Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #80914

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το σιρόπι Αγαύης η αλήθεια είναι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά για το σιρόπι σφενδάμου είχα διαβάσει ότι δεν είναι ιδιαίτερα υγιεινό. Θα το ξαναψάξω βέβαια, αλλά αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας δώσει τα φώτα του.

    #88990

    Tiersenzie
    Συμμετέχων

    Κι εγώ είμαι ovo-vegetarian (vegan εκτός από αβγά και μέλι) . Είμαι 21 και έκοψα το κρέας περίπου στα 12, ψαρι στα 15, γαλακτοκομικά στα 17. Χαίρομαι πολύ που είμαστε τόσ@!

    #91683

    BabyDoll
    Συμμετέχων

    Ευνοούμενη αν και δεν είμαι vegeterian ή vegan έχω φίλες που είναι, η μια vegeterian από τα 8, χωρίς να είναι οι γονείς της, και vegan απο την εφηβεία (ας την πουμε Ρ) και η άλλη vegan από τα 20 (ας την πουμε Γ). Εχω κι αλλες vegeterian και vegan αλλά η Ρ και η Γ είναι αυτές που το τηρούν από την εφηβεία σχεδόν. Η Γ λοιπόν είναι βίγκαν σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής της. Δεν αγοράζει δερμάτινα προιόντα, καλλυντικά μόνο όσα δεν δοκιμάζονται σε ζώα, προτιμά ανακυκλωμένα προιόντα, ψωνίζει από organic market και δεν τρώει μέλι. Για το μέλι λέει οτι είναι επειδη οι μέλισσες δεν ζουν ελεύθερες και τους “κλέβουν” το μέλι το οποίο χρησιμοποιούν για να θρέψουν τα μικρά τους. Στα μελίσσια αντικαθιστούν αυτό το μέλι με ζαχαρόνερο. Ομως στο σπίτι της αδερφής της που έχει δυο τρεις κότες θα φάει αυγά γιατί λέει οτι οι κότες δεν κακοποιούνται, ζουν ελεύθερες σε μεγάλο χώρο και τις προσέχουν. Ουσιασικά η vegan φιλοσοφία έχει να κάνει με την κακομεταχείριση των ζώων, αν ένα ζώο δεν το κακομεταχερίζονται ποιος ο λόγος να μην καταναλώνεις τα προιόντα του;

    Η Ρ τώρα είναι της ίδιας φιλοσοφίας αλλά σε ταξίδια που έχουμε κάνει πχ και έχουμε πάει σε εστιατόρια που δεν υπάρχει 100% vegan επιλογή μπορεί να φάει κάτι που να έχει μέλι πχ ή αυγό. Στο σπίτι της μπαίνει κρέας γιατί ο φίλος της τρώει αλλά το ετοιμάζει μόνος του.

    Αυτό που έχω καταλάβει από τις φίλες μου είναι οτι vegan δεν είναι μόνο η διατροφή αλλά μια ολόκληρη φιλοσοφία ζωής. Την ακολουθείς όσο μπορείς κι όσο αντέχει το πορτοφόλι σου γιατί όλα τα organic, vegan προιόντα είναι αρκετά πιο ακριβά από τα άλλα.

    #91809

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    γεια σας κορίτσια εγώ είμαι λίγο καιρό vegeterian αλλά το σκέφτομαι σοβαρά κάποια στιγμή να γίνω τέρμα vegan . Σχετικά με το θέμα των καλλυντικών και άλλων που χρησιμοποιούμε , έτσι και βλέπατε πια brand και γενικά εταιρίες που όλοι αγοράζουμε κάνουν δοκιμές….Εγώ προσωπικά σε όποιους θέλουν να βρουν καλλυντικά που δεν δοκιμάζονται σε ζώα και είναι βιγκαν ( εκτός του μελιού σε κάποια προιόντα όπως διάβασα) το the body shop αν και στον όμιλο της l’oreal είναι μια πολύ καλή επιλογή . Ωστόσο θέλω να ρωτήσω κάποιους από τους βιγκανς που ήταν εδώ αν ακολουθούν αυτό που διάβασα για το φοινικέλεαιο.
    Υ.Σ. για να βρίσκετε προιόντα που δεν είναι ούτε δοκιμασμένα αλλά ούτε και να έχουν ζωικά προιόντα , πρέπει να γράφουν βιγκάν και cruelty free γιατί άμα γράφει το ένα δεν σημαίνει πως πως ισχύει και το άλλο και πρέπει να έχει νμζ το σωστό σήμα με το λαγουδάκι . Το ξέρετε ότι στην Κίνα είναι υποχρεωτικές οι δοκιμές σε ζώα? ΕΛΕΟΣ

    #92327

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Για τα καλλυντικά που αναφέρεις έχω βρει τα παρακάτω άρθρα:
    -Λίστα εταιριών cruelty free καλλυντικών στην Ελλάδα
    https://vegitnow.com/gr/articles/251?title=Cruelty-free-etaireies-peripoihshs-sthn-Ellada
    -Εταιρίες που έχουν πιστοποίηση ανά οργανισμό πιστοποίησης

    Πιστοποιήσεις

    #92437

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    se euxaristw poli gia to link evnooumenh wstoso , mipws boreis na mou peis thn gnwmh sou gia to foinikelaio , giati kapou diavasa oti parwti einai fitiko , logo ths apopsylwsis kai twn dolophoniwn ourakotagwn apo ergates foinikelaiou oi vegan dn to katanalwnoun . Mporeite na mou peite thn gnwmh sas se ayto to thema? euxarisyw poli!!!!

