• Αυτό το θέμα έχει 15 απαντήσεις, 12 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #65525

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σας! 🙂
    Πώς έχει επηρεάσει τις σχέσεις με τους/ τις συντρόφους σας ο κορονοϊός, συναισθηματικά και πρακτικά;
    Αν συγκατοικείτε, υπάρχουν περισσότερες τριβές ή απολαμβάνετε τον έξτρα χρόνο που έχετε μαζί;
    Αν δουλεύετε και οι δύο από το ίδιο σπίτι, είστε στο ίδιο δωμάτιο ή σε διαφορετικά; Πώς σας φαίνεται;
    Αν έχετε παιδιά που είναι σπίτι μαζί σας, ασχολείστε και οι δύο εξίσου ή πέφτει περισσότερο βάρος στον ένα (σε ποιον;);
    Αν δε συγκατοικείτε, συνεχίζετε να βρίσκεστε κανονικά, ή μόνο μέσω ίντερνετ;
    Αν δεν έχετε σύντροφο αλλά θέλετε να βρείτε, σταματήσατε προσωρινά το ψάξιμο, ή χρησιμοποιείτε dating apps κι αν προχωρήσει το πράγμα Skype dates?
    Και ό,τι άλλο θέλετε να μοιραστείτε!

    #65604

    Ann
    Συμμετέχων

    γεια σου προσωπικα εμενα εχει επηρεαστει η σχεση μου τωρα με τον κορονοιο. Δεν μενουμε μαζι και πρεπει να μπουμε στην διαδικασια να βγουμε εξω για να βρεθουμε διοτι οι φιλοι μας πανε βολτες και αν δεν παω και εγω μαζι τους δεν μπορω να τον βλεπω. Και ενω αυτο με τις βολτες ειναι κατι το οποιο θελω παρα πολυ να αποφυγω ο συντροφος μου μου λεει πως αν δεν θελω να ερθω μαζι τους, να κατσω σπιτι μου. Οποτε δεν ξερω και εγω τι να κανω στην τελικη. Δηλαδη για να τον βλεπω πρεπει να βαζω σε κινδυνο την ζωη μου και δεν ξερω και πως να του το πω. Θα νομιζει οτι τον αποφευγω αν του λεω συνεχεια οτι θα κατσω σπιτι..

    #65617

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @pink 🙁
    Δε γίνεται να βρεθείτε στο σπίτι του ενός ή του άλλου; Ή να πάτε βόλτα οι δυο σας τουλάχιστον;

    #65614

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια κι από εμένα! Εμείς μένουμε μαζί και δουλεύουμε στον ίδιο χώρο αναγκαστικά. Είναι μικρό το χρονικό διάστημα που δουλεύουμε από το σπίτι οπότε δεν ξέρω πώς θα μας επηρεάσει, αλλά προς το παρόν μας κάνει καλό που έχουμε ο ένας τον άλλο και παιρνάμε έξτρα χρόνο μαζί. Οι οικογένειες μας και οι περισσότεροι φίλοι μας είναι μακριά, άσε που κι εδώ να ήταν δε θα τους βλέπαμε. Προσπαθούμε όσο μπορούμε να μην πέφτουμε με την κατάσταση, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.

    Για το θέμα της δουλειάς, επειδή έχω ξαναδουλέψει απ’το σπίτι θα έλεγα ότι προσαρμόστηκα εύκολα. Δεν με ενοχλεί που ο φίλος μου είναι στο ίδιο δωμάτιο, ίσα ίσα νιώθω λιγότερη μοναξιά. Εκείνος δυσκολεύεται λίγο περισσότερο να συγκεντρωθεί, αλλά είναι κι η φύση της δουλειάς του τέτοια. Ελπίζω πως θα βρει τους ρυθμούς του.

    Με αφορμή το σχόλιο της pink, να πω πόσο με στενοχωρεί που τόσος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα της κατάστασης και συνεχίζει να βγαίνει ή και να ταξιδεύει. Δεν είναι μόνο το να μην κολλήσουμε εμείς ρε παιδιά. Είναι κι ο κόσμος γύρω μας. Θέλει και λίγη ατομική ευθύνη όλο αυτό, μας επηρεάζει όλους. Καλή δύναμη!

