Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #68703

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γεια σε όλους… Δεν είναι και πολύ πρωτότυπο το θέμα που με προβληματίζει, αλλά θα ήθελα να δω τις προσεγγίσεις σας. Αφορά τις σχέσεις από απόσταση, με αφορμή την τελευταία εμπειρία μου από γνωριμία μέσω dating app. Με το εν λόγω άτομο ζούμε σε πόλεις που απέχουν 340 χιλιόμετρα (ούτε αμελητέα ούτε απαγορευτική απόσταση, κατά τη γνώμη μου). Με δική μου πρωτοβουλία συναντηθήκαμε στην πόλη του. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και οι δυο από τη μεταξύ μας αλληλεπίδραση, γι’ αυτό και τον ξαναεπισκέφθηκα άλλες 2 φορές (συνολικά 3 επισκέψεις σε διάστημα 2 μηνών). Εκείνος δε μπορούσε να πάρει άδεια από τη δουλειά του πριν λήξει το ημερολογιακό έτος, οπότε μπήκα στη διαδικασία εγώ, θεωρώντας ότι με την αλλαγή της χρονιάς θα έρθει κι εκείνος σε μένα. Αμ δε… Στην τρίτη μου επίσκεψη προέκυψε μια συζήτηση κατά την οποία μου δήλωσε πως θεωρεί τη μεταξύ μας απόσταση αυτονόητα απαγορευτική για σχέση – αναφέροντας όλα τα καταστροφολογικά σενάρια για το πώς θα έληγε αυτό αφού κανείς μας δε θα άλλαζε πόλη και κοινωνικό κύκλο για χάρη του άλλου) και πως θεωρούσε ότι ως προς αυτό είμαστε στην ίδια σελίδα, οπότε τον άγχωσε το γεγονός ότι “τελευταία είχα αρχίσει να στέλνω vibes σχέσης” (να σημειωθεί ότι α) εκείνος πριν συναντηθούμε είχε δηλώσει ότι ψάχνει σχέση και ότι τον ενδιαφέρει να μοιραστεί πράγματα με μια κοπέλα, β) η επικοινωνία ήταν ομοίως θερμή και από τις δυο πλευρές, επομένως τα vibes μου ήταν συντονισμένα με τα δικά του, γ) με σύστησε σε φίλους του και είχε μιλήσει -όπως μου είπε- στον πατέρα του και σε συναδέλφους για μένα). Συνοδευτικά προς αυτό, μου ανέφερε ότι μάλλον δεν του έχει τελειώσει το κόλλημα με μια συνάδελφο, με την οποία δε συνέβη ποτέ τίποτα πέρα από συζητήσεις και φλερτ, οπότε τον κούρασε και το έληξε πριν γνωριστούμε εμείς. Ρουά ματ, δηλαδή. Επιστρέφοντας στην πόλη μου – προφανώς ξενερωμένη – αραίωσα την επικοινωνία. Μετά από προσέγγιση δική του (στην οποία μου είπε ότι με θεωρεί καταπληκτικό άτομο, ότι η σεξουαλική εμπειρία μαζί μου ήταν από τις καλύτερες της ζωής του και ότι “θέλει να με έχει στη ζωή του με οποιοδήποτε capacity”) του είπα ότι εν τέλει εγώ δεν είχα στήσει στο κεφάλι μου το σενάριο που φανταζόταν και ότι απλώς με κινητοποιούσε η πρόθεσή μου να τον δω ακόμα μια φορά. Κατέληξα λέγοντας “αν θέλεις να με ξαναδείς, όπως λες, θα πρέπει να έρθεις εσύ, διότι εγώ δεν έχω άλλη ενέργεια για να το κάνω να συμβεί”. Συμφώνησε ότι θα το σκεφτεί. Όταν ξαναεπικοινώνησε, είπε ότι δεν κατέληξε σε κάποιο συμπέρασμα για μας και παράλληλα μου ανέλυσε πόσο ζορισμένος νιώθει από το γεγονός ότι ξαναμιλάει με τη συνάδελφο, η οποία όμως τον κρατάει σε απόσταση, λέγοντάς του κάμποσα χαριτωμένα (το αγαπημένο μου: “δεν είμαι έτοιμη για σχέση, αλλά μόλις είμαι, είσαι ο πρώτος στον οποίο θα απευθυνθώ”).

