Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 158 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #60323

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τέλεια! Οπότε ξαναμιλάμε την επόμενη εβδομάδα και μόλις ξέρεις σίγουρα φτιάχνουμε και τις ανακοινώσεις. Χαίρομαι πολύ 🙂

    #61490

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα! Between worlds τι λες τελικά; Μπορούμε να το κανονίσουμε για το επόμενο Σάββατο;

    #61648

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Για το Σάββατο 8/2 που είπαμε, έτσι; Ναι, από εμένα ισχύει κανονικά.

    Θα αναλάβεις τα κοινωνικά δίκτυα, φαντάζομαι. Λέω να στείλω αυτό:

    Η πρώτη συνάντηση της λέσχης φεμινιστικής λογοτεχνίας στην Αθήνα, είναι γεγονός! Στις 08/02/20 17.00 Little Tree Books & Coffe (Καβαλλότι 2, 11742, Αθήνα), θα γνωριστούμε και θα προτείνουμε βιβλία. Σας περιμένουμε!

    Περισσότερες λεπτομέρειες στο νήμα: https://ampa.lifo.gr/forums/topic/%ce%bb%ce%ad%cf%83%cf%87%ce%b7-%ce%b1%ce%bd%ce%ac%ce%b3%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%86%ce%b5%ce%bc%ce%b9%ce%bd%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae%cf%82-%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%bf%cf%84%ce%b5/

    #61696

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τέλεια! Θα αντιγράψω το κείμενο και θα το βάλω στο γκρουπ στο fb.

    #61779

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Between worlds: το δημοσίευσα στο γκρουπ του fb, το έστειλες εδώ; Δεν ξέρω αν το βλέπεις στο fb, αν το βλέπεις/ με βλέπεις, στείλε μου εκεί ένα μήνυμα.

    #61872

    Blackcat
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας. Μπορώ να έρθω;

    #61924

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Blackcat Φυσικά και μπορείς να έρθεις, είναι ανοιχτό σε όλ@ όσ@ θέλουν να συμμετέχουν. Είναι η πρώτη μας (οργανωτική) συνάντηση , δεν έχουμε ακόμη κανονίσει τίποτα απολύτως, όλα θα τα οργανώσουμε από κοντά! Αν θέλεις να προτείνεις βιβλία να προσθέσουμε στη λίστα, σημείωσε τα να μας τα πεις το Σάββατο.

    #61983

    LeniaLe
    Συμμετέχων

    Τι ωραία ιδέα! Ίσως έρθω κι εγώ αν ξεπεράσω την κοινωνική μου φοβία 😀
    Πώς θα (ανα)γνωριστούμε;

    #62011

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @LeniaLe, μη νομίζεις, κι εγώ έχω κάνει τεράστια βήματα να ξεπεράσω τη δική μου αμηχανία! Με βοήθησε η εμπειρία μιας φίλης που πήγε σε αμπα-συνάντηση και είναι κατενθουσιασμένη από τα άτομα που γνώρισε αφενός και αφετέρου με το πως λόγω κοινού (αμπα)εδάφους ήταν υπερβολικά πολλά τα θέματα της συζήτησης που είχαν να μοιραστούν αν και αρχικά άγνωστες μεταξύ τους. Νομίζω το ίδιο θα γίνει και μεθαύριο. Mε άλλα λόγια έλα, δύο αμήχανες παρέα, είναι πολύ καλύτερα από μία.
    Θα φέρω το βιβλίο α,μπα μαζί, θα το αφήσω στο τραπέζι (για να αναγνωριστούμε). Αν τυχόν μαζευτούμε πολλές και δεν μας χωράει το Little Tree Books θα ενημερώσουμε στο μαγαζί και στο γκρουπ στο φουμπου που καθήσαμε τελικά.

    #62049

    pure cult
    Συμμετέχων

    Κ γω ενδιαφέρομαι!Θα προσπαθήσω να έρθω, αν και έχω κπ κινητικά προβλήματα αυτόν τον καιρό!