    #65609

    Artzibal
    Συμμετέχων

    Καλημέρα!
    Εμείς μένουμε μαζί και ο σύντροφος μου συνεχίζει να εργάζεται (όσο μπορεί), οπότε όσον αφορά τον χρόνο που περνάμε μαζί, δεν έχει αλλάξει κάτι. Ομοίως και όσον αφορά τα πρακτικά θέματα που αφορούν το παιδί.
    Συναισθηματικά, μεταξύ μας τα πράγματα παραμένουν ίδια. Όμως υποβόσκει ένα άγχος και ένας φόβος για το παιδί μας, τους γονείς μας, φίλους και γνωστούς..Όπως επίσης και για το μέλλον, καθώς ο σύντροφός μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας, σε κλάδο που δεν επιχορηγείται από το κράτος, παρότι πλήττεται..
    Η παραμονή στο σπίτι δεν είναι κάτι που με πειράζει..Η καθημερινή επίσημη ενημέρωση μια συγκεκριμένη ώρα όμως, με κάνει να νιώθω σαν να είμαστε σε πόλεμο και περιμένουμε να μας ενημερώσουν για τις εξελίξεις, τις νικες και τις απώλειες..Σαν να μην υπάρχει δυνατότητα να τα ακούσω από άλλη πηγή, σαν να κερδίζω κάτι αν τα μάθω αμέσως μόλις ανακοινώνονται..Δε ξέρω καν τι περιμένω να ακούσω.. (Δεν ήταν όμως αυτή η ερώτηση 😛)

    Pink, πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί μου ακούγεται αρκετά νεανική η περιγραφή της κατάστασης που βιώνεις. Καταλαβαίνω επίσης ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να βρεθείτε στο σπίτι είτε του ενός είτε του άλλου.
    Όμως, εσυ φοβάσαι και δε θέλεις να βγαίνεις, και πιέζεσαι για να δεις τον φίλο σου ο οποίος δεν σέβεται αυτά που νιώθεις..
    Δε ξέρεις πως να του πεις ότι δε θες να βγαίνεις βόλτα υπό τις συνθήκες που επικρατούν..(θα θυμώσει; Γιατί δε ξέρεις πως να του το πεις;)
    πιστεύεις ότι θα νομίζει πως τον αποφεύγεις επειδή δε θες να βγεις υπό τις συνθήκες που επικρατούν..(αν νομίζει πως τον αποφεύγεις πως θα αντιδράσει;)
    σε ψιλοεκβιαζει να βγεις με την παρέα υπό τις συνθήκες που επικρατούν αλλιώς σπιτάκι σου!
    Δεν μου φαίνεται πως είσαι σε μια ισότιμη σχέση-τι λες; Δυστυχώς ο σύντροφος σου ακούγεται αρκετα χειριστικος..
    *θα ίσχυαν τα ίδια ακόμα και την πιο λαμπρή και υγιή μέρα της άνοιξης, απλά νομίζω πως η βαρύτητα της κατάστασης που βιώνουμε κάνει κάποια πράγματα πιο ξεκάθαρα 🙂

    #65800

    Ann
    Συμμετέχων

    Go ahead, έχεις δίκιο σε όλα. 19 χρονών είμαι και πίστεψε με το ήθελα πολύ να κάτσουμε σπιτι μου ή σπίτι του. Σχετικα με αυτό που με ρώτησες,’το πως θα αντιδρασει αν του ελεγα πως δε θα ερχομουν’, θα θυμωνε σιγουρα και θα έλεγε πως έχω αλλάξει και τέτοια (μεταξυ μας είμαι σχεδόν σίγουρη ότι του βαζει πολλα λογια η μαμα του). Από την αλλη οι φίλοι είναι τα αδερφια του και του εμπαινε το ερωτημα “δεν θελεις τα αδερφια μου και δεν έρχεσαι;”η ακομη αυτος ο ιδιος δεν καταλαβαινε αρκετα την σοβαροτητα και ελεγε πως βαριεται σπιτι ολη μερα διοτι μενει σε χωριο και εκει τα πραγματα εχω να σας πω δεν τα εβλεπαν καθολου σοβαρα. Πιστευαν πως εκει δεν θα φτασει ποτε ο ιος κα εβγαιναν οι περισσοτεροι. Να που μια μερα ακουστηκε πως ενας συγχωριανος τους μπορει να είναι θετικος στον ιο και αρχισαν να μαζεύονται ολοι σπιτια τους.