    Κατόπιν όλων αυτών αναρωτιέμαι: 1) πόσο δίκιο είχε για τη μη βιωσιμότητα μιας σχέσης από απόσταση? Είναι όντως τόσο καταδικασμένο εγχείρημα μεταξύ ανθρώπων που δεν είναι σε φοιτητική φάση? Ή ήταν απλώς δικαιολογία για να μείνει μόνος και να ζήσει το δράμα του με τον αδιέξοδο έρωτά του?
    2) Μήπως φταίω εγώ που δίνω ευκαιρίες σε τέτοιες περιπτώσεις, ενώ θα έπρεπε να ψάχνω κάτι στην πόλη μου? (δύσκολο έως ανέφικτο) Μήπως δηλαδή υπονομεύω τις ίδιες μου τις προσπάθειες? Ή απλώς είμαι άτυχη και δε μου βγήκε?

    #68750

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Καλημέρα φίλη!
    Θα απαντήσω αρχικά στα ερωτήματά σου.
    1) Δεν έχει δίκιο. Όλοι έχουμε στο περιβάλλον μας άτομα που είχαν/έχουν πετυχημένες σχέσεις από απόσταση. Το θέμα είναι τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει ο καθένας.
    2) Δε φταις εσύ φυσικά. Προσπάθησες για ένα νορμάλ χρονικό διάστημα. Δεν είναι ότι περίμενες χρόνια ολάκερα πότε θα σε θυμηθεί. Εγώ πιστεύω ότι αυτά είναι τυχερά.
    Αυτό που θεωρώ πολύ ξενερωτικό είναι που σου μιλάει για την άλλη κοπέλα (έλεος λίγο με αυτ@ που μιλάνε για άλλους ερωτικούς συντρόφους και φλερτ). Για μένα είναι πολύ μεγάλη καμπάνα και βασικός λόγος να σταματήσει η επικοινωνία. Λύση απελπισίας μη γίνεις για κανέναν.

    #68812

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Graphene, σ’ ευχαριστώ πολύ για το insight. Ασφαλώς έχω κι εγώ γνωστούς και φίλους που άντεξαν δύο και τρία χρόνια με συντρόφους που ζούσαν σε Άμστερνταμ, Λουξεμβούργο, Κοπεγχάγη. Το παν είναι να πιστεύεις ότι αυτό που έχετε είναι κάτι για το οποίο αξίζει να προσπαθήσεις. Όμως, όταν ο εν λόγω δηλώνει ότι βαριέται να ξεκουνηθεί ακόμα και για 2ήμερες-3ήμερες αποδράσεις, καταλαβαίνει κανείς ότι είναι απίθανο να μπει στη διαδικασία ακόμα και αν δεν υπήρχε η συνάδελφος στο σκηνικό (το γιατί επεκτείνεις το range της εφαρμογής τόσο μακριά από σένα ενώ έχεις αυτό το mindset, είναι κάτι που δε βγάζει νόημα, αλλά τελοσπάντων).
    Όσο για την επικοινωνία, μάλλον ήθελα να του δώσω τον απαιτούμενο χρόνο για να συνειδητοποιήσει ότι δε θα με δει στο εγγύς μέλλον (ή στο απώτερο, αλλά από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι δε θέλει να πιστέψει πως με ξενέρωσε ανεπανόρθωτα), για να δω μήπως κινητοποιηθεί. Συν ότι έδειξα άνετη για να μη θεωρήσει ότι κλαίω μέρα-νύχτα για χάρη του (κλαίω μόνο τη νύχτα). Σίγουρα όμως δε σκοπεύω να γίνω ο διαδικτυακός ώμος για να κλάψει. Λέω να επιτρέψω επιτέλους στον εαυτό μου να θυμώσει. Γιατί αν από την αρχή ξέρεις ότι με την άλλη δε θα προχωρήσεις λόγω απόστασης, πες το. Ειδικά αν δηλώνεις ότι “θέλεις να κάνεις το σωστό”, βεβαιώσου ότι ταυτίζονται τα θέλω σας.

