Menu

Ψυχολόγος /Σύμβουλος γάμου: Αξίζει τον κόπο να κάνει επίσκεψη ένα ζευγάρι;

Χαιρετώ την αμποπαρέα! Το τελευταίο διάστημα (1 χρόνο περίπου) ζω με τον σύζυγό μου χωριστά λόγω εργασίας. Μας χωρίζουν 300χλμ και λόγω κορωνοϊού καταλαβαίνετε ότι η κατάσταση του να βρεθούμε απο κοντά ειναι πολύ ζόρικη. Με το ζόρι βρεθήκαμε 2 μερες μεσα στις γιορτες και ειχαμε να βρεθούμε 3,5 μήνες απο κοντά! Οποτε καταλαβαίνετε ότι οποια προβλήματα έχει ενα ζευγαρι ειναι πολύ δύσκολο να λυθούν ετσι κι αλλιώς, ποσο μάλλον όταν μπαίνει στη μέση και η απόσταση. Σκέφτηκα να επισκεφτώ ψυχολόγο εγώ μόνη μου για αρχή, για να βοηθηθώ για τα δικά μου θέματα. Να βελτιώσω τον εαυτό μου κι αυτό φαντάζομαι θα βοηθήσει και τη σχέση. Ο σύζυγός μου εξέφρασε την επιθυμία να τα βάλουμε κάτω τα προβλήματά μας και να τα λύσουμε, απλά δεν ξέρει αν θα τα καταφέρουμε και στο τέλος καταλήξουμε στην ίδια λούπα. Κι εδώ μπαινει ο προβληματισμός μου. Εχω σκεφτεί να επισκεφτώ ψυχολόγο (εστω και διαδικτυακα) η οποία ταυτόχρονα να είναι και σύμβουλος γάμου έτσι ωστε να ξεκινήσω εγώ και αν χρειαστεί (που ετσι το βλέπω) να συμμετέχει κι ο σύζυγός μου καποια στιγμή, εφόσον δήλωσε ότι θελει να λύσουμε τα θεματα μας. Εχει καποιος εμπειρία αντίστοιχη; Βεβαια κάθε πρόβλημα και καθε ζευγάρι ειναι διαφορετικό, αλλα πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε θα ήθελα να ακούσω πώς λειτουργεί το όλο θέμα! Δεν εχω επισκεφτεί αλλη φορά ψυχολόγο ουτε καν για εμένα! Οι εμπειρίες σας ίσως μου φανούν χρήσιμες! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!