Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #91691

    booklover
    Συμμετέχων

    καλημέρα και καλή χρονιά!
    βρίσκομαι στην Γερμανία απο τον Αύγουστο και σιγά σιγά αρχίζω να ψάχνω για δουλειά. Κάνω γερμανικά και είμαι σε Β2/C1 αλλά πάντα τα ροφορικά είναι το χειρότερό μου… Επειδή ώρες ώρες νιώθω να πελαγώνω θα ήθελα τις ιδέες/συμβουλές/εμπειρίες σας σχετικά.
    Αξίζει τον κόπο να πληρώσω cv & cover letter στα γερμανικά με την βοήθεια πχ. του TopCV;
    Διάβασα εδώ για job coach. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι κάποιον να με συμβουλέψει πώς είναι εδώ τα πράγματα. Αλλά πώς θα επιλέξω τον σωστό; Για τι αμοιβές μιλάμε και πώς πληρώνονται;
    Μου είχαν προτείνει να κάνω κάποιο σεμινάριο ή οποιοδήποτε είδος εκπαίδευσης εδώ για να μπω πιο εύκολα στην αγορά εργασίας. Συμφωνείτε; Έχετε κάνει κάποιο σχετικό;
    Ευχαριστώ πολύ!

    #92657

    NoInspiration
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα & καλή χρόνια (& καλώς ήρθες στην Γερμανία)! Είμαι 5 χρόνια εδώ, πρώτα σπουδές, μετά δουλειά. Από πού να ξεκινήσω? Βασικά θέλεις να πεις σε τι τομέα ψάχνεις δουλειά? γιατί εξαρτώνται άμεσα σχεδόν όλα από αυτό. Το TopCV δεν το ήξερα, το γκουγκλαρα να δω τι είναι. Έχεις λογαριασμό στο LinkedIn και στο Xing? Το Xing έχει εξίσου μεγάλη, ίσως και μεγαλύτερη απήχηση εδώ. Αλλά και πάλι εξαρτάται τι δουλειά ψάχνεις. Η γλώσσα δυσκολεύει πολύ το καταλαβαίνω. Για αυτό ίσως να σε βοηθούσε ενας job coach, αλλά δεν ξέρω αμοιβές ακριβώς. Μπορώ να υποθέσω, αλλά και πάλι εξαρτάται από τι θα ζητήσεις. Αν βρεις κάποιον online μπορείς να ρωτήσεις πριν κλείσεις ραντεβού. Και το σεμινάριο που σου είχαν προτείνει, ποιος στο είχε προτείνει? Τι θα σου παρείχε? Κατά τη γνώμη μου ισχύει ότι ένα είδος εκπαίδευσης βοηθά να μπεις πιο εύκολα στην αγορά εργασίας, αν δεν ξέρεις τι παίζει, δηλαδή και γω αυτό έκανα. Μην ξαναπώ όμως ότι εξαρτάται από τον τομέα σου ε? πχ για λογιστές ναι βοηθά, για μηχανικούς όχι. Αν θέλεις, κάνε λίγο πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις ή σε μειλ? Πολύ γενικά θα πρότεινα να απευθυνθείς στο job center, πρέπει να έχουν και στα αγγλικά πληροφορίες. Και για βιογραφικό εγώ χρησιμοποίησα τελευταία μια φόρμα του lebenslauf.com έχει και προτάσεις έτοιμες στα γερμανικά. Αν θυμάμαι καλά έχει και πρόχειρα για cover letter στα γερμανικά. Για τα προφορικά σου προτείνω το 24h Deutsch είναι κανάλι στο youtube, αν και ίσως να έχεις ήδη ασχοληθεί με παραπλήσια.

    #101266

    Morkentaou
    Συμμετέχων

    Είχα χρησιμοποιήσει μια ανάλογη υπηρεσία στο παρελθόν, μου την είχε προτείνει και πληρώσει βέβαια ο ΟΑΕΔ της Γερμανίας.
    Εξαιρετικά ευχαριστημένος, μέχρι και για επαγγελματική φωτογράφιση κανονίσανε, και το βιογραφικό που συντάξαμε το χρησιμοποιώ ακόμη, και λογικά για όλη μου την ζωή, είναι απλά άψογο.
    Ήμουνα σε λίγο διαφορετική βέβαια κατάσταση, είχα ήδη 2-3 χρόνια προϋπηρεσία στην Γερμανία στο αντικείμενο μου, όποτε δεν χρειαζόμουν ιδιαίτερα πολλα για προετοιμασία συνέντευξης, η βασικά απλά δεν θυμάμαι πολλά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
    Η συμβουλή μου είναι, αφού κάνεις ένα καλό βιογραφικά, ξεκινά να στελνεις 10δες και 100δες βιογραφικά σε θέσεις στο αντικείμενο σου, μην είσαι πολυ peaky.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.