Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #54775

    bcnanastasia
    Συμμετέχων

    Πως είναι η ζωή στην Αυστραλία ? Βρίσκεις εύκολα δουλειά? Είναι καλοί οι μισθοί? Υπάρχουν σχολεια για τα αγγλικά ( να τα φρεσκαρω γιατί σκουριασαν) ? Είναι επί πληρωμής?

    #55279

    Nya92
    Συμμετέχων

    Όλοι όσοι ξέρω λένε τα καλύτερα. Δεν έχω πάει και δεν θέλω να σου πω μεγάλα λόγια, αλλά το μισό μου σόι μένει εκεί και η κολλητή μου είναι από εκεί. Αρχικά βρες τι βίζα θέλεις να πάρεις και ξεκίνα να ψάχνεις δουλειές, αν έχεις γνωστούς είναι ότι καλύτερο να τους χρησιμοποιήσεις έστω για την αρχή. Αν είσαι κάτω των 30 έχουν κάνει μια σύμβαση μεταξύ χωρών, αλλά δεν θυμάμαι αν η Ελλάδα μπήκε επιτέλους.

    #55409

    bcnanastasia
    Συμμετέχων

    Τι σύμβαση χώρων?
    Έχω πάει ένα 3 μηνό αλλά θέλω να μάθω για μόνιμα πως είναι..