    #65797

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Γεια σας 😀
    Προσωπικά στον τομέα δουλειά δουλεύω από το σπίτι μέσω pc.To έχω ξανακάνει οπότε δεν με δυσκόλεψε ούτε εμένα η προσαρμογή.Ίσα ίσα νιώθω πολύ ξεκούραστη γιατί δεν χρειάζεται να ξυπνήσω από τα άγρια χαράματα.

    Οι φίλοι μου μένουν μέσα και αυτοί,τα δάχτυλά μας έχουν πάρει φωτιά καθώς πλέον μόνο μέσω του ιντερνετ μιλάμε αφού δεν βρισκόμαστε.
    Το μόνο που με στεναχωρεί είναι μια συγκεκριμένη φίλη μου η οποία έχει εξαφανιστεί.Την πιάνει συχνα αρρωστοφοβία και κάτι τέτοιοι φόβοι και τώρα με την κατάσταση έχει κλειστεί σπίτι και μιλάμε πολύ αραιά.Δεν θέλω να την ενοχλώ αλλά μπορεί να κάνει και 2 μέρες να μου απαντήσει σε μηνύματα.Δεν το παίρνω προσωπικά απλά λιγάκι με στεναχωρεί που χάνεται και δεν μιλάει.

    Όσο για το ερωτικό επειδή αυτή την περίοδο με τον φίλο μου βρισκόμαστε μακρυά ο ένας από τον άλλον καταλαβαίνεται πως είναι ένα μεγάλο σοκ για άτομα με σχέσεις εξ αποστάσεως.Δόξα το θεό όμως η τεχνολογία είναι τόσο μπροστά που μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα μαζί όπως να δούμε μια σειρά,ναι δουμε μια ταινία τρώγοντας ποπ κορν,να παίξουμε κάποιο βιντεοπαιχνίδι μαζί και διάφορα άλλα.
    Έχουμε καθιερώσει (σχεδόν) κάθε σάββατο/ή σάββατο παρά σάββατο να παραγγέλνουμε κινέζικο καθώς είμαστε λάτρεις και να τρώμε με κάμερα,χαμηλό φωτισμό και κάποια ταινία/σειρά. Ίσως ακούγεται αστείο αλλά τι να κάνουμε που δεν μπορούμε να βρεθούμε για να τα κάνουμε από κοντά :'(

    #65956

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ocelotoς είναι πολύ γλυκό αυτό που κάνετε με τον φίλο σου και νομίζω πολύ καλό για την σχέση σας! Υπήρξα κι εγώ κάποτε σε σχέση από απόσταση αλλά μέχρι να δούμε ταινία μαζί φτάσαμε. Να’ναι καλά η τεχνολογία, έτσι;
    Κουράγιο και υπομονή!

