Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #80031

    Lula
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στην Αμπο-παρέα. Θα προσπαθήσω με συντομία να περιγράψω το θέμα μου, το οποίο είναι επαγγελματικής φύσεως. Συγκεκριμένα, έχω κολλήσει στη δουλειά μου στην ίδια θέση εδώ και 6 χρόνια. Σε αυτά τα 6 χρόνια έχω δουλέψει σε δύο πολυεθνικές στο Λονδίνο. Η δουλειά μου είναι στον τομέα των financial services (συγγνώμη για τα αγγλικά), εξειδικευμένη και πολύ καλοπληρωμένη. Έχω συνολική προϋπηρεσία 10 ετών στις μεγαλύτερες εταιρείες του κλάδου. Όμως κάτι δεν πάει καθόλου καλά και προσπαθώ να το εντοπίσω. Οι προαγωγές φαίνεται να με προσπερνάνε, οι ευθύνες να μην αυξάνονται και συνεπώς δεν εξελίσσομαι. Για παράδειγμα συνάδελφοι με παρόμοια προϋπηρεσία είναι ήδη μάνατζερ και έχουν θέσεις μεγάλης ευθύνης (συνοδευόμενες από τριπλάσιους μισθούς). Οι αξιολογήσεις μου είναι πάντα καλές και κυμαίνονται από από καλές ως πολύ καλές (met expectations to exceeded expectations). Τα τελευταία 4 χρόνια δουλεύω στην ίδια εταιρεία με ένα χρόνο άδεια μητρότητας, 6 μήνες μετά την πρόσληψή μου. Αυτό καθυστέρησε την ανέλιξή μου αλλά πλέον πιστεύω ότι δε βρίσκεται μόνο εκεί η εξήγηση. Η δουλειά μου μού αρέσει αλλά δεν είναι το πάθος μου, δεν είμαι δηλαδή πάντα ένα βήμα μπροστά από τις εξελίξεις όπως άτομα που παθιάζονται με το αντικείμενό τους. Επίσης είμαι πλέον σε μια ηλικία (38) που νιώθω ότι θα έπρεπε να έχω εδραιωθεί στον τομέα μου. Καμία ιδέα για το τί κάνω λάθος ή στρατηγική για επαγγελματική εξέλιξη; Ευχαριστώ.

    #80138

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν δεν είσαι πάντα ένα βήμα μπροστά ενώ αυτοί που πήραν προαγωγές είναι, αυτή είναι μια πιθανή εξήγηση.
    Έχεις πει στη/στο μάνατζέρ σου ότι ενδιαφέρεσαι να εξελιχθείς κι άλλο/ να πάρεις προαγωγή; Αν όχι, οι αξιολογήσεις είναι μια καλή ευκαιρία στο πλαίσιο του “να τι κατάφερα αυτή τη χρονιά, την επόμενη ο στόχος μου είναι να εξελιχθώ εκεί/ να δοκιμάσω αυτή τη θέση”. Και σε άσχετη φάση μπορείς να το πεις βέβαια. Ρώτα τι πρέπει να κάνεις για να μπορείς να διεκδικήσεις την καλύτερη θέση.
    Αν έχεις καλές σχέσεις με τις/τους συναδέλφους που πήραν προαγωγές, ρώτα τους αν έχουν τιπς. Τι βήματα έκαναν για να τις διεκδικήσουν;
    Λες οι ευθύνες δεν αυξάνονται, οπότε δεν εξελίσσεσαι, και δεν είμαι σίγουρη αν περιμένεις να σου δώσουν περισσότερες ευθύνες ή αν προσπαθείς να αναλάβεις περισσότερες και σε κόβουν. Δεν ξέρω τη δουλειά σου, οπότε δεν ξέρω καν αν γίνεται, αλλά αν μπορείς να πάρεις πρωτοβουλία να αναλάβεις περισσότερες ευθύνες από μόνη σου, κάνε το.

    Αν έχεις ήδη επανειλημμένα κάνει τα παραπάνω και δεν έχει γίνει τίποτα, σκούρα τα πράγματα, ίσως πρέπει να κοιτάξεις αλλού.

    #81260

    Lula
    Συμμετέχων

    Curious σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για κάποιο λόγο δε βλέπω τα updates στο forum και μόλις τώρα είδα την απάντησή σου. Έχω επανειλλημένως εκφράσει την πρόθεσή μου να αναλάβω περισσότερες ευθύνες αλλά ενώ συμφωνεί ο μάνατζερ μου ποτέ δε γίνεται τίποτα. Αυτό που σκοπεύω να κάνω είναι να έχω μηνιαίες συζητήσεις για την πρόοδό μου ώστε να ελέγχω τον εαυτό μου και να φροντίζω να έχω «χτίσει» τα επιχειρήματά μου για την ετήσια αξιολόγηση και την προαγωγή. Περισσότερο με απασχολεί το πώς θα είμαι ένα βήμα μπροστά και πώς μπορώ να έχω συνολικότερη εικόνα της επιχείρησης.