    #62898

    Turquoise
    Συμμετέχων

    Χελλοου!! Μενω Αυστραλια τα τελευταια 6 χρονια οποτε ελπιζω να σε βοηθησω με τις αποριες σου. Εχει παρα πολλα θετικα η Αυστραλια κ ειναι μια υπεροχη χωρα με απιστευτη ομορφια, αλλα δεν ειναι ολα τελεια σε καμια περιπτωση. Το βασικο θεμα για να ερθεις πιο μονιμα ειναι αν εχεις υπηκοοτητα η οχι. Αν εχεις υπηκοοτητα τοτε η Αυστραλια σε βοηθαει μεσω κρατικων φορεων να βρεις δουλεια κ να ξεκινησεις – επειδη εισαι υπηκοος της στο κατω κατω – κ μπορεις δουλευοντας να χτισεις μια αξιοπρεπη ζωη εδω. Εγω ετσι ηρθα κ πολλοι Νεοελληνες μεταναστες επισης. Αν δεν εχεις υπηκοοτητα το θεμα αλλαζει, οι περισσοτεροι ερχονται εδω με φοιτητικη βιζα που ειναι ακριβη και κουραστικη διαδικασια – μπορεις ομως να το εκμεταλλευτεις για να βελτιωσεις τα Αγγλικα σου οπως αναφερεις. Προσωπικα δε θα το εκανα με τιποτα – οι περισσοτεροι περα απο τα κολλεγια εχουν κ 40 ωρη δουλεια σε σερβις κυριως οπου οι συνθηκες δεν ειναι κ οτι καλυτερο γιατι παιζει εκμεταλλευση κ χαλια χρηματα που ειναι μαυρα τουλαχιστον τα μισα καθως με βαση τη βιζα δικαιουσαι να δουλευεις μονο 20 ωρες την εβδομαδα.
    Αλλιως μπορεις να κοιταξεις αν οι σπουδες σου η το επαγγελμα σου ανηκουν στη λιστα με τα επαγγελματα που ζητανε πολυ εδω κ να ψαχτεις με δουλεια ετσι, που ειναι κ το πιο ευκολο ωστε να παραμεινεις μακροπροθεσμα αν το θες: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/working-in-australia/skill-occupation-list . Για τη συμβαση που προανεφερε η ΝΥΑ92 δες εδω : https://www.mfa.gr/australia/en/greece/greece-and-australia/work-and-holiday-visa.html
    https://greece.embassy.gov.au/athn/Visas_and_Migration.html
    Δωρεαν δυστυχως δεν ειναι τιποτα εδω, ολα τα πληρωνεις, δωρεαν εκπαιδευση δεν εχουν ουτε οι Αυστραλοι μετα το λυκειο εκτος κ αν ειναι μακροχρονια ανεργοι οποτε εκει παιζουν αλλες συνθηκες. Τα εξοδα σουπερ μαρκετ ειναι ιδια με Ελλαδα, μη σου πω κ πιο φτηνα σε πολλα ειδη γιατι συνεχεια βαζουν εκπτωσεις τα σουπερ μαρκετ ωστε να ειναι ανταγωνιστικα. Τα μονα ακριβα ειναι τα φρουτα κ τα λαχανικα, παθαινεις ενα σοκ τη πρωτη φορα που συνειδητοποιεις πως οχι, δεν εχει το κιλο αβοκαντο $4, ενα ενα τα κοστολογουν. Κ παλι ομως με βαση τον μισθο που παιρνεις δεν ειναι τρομερα παραλογο το κοστος. Δουλεια θα βρεις σχετικα ευκολα αναλογα ομως κ τι ψαχνεις.. Δουλεια γενικα ναι υπαρχει, ειδικα ομως μπορει κ να δυσκολευτεις… Εχω παραδειγμα στην οικογενεια μου που εδω κ ενα χρονο ψαχνει συγκεκριμενη θεση χωρις επιτυχια… Οι μισθοι εξαρτωνται απο παρα πολλα, ο πιο χαμηλος μισθος ξεκιναει απο $19 την ωρα μεικτα, γυρω στα $38.000 τον χρονο δηλαδη – που δε σε φτανουν με τιποτα αν εισαι μονη σου κ εχεις να πληρωσεις ενοικια κ λογαριασμους- κ μπορεις να φτασεις σε επιπεδα που ουτε καν φανταζεσαι. Ενδεικτικα λενε ο μεσος μισθος στο Σιδνευ ειναι $80.000 τον χρονο, που εχω δει οτι μπορεις να τα φτασεις αναλογα κ με τον κλαδο σου βεβαια. Ο μεσος μισθος των Ελληνων που εχουμε ερθει τα τελευταια χρονια πισω ειναι πιο κοντα στα $50.000 – $70.000 τον χρονο που σου φτανουν να ζησεις σχετικα ανετα καλυπτοντας τα εξοδα σου – αναλογα κ τις συνθηκες σου βεβαια, που μενεις, τι εξοδα εχεις κλπ. Το βασικο ακριβο ειδος ειναι η στεγαση, αν θες να εχεις την πολυτελεια του να μενεις μονη σε δικη σου γκαρσονιερα – δυαρακι θα το πληρωσεις χρυσο… Οι περισσοτεροι μενουμε με συγκατοικους, που δεν ειναι κατι που το ειχαμε συνηθισει Ελλαδα κ μπορει να σου κακοφανει… Τωρα ο καθενας εχει τη δικη του εμπειρια ερχομενος εδω, αναλογα τις συνθηκες τους… Εγω εχω υπηκοοτητα κ συγγενεις που με εχουν βοηθησει παρα πολυ εδω οποτε παρα τις οποιες δυσκολιες αντιμετωπισα, εχω θετικη εμπειρια, δουλευω κ φτιαχνω τη ζωη μου κ την οικογενεια μου με τροπο που ουτε να φανταστω μπορουσα στην Ελλαδα οποτε δε σκεφτομαι να γυρισω Ελλαδα αμεσα – οσο κ αν μου λειπει. Εχω κανει ομως κ φιλους εδω που γυρισαν πισω Ελλαδα οπως οπως επειδη δεν βρηκαν αυτο που εψαχναν εδω – μια δευτερη Ελλαδα στην ουσια – κ δεν αντεχαν να ειναι τοσο μακρυα απο οικογενεια κ φιλους. Που θα σου λειψουν σιγουρα κ δεν θα εισαι 4-5 ωρες μακρυα, αλλα 24 κ δε θα μπορεις να πηγαινεις 4-5 φορες τον χρονο οπως ατομα που ειναι Ευρωπη. Αυτα 🙂

    #73536

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Εγω εχω υποκοττητα και σκέφτομαι να μετακομίσω μελλοντικά. Έχω σπουδάσει πολιτικές επιστήμες στην Ελλάδα και σκέφτομαι αν έχει δουλειά ο κλάδος μου. Κατά τα άλλα γνωρίζω από την μητέρα μου ότι ο καθένας μπορεί να βρει δουλειά με αρκετά επιδόματα, δωρεάν Υγεία κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι έχει πολλή καλή ποιότητα ζωής και εργασίας.

