• Αυτό το θέμα έχει 23 απαντήσεις, 15 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 11 μήνες πριν από τον χρήστη myrtilo.
Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #68300

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Itszenia, ειλικρινά πονεσα διαβάζονταε την ιστορία σου. Γύρνα πίσω στο κορίτσι που δεν σήκωνε πολλά πολλά! Πιστευω πως το γεγονός οτι άφησες τον πρώην σου σε οδήγησε σε όλο αυτο! Και τώρα θέλεις να το κάνεις να πετύχει για να πειστείς οτι άξιζε η θυσία, ο χωρισμος, ο πόνος. Ίσως βαθιά μέσα σου να θες να εξιλεωθείς που παράτησες τον πρωην. Όμως ΌΧΙ! Τιποτα δεν πρέπει να υπομείνεις σαν τιμωρία! Σταμάτα να προσπαθείς να του αποδείξεις οτι είσαι “σωστή γυναίκα”, ο άνθρωπος είναι κομπλεξικός, έγωιστής και μισογύνης! Είναι ανθρώπινο να βρισκίσουν σε μια σχέση που διαπίστωσες οτι δε σου ταιριάζει και την έληξες όμως αυτός πάντα θα σε θεωρεί αναξιόπιστη και πουτ@ν@ για αυτο το τοσο ανθρώπινο γεγονός. Δεν το βλέπεις; Δεν έχει νόημα, ΠΟΤΕ δεν προκειται να σου πει:”φτανουν τα καψονια, εντάξει με έπεισες οτι με αγαπας”. Ποτέ! Θα εχει το πανω χερι γιατί ετσι τον συμφέρει. 8 μηνες δεν ειναι τιποτα μπροστά σε μια ολοκληρη ζωή. Διέγραψέ τους, κάνε μια καινούρια αρχή! Θα ήθελα πολύ να μάθω νέα σου

