Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 33 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #41328

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Εδώ μπορύμε να σχολιάζουμε ταινίες που αγαπάμε (νέες και παλιές), να δίνουμε ιδέες, να κάνουμε προτάσεις αλλά και να κανονίζουμε meetups στη σκοτεινή αίθουσα (ή κάτω απο τον έναστρο ουρανό σε κάποιο θερινό) ή σε κάποιο φεστιβάλ.

    #41737

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Αυτή την εβδομάδα ξεκινάει και το φεστιβάλ ισπανόφωνου κινηματογράφου

    Πρόγραμμα 2019

    #41933

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Ενδιαφέρον θέμα ο κινηματογράφος, αν και δεν έχω δει κάτι τελευταία.
    Επίσης, μήπως θα ήταν πιο πρακτικό να μεταφερθεί στο κομμάτι των συναντήσεων;

    #41930

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Έχεις να προτείνεις κάποια;

    #42126

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Δεν είναι μόνο για συναντήσεις, είναι και για συζητήσεις σχετικά με ταινίες νέες και παλιές. Μπορώ ωστόσο να φτιάξω και θέμα στο κομμάτι των συναντήσεων. Σήμερα θα δούμε το όταν έπαψες να μ’αγαπάς του φεστιβάλ που προβάλλεται στις 22.45 στο Ελληνίς. Εαν ενδιαφέρεσαι, να το κανονίσουμε.

    #42236

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    To σχόλιό μου αναφερόταν στην ταινία του Σαββάτου αλλά δημοσιεύτηκε δυο μέρες μετά (!;) 🙁 Αργούν πάρα πολύ να δώσουν έγκριση. Έκανα και θέμα στις συναντήσει το οποίο ακόμη να δημοσιευτεί.

    #42300

    Andromeda
    Συμμετέχων

    Λατρευω τον ισπανικό κινηματογραφο!Ευχαριστούμε για τις προτάσεις!
    Προτείνω και εγω 3 ταινίες που είδα πρόσφατα
    Καπερναουμ
    https://www.imdb.com/title/tt2396589/?ref_=rt_li_tt
    https://www.imdb.com/title/tt2378507/?ref_=rt_li_tt

    #42481

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Την Καπερναούμ ήθελα να δω φέτος αλλά δεν την πρόλαβα. Ήταν και προτεινόμενη για ξενόγλωσσο όσκαρ αν δεν κάνω λάθος. Θα τσεκάρω και τις άλλες δυο. Πρόσφατα είδα στο σινεμά τον Άγγελο, αργεντίνικης παραγωγής και βασισμένη σε αληθινά γεγονότα. Έχει εξαιρετικό πρωταγωνιστικό δίδυμο και υπέροχη μουσική. Την προτείνω με τα χίλια.

    #42491

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων
    #43188

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος έχει αφιέρωμα: ισότητα και στον κινηματογράφο.
    Ψήνεστε να πάμε;

    http://www.tainiothiki.gr/v2/

    #44714

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Έπεσε πολύ διάβασμα οπότε δυστυχώς το έχασα. Πήγες;

    #45288

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    https://www.imdb.com/title/tt2347569/?ref_=fn_al_tt_1

    ‘It’s that thing when you’re with someone, and you love them and they know it, and they love you and you know it… but it’s a party… and you’re both talking to other people, and you’re laughing and shining… and you look across the room and catch each other’s eyes… but – but not because you’re possessive, or it’s precisely sexual… but because… that is your person in this life. And it’s funny and sad, but only because this life will end, and it’s this secret world that exists right there in public, unnoticed, that no one else knows about. It’s sort of like how they say that other dimensions exist all around us, but we don’t have the ability to perceive them. That’s – That’s what I want out of a relationship. Or just life, I guess.’
    Frances

    #45349

    Giuseppina
    Συμμετέχων

    Υπέροχο! Μ΄έχει σημαδέψει.

    #45394

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Giuseppina, με αφορμή αυτό που είπες, για το ότι σε έχει σημαδέψει το Frances Ha, σου αφήνω το τρέιλερ μίας ταινίας που έχει επιδράσει με έναν παρόμοιο τρόπο πάνω μου. Το τραγούδι που παίζει στο τρέιλερ είναι έρωτας (Daniel Johnston – True love will find you in the end). Στην προτείνω!

    #45534

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Κι εμένα μου άρεσε πολύ η Frances Ha. Και που ήταν ασπρόμαυρη. Ωραία ατάκα. Είχα σημειώσει κι άλλες. Θα έχω υπόψη μου και την άλλη ταινία που πρότεινες. Όταν λέει ότι η αγάπη θα σε βρει στο τέλος, εννοεί στα 80; (Για μένα κάπου εκεί το κόβω). Επίσης, υπάρχει και το στρογγυλό open air στα νότια προάστια. Αν σας ενδιαφέρει, ενημερώστε. Έχει κάποιες αξιόλογες ταινίες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 33 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.