα βρίσκω σε καταστηματα με ξηρους καρπους,εχουν και με ζαχαρη και χωρις.

    #69388

    koubi
    Συμμετέχων

    Γεια σε όλες! Να πω και γω τη δική μου εμπειρία. Αυτό που έχω δει να βοηθάει εμένα προσωπικά, και επειδή τα επεισόδια έχουν αρχίσει και γίνονται όλο και συχνότερα, είναι τη στιγμή που θα νιώσω την παραμικρή υποψία τσουξίματος να πίνω πάρα, μα πάρα πολύ νερό, σε σημείο που να πηγαίνω στην τουαλέτα ανά 10 λεπτά και πιο συχνά. Συνήθως αυτό κρατάει μισή μέρα και φαίνεται να την γλιτώνω. Εννοείται παίρνω συμπληρώματα κράνμπερι και σταματάω την επαφή αν δεν είμαι υγρή ή αν κρατήσει πολλή ώρα. Ωστόσο θέλω να σχολιάσω πόσο αρνητικά με έχει επηρεάσει ψυχολογικά και στη σεξουαλική μου ζωή. Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ το σεξ γιατί έχω συνέχεια στο νου μου μην κάνω κάτι που θα πυροδοτήσει τη λοίμωξη. Και το περίεργο είναι ότι πριν από την τωρινή μου σχέση δεν το πάθαινα ποτέ αυτό, ακόμα και σε πολύ ενεργές σεξουαλικα περιόδους. Η γυναικολόγος μου είπε πως δυστυχώς ενδέχεται η ανατομία του φίλου μου σε συνδυασμό με τη δικιά μου να ευνοεί τον ερεθισμό της ουρήθρας σε συγκεκριμένες στάσεις. ´Ετσι ίσως εξηγείται γιατί το παθαίνω με αυτόν και όχι με άλλους. Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο γεγονός. Κουράγιο σε όλες!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 41 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.