    #69028

    Mrs Dalloway
    Συμμετέχων

    Σημασία δεν έχει τι πιστεύουμε εμείς, αλλά οτι εσύ πιστεύεις οτι η σχέση είναι εφικτή και αυτός όχι. Επίσης, ο συγκεκριμένος νομίζω ότι και για 1 χιλιόμετρο θα “βαριόταν να να ξεκουνηθεί” όπως λες, δεν νομίζω ότι είναι η απόσταση αλλά ότι δεν θέλει όσο θέλεις εσύ. Λυπάμαι πολύ. Κι εγώ λέω να θυμώσεις και να προχωρήσεις, ο τύπος δεν αξίζει ούτε τον ώμο σου, ούτε τα δάκρυά σου.

    #69041

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Γεια σου καλαμαράκι!Θα προσπαθήσω να γράψω τι πιστεύω για τις σχέσεις εξ αποστάσεως από αυτά που έχω δει από φίλους αλλά και προσωπικές εμπειρίες.
    1)Η μη βιωσιμότητα μιας σχέσης από απόσταση δεν έχει να κάνει μόνο με την απόσταση αλλά κυρίως με τα άτομα.Πόσο τον θες τον άλλον?όσα θέλεις να θυσιασεις για εκείνον/η ?Πόσο κατασταλαγμένος/η είσαι? Άλλωστε και η ίδια λες πως γνωρίζεις άτομα που οι σύντροφοί τους είναι σε διαφορετικές χώρες.Γελάω που στο παρουσιάζει τόσο απόλυτα χωρίς καν να έχει προσπαθήσει.
    Κατε με έχει εξίσου σημασία η περίοδος στην οποία βρίσκονται τα άτομα.Η φάση που λένε,η οποία δημιουργεί και τις ανάλογες συγκυρίες.Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η φοιτητικη περιοδος ειναι η χειροτερη περιοδος για σχεση από απόσταση αφού ο φοιτητής περνάει ένα στάδιο αλλαγής,ξεσαλώματος και πειραματισμού για να μην σχολιάσω την έλλειψη χρημάτων.Βέβαια διάβασα πως ο δικός σου δουλεύει.Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως μια σχέση εξ αποστάσεως μεταξύ φοιτητων δεν πετυχαίνει.Τόσα άτομα το έχουν καταφέρει άλλωστε παρέα και ένας φίλος μου.Δεν θέλω να είμαι απόλυτη σε αυτό περί φοιτητικής ζωής,προφανώς μπορεί να πέφτω και εντελώς έξω.
    2)Δεν φταις εσύ σε καμία περίπτωση!Προσπαθείς άλλωστε να δημιουργήσεις κάτι.Νομίζω όμως πως ο τύπος δεν αξίζει τον χρόνο σου.Ήδη έχετε ξεκινήσει αρκετά άσχημα και η επικοινωνία σας δέχεται χτυπήματα.Αν ξεκινάει μια σχέση εξ αποστάσεως βεβιασμένα δεν είναι καλό σημάδι.Δεν θα σχολιάσω πόσο άσχημο είναι το ότι σου μιλάει για άλλη κοπέλα και πως αυτό σε κάνει να νιώθεις.Μου φαίνεται πολύ ανώριμο εκ μέρους του να νομίζει πως θα πηγαινεις να τον βλέπεις,θα έχετε κάτι χαλαρό αλλά όταν θα φεύγεις θα ζαχαρώνει την άλλη κοπέλα.Δεν υπολογίζει τα αισθήματά σου.
    Νομίζω πως ο τυπάκος δεν θέλει να σου πει στα ίσα πως βαριέται και δεν γουστάρει(τα πηγαινε-ελα) και το πάει γύρω γύρω.Αλλιώς τα είχε υπολογίσει,αλλιώς του βγήκαν και φοβάται να σου πει στα ίσα “τέλος”.Από την άλλη όμως σε κρατάει εκεί με τα ωραία λόγια που σου λέει.Δεν ξέρει τι θέλει σε αντίθεση με εσένα που ξέρεις.Αυτό και μόνο αρκεί για να τον στείλεις να μιλάει με την συνάδελφο ση δουλειά.Άλλωστε το θέμα της κοπέλας είναι πολύ πιο σοβαρό από την απόστασή σας.Οι σχέσεις γενικά και ειδικά οι εκ αποστάσως βασίζονται στην εμπιστοσύνη και αυτός μεταξύ σας βάζει έναν τρίτο παρονομαστή του οποίου η παρουσία δεν βοηθάει στο να μπορείς να τον εμπιστευτείς.