    #77641

    Turquoise
    Συμμετέχων

    Νικολετα ειμαστε συναδελφοι, κ εγω πολιτικες επιστημες εχω τελειωσει στην Ελλαδα 🙂 δυστυχως δεν ασχολουμαι ομως με τον κλαδο μας, ερχομενη εδω ειχα ευκαιρια να μπω σε ενα διαφορετικο κλαδο, το τολμησα κ μεχρι στιγμης μου εχει βγει σε καλο. Αν τελικα ερθεις κ ειμαστε στην ιδια πολη θα χαρω να τα πουμε απο κοντα.

    #78465

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Α ομορφα!! Τελειώνω το μεταπτυχιακό μου αυτό το εξάμηνο αισίως και θα αποφασίσω σύντομα.Αν έρθω σύντομα θα έρθω στην πολη του Σινδευ θα χαρώ πολύ να τα πούμε και από κοντά.

    #85096

    Elytissa
    Συμμετέχων

    Οποιος θελει πληροφοριες για Μελβουρνη, με χαρα να βοηθησω

    #94848

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είναι τώρα αυτή την στιγμή η ζωή στην Αυστραλία; Θέλω να μετακομίσω Σινδευ για δουλειά αλλά έχει δυσκολέψει πολύ τα πράγματα η επιδημία;

    #95477

    Turquoise
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα 🙂 αυτη τη στιγμή η κατάσταση είναι πολύ καλύτερα από ότι περιμέναμε / φανταζόμασταν όταν ξέσπασε η πανδημία κ μπήκαμε σε λοκνταουν πέρυσι τον Μάρτιο. Κάποιοι κλάδοι έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα – σε ότι έχει να κάνει με τουρισμό κ international students ο κόσμος υποφέρει. Ενδεικτικά να πω ότι στην εταιρία μου έφαγαν τόση φρίκη που απέλυσαν 7 άτομα σε μια μέρα λόγω της κρισης – για να τους επαναπροσλάβουν μετά από δυο μήνες όταν άρχισαν να βελτιώνονται τα πράγματα. Το κράτος βοήθησε κ συνεχίζει να μας βοηθάει όλους οικονομικά – έχουν ρίξει πολύ χρήμα στο προγραμμα job keeper που στην ουσία μας πληρώνει ένα μέρος του μισθού, το οποίο γλύτωσε πολύ κόσμο από απολυσεις. Τώρα για να ερθεις, το βασικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι τα σύνορα είναι κλειστά σχεδόν ένα χρόνο τώρα κ δύσκολα θα βρεις πτηση το επόμενο διάστημα… έχω ακούσει για άτομα που είχαν πάει Ελλάδα πέρυσι καλοκαίρι, όλο τους ακυρώνουν τη πτηση επιστροφής κ ακόμα να γυρίσουν. Όταν καταφέρεις κ μπεις στη χώρα θα πρέπει να κανείς δυο εβδομάδες καραντίνα σε ξενοδοχείο υποχρεωτικά – με δικά σου έξοδα, που είναι γύρω στα $3000. Πέρα από αυτό, η ζωή συνεχίζεται κανονικά εδώ γιατί κάνουν απίστευτη δουλειά στον έλεγχο του ιου. Έχουμε από Ιούλιο να μπούμε σε λοκνταουν εδώ στο Σίδνεϊ – μελβουρνη δεν ήταν τόσο τυχεροί – κ η ανεργία σιγα σιγα κατεβαίνει… Μάσκες δεν είναι καν υποχρεωτικές. Γενικα, πέρα από το κλείσιμο συνόρων – που προσωπικά μου εχει πέσει πολύ βαρύ -, ότι πλέον φακελώνεσαι κανονικά όπου πας για φαγητό/ποτό – που δε μας αρέσει καθόλου αλλά δε μπορείς να κανείς κ αλλιώς – μικρό περιορισμούς τύπου ‘150 άτομα στο γάμο σου αντί για 300’ κ ότι βλέπεις κάποια άτομα με μάσκα στα σούπερ μάρκετ κ τα εμπορικά κέντρα, η ζωή συνεχίζεται κανονικά… παρόλα αυτά δε ξέρω αν θα ήθελα να έρθω πρώτη φορά εδώ σε καιρό πανδημίας… η μετανάστευση είναι δύσκολη κ τα πρώτα χρόνια με παρηγορούσε το ότι μπορούσα ανα πάσα στιγμή να γυρίσω Ελλάδα αν δεν άντεχα. Κ τώρα ακόμα μου κακοφαίνεται πολύ που δε μπορώ να φύγω από τη χώρα αν δε πάρω άδεια από το κράτος – κ θα μου τη δωσουν μόνο αν πεθαινει κάποιος πχ κ πρέπει να έρθω – κ που δε ξέρουμε ποτέ θα τελειωσει όλο αυτό… α κ ποσό θα κοστίσουν κ τα εισητηρια – έχω ακούσει τρελα ποσά τύπου $5000 μόνο για να μια διαδρομή.

