• Αυτό το θέμα έχει 1 απάντηση, 2 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη catmeow.
Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #81835

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Δεν ήξερα που ακριβώς να τοποθετήσω αυτό το θέμα αλλά μου φάνηκε το ποιο σχετικό. Χρειάζομαι τις συμβουλές των εκπαιδευτικών ή/και των δικηγόρων της παρέας.
    Η μαμά μου είναι νηπιαγωγός σε δημόσιο σχολείο και με τη νέα χρονιά έχει στην τάξη της ένα παιδί που έχει θέματα, όπως η ίδια λέει. μετά από συνεννόηση με την μητέρα θα βοηθήσει μάλλον ώστε να περάσει το παιδί από τα ΚΕΣΥ. Περιγράφοντας μου την κατάσταση κατάλαβα ότι το περιβάλλον είναι πολύ κακοποιητικό (η ίδια η μητέρα παραδέχτηκε ότι δέρνει το παιδί της κτλ) και αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κάποιος που μπορεί να απευθυνθεί η μητέρα μου. Σκέφτομαι ότι ίσως χρειάζεται να εμπλακεί η πρόνοια ή κάποιος άλλος φορέας. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

    #82221

    catmeow
    Συμμετέχων

    Σαφώς και πρέπει να αποτανθεί σερ κάποιο φορεα,
    αρχικά το συζητά με την διεύθυνση του νηπιαγωγείου και μετά με κάποιο φορέα του Δήμου που ανήκει στο τομέα της οικογένειας και ενδεχομένως στο χαμόγελου του παιδιού.

    Είναι ευθύνη του να παίρνεις θέση σε τέτοια θέματα και να μην σφυρίζεις αδιαφορα.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.