Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #53992

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    Τα τελευταία χρόνια συχνά όταν ερεθίζομαι ή κατά τη διάρκεια του σεξ νιώθω σφίξιμο και πόνο στη περιοχή της κλειτορίδας.
    Δεδομένου του ότι δεν μου συνέβαινε εξαρχής δεν ξέρω αν είναι κάτι φυσιολογικό λόγω έντασης…
    Δεν έχω βρει σχετική βιβλιογραφία ή οποιαδήποτε πληροφορία που να φαίνεται πως σχετίζεται.
    Υπάρχει κάποια που να έχει κάποια σχετική εμπειρία ή οποιαδήποτε γνώση σχετικά με το θέμα;
    Δεν είναι κάτι φοβερά επώδυνο αλλά μειώνει από την ευχαρίστηση.

    #54639

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Βρε zero-gravity, δεν έχω κάτι εποικοδομητικό να πω, δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο ούτε μου έχει συμβεί αλλά τόσες μέρες ούτε μια απάντηση, μου φαίνεται περίεργο. Έχεις αποκλείσει παθολογικά αιτια; Με τη γυναικολόγο σου μίλησες; Εξέταση στην περιοχή, υπερήχους κλπ έχεις κάνει από τότε που άρχισε να συμβαίνει; Έχει πάντα ίδια ένταση ή αυξομειώνεται;
    Εύχομαι να βρεις άκρη, ακούγεται στην καλύτερη περίπτωση εκνευριστικό.

    #54728

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @Γβρμ Γενικά εδω και ενάμιση χρόνο λόγω και άλλων θεμάτων που αντιμετωπίζω εχω κάνει πολλές εξετάσεις και γυναικολογικές και ενδοκρινολογικές και γενικές.
    Η αλήθεια ειναι πως δεν το εχω συζητήσει με κάποιο γιατρό. Μέχρι τωρα δεν εχω βρει κάποιον που να νιώσω οτι μπορώ να εμπιστευτώ και δε θελω να παω “γυρεύοντας” να ακούσω κανένα μαργαριτάρι. Εδώ για τη δυσπαρεύνεια που είναι κάτι σχετικά σύνηθες και βλέπεις πως αντιμετωπίζεται…
    Ανατομικά τουλάχιστον δεν πρεπει να υπάρχει καποιο πρόβλημα γιατι φαντάζομαι θα είχε εντοπιστεί τόσο καιρό.
    Δε ξέρω… Κι εδώ που το έθιξα ως θέμα μια μικρη ντροπή την ένιωσα αλλά είπα να το τολμήσω😅
    Όσο για την ένταση που ρώτησες,οχι, δεν είναι πάντα το ίδιο. Ούτε συμβαίνει πάντα. Τις περισσότερες όμως συμβαίνει.

    #54832

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δεν έχω εμπειρία, ούτε συγκεκριμένες γνώσεις.

    Για να λες ότι έκανες γυναικολογικές εξετάσεις, μάλλον έχουν απορριφθεί ΣΜΝ;
    Έχεις δει κάποια αλλαγή στην περιοχή αυτά τα χρόνια, σε σχέση με τα χρόνια που δεν είχες τον πόνο;
    Μπορείς να εντοπίσεις κάποιο pattern στο πότε έχεις τον πόνο και πότε όχι; Π.χ. συγκεκριμένες στάσεις, συγκεκριμένες κινήσεις, συγκεκριμένος χρόνος (π.χ. κυρίως στην αρχή/ μέση/ τέλος), συγκεκριμένες καταστάσεις;
    Συνέβη κάτι πολύ σημαντικό/ άσχημο ανάμεσα στην εποχή που δεν πονούσες και στο τώρα; Μήπως είναι κάτι ψυχολογικό που χρειάζεται και αντίστοιχη θεραπεία.
    Φυσικά δε χρειάζεται να απαντήσεις σε όλα αυτά αν δε θες, απλά έγραψα τις απορίες που μου ήρθαν μήπως βοηθήσουν να σκεφτείς κάτι που μπορεί να σχετίζεται.

    Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα κάτι που δεν ήξερα ότι υπάρχει στις γυναίκες: “clitoral phimosis”, whereby the clitoral hood cannot be retracted, limiting exposure of the glans clitoridis. Παίζει να είναι κάτι τέτοιο;
    Επίσης, clitorodynia, πόνος στην κλειτορίδα δηλαδή, και υποπερίπτωση δυσπαρευνίας αν και εδώ δεν το συνδέει κυρίως με το σεξ, λέει ότι μπορεί και σφιχτά ρούχα π.χ. να φέρουν πόνο. Ισχύει σε σένα αυτό;

    Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις άλλα θέματα και κάνεις σχετικές εξετάσεις, νομίζω θα ήταν καλό να το πεις στους σχετικούς γιατρούς. Κάνε μια λίστα με τις πληροφορίες που μπορείς να τους πεις για το θέμα και πες τα συνολικά, ίσως να σχετίζεται με τα υπάρχοντα θέματα; Αν δε σε αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα…τι να πω, ψάξε άλλο γιατρό, ίσως με σύσταση από κάποια φίλη;

    #54793

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ναι λογικό να έχεις επιφυλάξεις να το συζητήσεις αλλά μια/έναν σωστ@ γιατρό κρίμα να νιώθεις πως δεν έχεις να εμπιστευθείς… Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, ειδικά αν υποψιάζεσαι πως είναι κάτι που δεν είναι μελετημένο, είναι να κανεις μια πρόχειρη έρευνα μόνη σου. Στο βαθμό που μπορείς, δηλαδή, να διατηρείς τις συνθήκες σταθερές αλλάζοντας μια παράμετρο κάθε φορά. Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι αν έχει προηγηθεί άσκηση/περπάτημα, τα φαγητά που έχεις φάει ή τυχόν φαρμακευτική αγωγή και, φυσικά, τα προκαταρκτικά. Ελπίζω να βρεις κάποια άκρη όπως και να’χει και keep us updated!

    #54779

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αντιγράφω από εδώ https://www.onmed.gr/sexoualikothta/story/318898/osa-den-kserate-gia-to-pio-evaisthito-simeio-tou-gynaikeiou-kolpou

    Έχει ένα “όριο” ερεθισμού και ικανοποίησης
    Είναι ένα τόσο ευαίσθητο όργανο, ώστε είναι δυνατόν να ερεθιστεί περισσότερο από όσο αντέχει η γυναίκα. Τότε, αντί να προσφέρει αισθήματα ικανοποίησης και ευχαρίστησης, προσφέρει αισθήματα πόνου και δυσφορίας.

    #54778

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Zero πονάει έτσι από μόνη της ή όταν κάτι (δάχτυλο πχ) την ακουμπάει;

    Όταν είσαι πολύ ερεθισμένη, είναι πολύ ερεθισμένη και η κλειτορίδα σου και κάποιος λάθος χειρισμός, ακόμα και από εσένα την ίδια, μπορεί να την πονέσει. Όχι πάντα το ίδιο και όχι πάντα με τον ίδιο τρόπο και ένταση, πιστεύω πως έχει να κάνει και με τη δική σου ψυχολογία εκείνη τη στιγμή. Μπορεί όταν είσαι στρεσαρισμένη να πονάει περισσότερο και όταν είσαι πιο χαλαρή να μην πονάει καθόλου.
    Εκείνη την ώρα, εκείνη τη φορά για την ακρίβεια, απλά θέλει πιο απαλές κινήσεις, λιγότερη πίεση, άλλο χειρισμό εν πάση περιπτώσει. Άλλες φορές της αρέσει ένας συγκεκριμένος τρόπος και άλλες φορές ο ίδιος τρόπος την πονάει.

    Μου συμβαίνει κι εμένα, αν όντως είναι αυτό που κατάλαβα, και δεν το θεωρώ ιδιαιτέρως σημαντικό. Σου λέει δεν μου αρέσει έτσι τώρα, κάντο αλλιώς ☺️

    #54914

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @no_roots Πονάει από μόνη της.
    Κάποιες φορές αν ακουμπήσω είναι σα να έχω αγκάθια 🌵 αλλά ευτυχώς δεν συμβαίνει μόνιμα.
    Ίσως να ακούγεται περίεργο αυτό που θα πω αλλά εχει την αίσθηση ξένου σώματος ορισμένες φορές.
    Ίσως πρέπει να έρθω σε καλύτερη επαφή με τον εαυτό μου ποιος ξέρει😅😉 Γιατί με αυτά που μου συνέβαιναν είχα χάσει τη διάθεση για σεξ…
    Σαν αυτό που είπε σήμερα η Λένα για το γαλακτομπούρεκο; Κάτι τέτοιο…😅

    #54906

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @ Γβρμ
    Πολύ χρήσιμη συμβουλή🙂
    Ενδεχομένως να σχετίζεται με τα προκαταρκτικά -πιο σωστά την έλλειψη τους. Οπως έγραψα και παραπάνω είχα μια περίεργη σχέση…
    Αν βγάλω άκρη φυσικά και θα σας πω🙂

