Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 5 απαντήσεις, έχει 5 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  thescorpion 1 εβδομάδα, 1 μέρα πριν.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης

Ανώνυμος

https://www.hiv.gr/prolipsi-kai-seksoualiki-ygeia/asfalestero-sex/40-asfalestero-sex-gia-lesbies.html

Ένα link για ασφαλέστερο σεξ ανάμεσα σε γυναίκες. Υπάρχει μία άγνοια για την ασφάλεια στο λεσβιακό σεξ. Ίσως γιατί θεωρείται πιο δύσκολο να κολλήσεις στο λεσβιακό σεξ το οτιδήποτε.
    Άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο γύρω από όλα αυτά όταν πριν λίγα χρόνια έπρεπε να πάω για τεστ HIV φοβούμενη πως έχω τον ιό. Αποδείχθηκε πως είχα μεγάλη άγνοια για πολλά που αφορούν τον ιο και το AIDS αλλά και για άλλα ΣΜΝ. Ο φόβος μου άγγιζε τα όρια της παράνοιας. Εκείνη τη μέρα συζήτησα με τον άνθρωπο που μου έκανε το τεστ (στο check point) και ενημερώθηκα σωστά για όσα ήθελα να μάθω. Από τότε και έως σήμερα, πηγαίνω τακτικά για εξετάσεις HIV και ΣΜΝ. Έχω γίνει λιγότερο εμμονική με αυτά γιατί ξέρω καλύτερα πώς να με προστατεύσω αλλά και πώς να κινηθώ όταν υπάρξει στη ζωή μου κάποιο ΣΜΝ ή ο HIV.
    Είναι αναγκαίο αυτό το θέμα στο forum. Ασφαλές και όσο το δυνατόν πιο ασφαλές σεξ. Ελπίζω να έρθουν σύντομα και άλλες απαντήσεις. 🙂

Curious
    Συμμετέχων

Ευχαριστούμε! Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει καλή ενημέρωση για ασφαλές σεξ ανάμεσα σε γυναίκες. Χρήσιμο το άρθρο, αν και διαφωνώ εντελώς που αποκαλούν γελοίο το να προτείνουν προφύλαξη για το στοματικό.
    Ρίσκα και προτάσεις για ασφαλές σεξ μεταξύ γυναικών
    Επίσης απαράδεκτο που δεν υπάρχει κάποια πρόταση για ασφαλές τρίψιμο γεννητικών οργάνων (tribbing).

Ρίσκα μετάδοσης γενικά
    και ανάλογα με ποιος κάνει τι

Between Worlds
    Συμμετέχων

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και πολύ ενδιαφέροντες οι σύνδεσμοι. Προφανώς, υπάρχουν κίνδυνοι σε όλες τις σεξουαλικές πρακτικές. Λιγότερο ή περισσότερο. Το θέμα είναι να δούμε τι μπορεί να γίνει ρεαλιστικά.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θεωρούν δεδομένο το προφυλακτικό σε περιστασιακή σχέση (ναι, ξέρω, κάποιες επιλογές μου ήταν περίφημες). Ενώ τους ρωτάς πριν και λένε ok. Πόσο μάλλον για περισσότερες προφυλάξεις.

Καλά, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά σε αυτές τις περιπτώσεις. Να έχεις το νου σου, για να μην καταλήξει σε stealthing, και να κάνω καλύτερες επιλογές σε σεξουαλικούς συντρόφους.

Για το σεξ μεταξύ γυναικών, η πλειονότητα νομίζω θα απαντήσει: τι εννοείς προφυλάξεις;

Αυτή είναι η δική μου αίσθηση. Στείλτε κι άλλα λινκ.

Curious
    Συμμετέχων

Αυτό το άρθρο για τα dental dams αναφέρει ότι κάποιοι προσπαθούν να σχεδιάσουν εναλλακτικές λύσεις, πχ εσώρουχα που να έχουν αυτή τη λειτουργία, ή κάτι άλλο.
    Δε φαίνεται να έχει εγκριθεί κάτι από αυτά ακόμα.

Heliotropium
    Συμμετέχων

Τι ωραία θρεντς έχετε ανοίξει, μολις τα ανακάλυψα και πολύ χάρηκα.
    Για τα dental dams κι εγω προσφάτως ενημερώθηκα και θα τα χρησιμοποιήσω.
    Εχω διαβάσει απο γυναίκες οτι χρησιμοποιούν και αυτοσχέδια dental dams με κολλητική ταινία διπλής όψης και διαφάνια κουζίνας. Περίεργο βέβαια,αλλα τους λειτουργεί.

thescorpion
    Συμμετέχων

Τα dental dams τα έχει δοκιμάσει κάποιος/α; Τι γίνεται με την αίσθηση; και από τις δύο μεριες;

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.