Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #62004

    matilda
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα,

    Είχα μια συνάντηση χθες με την μανατζερ μου την οποία ζήτησα εγώ να κάνουμε διότι ήθελα να συζητήσω το μέλλον μου στην εταιρία, αύξηση μισθού (μετά απο 20 μήνες στην εταιρία κλπ). Να σημειώσω οτι ζω και δουλεύω Λονδίνο τα τελευταία 10 χρόνια. Η μανατζερ Αγγλίδα.

    Έθεσα λοιπόν τα θέματα μου και όχι μόνο δεν σταθήκαμε σε αυτά, αλλά κύριο θέμα συζήτησής μας ήταν η σχέση που έχω με συνάδελφο (Άγγλο) και όπου εμμέσως πλήν σαφώς μου είπε ότι οι ιδέες μου και η δουλειά μου δεν είναι δική μου αλλά είναι πράγματα που εκείνος μου λέει να κάνω.

    Εγώ έφυγα απο την Ελλάδα δίχως λεφτά και ήρθα εδώ να χτίσω ένα καλύτερο μέλλον με τα προσόντα και τα πτυχία μου και μεγάλες προσπάθειες και την δουλεία στην εταιρία μόνη μου την βρήκα. Την σχέση την έχω τους τελευτείους 6 μήνες και δεν έχω δώσει κανένα δικαίωμα για τέτοια είδους σχόλια.

    Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το θέμα της και δεν δέχεται οτι είναι δική μου δουλειά. Δεν έχω δηλαδή δική μου προσωπικότητα και ιδέες επειδή είμαι γυναίκα και είμαι με κάποιον απο την εταιρία;

    #62156

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Εσύ τι απάντησες ; Πώς αντέδρασες; Υπάρχουν στη δουλειά σας μετρήσιμοι στόχοι ή κάτι αντίστοιχο τα οποία μπορείς να αποδείξεις ότι φέρνεις εις πέρας σωστά και γρήγορα ώστε να μην μπορεί να σου προσάψει τίποτα; Όπως το διαβάζω η μάνατζερ αφορμή βρήκε για να σου αρνηθεί αύξηση, προαγωγή ή να σε κάνει περισσότερο του “χεριού” της. Ολους αυτούς τους μήνες που είσαι στην εταιρεία τι feedback σου έδινε η συγκεκριμένη ή άλλοι συνάδελφοι;
    Επίσης αυτό που υπονόησε εκτός από βαθιά προσβλητικό για εσένα (θέλω να είναι ψύχραιμο το σχόλιό μου οπότε δε θα επεκταθω) είναι προσβλητικό και για το σύντροφό σου. Ο ίδιος τι λέει;

    #82340

    κόκκινο αυγό
    Συμμετέχων

    Απαράδεκτο σχόλιο της μάνατζερ. Θα σε συμβούλευα να κάνεις τεκμηρίωση (documentation) εμαιλς, τσατ, παρουσιάσεις, κτλ. με τις ιδέες και τη δουλειά σου. Αν η μάνατζερ ξαναπεί παρόμοιες μπαρούφες, έχεις χειροπιαστές αποδείξεις.

    #82570

    Το χρυσό ΠΠ
    Συμμετέχων

    Σε καταλαβαινω και την εχω νιωσει κι εγω αυτην την πικρια.. Ειμαι και σε ανδροκρατουμενο επαγγελμα και η δυσπιστια ειναι ακομα μεγαλυτερη.
    Να ξερεις οτι θα το αντιμετωπισεις απο πολλους αυτο, παρ΄το απόφαση και οργανωσε την αμυνα σου: Κανε αυτα που σου ειπε το κοκκινο αυγό και δειξε, διαφημισε την δουλεια σου, πλασαρε τον εαυτο σου οσο μπορεις.

    #82730

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Γενική παρατήρηση: η αύξηση δεν είναι κουβέντα που γίνεται μεμονωμένα. Πόσο συχνά έχεις 1:1 με τη μάνατζερ; Έχεις PDP και objectives που κοιτάς μαζί της;

    Θα πρέπει να επιμείνεις στο κομμάτι της διεκδίκησης. Αρχικά για το κομμάτι του diversion ήταν τουλάχιστον απαράδεκτο. Στη θέση σου θα ξαναέκανα τη συζήτηση, έχοντας ένα documentation που λέει και το κόκκινο αυγό. Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι η μάνατζερ θα αποφύγει να απαντησει λέγοντας κάτι τυπου:
    1) δεν υπάρχει budget και θα πρέπει να ζητήσει. Τώρα λοιπόν είναι η περίοδος του budget. Ρωτά την πότε θα έχεις update και κάνε follow through.
    2) Οι αυξήσεις δίνονται τον Απρίλιο (ενδεικτικά). Ρωτά τι χρειάζεται για να εξασφαλίσεις την αύξηση και αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις προς αυτήν την κατεύθυνση.
    3) Performance:ότι ακόμα δεν ανταποκρίνεται το performance σου στα κριτήρια για αύξηση. Bingo! Εδώ ζητάς τη βοήθεια της και coaching για να πάτε προς αυτή την κατεύθυνση. Κάνεις ένα πλάνο που το εχεις ως μπουσουλα για το χρόνο και τα skills/επιτυχιες που θα καθορίσουν την αύξηση.

    Επίσης μπορείς να ζητήσεις να μάθεις που βρίσκεσαι στο μισθολογικό scale του job level. Ρωτά πρώτα το hr για τη διαδικασία και μετά απευθυνσου σε αυτή.

    #87877

    George Kapages
    Συμμετέχων

    Εγώ έχω ακούσει αντίστοιχο σχόλιο από τη μεριά του “ευνοούμενου αντρα”.
    Ο προισταμενος μου παρατηρησε οτι όταν σε διαφορα εργα μια συναδελφος μου ειναι επικεφαλής με εμενα υφισταμενο, τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα. Ενω οταν εχει αλλους, τα αποτελεσματα ειναι λιγοτερο καλα.

    Συμπερανε λοιπον ο αθεοφοβος, ότι το προβλημα ειναι της συναδελφου και μου το ειπε, σαν “καλο λογο”, θελοντας να δειξει ότι με εκτιμα.

    Του εξήγησα ότι το προβλημα δεν ειναι θεμα η επάρκεια της, αλλά η απαρχαιωμένη έννοια του “επικεφαλής” που δημιουργει προβλήματα κουλτουρας. Με λίγα λόγια, εγώ σε όποια ομάδα με βάζει, λειτουργώ σαν να είμαι εγώ επικεφαλής, σαν να κατηγορηθώ εγώ αν δεν πάει καλα το έργο.
    Η συναδελφος λοιπον ειναι η μονη που το εκτιμα αυτο, που ξερει να ακουει και να συνθετει τις αποψεις μου με τις δικές της, αντιθετα με αλλους αντρες ξερολες επικεφαλείς που αισθανονται απειλη.
    Η άλλους/ αλλες, που εντος μιας ομαδας περιμενουν τα παντα απο τον αρχηγό.
    Εγω λοιπον με τη σειρά μου, δινω το κατι παραπανω σε αυτην, γιατί με εμπνεει το κλιμα συνεργασιας που δημιουργει.

    Δεν ξερω αν του αλλαξα τη γνωμη. Αλλά έμεινα μαλακας για το πώς είναι δυνατόν μια γυναικα να χασει ακόμα και μέσα από τις επιτυχιες της.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.