• Αυτό το θέμα έχει 14 απαντήσεις, 14 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη Ρόδον.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #39466

    Violeticious
    Συμμετέχων

    Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο ψυχολογίας; Από εκείνα που σε βοηθούν να καταλάβεις καλύτερα τον εαυτό σου;

    #39882

    flee
    Συμμετέχων

    Ξεκίνησα το “Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας” της Alice Miller επειδή το είδα αρκετές φορές προτεινόμενο στα σχόλια του α,μπα. Είναι το πρώτο ξεκάθαρα βιβλίο ψυχολογίας που διαβάζω, ακόμη δε ξέρω πως να διαχειριστώ τις πληροφορίες που μου δίνει. Σε κάποια σημεία αναγνωρίζω τον εαυτό μου αλλά πάντα αναρωτιέμαι αν αυτά που περιγράφει όντως με αφορούν κι αν καταλαβαίνω καλύτερα τον δικό μου εαυτό ή την προσωπικότητα που περιγράφει το βιβλίο. Αν υπάρχουν δεινοί αναγνώστες τέτοιων βιβλίων θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε αν και πως σας βοηθάνε στην πράξη.

    #40787

    Captain Mauser
    Συμμετέχων

    Βρίσκω πολύ αξιόλογα τα “Από πρίγκηπας βάτραχος και τούμπαλιν” και “Οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι” του Άγγελου Ροδαφηνού (εκδόσεις ), ιδίως το πρώτο. Με άμεσο, εύληπτο και χιουμοριστικό τρόπο ο συγγραφέας προτείνει τρόπους αυτογνωσίας και αντιμετώπισης της καθημερινής ζωής.

    #41785

    Camus
    Συμμετέχων

    Προτείνω σίγουρα το ´οι φυλακές της παιδικής μου ηλικία’ και μπορείς να διαβάσεις και τα ´ο λύκος της στέπας ´ του ερμαν εσσε , ´σημειώσεις από το υπόγειο ´ του Ντοστογιέφσκι που δεν είναι βιβλία ψυχολογίας αλλα θα σε βοηθήσουν τρομερά να κατανοήσεις τον εαυτό σου και άλλους ανθρώπους.

    #42296

    Andromeda
    Συμμετέχων

    Προτείνω σχεδόν όλα του Γιαλομ. Τωρα διαβαζω το “Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος” και το “Η δύναμη του Τώρα” που αν και ο συγγραφεας εφαγε πολυ κραξιμο εδω στο α μπα, θεωρώ ότι είναι αρκετα βοηθητικό..

    #43668

    Wannabe psychologist
    Συμμετέχων

    οποιοδηποτε βιβλιο του χορχε μπουκαι,οχι μονο αστειος αλλα ο τροπος που σου περνα τα μηνυματα μου θυμιζει τα παραμυθια που μας ελεγαν μικροι..ειναι σαν παραμυθια για ενηλικες

    #45269

    Τρελό ηλεκτρόνιο
    Συμμετέχων

    Το “Ο βάτραχος στο ντιβάνι” και όλα του Γιαλομ!

    #46724

    Peter Pettigrew
    Συμμετέχων

    Θα πω κι εγώ τις “φυλακές τις παιδικής μας ηλικίας” (βιβλίο manual για όλους, ΚΥΡΙΩΣ για αυτούς που σκέφτονται να κάνουν παιδιά) και αρκετά από τα βιβλία του Χόρχε Μπουκάι… Το αγαπημένο μου είναι το “να σου πω μια ιστορία”. Επίσης, έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στο “Όταν έκλαψε ο Νίτσε”. Δεν είναι ακριβώς βιβλίο ψυχολογίας, περισσότερο μυθιστόρημα με αρκετές αναφορές και ορολογίες στην ψυχανάλυση. Γιάλομ είναι αυτός 🙂

    #54388

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    Women who run with the wolves της Clarissa Pinkola Este.
    Δεν είναι κλασσικό βιβλίο ψυχολογίας ή αυτοβοήθειας επίσης φλερτάρει έντονα με την ανθρωπολογία.
    Θέμα μελέτης του βιβλίου είναι η μελέτης των εκφάνσεων της γυναικείας ψυχής χωρίς να είναι περιοριστικό το φύλο.

    #55718

    Stella Splendens
    Συμμετέχων

    Το “Ανακαλύπτοντας ξανά τη ζωή σας”! Είναι βιβλίο αυτοβοήθειας με ασκήσεις και ερωτηματολόγια. Πραγματικά διαφωτιστικό

    #55953

    leas
    Συμμετέχων

    Το Μύθοι και θρύλοι της αποπλάνησης του Aldo Carotenuto, το διάβασα πριν πολλά χρόνια, είναι εύκολο στην κατανόηση και πολύ ενδιαφέρον, ο λόγος ρέει και εκτός αυτού μαθαίνεις και πράγματα που αφορούν ήρωες λογοτεχνίας, μυθικά πρόσωπα, θεούς και δαίμονες, ιστορία, ψυχανάλυση. Ίσως ταυτιστείτε με κανένα θεό που αποπλανά. Εγώ πάντως είχα τότε ταυτιστεί με έναν.

    #65478

    Ρόδον
    Συμμετέχων

    Τυφλά σημεία

    Οι βλακείες που λέμε και μετά μετανιώνουμε ή το αντίστροφο (να μετανιώσουμε που δεν είπαμε/κάναμε αυτό που έπρεπε τη στιγμή που έπρεπε) εξηγούνται :-). Παρόλο που μου αρέσουν τα μυθιστορήματα και κολλάω πιο εύκολα με βιβλία που λένε ιστορίες και όχι τεχνικά/επιστημονικά, βρήκα ότι το συγκεκριμένο ρέει εύκολα καθώς η συγγραφέας παραθέτει πολλά παραδείγματα και μικρές ιστορίες. Το διάβασα στα ελληνικά, η μετάφραση μου φάνηκε πολύ καλή.

    #65481

    Ρόδον
    Συμμετέχων

    Έβαλα και εικόνα με το βιβλίο στο επάνω σχόλιο αλλά δεν μπήκε σωστά απ’ό,τι φαίνεται. Πρόκειται για το παρακάτω βιβλίο:

    ΤΥΦΛΑ ΣΗΜΕΙΑ
    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΗΛΙΘΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    Madeleine L. Van Hecke

    #67348

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αν έχει κανείς μία βάση στον αντικείμενο της ψυχολογίας (αν και δεν είναι απαραίτητο) και θα ήθελε να εμβαθύνει στο πώς και το γιατί, όχι από την ανάλαφρη σκοπιά αλλά την επιστημονική, προτείνω το παρακάτω βιβλίο. Είναι ακριβό, αλλά κατάλληλο για σοβαρή μελέτη στο αντικείμενο της ψυχολογίας.

    https://www.politeianet.gr/books/9789600113150-hogg-a-michael-gutenberg-koinoniki-psuchologia-178516

    #76272

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα, τι κάνεις; Είμαι νέα στο site και είδα την ανάρτησή σου. Καταπληκτικά βιβλία είναι του κου Καραγιάννη Δημήτρη, όπως το “Η αδικία που πληγώνει” και το “Έρωτας ή τίποτα”, όπως επίσης το εκπληκτικό του Napier Augustus, “Το ζευγάρι Ο εύθραυστος δεσμός”. Αυτό το τελευταίο είναι εξαντλημένο αλλά αν το βρεις σε κάποιο παλαιοπωλείο, πάρτο!Ελπίζω να βοήθησα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.