Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 30 απαντήσεις, έχει 13 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Fraulitsa 6 μήνες, 4 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
  • Συντάκτης

Κολλητήρι
    Συμμετέχων

Ευχαριστούμε Fraulitsa!

latro
    Συμμετέχων

Τέλεια, είμαι κ εγώ Βασιλεία, αναμένω ημερομηνία 🙂

Fraulitsa
    Συμμετέχων

Λοιπόν καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Το Doodle δείχνει ως πιο κοντινή ημερομηνία την 16η Νοεμβρίου, οπότε ας το προσπαθήσουμε για τότε σε πρώτη φάση και βλέπουμε αν θέλουμε να βρεθούμε ξανά.

Έχουν δηλώση συμμετοχή 15 άτομα και προτείνω το Hiltl που έχει και ποτά και φαγάκια. To πρόβλημα είναι ότι πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για κράτηση και σε κανένα απο τα υποκαταστήματά τους δεν δέχονται κράτηση πάνω από 10 άτομα, που να μην πάρουν μπουφέ all you can eat που κοστίζει 59 φράγκα και στο τέλος βγαίνει συνολικός λογαριασμός… Οπότε λίγο δύσκολο να κάνω κράτηση και να δεσμεύσω άγνωστα άτομα να πληρώσουν με το ζόρι τόσα λεφτά, αν δεν θέλουν απαραίτητα να φάνε τόσο πολύ.

Επειδή λοιπόν υποψιάζομαι ότι θα έχουμε σίγουρα και απώλειες (γιατί δεν είμαι τόσο αισιόδοξη ότι θα έρθουν και τα 15 άτομα που δήλωσαν συμμετοχή) προτείνω να σκάσουμε μύτη έτσι αυθόρμητα και να προσπαθήσουνε να καβατζώσουμε σιγά σιγά όσα πιο πολλά τραπέζια γίνεται. Στο υποκατάστημα του Hiltl στο Sihlpost συγκεκριμένα (που είναι και δίπλα στο σταθμό, για όσους έρθουν από μακριά) εχω παρατηρήσει ότι ποτέ δεν είναι γεμάτο το μέρος με τα τραπέζια και ο περισσότερος κόσμος παίρνει κάτι στο χέρι και φεύγει από αυτό το μαγαζί γιατί είναι κοντά στο σταθμό και έχει πιο πολλούς διερχόμενους πελάτες.

Οπότε συνοψίζοντας η πρότασή μου είναι η εξής:
    16 Νοεμβρίου 2019 στις 12:00 στο Hiltl Sihlpost, Europaallee 1A, 8004 Zürich.
    Μπουκάρουμε μέσα και καβαντζώνουμε σιγά σιγά τραπέζια, δυστυχώς δε βλέπω άλλη λύση. Για να με γνωρίσετε, εμένα που πήρα και την πρωτοβουλία της οργάνωσης για πρώτη φορά, θα έχω μαζί μου ένα κόκκινο γιαπωνέζικο ομπρελίνο, έτσι κόκκινο σα τη φράουλα και θα είμαι ανάλογα με τον καιρό ή μέσα (αν βρέχει) ή έξω (θα περιμένω μόνο 7 λεπτά, μέχρι να έρθουν οι πρώτοι και μετά μπαίνουμε όλοι μαζί μέσα).

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για μέρος που να δέχεται 15 άτομα χωρίς δεσμευτική ως προς την κατανάλωση κράτηση; (είμαστε και Ζυρίχη παναθεμά μας… όλα με πρόγραμμα εδώ, να hesw την Ελβετία μου…)

latro
    Συμμετέχων

Γεια σου Φραουλίτσα,

Ευχαριστούμε για την οργάνωση!

Μια χαρά ακούγεται. Το μόνο είναι ότι ίσως είναι δύσκολο να μπουκάρουμε έτσι κ να βρούμε τραπέζια για όλους (αν και δεν το ξέρω το μέρος). Φαντάζομαι πως Σάββατο 12 θα γίνεται ψιλοπανικός (;) !

Γίνεται μήπως να κλείσουμε 2 τραπέζια (7+7) ? Έστω κι αν δεν είναι κοντά, θα μπορούμε να εναλασσόμαστε. Ίσως αυτό είναι προτιμότερο απ το να καθόμαστε όρθιοι/ες περιμένοντας για τραπέζι με κίνδυνο να χωριστούμε ακόμα περισσότερο ή κάποιοι να μην βρούνε να κάτσουν.

Μπορώ να πάρω κι εγώ να κλείσω ένα από τα τραπέζια αν χρειαστεί.

🙂

Fraulitsa
    Συμμετέχων

Φίλ@ μου Iatro, στο Hiltl Sihlpost δεν δέχονται ούτως ή άλλως κρατήσεις… Και όπως είπα, είμαι αισιόδοξη ότι θα βρούμε, γιατί το συγκεκριμένο υποκατάστημα έχει πολλούς διερχόμενους πελάτες απο το σιδηροδρομικό σταθμό και πολύ λίγοι κάθονται πραγματικά να φάνε αυτό που παίρνουν από το μπουφέ, το χω δει Κυριακές μεσημέρι ας πούμε. Ακόμα και να κάθονται, δεν κάθονται πολύ ώρα, υπάρχει συχνή εναλλαγή. Κάθονται, τρώνε, φεύγουν, δεν είναι σαν εμάς. Οπότε στην χειρότερη αυτή περίπτωση (που δεν πιστεύω ότι θα συμβεί) θα απλωνόναστε σα τα χταπόδια σχετικά σύντομα.

