Τοποθέτηση ετικέτας: ,

  • Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις, 2 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 11 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #91079

    Femme Farfalle
    Συμμετέχων

    Χαιρετώ την αμποπαρέα!
    Το τελευταίο διάστημα (1 χρόνο περίπου) ζω με τον σύζυγό μου χωριστά λόγω εργασίας. Μας χωρίζουν 300χλμ και λόγω κορωνοϊού καταλαβαίνετε ότι η κατάσταση του να βρεθούμε απο κοντά ειναι πολύ ζόρικη. Με το ζόρι βρεθήκαμε 2 μερες μεσα στις γιορτες και ειχαμε να βρεθούμε 3,5 μήνες απο κοντά! Οποτε καταλαβαίνετε ότι οποια προβλήματα έχει ενα ζευγαρι ειναι πολύ δύσκολο να λυθούν ετσι κι αλλιώς, ποσο μάλλον όταν μπαίνει στη μέση και η απόσταση.
    Σκέφτηκα να επισκεφτώ ψυχολόγο εγώ μόνη μου για αρχή, για να βοηθηθώ για τα δικά μου θέματα. Να βελτιώσω τον εαυτό μου κι αυτό φαντάζομαι θα βοηθήσει και τη σχέση. Ο σύζυγός μου εξέφρασε την επιθυμία να τα βάλουμε κάτω τα προβλήματά μας και να τα λύσουμε, απλά δεν ξέρει αν θα τα καταφέρουμε και στο τέλος καταλήξουμε στην ίδια λούπα. Κι εδώ μπαινει ο προβληματισμός μου. Εχω σκεφτεί να επισκεφτώ ψυχολόγο (εστω και διαδικτυακα) η οποία ταυτόχρονα να είναι και σύμβουλος γάμου έτσι ωστε να ξεκινήσω εγώ και αν χρειαστεί (που ετσι το βλέπω) να συμμετέχει κι ο σύζυγός μου καποια στιγμή, εφόσον δήλωσε ότι θελει να λύσουμε τα θεματα μας.
    Εχει καποιος εμπειρία αντίστοιχη; Βεβαια κάθε πρόβλημα και καθε ζευγάρι ειναι διαφορετικό, αλλα πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε θα ήθελα να ακούσω πώς λειτουργεί το όλο θέμα! Δεν εχω επισκεφτεί αλλη φορά ψυχολόγο ουτε καν για εμένα!
    Οι εμπειρίες σας ίσως μου φανούν χρήσιμες! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    #98857

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν θες στείλε update!

    #98856

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα. Έχω κάνει θεραπεία ζεύγους. Νομίζω θα σε βοηθήσει να κάνεις συγκεκριμένα στο μυαλό σου ποια προβλήματα θες να συζητήσεις εκεί. Επειδή θα είστε δύο και θα θέλετε να μιλήσετε και οι δύο σε μία ώρα.
    Ένα άλλο είναι ότι πιθανόν να υπάρχει μια καλύτερη χημεία του θεραπευτή με κάποιον από τους δύο και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Αντιθέτως μπορεί να βοηθήσει στο να ανοιχτεί ο λιγότερο ανοιχτός στη διαδικασία.
    Σε μένα είχα βρει εγώ τον θεραπευτή και είχαμε ξεκινήσει ταυτόχρονα και οι δύο μαζί. Οι επισκέψεις διήρκησαν μερικούς μήνες(περίπου έξι) και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Δηλαδή βρέθηκε λύση που στην περίπτωσή μας δεν ήταν το χάπι εντ, αλλά εγώ νιώθω καλά γιατί δεν έχασα παραπάνω χρόνο σε αυτή τη σχέση, όπως ακούω από πολλές κοπέλες που χάνουν χρόνια σε ακατάλληλες σχέσεις.
    Επίσης έμαθα πράγματα για εμένα κι έτσι όταν κάποιος απορεί γιατί δεν έχω σχέση έχω έτοιμες απαντήσεις και δε με επιβαρύνει καθόλου η όποια κριτική δέχομαι. Οι φίλες μου ακόμα μου λένε μπράβο για τον όλο χειρισμό παρ’ότι έχουν περάσει χρόνια. Βέβαια ο σύντροφος είχε και τη διάθεση να λύσουμε τα θέματα, οπότε οφείλεται και σε αυτόν. Παρ’ότι στην πράξη δεν ήταν ιδιαίτερα ανοιχτός, εν τούτοις το προσπαθήσαμε.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.