Τοποθέτηση ετικέτας: ,

  • Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη BabyDoll.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #82374

    shoot for the stars
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα. Εγώ λοιπόν είμαι 29, χώρισα πριν από 1 μήνα από σχέση 3-3.5 χρόνια όπου μέναμε μαζί, είχαμε φτιάξει το σπίτι μαζί κλπ και μου ήρθε λίγο απότομο. Παρόλαυτα αυτό το μήνα παρότι μένω στον καναπέ της μητέρας μου και γενικά έχω ups and downs και σκέφτομαι τον πρώην μου και μου λείπει και όλα αυτά, σε γενικές γραμμές νιώθω ότι βρίσκω ξανά τον εαυτό μου. Με τις συζητήσεις στη ψυχολόγο μου, έχω αρχίσει να καταλήγω στο ότι δεν ήμουν ακόμα έτοιμη για το “τέλος της αναζήτησης” όπως λέει εκείνη. Ή πιο απλά για το τρίπτυχο δουλειά, σπίτι, σύντροφος και μια σταθερή μονιμότητα. Και ενώ λοιπόν απολαμβάνω το χρόνο μου με φίλους, χόμπι, εκδρομές κλπ και την αίσθηση ότι δεν έχω καμία δέσμευση, οπότε όλα είναι πιθανά, ήμουν το σκ με κάποιους φίλους και λέει ο ένας ότι ναι μεν καλά όλα αυτά αλλά τελικά 2 ή το πολύ 3 φορές ερωτευμόμαστε στη ζωή μας. Πορσωπικά θεωρώ ότι ερωτεύτηκα πολύ την πρώτη μου σχέση στα 20 και η επόμενη φορά ήταν με τον πρώην μου στα 26. ΑΝ ισχύει αυτό που λέει ο φίλος, υπάρχει μια (μικρή) περίπτωση να ξαναερωτευτώ αλλά σε γενικές γραμμές δε θα ζήσω κάτι άλλο έντονο. Ο φίλος είναι στα ίδια κατάσταση με μένα (χωρισμένος πρόσφατα) και δε πιστεύω ότι το είπε με σκοπιμότητα. ΑΛλά με έβαλε σε πάρα πολλές σκέψεις. Ότι δεν θα έρθει ποτέ κάτι άλλο έντονο. Δε ξέρω. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

    #82404

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Η γνώμη μου είναι πως όλα αυτά είναι κουτάκια.Και καλό είναι είναι να μένουμε μακρυά τους γιατί πολύ εύκολα μπορούμε να κλειστούμε μέσα σε αυτά και να μην πάρουμε και χαμπάρι. Η αγάπη, ο έρωτας, κ.τ.λ.είναι αφηρημένες έννοιες, και σχεδόν καταχρηστικά τις χρησιμοποιούμε για να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας, αφού κανένας μας δεν τις βιώνει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.
    Δεν βιώνουμε με τον ίδιο τρόπο τον έρωτα κάθε φορά γιατί εμείς δεν είμαστε οι ίδιοι. Κάθε έρωτας είναι διαφορετικός, όμως αν έχουμε εξιδανικεύσει π.χ έναν κεραυνοβόλο που ζήσαμε και αναμένουμε να ζήσουμε σχεδόν το ίδιο με κάποιον άλλον απλά φρενάρουμε τον εαυτό μας.Διότι η εμπειρία εκείνη προϋποθέτει ίδιους ανθρώπους, ίδιες συνθήκες, ίδια θέλω, που δεν υπάρχουν πια εκ των πραγμάτων. Και ευτυχώς γιατί αυτό δείχνει την ύπαρξη εξέλιξης.

    Για αρκετά χρόνια είχα βάλει την έννοια του έρωτα σε κουτάκι και μπήκα μέσα.
    Μόλις άρχισα όμως απλά να ζω, χωρίς να περιμένω κάτι, ήρθε ένας άλλος τύπος έρωτα πολύ βαθύτερα σεισμικός, ουσιαστικός, και αμφίδρομος.Στα 31 εγώ στα 43 εκείνος!Ενώ είχα ερωτευτεί άλλες 2 πριν..και άλλες 2 εκείνος.
    Η προσωπική μου αίσθηση είναι ότι πάντα υπάρχουν γύρω μας άτομα (εντάξει όχι και ντουζίνες!)που δυνητικά υπό τις κατάλληλες συνθήκες θα μπορούσαμε να ερωτευτούμε.
    Ζήσε την υπέροχη ελευθερία σου και απόλαυσε ότι ήρθε και ότι θα έρθει.

    #82465

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δε νομίζω ότι οι 2 η 3 φορές έρωτα μπορούν να καλύψουν όλες τις ανθρώπινες σχέσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ερωτεύονται ποτέ ή μια φορά στη ζωή τους, υπάρχουν άνθρωποι με καρδιά πατάτα κ ερωτεύονται κάθε μήνα. Όσο είσαι ανοιχτός σαν άνθρωπος σε καινούργιες γνωριμίες κ εμπειρίες θα ερωτεύεσαι είτε ανθρώπους, είτε στιγμές. Το να μπεις σε ένα κουτάκι τελείως αυθαίρετο για να προσπαθήσεις να ελεγξεις τη ζωή σου, δεν είναι κ η καλύτερη ιδέα. Δλδ αν ερωτευτείς στα 30 σου κάποιον κ δεν προχωρήσει τι μετά επειδή έφτασες τους 3 έρωτες δεν θα ξαναερωτευτείς ποτέ; Τι χαζομάρα! Όσο ζούμε ερωτευόμαστε κ αν οι συνθήκες έρθουν έτσι μπορεί κ να ερωτευτούμε κ για 10η φορά στα 70 μας! Γιατί όχι;

    #82515

    LeslieKnope
    Συμμετέχων

    Εγώ πάλι είμαι 29, χώρισα πρόσφατα και δε νοιώθω ότι έχω ερωτευτεί και ιδαίτερα στη ζωή μου. Ελπίζω να υπάρχει κάτι πιο έντονο τελοσπάντων κ για μενα …
    αλλά μου άρεσε αυτό που είπε ο κάστορας ότι ερωτευόμαστε στιγμές, αυτο το έχω νοιώσει πολλές φορές, όπως κι ότι ερωτευομαι μέρη (κάποιο εγκεφαλικό κενό υποθέτω)

    #82725

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Εντάξει βρίσκω λίγο αφελές να λέμε οτι υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός φορών που μπορούμε να ερωτευτούμε, δηλαδή μετά τι γίνεται; Σταματούν τα έντονα συναισθήματα; Αλλο να σου πει οτι διάβασε μια έρευνα που έλεγε οτι ο μέσος όρος που ερωτευόμαστε είναι 3 φορές κι άλλο να σου λέει οτι μετά τις τρεις φορές τελειώνει ο έρωτας για πάντα. Επίσης το τι είναι έρωτας και πως τον βιώνει ο καθένας είναι πολύ υποκειμενικό, μην βλέπεις πως παρουσιάζεται στις ταινίες. Υπάρχουν άνθρωποι πιο εγκεφαλικοί που βιώνουν τον έρωτα πιο ορθολογιστικά θα έλεγα κι άλλοι πιο συναισθηματικοί που μιλάνε για πεταλούδες. Κι όπως είπε κι ο Κάστορας υπάρχουν κι αυτοί που θα δουν κάποιον στο δρόμο και θα πουν ερωτεύτηκα.
    Κι εγώ μετά από χωρισμό έχω σκεφτεί οτι δεν θα βρω κάποιον να ερωτευτώ όσο τον πρώην και ευτυχώς η ζωή με διεύψευσε.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.