Αυτό το θέμα περιέχει 5 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  zero-gravity 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης

Ανώνυμος

Το αγόρι μου δεν μπορει να δεχτει ότι έχω παρελθόν.Είμαστε αρκετό καιρό μαζί ,αλλά όλο μου το χτυπάει και με ρίχνει…Με πιεζε απο την αρχη να μαθει τα παντα…τα μισοελεγα γιατί δεν με αφηνε σε ησυχια και ολο εψαχνε απο δω απο κει.Έχουμε αρκετά χρόνια πλέον πορείας,όμως το προβλημα ακομα εκει.Δεν θελει σε καμια περιπτωση να χωρισουμε αλλά και δεν μπορει να το ξεπερασει .Του εξηγω οτι ”δεν γεννηθηκα χθες”όπως κι εγω έτσι κι εσύ (που εκείνος εχει κανει περισσοτερα πραγματα)έχω κάνει πράγματα,έχω πληγώσει ,έχω παρατήσει ,με έχουν παρατήσει ,έχω πληγωθεί,έχω παρακαλέσει,έχω παραποιήσει /ωραιοποιησει μια κατασταση για να συνεχισω με ανθρωπους που περναγαν απλατην ωρα τους. Αλλά υπάρχουν οι στιγμες που θα πεσει,θα με ρωτησει κατι για πρωην και θα μας παει παλι πισω.Κι ειναι πολυ κριμα γιατι εχω βρει ολα τα ιδανικα σε εκεινον και ειμαι κυριολεκτικα μονο σε εκεινον,αλλα εκεινος στεκεται στο πριν απο κεινον.Μπορει καπως να φυγει αυτη η αρρωστια ;ο ψυχολογος του ειπε οτι εχει καταθλιψη και πηρε αντικαταθλιπτικα ,αλλα τιποτα…Οι πρωην βασιλευουν.Θελω σοβαρες απαντησεις μην τρολαρετε με τον πονο του αλλου,μην πειτε περι μαζοχισμους.Όταν εισαι ερωτευμενος και αγαπας τον αλλον εξαντλυεις ολα τα ενδεχομενα να ευδοκιμησει η σχεση σου.Έχω ”επενδυσει ” τη ψυχη μου και τον εαυτο μου σε αυτη τη σχεση και χανω τη δυναμη μου…δεν θελω σε καμια περιπτωση να τον χασω..θελω να το φτιαξω …πως ομως;.

Mafalda
    Συμμετέχων

Γεια σου Μοίρα. Θα ξεκινήσω από αυτό που έγραψες σε άλλη συζήτηση ότι νιώθεις ότι έχεις κατάθλιψη και χαμηλή αυτοεκτίμηση, καθώς και για το ότι δέχεσαι λεκτική/ψυχολογική κακοποίηση απ’τον σύντροφο σου. Αυτά όλα είναι πολύ σοβαρά ζητήματα που πρέπει εσύ η ίδια να συζητήσεις με ψυχολόγο. Δεν θα τα λύσεις αλλιώς και δεν πρέπει να το αναβάλεις.

Για την κατάθλιψη του συντρόφου δεν λες πολλά. Πήρε χάπια για λίγο και σταμάτησε; Τα χάπια του τα έγραψε ψυχίατρος; Τον βλέπει κάποιος ψυχολογος/ψυχίατρος έκτοτε;

Δεν γνωρίζω αν σχετίζεται η κατάθλιψη του με τον πόνο που σου προκαλεί. Δεν είναι απλή ζήλια αυτή, ξεπερνάει τα όρια της ανασφάλειας. Θα ήθελες, μιας και είμαστε εδώ, να μιλήσεις λίγο παραπάνω για το πως είναι η σχέση σας, στα καλά της (αυτό που ονομάζεις ιδανικό για το οποίο είμαι περίεργη) αλλά και στις στιγμές που συζητάτε για τους πρώην. Φυσικά μπορείς να μην πεις λεπτομέρειες αν δε θες. Επιμένω ότι αυτό πρέπει να το κάνεις έτσι κι αλλιώς με ψυχολόγο.

Θα σου πω, όμως, κάτι κοπέλα μου. Όταν είσαι ερωτευμένος δεν εξαντλείς όλα τα ενδεχόμενα. Είναι ενδιαφέρον που χρησιμοποιήσες τη λέξη “εξαντλείς”.Ε,λοιπόν, η αγάπη δεν είναι για να μας εξαντλεί. Αν μας εξαντλεί πρέπει να αποχωρούμε, το οφείλουμε στον εαυτό μας. Ειδικά εφόσον συμβαίνει χρόνια και βελτίωση δεν υπάρχει. Δε θες να συζητήσουμε φαντάζομαι πόσο παράλογο είναι να ζηλεύει τους πρώην, αυτό το γνωρίζεις. Η επένδυση που λες είναι το αναπόφευκτο ρίσκο που όλοι περνάμε σε οποιαδήποτε απόφαση παίρνουμε. Όλη μας ή ζωή είναι επένδυση σε ανθρώπους και πράγματα. Καταλαβαίνω πόσο πονάει να αποτύχει μια σχεση, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να μεινεις.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