    #62291

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Η πρώτη συνάντηση της λέσχης ανάγνωσης φεμινιστικής λογοτεχνίας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία!
    Γνωριστήκαμε, ήπιαμε καφέ/τσάι/σοκολάτα προτείναμε βιβλία.
    Ήδη έχει διαρεύσει ότι τα βιβλία που θα διαβάσουμε είναι:

    1.
    1. Ας είμαστε όλοι φεμινιστές – Chimamanda Ngozi – Εκδόσεις Μεταίχμιο
    (Μην ανησυχείτε είναι μικρό. Ε, δεν θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και με άλλο βιβλίο)

    Δείτε και την https://www.youtube.com/watch?v=hg3umXU_qWc που ενέπνευσε το βιβλίο.

    2.
    Μορφωμένη – Tara Westover – Εκδόσεις Ικαρος
    Το συγκεκριμένο βιβλίο, προτάθηκε από τουλάχιστον 3 μέλη και όταν διαβάσαμε το οπισθόφυλλο, συμφωνήσαμε ομόφωνα.

    Μην άγχεστε αν δεν είστε πολύ του διαβάσματος, ξεκινάμε χαλαρά. Απλά θα πουμε τι μας άρεσε, όπως κάποια πρόταση, μία παράγραφος κλπ.

    Είχαμε και το πρώτο μακρινό μέλος (από Σητεία παρακαλώ)!
    Κάνουμε προσπάθεια να συμπεριλάβουμε άλλα μέλη, εκτός Αθηνών, για αυτό έχουμε φτιάξει και skype: Book Club Ampa.

    Η επόμενη συνάντηση αναμένεται για τις 14/03/2020. Αναμείνετε για το μέρος (Εκτός κι αν έχετε κάποια πρόταση) Περιμένουμε και τα ντροπαλά άτομα, ελάτε και θα σας βρούμε εμείς! Επίσης, γενικά υπάρχει όρεξη, π.χ. στο μέλλον θα έχουμε ψηφοφορίες κ.ά. Για αυτό το λόγο, παρακολουθείτε το θέμα!

    Στο επόμενο ποστ, όλα τα βιβλία που προτάθηκαν!

    #62398

    Tawn Tawn
    Συμμετέχων

    Την έχασα την πρώτη συνάντηση αλλά ευελπιστώ να καταφέρω να παραβρεθώ στο μέλλον. Απλώς να ξέρετε ότι όταν αγχώνομαι λέω μπούρδες!
    Ένα βιβλίο που άκουσα σε audio book και μου άρεσε πολύ είναι το Men Explain Things to Me της Rebecca Solnit.

    #62421

    Blackcat
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας. Δυστυχώς δεν ήμουν μαζί σας λόγω ίωσης. Άλλα κανονίζω, άλλα μου βγαίνουν. Ελπίζω στην επόμενη. Έχετε κανονίσει ώρα; θα χάσω και την αμπα*συνάντηση γιατί θα είμαι εκτός… Όλα ανάποδα…..

    #62424

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @ Tawn Tawn εγώ λέω μπούρδες και όταν δεν αγχώνομαι, οπότε σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα! Το Men Explain Things to Me, που ενέπνευσε τον όρο mansplaining πρέπει να ειναι πολύ καλό, να το προσθέσουμε στην (ήδη μεγάλη αλλά πολύ ενδιαφέρουσα) λίστα!
    @ Blackat περαστικά! Ακόμη δεν έχουμε κανονίσει ούτε ώρα ούτε μέρος το μόνο που είναι σίγουρο είναι η μέρα (14/3). Με το που έχουμε νεότερα θα ενημερώσουμε!

    #62429

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Ω, χαίρομαι που απαντάτε! Η επόμενη συνάντηση είναι στις 14/3 (εντάξει ιώσεις δεν μπορούμε να προβλέψουμε). Επίσης, υπάρχει και το skype: Book Club Ampa. Συντονιστείτε από όποιο μέρος του σύμπαντος μάς διαβάζετε!
    Γενικά, μην ντρέπεστε! Θα περάσουμε πολύ ωραία! Μπορείτε να έρθετε και με διερμηνέα (ξέρω λίγο νοηματική, αλλά πολύ λίγο) Για τα κινητικά προβλήματα δεν μπορούμε να υποσχεθούμε κάτι γιατί είναι ήδη δύσκολο να βρούμε μέρος (εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι), αλλά αν ανοίξει ο καιρός μπορεί να κάνουμε πικ – νικ ή να βρεθούμε σε κάποια παραλία. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώνουμε το θέμα.