    #54905

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @Curious
    Ναι οργανικά φαίνεται να μην εχω κατι παθολογικό. Ανατομικά δεν εχω παρατηρήσει αλλαγή. Υποθέτω τοσες φορές που με εχουν εξετάσει το τελευταίο χρόνο αν υπήρχε τέτοιο θέμα κάποιος θα το είχε δει.
    Έχω μια εξωτερική κύστη που την έχω χρόνια πολυ πριν αρχίσει η ενόχληση και μου έχουν πει πως εφόσον δεν μου δημιουργεί ενόχληση δεν υπάρχει άμεση αναγκη μα την αφαιρέσω.
    Πιο πολύ προς το ψυχολογικό προσανατολίζομαι. Είχα μια δύσκολη σχέση με αρκετή σεξουαλική ασυνεννοησία. Χωρίσαμε σχετικά πρόσφατα και εχω παρατηρήσει πως έχει μειωθεί και η συχνότητα και η ένταση του πόνου απο τότε.
    Σε ευχαριστω πολύ για τα link🙂 όντως φαίνεται να σχετίζονται με αυτο που έχω.

    #54948

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πολύ καλά τα νέα ότι μειώθηκε, και πολύ ενδιαφέρον που παίζει να σχετίζεται με την προηγούμενη σχέση σου. Ίσως η κλειτορίδα σου κάτι προσπαθούσε να σου πει 😊

    #54964

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @Curious
    Δεν ήταν πολύ ικανοποιημένη αυτό μπορώ να το πω.😅☺️

    #55169

    kissed by fire
    Συμμετέχων

    Να μην υποτιμούμε καθόλου το ψυχολογικο κομμάτι. Μπορεί άνετα να σχετίζεται με ανεπεξέργαστα κομμάτια σου γύρω απο το σεξ. Εφόσον οργανικά δε συντρέχει κάποιος λόγος θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιον σεξολόγο ή ψυχολόγο αν επιμένει, καθώς φυσικά και το σώμα σου προσπαθεί να σου πει κάτι. Βρίσκω και γω θετικό οτι βελτιώνεται σταδιακά οπότε ίσως εκεί είναι και η απάντηση σου. Θα σου πω οτι εγω για πολυ καιρό αφότου χώρισα ( κ μολονότι καναμε πλ καλό σεξ) κάθε φορά που ερχομουν σε οργασμό μόνη μου εκλαιγα μετα χωρίς λόγο και χωρίς να μπορώ να το ελεγξω. Καταλαβαίνεις οτι εφαγα φρίκη γτ φυσικά αγχωνόμουν για την οποιαδήποτε ενδεχόμενη επαφη/ να κάνω σεξ κ ν τα μπήξω μπροστα στον άλλο; Αλλά κυρίως με ανησυχούσε τρομερά το οτι πίστευα οτι είχα ξεπεράσει τον πρώην καθώς ήθελα να κάνω σεξ με άλλους. Θα σου πω τι με βοήθησε μήπως πάρεις καμια ιδεα. Αρχικά το αποδέχτηκα κ δεν πίεσα το σώμα μου. Με τους εκάστοτε συντρόφους βεβαια πήρε χρόνο να φτάσω στην κορύφωση αλλα πάλι το αποδεχόμουν. Απολάμβανα τη διαδικασια και έλεγα οτι θέλει χρόνο το σώμα μου να και θα τον έχει. Καμία επίκριση μόνο αγάπη και κατανόηση. Τέλος, προσπάθησα να εξερευνήσω σκέψεις μου γύρω απο το σεξ, το σεξ με άλλους πέρα από ένα μόνιμο σύντροφο και γενικά τα συναισθήματα μου γύρω απ αυτο. Ανακάλυψα οτι με το κλαμα πενθούσα ουσιαστικά την οικειότητα που έχασα από το σεξ με τον πρώην- γτ κακα τα ψέματα οι νέες γνωριμίες στην αρχη θέλουν προσπάθεια.Το πάλεψα κ εμαθα να με ακουω κσι να μη με ζορίζω. Αυτό κράτα κ ελπίζω να έχεις πιο όμορφα νέα στο μέλλον!

    #55326

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @kissed by fire
    Ναι🙂ο ψυχολόγος είναι μεσα στα άμεσα σχέδια.
    Ενώ ήμουν ένα άτομο πολύ χαλαρό και “υγιές” θα έλεγα όσον αφορά το τρόπο που έβλεπα το σεξ πλέον νιώθω πως έχω μαζέψει φορτίο…😣
    Ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου🙂. Αυτό για το πένθος που είπες με άγγιξε, στη δική μου περίπτωση μπορώ να πω πως το βίωνα πρίν καν χωρίσω.
    Λογικά θα επανέλθω όταν εχω κάτι νεότερο 😉

    #56082

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλησπέρα. Προτείνω για διάβασμα το βιβλίο the Vagina Bible της Jen Gunter που είναι πολύ επεξηγηματικό και ίσως βοηθήσει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.