    #81380

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Εγώ θα σου μεταφερω κάτι που μου είπε μια εξαιρετική κυρία και εφάρμοσα πριν από χρόνια. (Εδωσε μια εξαιρετική ώθηση στην καριέρα μου) “εάν εκεί που είσαι δεν μπορείς να ανελιχθεις προς τα πάνω πήγαινε σε άλλο -συναφες- αντικείμενο σε ίδιο επίπεδο θέσης”. Εγώ έκανα μια πολυ μεγάλη αλλαγή και πήγα σε άλλο τομέα τεχνολογίας (από SAP ERP πήγα σε Digital microservices), δίχως να έχω ιδέα για την τεχνολογία αυτή. Και όμως μέσα σε 2,5 χρόνια πήρα δύο προαγωγές και τώρα ξαναγύρισα στο προηγούμενο αντικείμενο σε πολύ υψηλότερο level από εκεί που έφυγα.
    Όταν είμαστε σε μια ομάδα πολλές φορές κολλάμε στην ίδια θέση για λόγους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε.Εχει να κάνει με τον μάνατζερ που μας έχει κρίνει ως μη καταλληλ@ για υψηλότερες θέσεις, με το ότι υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι με καλυτερα προσόντα -ειτε στη δουλειά είτε στη δικτύωση.
    Εν κατακλείδι θα σε συμβούλευα να σκεφτείς πολύ σοβαρά τη μετακίνηση σε παρεμφερές αντικείμενο σε άλλη ομάδα ακόμα και αν είναι στο ίδιο job level.Η αλλαγή αυτή θα σε ωθήσει επίσης να διαβάσεις όλες τις τελευταίες εξελίξεις και να βρεθείς και εσυ με αυτό το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που τώρα δε σε παθιάζει.
    Όπως και να χει, σου εύχομαι το καλύτερο!

    #81750

    Lula
    Συμμετέχων

    Σε ευχαριστώ πολύ cycling. Ήλπιζα ότι θα απαντούσες.
    Ήταν μία από τις επιλογές που σκεφτόμουν σοβαρά και προσπαθούσα να βρω τρόπο να το κάνω εσωτερικά. Από τότε που έστειλα την ερώτηση μού έχει γίνει πρόταση από το μάνατζέρ μου να αναλάβω ρόλο με πολύ περισσότερες αρμοδιότητες. Απομένει να διευκρινιστεί η αύξηση, γιατί αλλιώς δεν το θεωρώ προαγωγή, και νομίζω ότι επιτέλους κάνω κάποια βήματα στην καριέρα μου.

    Η συζήτηση εδώ με βοήθησε αρκετά.

    #104499

    malios
    Συμμετέχων

    Γεια σας!!! Ζήτω κ εγώ βοήθεια κ συγκεκριμένα από την cycling in the rain!!! Ισως θα ήταν καλή ιδέα να κάνει μια στήλη σαν την Χρονά. Οι συμβουλές της είναι πάντα to the point. Στο δικό μου point λοιπόν εργάζομαι 2 χρόνια σε νοσοκομειο κ έχω διαπίστευση στην διαχείριση της ιατρικής πληροφορίας, συνεχίζω να μελετώ κ να ενημερώνομαι πάνω στο αντικείμενο, έχω ξεκινήσει χαμηλά κ εξελίχθηκα αλλά… είμαι είμαι ακόμα temporary. Σε κάθε ευκαιρία δίνω test κ interview μέσα στο τμήμα να ανελιχθω κ έπεσα σε αυτό που περιγράφει η cycling στην παραπάνω απάντηση της. Κατέθεσα λοιπον αιτήσεις κ σε αλλά νοσοκομεία κ όταν ήρθε η στιγμή να δώσω references έδωσα τα ονόματα των άμεσων managers and Director-κατά εντολή του ετέρου νοσοκομείου τα references να είναι από την current θέση μου κ όχι από προηγούμενες άσχετες δουλειές. Η director μου έστειλε ένα ξέχεσμα περιποιημένο με email , διότι δεν πήρα την άδεια της να χρησιμοποιήσω το όνομα της ως reference κ δεν της γνωστοποίησα τις προθέσεις μου ότι δηλ ψάχνω για μόνιμη θέση;; Όταν σε 2 χρόνια έχω κυνηγήσει 10 φορές μόνιμη εντός του τμήματος δεν είναι δηλωμένη η πρόθεση κ η επιθυμία μου; Η ερώτηση μου είναι πρέπει να δηλώσω ότι ψάχνω κ άλλου για θέση κ να το ξέρει η μάνατζερ κ η διοίκηση οτι δεν είμαι fully committed στο νοσοκομειο; Η δεν χρειάζεται να ξέρουν τις προθέσεις μου άλλωστε στο μάνατζερικο επίπεδο είναι λογικό να σε χρησιμοποιούν όλοι οι υφιστάμενοι ως reference. Απλώς να ξέρω πως να συμπεριφέρθω στο μέλλον- κ είμαι πολύ χαρούμενη γιατί την πήρα την νέα δουλειά!!! Permanent full time!!!!! Τα φιλία μου σε όλες τις Αμπιτισσες!!!

    #104882

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    @malios συγχαρητήρια για τη δουλεια!
    όσο για το θέμα των references, προτείνω πάντα να ρωτάς προτού δηλώσεις κάποιον ως reference και να παίρνεις την άδειά του. Αυτο δεν έχει να κάνει με τη διαθεσιμοτητά σου και το commitment το δικο σου (αυτα ειναι μπούρδες, δικαίωμά σου είναι να αναζητείς εργασία όποτε θες εσυ, και μόνιμη θέση να ειχες μπορεί να ήθελες να πας αλλου, γούστο σου και καπέλο σου). Αλλά πάντα να ρωτάς, αυτό ειναι το σωστό. Μπορεί ο μάνατζερ να μη θέλει να δώσει ή να σκοπεύει να φύγει από το πόστο του και ένα σωρό άλλοι λόγοι.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.