Επίσης, από την εμπειρία μου έχω μάθει ότι όταν διοργανώνονται τέτοιες συναντήσεις μεταξύ αγνώστων, που δεν έχουν δεσμευτικό χαρακτήρα, τότε υπάρχουν πολλές απώλειες. Θα ήταν ευχής έργο να έρθουν πραγματικά και τα 15 άτομα που δήλωσαν συμμετοχή, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξη. Εικάζω ήδη ότι λίγοι θα σκέφτηκαν να ξαναρίξουν μια ματιά στο αποτέλεσμα της δημοσκόπησης για να δουν πραγματικά πότε είναι το ραντεβού ή ότι δεν κανόνισαν ήδη κάτι άλλο εκείνη την ημέρα, άσχετα με το τι δήλωσαν. Αν κάνω λάθος και εκπλαγώ ευχάριστα στις 16 Νοεμβρίου, τότε θα έχω πάρει μια μικρή ελπίδα και επιβεβαίωση ότι τα άτομα που δραστηριοποιούνται σε αυτή τη σελίδα είναι όντως ξεχωριστά και συνεπή. Θα δούμε. Εγώ συνεχίζω να προτείνω να το αφήσουμε στο σύμπαν…

no-no
    Συμμετέχων

Εγώ το παρακολουθώ, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να είμαι αυτή τη φορά γιατί θα λείπω το συγκεκριμένο Σαββατοκύριακο. Ελπίζω να γίνει κανονικά η συνάντηση τώρα και να έρθω στην επόμενη. Εκεί παραδίπλα στο Hiltl είναι και το loft five, που συνήθως είναι ψιλοάδειο ΣΚ μεσημέρι, δουλεύει βράδυ κυρίως. Οπότε αν δεν βρείτε τραπέζι, ρίξτε κι εκεί μια ματιά.

Ρόδον
    Συμμετέχων

Ευχαριστούμε Fraulitsa για τη διοργάνωση και τις διαπραγματεύσεις :-). Συμφωνώ μαζί σου ότι η κράτηση για τόσα άτομα ίσως δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση. Γνωρίζω το Hiltl και είναι θέμα τύχης αν θα βρούμε τραπέζι την ώρα που θα πάμε…που είναι και ώρα φαγητού γενικά, οπότε αν είμαστε όντως γύρω στα 10 άτομα ίσως είναι δύσκολο. Μήπως να δοκιμάζαμε κάτι πιο ήσυχο; Δεν έχω πάει στο Loft Five που προτείνει η no-no αλλά αφού κι αυτό εκεί κοντά στο σταθμό μήπως να το προτιμούσαμε;

latro
    Συμμετέχων

@fraulitsa, οκ! καταλαβαίνω την λογική σου!
    Φαντάζομαι πως δεν θα είμαστε κ ολ@ στην ώρα μας, οπότε δεν θα σκάσουμε 10 άτομα ταυτόχρονα!

Όπου και να αποφασίσετε πάντως θα είμαι εκεί. Ίσως κάτι πιο ήσυχο (π.χ. loft five) να είναι καλύτερη ιδέα. Αλλά δεν ξέρω από Ζυρίχη!

Fraulitsa
    Συμμετέχων

Το ξέρω το Loft Five. Ας βρεθούμε τότε πρώτα έξω από το Hiltl και αναλόγως την κατάσταση, μετακομίζουμε.

latro
    Συμμετέχων

Ισχύει η συνάντηση αυτο το Σάββατο;

12:00 στο Hiltl ?

Fraulitsa
    Συμμετέχων

ΝΑΙ! Θα γράψω και Post τώρα αν είναι, για να το υπενθυμίσουμε και στους άλλους!

latro
    Συμμετέχων

Τέλεια! ανυπομονώ!

laflaneuse
    Συμμετέχων

Καλημέρα κορίτσια,
    Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω στην συνάντηση σήμερα. Αν και είχα απαντήσει θετικά για αυτή την ημερομηνία στο doodle, μόλις με πήραν τηλ. να δω ένα διαμέρισμα (είμαι σε αναζήτηση σπιτιού) και δεν μου έδωσαν πολλά περιθώρια – ή στις 12:30 ή ποτέ. One down λοιπόν για το γκρουπάκι 🙁
    Να περάσετε πολύ όμορφα και ελπίζω να σας πετύχω στην επόμενη συνάντηση!

kikika
    Συμμετέχων

On my way! Θα είμαι εκεί σε 15-20!

didi
    Συμμετέχων

Γεια σας!! τελικά βρεθήκατε? πως πήγε? Θα ξανακανονίσετε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.