    #101321

    itszenia
    Συμμετέχων

    Κορίτσια επέστρεψα με νέα έναν χρόνο μετά. Αρχικά να πω ότι είμαι σχετικά καλύτερα από πέρσι και ευχαριστώ θερμά όλες για το ενδιαφέρον σας! Μέσα σε αυτόν τον 1 χρόνο, συνεχίζω να βρίσκομαι στην ίδια σχέση με τον ίδιο άνθρωπο. Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η σχέση μας, η επικοινωνία μας, δεν μαλώνουμε πια συχνά ούτε για χαζούς λόγους. Όμως όσο καλά κι αν ακούγονται αυτά, έμαθα κάτι που με συγκλόνισε. Για ενάμιση χρόνο, συνολικά, έβγαινε πίσω από την πλάτη μου με άλλη κοπέλα.. την κοπέλα εκείνη που κρατούσε ως καβάτζα τους πρώτους 8 μήνες, αν θυμάστε, που με είχε σε αναμονή. Κάθε φορά που μαλώναμε, μέχρι και τον Ιούλιο του 2020, έβγαινε μαζί της. (έβγαινε=συζητήσεις και φιλιά, δεν υπήρχε καμία σεξουαλική επαφή). Το έμαθα πριν από 2 μήνες. Έχασα τη Γη κάτω από τα πόδια μου. Αν αναρωτιέστε τον τρόπο που το έμαθα: έστειλα μήνυμα στην ίδια την κοπέλα γιατί εδώ και 2 χρόνια που είμαι μαζί του, δεν το είχα βγάλει από το μυαλό μου ότι κάτι συμβαίνει.. ένιωθα πως έχουν συμβεί πράγματα που δεν τα γνωρίζω και δυστυχώς είχα δίκιο. Δεν γνώριζα ούτε το 1/3 των καταστάσεων. Εκείνη δεν γνώριζε πως αυτός είχε σχέση. Κάθε φορά που μαλώναμε εκείνος έβαζε την ταμπέλα ότι χωρίσαμε, μάλλον, για να καθησυχάζει τις τύψεις του (που μεταξύ μας δεν νομίζω να ένιωσε και ποτέ). Βρήκα μια απίστευτη εσωτερική δύναμη και ψυχραιμία, εκείνες τις μέρες, τον χώρισα χωρίς να του εξηγήσω τι συμβαίνει, είπα μόνο ότι τα ξέρω όλα, τρελάθηκε και με παρακαλούσε να μη τον χωρίσω, ρωτούσε τι έπαθα γιατί δεν καταλάβαινε σε τι αναφέρομαι, θυμήθηκε ξαφνικά ότι με αγαπάει και με τάραζε με μηνύματα αγάπης, έλεγε πως θα πεθάνει αν τον αφήσω κ. α (ήταν και στον στρατό εκείνες τις μέρες, δεν μπορούσε ούτε να έρθει να με βρει, ούτε τίποτα). Μετά από τρεις μέρες που βρεθήκαμε, του έκανα κάποιες ερωτήσεις και μου έλεγε ψέματα ενώ με κοιτούσε στα μάτια…. Γνώριζα όλη την αλήθεια και δε μπορούσα να το πιστέψω ότι με φλομώνει στα ψέματα μέσα στα μούτρα μου. (Δεν σας κρύβω ότι με έκανε να αμφισβητώ τα λεγόμενα της κοπέλας και να έχω αμφιβολίες..) Εν τέλη του τα είπα όλα, είπα ότι γνωρίζω όλη την αλήθεια και μαντέψτε…θύμωσε που έστειλα μήνυμα στην κοπέλα, αντί να ντραπεί για όλα όσα μου είχε κάνει… Μπορεί να είχαν βρεθεί τελευταία φορά πριν από 8 μήνες αλλά η πληγή που άνοιξε μέσα μου ήταν και παραμένει τεράστια. Έκανα το λάθος να τον συγχωρήσω, γιατί έβαλα την αγάπη μου πάνω από τη λογική μου για ακόμη μία φορά. Λέω πως έκανα το λάθος γιατί μέχρι σήμερα, 2 μήνες μετά, παλεύω να μην σκέφτομαι αυτά που μου έκανε. Έρχονται σκέψεις στο μυαλό μου πολύ συχνά που με κάνουν να θέλω να κλαίω όλη μέρα.. Ξέρω πως στα μέρη που συχνάζει είναι κι εκείνη, πως την βλέπει κι εγώ μέσα μου πεθαίνω… Φοβάμαι μην νιώθει ακόμη κάτι για εκείνη όταν την κοιτάζει, μην έρχονται στον νου του στιγμές και αναμνήσεις… Έρχονται και στιγμές που λέω στον εαυτό μου: “Όσο κλαις οι πράξεις του δεν αλλάζουν. Αν θέλει να πάει σε άλλη, θα πάει. Είναι στο δικό του χέρι όλα πια.” και ηρεμώ.. Έβαλα κάποιους όρους για να είμαστε μαζί και συμφώνησε ότι θα αλλάξει και θα προσπαθήσει για εμένα όσο ποτέ ξανά. Τέρμα τα ψέματα, τέρμα το κακό παρελθόν. Εύχομαι ακόμη και ελπίζω πως θα αλλάξουν όλα πραγματικά και πως δεν θα ζήσω το ίδιο μαρτύριο ξανά. Σήμερα απολύεται από τον στρατό και από σήμερα θα φανούν ΟΛΑ!

    #101495

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Μετά από ένα χρόνο δεν είναι αυτό το update που ήθελα να ακούσω.
    Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θα επαναληφθεί η συμπεριφορά του; Ο άνθρωπος είναι χειριστικός κι επικίνδυνος. Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να έχουν πάντα τον έλεγχο και για να το καταφέρουν αυτό θα σου πουν ψέματα, θα σε απειλήσουν, θα σε κακοποιήσουν, και ταυτόχρονα θα είναι γοητευτικοί και θα σου ορκίζονται αιώνια αγάπη και αφοσίωση. Αλλιώς πώς θα σε έπειθαν να μείνεις μαζί τους;
    Καταλαβαίνεις ότι το μάντρα που σε κάνει να ηρεμείς ῾όλα είναι στο δικό του χέρι᾽ σου αφαιρεί οποιαδήποτε ελευθερία; Θεωρείς την απιστία του ως το μέγιστο κακό, αλλά αυτό είναι το μικρότερο από όλα.
    Γιατί φέρεσαι στον εαυτό σου τόσο άσχημα; Γιατί δεν τον αγαπάς καθόλου; Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς ψυχολόγο άμεσα για να συζητήσεις τι είναι αυτό που θεωρείς ῾αγάπη᾽ για αυτό το άτομο.