    #66307

    A-GiveLove💕
    Συμμετέχων

    Προσωπικά αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με την σχέση μου. Είμαστε 30+ αλλά ακόμα δεν συγκατηκουμε , ήταν στο πλάνο μετά το καλοκαίρι. Ήμαστε μαζί 5 μήνες. Βρισκόμασταν πάντα σχεδων καθημερινά. Και μένανε μαζί 2 φορές το μήνα σαββατοκύριακα. Σίγουρα ήμασταν ένα ζευγάρι που και τις διαφωνίες μας τις είχαμε αλλά γενικά τα βρίσκαμε. Μέχρι που τις τελευταίες δέκα μέρες άλλαξε συμπεριφορά. Από εκεί που ήταν στο κλίμα του κορωνοιου. Ξαφνικά διαμόρφωσε κάποιες αντιλήψεις που με σόκαραν. Τύπου συνομοσιολωγιας. Ότι δεν υπάρχει κορωνοιος.. όλα είναι ψέματα για συμφέροντα μέχρι κ ότι θα μας υποχρεώσουν να κάνουμε όλοι τ εμβόλιο όπου μέσα θα έχει υδράργυρο και διάφορα άλλα πολύ Κούλα… Πλέον έχω αρχίσει να υποστηρίζω ότι έχουμε διαφορετικές κοσμοθεωρίες κ πως δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε μαζί. Και με έφερε σε αυτή τη κατάσταση επειδή τις τελευταίες μέρες με βομβάρδιζε μόνο με άρθρα γ τον ιό για να με μεταπείσει… Μέχρι που με έφερε στα όρια μου. Απλά βγήκαν κάποια πράγματα στην επιφάνεια γρηγορότερα. Τώρα μου λέει να κάνουμε υπομονή να περάσει όλο αυτό κ να δούμε στο τέλος ποιος είχε δίκιο κ να υποχωρήσει… Εμένα η ζυγαριά πλέον τείνει στο χωρισμό.

    #66556

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    @A-GiveLove💕 Λυπάμαι που σε μια τέτοια περίοδο εσύ περνάς τέτοια φάση.
    Η αλήθεια είναι πως αυτά που ακούγονται περί συνωμοσίας είναι χαζομάρες.Καμία κυβέρνηση δεν έχει λόγο να αυτοκαταστραφεί.Είναι πολύ άδικο να λέει κάποιος πως δεν υπάρχει ο ιος ενω τόσοι έχουν πεθάνει.Αν πιστεύεις πως κρατούσες πράγματα μέσα σου και βγήκαν με αυτή την αφορμή τότε μάλλον θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση αργά ή γρήγορα.Όσο για το ποιός είχε δίκιο είναι άκρως παιδιάστικο.Βέβαια θα σε συμβούλευα να βάλετε στοίχημα γιατί και συνωμοσία να έχει γίνει (λέμε τώρα) πιστεύεις δεν θα το κουκουλώσουν??

    #67131

    Τσάι με λεμόνι
    Συμμετέχων

    Εμείς δεν μένουμε μαζί δυστυχώς οπότε βρισκόμαστε μόνο για ψώνια , περπάτημα και τον σκύλο βόλτα αλλά μόνο που τον βλέπω φτάνει !!! είναι πολύ σημαντικος για εμένα και έστω η λιγοστή επαφή μαζί του την βλέπω σαν τζόκερ άντε να τελειώσει όλο αυτό να ξανά βρισκόμαστε όπως πριν και να νιώθω πάλι ευτυχισμένη

    #67264

    Τρελό ηλεκτρόνιο
    Συμμετέχων

    Single και γενικά στις κλειστές μου τελευταια.Είχε ήδη αρχίσει να με ζοριζει η.μοναξιά, τώρα με αποτελείωσε.
    Ζηλεύω φουλ όσους φίλους είναι σε σχέση και συγκατοικούν σ αυτή τη δύσκολη συνθήκη.