zero-gravity
    Συμμετέχων

Συμφωνώ με όσα είπε η Mafalda παραπάνω.
    Θα σου πρότεινα δύο βιβλία. Δες τα ως τροφή για σκέψη δεν είναι ανάγκη να υιοθετήσεις απόψεις (κι εγώ έχω ενστάσεις.) Αντιλαμβάνομαι πως είναι πολύ πιθανό να σου κλωτσίσουν. Διάβασε τα όμως σαν δεύτερη γνώμη, για να αναπτύξεις μια πιο διευρημένη οπτική οσο ανέτοιμη κι αν νιώθεις να ακούσεις κάτι διαφορετικό.
    Βοήθησε τον εαυτό σου και αν είναι να σωθεί η σχέση σας θα σωθεί. Πρέπει να καταλάβεις πως δεν εξαρτάται μόνο απο εσένα και τις προσπάθειες που κάνεις.
    Λοιπόν, τα βιβλία…
    *Robin Norwood- Γυναίκες που αγαπούν πολύ (όταν εύχεσαι και ελπίζεις πως εκείνος θα αλλάξει)εκδ. Μίνωας
    *Susan Forward-Obsessive Love: When It Hurts Too Much to Let Go

Curious
    Συμμετέχων

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για να ξεκολλήσει από το παρελθόν σου. Το να σου το χτυπάει είναι ένας από τους (πολλούς μάλλον) τρόπους που έχει να σε χειρίζεται. Δεν ξέρω τι μέθοδο ακριβώς χρησιμοποιεί, αν είναι φωνές για το πώς σου ήρθε και είχες κάνει το τάδε με τον Τάκη πριν 5 χρόνια, αν σε βλέπει να μιλάς με κάποιον και οδύρεται ότι είναι σίγουρος ότι θα κάνεις ό,τι είχες κάνει και πριν 7 χρόνια με το Γιάννη, αν είναι προσβολές γιατί δεν είναι δυνατόν μια κοπέλα να έχει κάνει σεξ με πάνω από 1.37 άντρες και να του είναι τώρα πιστή, αποκλείεται, κάτι θα έχεις κάνει, πει, σκεφτεί με κάποιον άλλο, κλπ. Η χειριστική και κακοποιητική συμπεριφορά συνήθως δε λύνεται με αντικαταθλιπτικά μόνο. Από κάπου βαθιά πηγάζει κι αυτό είναι δική του δουλειά να το βρει, με τη βοήθεια ψυχολόγου/ ψυχιάτρου, σε συνδυασμό με μεγάλη προσπάθεια (από μέρους του πάλι) να αποβάλει το μισογυνισμό του, που σχεδόν σίγουρα παίζει ρόλο στο πώς βλέπει τα πράγματα.

Καταλαβαίνω ότι τον αγαπάς, έχετε δεθεί, έχετε περάσει πράγματα μαζί, αλλά κανένα από αυτά δεν είναι καλός λόγος να μένεις με κάποιον που σου φέρεται άσχημα. Όσο περισσότερο κάθεσαι σε αυτή τη σχέση, τόσο περισσότερο χρόνο χάνεις εξηγώντας για 524η φορά τα αυτονόητα, ότι είσαι άνθρωπος κι έχεις παρελθόν, κι όχι μια άσπιλη, άψυχη κούκλα που εμφανίστηκε στον κόσμο μόνο και μόνο για να είναι με αυτόν και να κάνει τα πάντα με αυτόν. Θα μπορούσες να επενδύεις αυτό το χρόνο βελτιώνοντας την αυτοεκτίμησή σου και βρίσκοντας κάποιον που θα σου φέρεται ισότιμα, όμορφα, που θα εκτιμά αυτό που είσαι, που θα καταλαβαίνει ότι έχεις εν μέρει διαμορφωθεί από το παρελθόν σου, και θα το βρίσκει φυσιολογικό.

Σου συνιστώ κι εγώ να πας σε ψυχολόγο το γρηγορότερο δυνατόν.

Από βιβλία, αν και δεν το έχω διαβάσει, και δε γνωρίζω αν υπάρχει ελληνική μετάφραση, έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό το Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τη σχέση σου, οπότε δεν ξέρω πόσο θα βοηθούσε, αλλά ρίξε μια ματιά.

Ανώνυμος

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ …ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΔΩ.

zero-gravity
    Συμμετέχων

@moira
    Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει δυνατότητα αποστολής άμεσων μηνυμάτων.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.