    #101412

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Είναι κρίμα που ταλαιπώρησε 1 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ πραγματικά με έναν ΓΕΛΟΙΟ ανθρωπο, ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ και ΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟ. Ποσο λυπάμαι και θυμώνω που δεν βλέπεις ότι χάνεις τη ζωή σου, την χάνεις!!!! Ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη που σου το είπε και δυστυχώς δεν θα είμαι και η τελευταία, εν τούτοις ως μια ξένη προς μια ξένη θα σου πω να απευθυνθείς σε ένα ψυχολόγο. Αν μετά απο 2 χρόνια δεν μπορείς να δεις τι περνάει η ψυχούλα σου, τότε χρειάζεσαι βοήθεια για να σε προστατέψεις. Ελπίζω στο επόμενο update να έχεις απομακρυνθεί και πλέον να αποδεχτείς ότι έκανες λάθος και πως οχι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ΠΟΤΕ.

    #102036

    itsanv
    Συμμετέχων

    Οτι χειροτερο να μπλεκεις σε τοξική σχεση χανεις τον εαυτο σου και ολο σου το ειναι…θα σας πω και εγω την ιστορια μου εδω που με εχει πελαγώσει…το ανεβασα και αλλου αλλα δεν ξερω πως λειτουργει εδω μεσα και δεν το εχουν ανεβασει…
    Καλοκαίρι 2019 και γνωρίζω την κοπέλα με την όποια θα είμαστε μαζί 1 χρόνο. Από τις αρχές που μιλούσα με εκείνη ομολογώ ότι κάτι με τράβηξε και έφαγα τσιμπηματάκι. Τον Αύγουστο που ξεκινήσαμε να μιλάμε η συζήτηση κυμαινόταν σε χαλαρό πλαίσιο εξαιτίας της απόστασης που είχαμε λόγω των διακοπών μας και μετά από συζητήσεις σε καθημερινή βάση τον Σεπτέμβρη που γυρίσαμε της πρότεινα να βγουμε. Μετά από 2-3 εξόδους κάναμε κάτι και καταλήξαμε να είμαστε μαζί. Εγώ γρήγορα άρχισα να δένομαι και να την ερωτεύομαι κεραυνοβόλα όπως και εκείνη έτσι έλεγε και ένιωσα κάτι διαφορετικό που δεν είχα νιώσει για καμία άλλη στο παρελθόν. Οι πρώτοι 2-3 μήνες ήταν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ή έτσι μάλλον πίστευα εγώ.
    Εκείνη λοιπόν όπως είδα αργότερα κρατούσε επαφές με τους περισσότερους πρώην της τους οποίους μου τους παρουσίαζε και ως φίλους της αλλά και με κολλητούς κάποιων από αυτούς. Ενώ της εξήγησα ότι με ενοχλεί αυτό στην αρχή δεν το ξεκαθάριζε και μου έλεγε πως κάνεις ετσι δεν π@@@ε κιόλας και έπρεπε να γίνει ένα άσχημο σκηνικό στο οποίο με πλήγωσε και μου ζήτησε συγνώμη και θα ξεκόψει από όλους αυτούς. Τελικά το τήρησε ή έτσι μάλλον πάλι νόμιζα εγώ γιατί ανακάλυψα αρκετούς μήνες μετά ότι μιλούσε με άκυρους και τους έλεγε ότι δεν έχει αγόρι και πως είναι ελεύθερη και ψάχνει κάτι σοβαρό, όπως και σε έναν πρώην- φίλο-όπως της άρεσε να τους λέει είδα μήνυμα να του γράφει πως τον αγαπά περισσότερο από μένα και ότι αν δεν είχαν απόσταση θα ήταν μαζί. Εγώ εννοείται δεν είπα τίποτα απολύτως( ναι θα πείτε είμαι άξιος της μοίρας μου) αλλά την αγαπούσα και έριχνα την ευθύνη σε μένα και οτι εγώ κάνω κάτι λάθος. Εγραφε μηνυματα σε αλλους οτι ειναι ελευθερη και ψαχνει κατι σοβαρο , ενω ηταν μαζι μου
    Στην πρώτη καραντίνα έκανα αποστάσεις με τα πόδια την μισή Αθήνα να την δω και μετά μέχρι τον Ιούνη μάζευα λεφτά για να της κάνω δώρο γενεθλίων ένα ταξίδι. 1 βδομάδα πριν φύγουμε μου είχε πει οτι θα έβγαινε με τον κολλητό της ( κολλητός πρώην της που τον γνώρισε από εκείνον) και μόνο με αυτόν δεν βγήκε και μέχρι σήμερα ακόμα δεν έχω μάθει με ποιον ήταν. Πάλι όμως εκεί εγώ την συγχώρεσα και πήγαμε το ταξίδι όπου εννοείται το κινητό της κρυμμένο σε όλο το ταξίδι. Η εμπιστοσύνη εννοείται με όσα έκανε άρχισε να κλονίζεται και είχα γίνει και εγώ καχύποπτος ακόμα και όταν δεν έφταιγε. Μετά απο 2 βδομάδες και ενώ είχα φύγει για δουλεία για να μαζέψω λεφτά να παω στο νησί που καταγόταν μου είπε οτι θέλει τον χρόνο της και να κάνουμε διάλειμμα και μη μπορώντας να το χειριστώ έγινα πιο φορτικός να μάθω το γιατί της μίλησα λίγο άσχημα(δεν την έβρισα όμως) και με χώρισε με ένα μήνυμα απλά…τον μεγαλύτερο έρωτα της όπως έλεγε που με αγαπούσε. Δεν την έχω δει από την ημέρα εκείνη που έφυγα για δουλεία και παρόλα όσα έκανε εγώ ήμουν αυτός που προσπαθούσε να τα βρούμε ξανά. Έχουν περάσει 9 μήνες τώρα κάπως βρίσκω τα πατήματά μου γιατι εγώ επενδύσα πολλά και ένιωσα οτι απλά με χρησιμοποίησε για να καλύψει τις ανασφαλειές της. Με κατηγόρησε οτι εύθυνομαι για την καταθλιψή της και οτι ημουν σε όλα υπερβολικός και δεν θέλει να με βλέπει μπροστά της. Θα μπορουσα να γράφω ακόμα όσα έκανε είπα τα βασικά.
    Και τέλος κατί που ξέχασα λιγό καιρό αφού χωρίσαμε έμαθα πως κάνει κατι με έναν τυπά με τον οποίο μου έλεγε να μην ανησυχώ δεν μιλάμε καν.Παρόλα αυτά εγώ ήμουν κομπλεξικός ζηλιάρης υπερβολικός σύμφωνα με όσα έλεγε

