Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #92063

    Lunatic37
    Συμμετέχων

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, είναι φυσιολογικό σε μια σχέση να αυνανίζεται ο σύντροφος;
    Η αλήθεια είναι λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν βλεπομαστε συχνά, το παρά πολύ 2 φορές την εβδομάδα, επομένως το σεξ δεν είναι συχνό.Το έμαθα γιατί μου το είπε πάνω στην συζήτηση.Εν μερη καταλαβαίνω αυτή την ανάγκη, αλλά από την άλλη προβληματίζομαι. Εσείς τι πιστεύετε, πρέπει να του το συζητήσω ή να το αφήσω ως έχει;

    #92147

    Σεισάχθεια
    Συμμετέχων

    Γιατί να μην αυνανίζεται; Είναι μια πράξη χαλάρωσης, εκτόνωσης της σεξουαλικής εντασης, πηγή ευχαρίστησης και ικανοποίησης. Εμένα μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να αυνανίζεται κι εκείνος κι εσύ, εφόσον το θέλετε.

    #92119

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν γενικά στην ζωή σου αυνανίζεσαι, το φυσιολογικό είναι να συνεχίσεις να αυνανίζεσαι και όταν έχεις σχέση.Γιατί να αλλάξει αυτό όταν έχεις σχέση δηλαδή; Ξαφνικά η κάθε έκφραση της σεξουαλικότητας μας ανήκει αποκλειστικά στον άλλον; Αν εσύ δεν αυνανίζεσαι γενικά, καταλαβαίνω γιατί δεν το καταλαβαίνεις. Αν αυνανίζεσαι όμως, όταν κάνεις σχέσεις μπαίνεις σε ψυχαναγκασμό να μην το κάνεις; Not. Άλλο το σεξ και άλλο η αυτοικανοποίηση, μην τα μπερδεύεις. Δεν είναι η το ένα η το άλλο. Είναι πολύ ωραίο να έχουν την άνεση -αν θέλουν- οι σύντροφοι να μιλούν -και οι δύο!- για όλα αυτά. Αυξάνεται κατακόρυφα η οικειότητα και ανοίγονται πολλά νέα μονοπάτια σεξουαλικής ευχαρίστησης. Αν θα ήθελες να έχεις την άνεση, αλλά κάπως κολλάς, μπορείς να αρπάξεις την ευκαιρία που σου δίνει ο σύντροφος σου και να ανοιχτείς κι εσύ για ‘σένα. Αν δεν θες όμως, άφησε το ως έχει.

    #92158

    Wolfcry
    Συμμετέχων

    Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό. Ακόμα και όταν η συχνότητα στο σεξ είναι μεγαλύτερη από όσο γράφεις. Σε προσωπικό επίπεδο, αισθάνομαι ότι άλλου είδους ευχαρίστηση προσφέρει το σεξ, άλλη ο αυνανισμός μόνος και άλλη μαζί με τη σύντροφο.Το καθένα από αυτά έχει τη χάρη του και τα απολαμβάνω εξίσου. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι το να αυνανίζεται κανείς σημαίνει ότι δεν επιθυμεί αρκετά τη/το σύντροφό του. Από τη στιγμή που το κάνει και εκείνος, ίσως θα μπορούσετε να συζητήσετε σχετικά για να “αξιοποιήσετε” με διάφορους τρόπους αυτή τη “δραστηριότητα”. Μπορεί να ανοικτεί νέος κόσμος 🙂

    #92215

    Lunatic37
    Συμμετέχων

    Δεν μου έχει συμβεί ξανά, ή τουλάχιστον δεν το έχω μάθει και ένιωσα περίεργα.
    Προφανώς δεν νιώθω λιγότερο ποθητή στα μάτια του συντρόφου μου για αυτό το λόγο ή οτιδήποτε τέτοιο. Ήταν κάτι που δεν περίμενα, σαν να λέμε κόλλησα λίγο.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ελπίζω ότι θα το δουλέψω παραπάνω με τον εαυτό μου!!