    #92532

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ψάξει ποτέ για το φοινικέλαιο γιατί το θεωρώ ούτως ή άλλος πολύ ανθυγιεινό και αποφεύγω να το καταναλώνω. Τώρα που το έψαξα λίγο βρήκα αυτά τα άρθρα στα ελληνικά: https://ethosandempathy.org/2020/01/03/einai-ypokrites-osoi-mpoikotaroun-to-foinikelaio/ και https://www.269lifegreece.gr/foinikelaio_i_alitheia_pou_kaiei.html
    και αυτό στα αγγλικά: https://www.goingzerowaste.com/blog/the-problem-with-palm-oil αν θέλεις να το ψάξεις. Γενικά από ότι κατάλαβα είναι αμφιλεγόμενο το ζήτημα.

    #92684

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ευχαριστώ για τα λινκ 🖖, το δεύτερο σαιτ το έχω ξαναδεί , βεβαία πολλές φορές είναι κάπως βίαιο και σκληρό ( ΄ντάξει δεν είναι χωρίς λόγο) , αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει για κάποιον vegeterian . Το θέμα είναι ότι το φοινικέλαιο υπάρχει παντού , σε όλες τις σοκολάτες , μπισκότα κ.α. ( και πάλι στο 20 σαιτ) . Πάντως ένα ωραίο σαιτ που έχει πολλά θέματα για vegans-vegeterians και beauty , food etc.θέματα είναι το Lady Papaya . Τα λέμε!

    #92787

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το γνωρίζω το συγκεκριμένο και μου αρέσει αρκετά, απλώς δεν είχε κάποιο άρθρο για το φοινικέλαιο. Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα της βιαιότητας του 2ου site, απλώς το έβαλα σαν άποψη. Παρότι στηρίζω τον βιγκανισμό, δεν μου αρέσουν οι τόσο απόλυτες απόψεις. Δεν μου αρέσουν τα κείμενα που εκφράζουν ένα δριμύ κατηγορώ προς το πρόσωπο μου, μου φαίνονται άγρια. Φυσικά είναι προσωπική μου άποψη αυτό.

    #92931

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    nai katalavainw ti les

    #94845

    silence
    Συμμετέχων

    Ευνοούμενη πολύ ενδιαφέρον πληροφορία γαι τις μάρκες καλλυντικών που είναι στην Ελλάδα και είναι cf. Να συμπληρώσω και μια άλλη μάρκα (δυστυχώς μόνο μέσω internet μπορείς να παραγγείλεις καλλυντικά) είναι η Milani. Την είχα δει όταν είχα πάει Ρώμη και έχει πολύ οικονομικά καλλυντικά και φυσικά τις απαραίτητες πιστοποιήσεις.

    #94948

    pageta
    Συμμετέχων

    Μερικά χρήσιμα βίντεο για τον βιγκανισμό
    cowspiracy
    games changers (βιγκανισμός και αθλητισμός)
    earthlings(disclaimer είναι ωμός ρεαλισμός για γερά στομάχια)
    υπάρχουν βίντεο από το vegan festival greece με πολλές ενδιαφέρουσες ομιλίες Ελλήνων/ίδων γιατρών και ακτιβιστών/ριών
    Πεντανόστιμες συνταγές από την αγαπημένη lady papaya+ ασκήσεις Yoga +πολλές άλλες πληροφορίες(διάβασα πρόσφατα ένα πολύ καλό άρθρο που είναι η συνέντευξη της vegan γυναικολόγου Βασιλική Σκαλαφούρη)

    #104098

    κωτάλι
    Συμμετέχων

    Hello hello! Χορτοφάγος πολλά χρόνια και βίγκαν τα τελευταία 1-2 εδώ.

    Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό μου. Στη σημερινή ερώτηση στη διαιτολόγο περί χαμηλού σιδήρου, έχει επιλλεχθεί μια γραφική εικόνα με ωμό κόκκινο κρέας διαφόρων ειδών.
    Ξέρω οτί εικόνες μαγειρεμένων νεκρών ζώων δεν αποφεύγονται εύκολα στο ίντερνετ, αλλά τώρα κάπως μου έκατσε πολύ άσχημα. Μου φάνηκε πολύ βίαια εικόνα έτσι φάτσα-κάρτα, ενώ απλά έκανα σκρολλ στην αρχική σελίδα…
    Σίγουρα διαφορετικές εικόνες κάνουν τρίγκερ διαφορετικούς ανθρώπους, αλλά μου φάνηκε too much, ειδικά το πλαίσιο μιας φεμινιστικής σελίδας, και κάπως ξενερώνω. (θυμάμαι παλιότερα είχε αλλαχθεί η εικόνα μιας ανάρτησης που έδειχνε ένα σκαθάρη, επειδή μια σχολιάστρια έγραψε οτι είναι εντομοφοβική)

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις σκέψεις σας και πως το αντιλλαμβάνεστε εσείς!

    #108895

    Γειά σας βιγκανάκια! Μόλις τώρα ανακάλυψα αυτήν την στήλη. Είμαι 22, διαβάζω Α,μπα περίπου 6 χρόνια νομίζω και είμαι vegan, σχεδόν 3. Σε ποιό μέρος μένετε? 🙂

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.