• Αυτό το θέμα έχει 9 απαντήσεις, 6 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #60214

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Αφορμή είναι το top girls, σκεφτόμουν να πάω, ακόμα δεν το έχω αποφασίσει, ή 23 , ή 30 (τις Πέμπτες έχει πιο οικονομικό εισιτήριο). Το είδατε; Εντυπώσεις;

    Επίσης,έχω να προτείνω αυτήν την παράσταση: https://www.all4fun.gr/portal/theatre-2/parastaseis/23061-gamos-tou-mariou-pontika-sto-theatro-stathmos.html

    Έχω παρακολουθήσει δουλειές του συγκεκριμένου σκηνοθέτη και μου άρεσαν, απλά η παράσταση θα είναι λίγο σκληρή.

    #60763

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    Καλημέρα. Είδα χθες το top girls, εξαιρετικές ερμηνείες, το πρώτο μέρος αρκετά κουραστικό όμως. Αύριο θα δω τον γάμο 🙂 Έχω δει κι εγώ όλες τις δουλειές αυτής της ομάδας, είναι πολύ προσεγμένες!

    #60778

    cyora
    Συμμετέχων

    Η παράσταση που προτείνεις φαίνεται εξαιρετική. Ούτε που ήξερα ότι έχει γραφτεί θεατρικό με τέτοιο θέμα στην Ελλάδα.
    Προτείνω την παράσταση 12 ενορκοι. Το κείμενο είναι εκπληκτικό. Σχολιάζει την κοινωνία σε ολα τα επίπεδα πολιτικο, κοινωνικό και φτάνει μέχρι το άτομο και την ψυχολογία του.
    https://www.athinorama.gr/theatre/performance/oi_12_enorkoi-10040821.html

    #60922

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Ηλιοστάλαχτη_ex_@stropeleki, για το top girls δεν είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει, για αυτό δεν το αποφασίζω. Άσε, που θέλω και να πάω διαβασμένη για τις προσωπικότητεςτου έργου. Το γάμο κι εγώ επειδή παρακολουθώ την ομάδα το έμαθα.

    Cyora, να δεις (αν δεν την έχεις δει) και την ταινία του 1957: 12 angry men. Όντως, πολύ δυνατό κείμενο.

    #61067

    Ηλιοστάλλακτη
    Συμμετέχων

    @Between Worlds είδα και τον γάμο. Είμαι λίγο προβληματισμένη για το αν μου άρεσε. Δυνατό κείμενο, γερές ερμηνείες από τους περισσότερους ηθοποιούς (η δεύτερη κόρη με ξένισε αρκετά)εξαιρετική σκηνοθεσία, ωστόσο το γυμνό καθ’όλη τη διάρκεια της παράστασης μου φάνηκε λίγο ανούσιο (ενώ αν είχε περιοριστεί στις σκηνές που άρμοζε θα ήταν εξαιρετικό σκηνικό εύρημα) επίσης κάποια κοστούμια ήταν τόσο παράταιρα που με αποσυντόνιζαν τόσο που δεν μπορούσα να παρακολουθήσω. Η ερμηνεία της κόρης μοναδική! Αυτά είχα να πω, ελπίζω να σε κάλυψα 🙂

    #61513

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Between Worlds, είδα το Top Girls και μου άρεσε πολύ. Με δεδομένο ότι έχει γραφτεί την δεκαετία του 80 , αυτό που μου άρεσε είναι ότι δεν παρουσιάζει τις δυναμικές γυναίκες σαν υστερικές και γελοίες, όπως βλέπουμε να γίνεται συχνά δυστυχώς. Επίσης, αν και παρουσιάζει τους προβληματισμούς των γυναικών για το γυναικείο ζήτημα, σε κανένα σημείο του έργου δεν εκφράζει την άποψη ότι “παλιά που δεν δουλεύαμε οι γυναίκες είμασταν καλύτερα”. Και να φανταστείς ότι αυτό το έργο έκανε επιτυχία στην Αγγλία πριν σαράντα χρόνια, αλλά στην Ελλάδα ανέβηκε μόλις τώρα… Συμβουλή: Διαβάστε το δωρεάν φυλλάδιο που διανέμεται στο φουαγιέ, στο οποίο υπάρχει μια επεξήγηση των σκηνών του έργου.

    #67418

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ααααα, άκυρο, η Ράντου την είχε ανεβάσει την παράσταση για μια βδομάδα, κρίμα

    #67417

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χαιρετώ το τιμ, αυτές τις μέρες που πολλές παραστάσεις κυκλοφορούν στα ίντερνετς δωρεάν, είδα τις Βακχες σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη και το “Κατάδικός μου” που παίζει Ράντου και ο Πυγμαλίων Δαδακαρίδης. Το πρώτο ήταν πολύ ενδιαφέρον όπως και όλες οι παραστάσεις του Μπινιάρη που έχω δει (Ηλέκτρα και Πέρσες). Έχει ένα πολύ συγκεκριμένο και ταυτόχρονα ιδιαίτερο σκηνοθετικό στυλ οπότε μπορεί να μην είναι μέσα στα όλου του κόσμου αλλά έμενα μου αρέσει και το συστήνω. Και ο κατάδικός μου είχε πολύ ενδιαφέρον. Διαδραματίζεται στο σήμερα και αγγίζει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο τη δυναμική των σχέσεων μεταξύ των πρωταγωνιστών θίγοντας παράλληλα και ορισμένα κοινωνικά ζητήματα της Ελλάδας του σήμερα. Το πρώτο μπορείτε να το βρείτε μέσω του καναλιού του ιδρύματος Ωνάση στο youtube και το δεύτερο μέσω του καναλιού της Ράντου.

    #67724

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Το κατάδικός μου, πρόλαβα και το είδα. Πολύ καλό, θίγει διάφορα θέματα. Το είδα με παρέα (από μακριά) και άρεσε σε όλες μας.

    Καλές παραστάσεις και καλογυρισμένες έχει το θέατρο πορεία. Αν θέλετε, προτείνουμε και πιο συγκεκριμένα.

    #68298

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τώρα λόγω καραντίνας δεν ξέρω αν έχουν νόημα οι προτάσεις αλλά σε περίπτωση που παίζεται και του χρόνου προτείνω ανεπιφύλακτα τον “Αρίστο”. Κι έπειτα το “Άνθρωποι και ποντίκια”.

    #76310

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.