    #97133

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Μπορώ να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται σε τι χώρο εργάζεσαι ακριβώς η τι πιστεύεις εσύ ότι στο Σίδνεϊ ακριβώς χρειάζεται σαν εργασία; Όπως θυμάσαι είχα τελειώσει πολιτικές επιστήμες και αυτή την στιγμή ολοκληρώνω ένα μεταπτυχιακό στο διεθνές δίκαιο και παγκόσμια διακυβέρνηση.

    #97127

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Καταλαβαίνω ναι. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου. Πράγματι και που να ξέραμε τι θα προκύψει με όλη αυτή την κατάσταση. Επιθυμώ απλά να έχω μια εικόνα για την παρούσα φάση και να μπορέσω να μεταναστεύσω όταν είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα τουλάχιστον να υπάρχουν πτήσεις και να έχουν ανοίξει τα σύνορα. Σίγουρα θα είναι αρκετά δύσκολα οι πρώτοι μήνες όμως είμαι προετοιμασμένη. Σε ευχαριστώ και πάλι για το update.

    #97486

    Charlie Tsaplin
    Συμμετέχων

    Πολύ ευχαρίστως να σου στείλω κάπως τα στοιχεία επικοινωνίας μου μην στέλνω συνέχεια από εδώ για το ίδιο θέμα. Ευχαριστώ.

    #98757

    Turquoise
    Συμμετέχων

    Γενικα στο Σιδνευ υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για δουλειά σε πολλούς κλάδους… Το βασικό που θα σου πρότεινα είναι να φτιάξεις προφίλ στο LinkedIn και να βάλεις τα στοιχεία σου, εμπειρία, σπουδές κλπ κ ότι ψάχνεις για δουλειά στον κλάδο σου. Έχει πολλούς recruiters που ασχολούνται ενεργά κ επικοινωνούν μαζί σου με ευκαιρίες που θα σου ταίριαζαν, καθώς κ αγγελίες για δουλειά που ανεβαίνουν εκεί. Κινείται πολύ το θέμα εδώ με το LinkedIn κ πάντα το τσεκάρουν υποψήφιοι εργοδότες – στη πιο πρόσφατη συνέντευξη που πέρασα μια μέρα μετά μου ήρθε ειδοποίηση ότι τσέκαραν το προφίλ μου από την εταιρία. Ναι θα χαιρόμουν πολύ να αντάλλαξουμε στοιχεία επικοινωνίας κ να σε βοηθήσω όσο μπορώ 🙂

    #126987

    Panos.brs
    Συμμετέχων

    Χαίρετε.
    Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Αυστραλία και να ρωτήσω κάποιες απορίες που έχω.
    Θα ήθελα να μεταναστεύσω συγκεκριμένα στην Μελβούρνη.
    Είμαι κάτοχος πτυχίου web designer / developer μεταξύ άλλων και με ενδιαφέρει μια μόνιμη ζωή στην Αυστραλία.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.