    #101835

    itszenia
    Συμμετέχων

    Kορίτσια σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο εδώ και καιρό, κάτι όμως με κρατάει πίσω. Το θέμα μου εμένα είναι ότι γνωρίζω πολύ καλά τι μου κάνει αυτός ο άνθρωπος αλλά μένω κι επιμένω. Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος θα είχα φύγει από το πρώτο κόκκινο σημαιάκι. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και δεν φεύγω από την σχέση αυτή. Έχω δεθεί πολύ μαζί του από την πρώτη μέρα που τον γνώρισα. Έχω αγαπήσει τον λάθος άνθρωπο.. το γνωρίζω. Ακόμη και ο ίδιος μου έχει πει ότι άμα του έκανα εγώ όσα μου έχει κάνει θα με χώριζε δίχως σκέψη. Άρα ναι, το πρόβλημα το έχω εγώ και το μυαλό μου…

    #102196

    dasistalles
    Συμμετέχων

    Αγαπητέ itsanv δες το ως μια εμπειρία που πλέον τελείωσε. Αυτό που θα πρέπει να κρατήσεις είναι ότι δεν πρέπει να κολλάμε εκεί που μας φτύνουν, ότι επενδύουμε σε ανθρώπους που επίσης επενδυουν σε εμάς, και το πιο σημαντικό είναι ΟΚ να έχουμε κάνει λάθος επιλογή, να το παραδεχομαστε και απλά να φεύγουμε. Τέλος, το γιατί δεν έχει καμία σημασία, η ψυχική σου υγεία και ηρεμία θα πρέπει να είναι η προτεραιότητα σου, όπως θα είναι στην επόμενη υγεία σχέση που θα αποκτήσεις.