    #92216

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Απολύτως φυσιολογικό. Και μαζί να μένατε και κάθε μέρα να κάνατε σεξ φυσιολογικό θα ήταν. Άλλο ο αυνανισμός άλλο το σεξ.

    #92316

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Με τον συντροφό μου αυνανιζόμαστε σχεδόν κάθε μερα! Εγώ και πριν αυτή τη σχέση το έκανα οπότε απλώς μετά συνέχισα.. μην σου πω ότι τώρα το κάνω πιο πολύ γιατί πριν δεν είχα σεξουαλικές επαφές ενώ τώρα που έχω το σκέφτομαι παραπάνω το σεξ. Είναι πολύ φυσιολογικό. Απλά ίσως δεν το καταλαβαίνεις επείδη μάλλον δεν το κάνεις εσύ.. δεν ειναι ανησυχητικό όμως!!!

    #92446

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γιατί όχι; Εμένα θα μου φαινόταν πιο περίεργο ένας άνθρωπος απλά να σταμάταγε να αυνανίζεται από τη μία μέρα στην άλλη. Εσύ δεν θέλεις ποτέ να κάνεις κάτι μόνη σου, έστω ένα χάδι ας πούμε;

    #92404

    Wolfcry
    Συμμετέχων

    Πάντως, ειλικρινά, όπως λέει και η @Bournela, άρπαξε την ευκαιρία (αν το θες φυσικά). Δοκίμασε να κάνεις μια συζήτηση… να σου πει τι σκέφτεται, τι του αρέσει… αν θα ήθελε με κάποιο τρόπο να συμμετέχεις… και διάφορα άλλα. Πραγματικά, μπορεί να περάσετε σε άλλο επίπεδο. Προσωπικά, θα μου άρεσε να γνωρίζω κάτι τέτοιο για τη σύντροφό μου… και αν κάποιες φορές με σκεφτόταν, θα της έλεγα να μου στείλει απλά ένα μήνυμα εκείνη την ώρα, αν θέλει. Όπου κι αν βρίσκομαι.

    #92577

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Δεν είναι υποκατάστατο της ερωτικής πράξης και σίγουρα δεν σημαίνει πως κάποιος που αυνανίζεται ενώ είναι σε σχέση δεν επιθυμεί αρκετά τον/την σύντροφό του/της όπως ανεφέρεται παραπάνω. Ίσα ίσα για μένα προσωπικά με ανάβει αρκετά η ιδέα να ξέρω πως ο φίλος μου αυνανίζεται ενώ με σκέφτεται για παράδειγμα. Επίσης εγκεφαλικά και σωματικά είναι αλλη φάση ο αυνανισμός και άλλη φάση το σεξ. Προτείνω να το συζητήσεις μαζί του αφού σε απασχολεί τόσο για να δεις και την δική του άποψη πάνω στο θέμα.

    #93100

    Lunatic37
    Συμμετέχων

    Διάβασα, όλα αυτά που μου γράψατε! Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ! Το συζητήσαμε και είναι όλα καλά!Δεν τι θεώρησα εξαρχής κακό απλά μου φάνηκε παράξενο και ήθελα να το διαχειριστω όμορφα!! Όντως, είναι η ευκαιρία να ανοικτώ και εγώ σεξουαλικα περισσότερο στον σύντροφό μου.
    Και σε ότι ακριβώς είπε ο @wolfcry!

    #93223

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Lunatic37 Πόσο χαίρομαι να ακούω τέτοια!Να περάσετε καλά!Και μαζί, και μόνοι, και μαζί από απόσταση, και μόνοι δίπλα- δίπλα…Η ζωή είναι μικρή για να κρατάμε την σεξουαλικότητα μας κλειδαμπαρωμένη!

    #104709

    Red cube
    Συμμετέχων

    Ο αυνανισμός πέρα από κατά μόνας απόλαυση είναι εξίσου απολαυστικός και ως αμοιβαίο ερωτικό παιχνίδι.

    #106827

    Makis Gerald
    Συμμετέχων

    Είναι φυσιολογικό λόγω συνήθειας αλλά και λόγω διαφορετικής αίσθησης . Οι περισσότεροι άντρες το κάνουν αυτό .

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.