    It takes two to dance.Ούτε έναν,ούτε τρεις.

    #69080

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ως προς το ότι βαριέται, έπρεπε να είχα ακούσει τις καμπάνες όταν μου έλεγε ότι βαριόταν να βγει με τους φίλους του και έμενε μέσα, εκτός αν συμφωνούσαν να έρθουν στη μπυραρία απέναντι από το σπίτι του.

    Όσο για τη συνάδελφο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που προσπαθεί να πάει παρακάτω χωρίς να του έχει τελειώσει εντελώς η καψούρα με το απωθημένο. Μου φαίνεται ότι λίγο-πολύ οι περισσότεροι έτσι κάπως λειτουργούμε. Δεν έχω δει πολλούς να λένε: “Μέρα 246. Σήμερα δε σκέφτηκα τη Σούλα/τον Τάκη ούτε μία φορά. Μάλλον είμαι έτοιμ@ να προχωρήσω”. Στο τέλος της μέρας πάντως, όταν φτάνει να σου πει ευθέως ότι μιλάνε και προσπαθεί να την ψήσει, ξέρεις ότι είναι ώρα να κάνεις μεταβολή και να εξαφανιστείς. Χωρίς να του ευχηθείς καλή τύχη. Που θα τη χρειαστεί, διότι η συγκεκριμένη θα τον πατήσει κάτω, κουνώντας του το καρότο μπροστά στη μύτη. Κι εκείνος θα τρέχει, επειδή (όπως παραδέχεται) έχει τη μανία να προσπαθεί να σώσει καταραμένες υπάρξεις. Λογικά αυτό που του προσέφερα εγώ παραήταν ξεκάθαρο για να τον ενδιαφέρει…

    #69115

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Eίναι ανθρώπινο να προσπαθείς να προχωρήσεις χωρίς να σου έχει περάσε μια παλιά καψούρα όπως λες και εσύ και συμφωνώ.Αυτό που με ενόχλησε για την κοπέλα και έγραψα ότι έγραψα είναι το ότι στο λέει συχνά λες και είστε φιλαράκια.Καμία αναστολή ως προς τις λεπτομέριες που θα σου πει.Νομιζώ αυτό εννοουν και οι άλλες σχολιάστριες από πάνω.Η έλλειψη λεπτότητας προς το θέμα είναι άσχημή.Ακόμα πιο άσχημο και αισχρό είναι το ότι εσύ του δίνεις τελεσήγραφο για το αν θέλει να σε δει και εκείνος σου λέει πως προσπαθεί να ψήσει την άλλη κοπέλα.Κάθε εμπόδιο σε καλό όμως!Αυτό που του προσέφερες παραήταν ξεκάθαρο για να ενδιαφέρει τον συγκεκριμένο αλλά είμαι σιγούρη πως θα ενδιαφερθεί κάποιος καλύτερος που θα θέλει ότι και εσύ 😀

    #69179

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Μακάρι… :/

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.