    #67766

    Abigail
    Συμμετέχων

    Γεια και από εμένα. Τα πράγματα για μενα στον τομέα σχέση δεν είναι καθόλου καλά αυτές τις μέρες. Εχω πολλά να σας διηγηθώ αλλά θα είμαι σύντομη. Εγώ συγκατοικώ με τον φίλο μου τους τελευταίους εξι μήνες αλλά διαπίστωσα σχεδόν από την αρχή οτι δεν ταιριάζουμε. Μένω εξωτερικό αν αυτό σας δίνει κάποια πληροφορία, απλά για μένα ήταν ο λόγος που πήρα κάπως εύκολα την απόφαση να συγκατοικήσω μαζί του. Για όσες μένετε εξωτερικό ίσως φαντάζεστε τι ευκολίες δίνει μια τέτοια συγκατοίκηση (μοιραζεσαι έξοδα, δεν είσαι μόνη σου,…) οσο κι αν φαίνεται καθαρά ωφελιμιστικός τρόπος σκέψης, οι συνθήκες αλλάζουν το πως βιώνει κανείς ένα συναίσθημα. Οταν είσαι μόνος σου σε ένα ξένο μέρος, χωρίς την κοινωνική ζωή που θα επιθυμούσες, μια συμπάθεια και το οτι εχεις καποια κοινά γούστα με κάποιον μπορεί εύκολα να σε κάνει να τον θεωρήσεις σύντροφο ζωής ενω υπο άλλες συνθήκες θα είχες πιο πολλές απαιτήσεις… δεν θα επεκταθώ περετάιρω. Το θέμα είναι οτι εδω και κάποιους μήνες είμαι ερωτευμένη με καποιον άλλον. Ο φίλος μου είναι καλός ανθρωπος, δεν έχουμε εντάσεις ή καυγάδες… απλά δεν ταιριάζουμε. Το θέμα είναι οτι εγώ λίγο πριν την καραντίνα εκοψα καθε επαφή με τον άλλον και γενικά ημουν σε μια διάθεση για reset. Σκόπευα να το τελειώσω και με τους δύο και να μείνω μόνη. Ισως ενδόμυχα αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν να τελειώσω και τα δύο με σκοπό στο μέλλον να είμαι σε θέση να ξεκινήσω κάτι “σωστό” με τον άλλον άνδρα. Αμ δε… εχω καταλήξει κλεισμένη σπίτι μου με τον φίλο μου, νιωθοντας απάισια για το ψέμα που έχω φτιάξει και ζω μέσα του. Βλέπω το φίλο μου που είναι τόσο γλυκός σαν παιδάκι και μου τη σπάω που δεν μπορώ να τον ερωτευτώ και ίσως ούτε καν να τον αντέξω. Κι ο άλλος μου λείπει απίστευτα πολύ. Αισθάνομαι σαν να με εγκατέλειψε χωρίς φυσικά να έχω δίκιο. Αυτή είναι η πραγματικότητά μου και δεν ξέρω πόσο θα αντέξω πριν εκραγώ.

    #67861

    Giasemi
    Συμμετέχων

    Εμείς μένουμε μαζί. Ο κάθε ένας όμως έχεις την καθημερινότητα του και τον χρόνο του. Εκείνος παίζει παιχνίδια στο PC με τους φίλους του και εγώ χαζεύω ταινίες, βιντεάκια, φτιάχνω διάφορα φαγητά. Στον κοινό μας χρόνο βλέπουμε ταινίες, μιλάμε για διάφορα θέματα, παίζουμε με τον γάτο μας και κάνουμε σεξ αλλα θεωρώ ότι είναι λιγότερο από πριν και είναι λογικό αφού είμαστε στο ίδιο σπίτι ΟΛΗ ΜΈΡΑ. Προστριβές υπήρχαν στην αρχή, τώρα έχουμε μπει σε μια ρουτίνα και έχουμε βελτιώσει πράγματα στην συγκατοίκηση.

    #67888

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Εμείς μένουμε μαζί εδώ και τρία χρόνια. Για το φίλο μου δεν έχει αλλάξει κάτι γιατί δούλευε ούτως ή άλλως απο το σπίτι. Συνεχίζει να ασχολείται με τα δικά του κι εγώ με τα δικά μου, όπως κάναμε και πιο πριν, οπότε αν και είμαστε όλη μέρα μαζί έχουμε προσωπικό χρόνο γιατί έχουμε συνηθίσει να μην ενοχλούμε ο ένας τον άλλον όταν ασχολούμαστε με κάτι. Κάνουμε τις περισσότερες χρονοβόρες δουλειές μαζί και βλέπουμε σειρές το βράδυ. Εγώ έχω ξεκινήσει διαδικτυακά μαθήματα και έχω εργασίες και διάβασμα, οπότε περνάει ο χρόνος μου σχετικά εύκολα. Ψυχολογικά έχω επηρεαστεί λίγο απο την κλεισούρα, κάνω μαύρες σκέψεις, αλλά είμαι σπιτόγατα γενικά, οπότε είναι ακόμα διαχειρίσιμο. Σε γενικές γραμμές, δεν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό μεταξύ μας γιατί είχαμε θέσει αυστηρούς κανόνες μετά τις προστριβές του πρώτου τριμήνου συγκατοίκησης, τους οποίους τηρούμε και τώρα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.