Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #91391

    lalala
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα!
    Έκανα εξετάσεις ορμονικές και βάσει της μέτρησης της FSH (Θυλακιοτρόπος ορμόνη) έχει ξεκινήσει η εμμηνόπαυση στα 38 μου. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; Η λήψη ορμονών τι ρόλο παίζει; Τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα για την κολπική ξηρότητα; Αν έχετε εμπειρίες, θα χαρώ να τις ακούσω…

    #91957

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Δεν έχω προσωπική εμπερία μου αλλά η μητέρα μου ξεκίνησε με συμπτώματα εμμηνόπαυσης στην ίδια ηλικία. Επαιρνε ορμόνες και την βοήθησαν στο να ξεκινήσει πιο αργά η εμμηνόπαυση αλλά στα 40 σταμάτησε να έχει περίοδο. Για την ξηρότητα αν θυμάμαι καλά έπαιρνε κάποια κρέμα. Το μόνο που ακόμα της έχει μείνει είναι οι εξάψεις, χειμώνα καλοκαίρι πρωί και βράδυ. Αρκετές φορές την ημέρα. Το ίδιο και η γιαγιά μου, πλέον πάνω από 80 χρονών και συνεχίζει με εξάψεις. Για μένα πήγαινε σε ένα καλό γυναικολογο να σου πει τι να κάνεις και ρώτα τον αν υπάρχει κάτι που μπορεί να περιορίσει τις εξάψεις. Ελπίζω τώρα να υπάρχει κάποιο φάρμακο ή ορμόνη που να σε βοηθά. Επίσης στην μητέρα μου προκλήθηκε οστεοπενία ως απόρροια της πρόωρης εμμηνόπαυσης αλλά το κατάλαβε καμια δεκαριά χρόνια αργότερα οπότε καλό θα ήταν να ελέγχεις την οστική σου μάζα.

    #92144

    lalala
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ για την απάντηση BabyDoll. Μετά από επιμονή σε ενδοκρινολόγο μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις και φάνηκε ότι έχω υπερθυρεοδεισμό που επηρεάζει και άλλες ορμόνες και ενδεχομένως να μην είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση, αλλά να πρέπει να ρυθμίσω τον θυρεοειδή. Θα πάω σε τοπ ενδοκρινολόγο γιατί και η γυναικολόγος που είχα πάει αρχικά ήταν σίγουρη ότι είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση χωρίς να μου κάνει άλλες εξετάσεις και μου πρότεινε να πάρω ορμόνες. Έχω συγχυστεί γιατί χωρίς τη δική μου επιμονή (που δεν είμαι γιατρός) θα έκανα άλλα αντί άλλων. Αύριο θα γράψω update για να μείνει εδώ μπας και την πατήσει και καμιά άλλη.

    #95422

    LucyInTheSkyWithDiamonds
    Συμμετέχων

    είχες κάποιο νεότερο σχετικά?τι έκανες με γιατρό?
    με ενδιαφέρει πολύ,γιατί πρόσφατα πήγα και εγω στο γυναικολόγο λόγω διαταραχών στην περίοδο (42 εδω) και έκανα το λάθος και πήγα κάποιες παλιότερες εξετάσεις,μου είπε και εμένα ότι δείχνουν ότι μπήκα σε πρόωρη ,παρ’όλα αυτά δεν μου έγραψε καινούργιες εξετάσεις (να με ξεσκονίσει εν ολίγοις) και τώρα είμαι σε φάση να ψάχνομαι για να πάω αλλού.
    εχω υποθυρεοειδισμό ,οπότε είμαι και εγω λίγο χαμένη..
    Αναμένω το update σου,ελπίζω να σου πάει καλά το όλο θέμα

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.