    Η λίστα και οι μαγικές σημειώσεις που σας υποσχέθηκα:

    Μορφωμένη (Educated) – Tara Westover – Εκδόσεις Ίκαρος (υπερψηφίστηκε)

    Ας είμαστε όλοι φεμινιστές (Why should we all be feminists) – Chimamanda Ngozi [Μαρία Ξυλούρη (Μετάφραση)] – Εκδόσεις Μεταίχμιο (και την ομιλία που ενέπνευσε το βιβλίο: https://www.youtube.com/watch?v=hg3umXU_qWc)

    Ένα δικό της δωμάτιο – Virginia Woolf – Εκδόσεις Μεταίχμιο (το δεύτερο σε ψήφους, ίσως το επόμενο που θα διαβάσουμε)

    Ιστορίες ντροπής – Γιώργος Παμπούκης – Εκδόσεις Πατάκη

    Σεξ και ψέματα – Leila Slimani – Εκδόσεις Νήσος (Μαροκινή)

    Πυροβολήστε πρώτα τις γυναίκες – Eileen McDonald – Εκδόσεις Γραφές (Εξηγεί γιατί θεωρείται ότι οι γυναίκες είναι σκληρότερες σε μια ομάδα τρομοκρατών: δεν έχουν τίποτα να χάσουν)

    Μικρές φωτιές παντού – Celeste Ng – Εκδόσεις Μεταίχμιο (Αφορά τη μητρότητα, ίσως είναι λίγο αμερικανιά)

    Ο πρώτος κακός – Miranda July – Εκδόσεις Παπαδόπουλος

    Ευμενίδες και Ερινύες – Lauren Groff – Εκδόσεις Ωκεανός (εξαιρετικό)

    Ερωτική νοημοσύνη – Esther Perell – Εκδόσεις Κέλευθος

    Αφού είναι υπέροχος, εγώ γιατί δεν είμαι ευτυχισμένη; – Αvery Neal (Έιβερυ Νηλ) – Εκδόσεις Αρμός (αφιερωμένο σε όσα άτομα έχουν μοιραστεί και βιώσει ανάλογες ιστορίες)

    Δεν είμαι τέτοιο κορίτσι – Lena Dunham – Εκδόσεις Ψυχογιός

    Ο νους δεν έχει φύλο; – Londa Sciebinger – Εκδόσεις Κάτοπτρο

    Η γυναίκα στο Μεσαίωνα – Θεόδωρος Καρζής – Εκδόσεις Φιλιππότης

    The Handmaid’s Tale – Margaret Atwood →
    α)Η ιστορία της πορφυρής δούλης – μετάφραση Παύλος Μάτεσις – Εκδόσεις Εστία
    β)Η ιστορία της θεραπαίνιδας – μετάφραση Αύγουστος Κορτώ – Εκδόσεις Ψυχογιός ( μάλλον αυτή την έκδοση θα διαβάσουμε)

    Ήμουν ένα άσχημο κορίτσι – Anne Marie Selingo – Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος Σ. Ι.

    Αυτοβιογραφία – Ελισάβετ Μουτζάν – Μαρτινέγκου – Εκδόσεις Ωκεανίδα (έχει γράψει πολλά φεμινιστικά κείμενα, τα περισσότερα χάθηκαν, ίσως και απόσπασμα σε σχολικά βιβλία)

    Εγώ, η χειρότερη από όλους – Sor Juana Inés de la Cruz – Υπάρχει; (έγινε και ταινία: I, the Worst of All από τη María Luisa Bemberg)

    Το λουλούδι της ερήμου – Waris Dirie – Εκδόσεις Ωκεανίδα

    Κάρολ – Patricia Highsmith – Εκδόσεις Μεταίχμιο

    Οι ώρες – Virginia Woolf

    Αφανισμός – Jeff Vander Meer/Τζεφ Βάντερμιερ – Εκδόσεις Καστανιώτη (τριλογία, 4 γυναίκες)

    Το φύλο της τεχνολογίας και η τεχνολογία του φύλου – Συλλογικό έργο, επιμέλεια: Μαρία Ρεντετζή – Εκδόσεις Εκκρεμές

    Δεν χάνετε δικαίωμα, περιμένουμε κι άλλες προτάσεις!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 158 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.