    #101685

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Στεναχωρήθηκα πολύ με αυτό το update.
    “Έβαλα κάποιους όρους για να είμαστε μαζί και συμφώνησε ότι θα αλλάξει και θα προσπαθήσει για εμένα όσο ποτέ ξανά.” Αχ βρε κοπέλα μου χαραμίζεσαι. Τι όρους του έβαλες και αυτή τη φορά θα πάθει μετάλλαξη και θα τους τηρήσει? Ίσως φανεί σκληρό το σχόλιό μου αλλά οι κακοποιητικοί άνθρωποι ΔΕΝ ΑΛΛΆΖΟΥΝ και γενικά αλλά ούτε μέσα από σχέσεις. Ένας κακοποιητικός άνθρωπος μπορεί να βελτιωθεί μόνο με χρόνια θεραπεία εφόσον ο ίδιος αναγνωρίζει πως έχει πρόβλημα το οποίο χρήζει ιατρική βοήθεια. Σημασία δεν έχει πόσο σου λέει πως θα αλλάξει , σημασία έχει τι κάνει. Το αν αλλάζει για λίγο μέχρι να εκραγεί ξανά δεν αλλάζει το ποιος είναι στο βάθος. Ο συγκεκριμένος είναι σάπιος στην ψυχή του , είναι δυστυχής και για να ελαφρύνει τη ασχήμια του σε τραβάει στο βούρκο. Το ότι έχει και καλές στιγμές είναι δεδομένο, όλοι έχουμε. Πολύ φοβάμαι πως προσδιορίζεις πλέον την αξία σου μέσα από εκείνον. Αν αλλάξει κάτι έχεις καταφέρει , τον έβαλες στον ίσιο δρόμο , άξιζε η υπομονή σου , αν αλλάξει για σένα για τους όρους σου άρα αξίζεις. Έχεις μπει εντελώς στην ψυχοσύνθεση του θύματος (όλες τα ίδια με εσένα λένε) και μόνο με θεραπεία και βοήθεια θα γλιτωσεις. Αν δεν μπορείς να χωρίσεις μόνη τότε βάλε κάποια άτομα που εμπιστεύεσαι όμως φύγε από τη σχέση αυτή. Δεν ξέρω αν φοβάσαι να παραδεχτείς πως έκανες λάθος επιλογή ενώ ήξερες τι είναι αυτός και δυσκολεύεσαι να συγχωρήσεις τον εαυτό σου , όμως καλύτερα 2 χρόνια σε όλο αυτό παρά να επενδύσεις παραπάνω. Είναι στο χέρι σου να μην ζήσεις το ίδιο μαρτύριο ξανά αλλά έχεις πείσει τον εαυτό σου πως αν δεν είναι αυτός δεν υπάρχει κανένας άλλος για σένα. Λάθος μεγάλο. Αν δεν αγαπήσεις εσύ τον εαυτό σου δεν θα το κάνει κανένας. Το ίδιο ισχύει και για τον μαλάκα αυτόν. Δεν αγαπάει τον εαυτό του κατά βάθος , είναι κομπλεξικός και ανασφαλής (και σεξιστής) και έτσι δεν ξέρει να αγαπήσει και εσένα. Ίσως όλα αυτά ακούγονται σαν να σου κουνάμε επικριτικά το δάχτυλο αλλά δεν eιναι έτσι. Δέχεσαι κακοποίηση. Κανένα θύμα δεν κατάφερε ποτέ να θεραπεύσει τον κακοποιητή του. Σώσε τον εαυτό σου. Το αξίζεις. Αξίζεις να έχεις μια όμορφη σχέση που σε γεμίζει με όμορφα συναισθήματα. Μια υγιής σχέση σου βγάζει τον καλό σου εαυτό , δεν σου βγάζει ανασφάλεια για το αν σε θέλει ή όχι και δεν σου κάνει τα μάτια κόκκινα από το κλάμα. Αυτά τα παιχνίδια μυαλού και ανασφάλειας τα έχουν μόνο οι κακοποιητικές σχέσεις οι οποίες βασίζονται πάνω στο να εγκλωβίσουν του ανθρώπους συναισθηματικά εφόσον τους έχουν τσακίσει ηθικά πρώτα. Ξαναλέω , αξίζεις κάτι καλύτερο , όχι ένα ανασφαλή ανθρωπάκι που επειδή δεν μπορεί να διαχειριστεί τις δικές του ελλείψεις καταστρέψει άλλους ανθρώπους με πρόσχημα την αγάπη.

    #102519

    myrtilo
    Συμμετέχων

    Κορίτσι μου ως ομοιοπαθούσα θα σου πω πως πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς την βοήθεια ψυψολόγου/ψυχοθεραπευτεί ό,τι θεωρείς πως σου ταιριάζει. Το μόνο που σε κρατάει από αυτό το βήμα είναι πως θα σου επιβεβαιώσει όλα αυτά που δεν παραδέχεσαι. Θύμωσε και ζήτα βοήθεια.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.