Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #83685

    Mouxra
    Συμμετέχων

    Κορίτσια μου, καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε μία δουλεία εδώ και 3 χρόνια απο το ξεκίνημα(θέλω να πώ ότι και ο εργοδότης αδαής σε πολλά θέματα έκανε ένα επαγγελματικό εγχείρημα που σε πολλά τον βοήθησα εγώ και εγώ έμαθα κάποια πράγματα ΟΧΙ από αυτόν, μέσα από την επικοινωνία με πελάτες και όσο ανέβαινε η δουλεία έμαθα πολλά απο μόνη μου για το αντικείμενο της δουλειάς κυρίως που ήταν και το ζητούμενο μου. Πότε δεν περίμενα βέβαια να ακούσω καλή κουβέντα αλλά επι της ουσίας δεν με ενδιαφέρει κι ολας για να είμαι ακριβοδίκαιη ,γιατί εμένα με ενδιαφέρει το πελατολόγιο μου να είναι ευχαριστημένο και να κάνω την δουλεία μου καλύτερη και αποδοτικότερη ώστε να μου αποφέρει το κέρδος που είναι και το ζητούμενο . Όσο περνούσε το διάστημα στην δουλεία αυτή περνούσαν πολλοί και πολλές για εργασία ,άλλοι έμεναν άλλοι έφευγαν. Κάποια στιγμή προ καραντίνας χρειάστηκε να σταματήσω σε συνεννόηση με τον εργοδότη για λόγους υγείας με την προϋπόθεση ότι θα ξανα επέστρεφα βέβαια σε ένα νέο τμήμα ώστε να το τρέξω εγώ και από πλευράς εκπαίδευσης και λειτουργικότητας γιατί το είχα ζητήσει και εγώ η ίδια. Συμφωνήσαμε λοιπόν. Μετά από έναν χρόνο και με όσα έχουν προηγηθεί covid κτλπ ήρθαμε σε επικοινωνία απλά με διαφοροποιημένες καταστάσεις. Το τμήμα το οποίο είχαμε συμφωνήσει δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω covid πήγανε πίσω πολλά πράγματα αλλά μπορώ να επιστρέψω κανονικά στην εταιρεία αλλιώς .Και εδώ θέλω λίγο να ζητήσω την προσοχή σας… Η πρώτη κουβέντα ήταν Θέλεις να γυρίσεις με προμήθεια για να δείς πώς θα πάει ή να κάνεις τηλεργασία μέχρι να φύγει κάποιος (περιορισμένος χώρος λόγω covid),ενώ είχαμε απο πάντα μια επικοινωνία τυπική επαγγελματική αλλά και φιλική με τον εργοδότη για κάποιο λόγο είχε ένα ύφος περίεργο …σαν να έπρεπε να κάνει διαχωρισμό αφεντικό , υπάλληλος .Η ερώτηση του με πρόσβαλλε σε βαθμό του ότι ,ναι οκ ρωτάς για να ρωτάς αλλά συγγνώμη κιόλας ? Στους συνεργάτες που έλεγες δεξιά και αριστερά ότι σου ήταν και είναι πολύτιμοι σε τρίτα άτομα και φτάνανε στα αυτιά μας γιατί και μπροστά μου αναφέρθηκε στα λάθη που έκανε επάνω στην δουλειά μετά το γυρίζεις και σηκώνεις τοίχο της τυπικούρας του στυλ και καλά αναλώσιμοι όλοι? Από την μία ήθελα να τον βρίσω γιατί είναι και λίγο material victim δεν κάνει για αφεντικό(δεν έχει πυγμή) αλλά μετά το ξανα σκέφτηκα και είπα σκάσε να δούμε τι αλλό θα πεί. Εκέι του το έντυσα με ωραίο τρόπο με το γάντι και του είπα τρόπους επιστροφής μου στην εργασία δίνοντας του να καταλάβει ότι όχι φίλτατε εγώ με προμήθεια δουλεύω όπου θέλω όχι με το που γύρισα επειδή εκτιμώ την συνεργασία που είχαμε μας φτύνεις κατα περίεργο τρόπο χωρίς να ξέρω από που πηγάζει κιόλας αυτός ο τρόπος. Ειλικρινά κορίτσια ξεκίνησα τηλεργασία από το σπίτι και κάποια στιγμή θα γυρίσω στο γραφείο πριν βγει ο χρόνος .Εγω απλά θέλω να ρωτήσω όσες και όσους είχατε παρόμοια συμεπριφορά από εκεί και περά τι στάση κρατήσατε μέσα στον επαγγελματικό ΄χώρο ή τη στάση θα κρατούσατε εσείς μέσα απο τα λίγα που διαβάσατε .( Να προσθέσω επίσης ότι όσο καιρό λείπω ο γλυκούλης εργοδότης χρησιμοποιεί στην εταιρεία τρόπους λειτουργίας δικούς μου που όταν εγώ τους χρησιμοποιούσα προ αποχώρησης δεχόμουν επίθεση να σταματήσω τον τρόπο που δουλεύω κτλπ κάτι που όταν μου το ανέφερε κοκκίνησε και κατέβασε και το κεφάλι χαμηλά..)

    Ευχαριστώ αναμένω

    #83766

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Mouxra, εάν όντως θέλεις να καταλάβεις (όχι να δικαιολογήσεις) τη στάση του εργοδότη σου πρέπει αρχικά να μπεις στη θέση του. Αυτός σε πλήρωσε για να στήσεις μια δουλειά και το αποτέλεσμα της υπηρεσίας σου ανήκει σε αυτόν. Συνεπώς όσο πόλεμο και αν σου εκανε, από τη στιγμή που βλέπει το αποτέλεσμα της δουλειάς σου έχει αποτελέσματα είναι λογικό και αναμενόμενο να χρησιμοποιήσει τις ίδιες μεθόδους. Επιπλέον όσο εσύ έλειπες δε γνωρίζεις με ποιο τρόπο κάλυψε το κενό που άφησες. Ενδεχομένως να θεωρησε ότι μπορεί και μονος του. Επειδή δε σε έχει ανάγκη για να στήσεις κάτι καινούργιο σου βγάζει μια πιο ιεραρχική συμπεριφορά για να “καταλάβεις” πως ο,τι ισχύει για τους άλλους ισχύει και για σένα.
    Προσωπικά θεωρώ ότι το χειριστικες πολύ καλά, ξεκαθαρισες τη θέση σου και τις προσδοκιες σου δείχνοντας δυναμισμό. Εσύ έθεσες τους δικους σου όρους κι εάν προχωρήσει η συνεργασία θα είναι με βάση του τι θέλεις εσύ.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.