• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 4 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 12 μήνες πριν από τον χρήστη Bobos.
Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #37552

    Αμπα
    Συμμετέχων
    #37976

    Bobos
    Συμμετέχων

    Είμαι της άποψης ότι μόνο τον εαυτό μας και τα συναισθήματα μας μπορούμε να διαχειριστουμε, επομένως όταν συμβαίνει να συναντήσω παρεμβατικη ή αδιακριτη συμπεριφορά – και κάνει το κλικ μέσα μου- αντιδρω ανάλογα τη διάθεσή μου, την περίσταση ή το άτομο. Έχει χρειαστεί να αντίδρασω εξαιρετικά άσχημα και απότομα σε πολύ δικό μου άτομο γιατί είχα δοκιμάσει όλους τους άλλους τρόπους και το άτομο δεν έπαιρνε χαμπάρι. Φυσικά δεν μιλάμε πια, πάρα μόνο για τα τυπικά.

    #38486

    Παρασκευας
    Συμμετέχων

    Δε ξέρω ακομα πως να χειριστώ αδιακριτους αγενεις και επιμονους ανθρωπους.Νομιζω οτι τους τραβαω γιατι οι περισσοτεροι με θεωρουν αβουλη και θυμα αλλα πραγματικα δεν ειμαι.Απλως ειμαι πιο ανεκτικη και πιο χαλαρη με αποτελεσμα πολυ συχνα να παραβιαζονται τα ορια. Απλα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι κανω παρεα με ανθρωπους που δε μου ταιριαζουν πραγματικα και καποια στιγμη η θα αλλαξουν κι αυτοι και γω η θα ξεκοψουμε γιατι καπου οταν χανονται τα ορια δε ξερω αν ειναι ευκολο να υπαρξει γυρισμος.Δηλαδη με ξενερωνει να πρεπει να βαζω σε καποιον κολλητο μου φιλο συνεχεια ορια και αυτος συνεχεια να τα παραβαινει. Ειναι υπερβολη και ανεπιτρεπτο ειδικα οσο μεγαλωνουμε μου φαινεται ολο και πιο κουραστικο.

    #38699

    Bobos
    Συμμετέχων

    Είναι γεγονός ότι αρκετοί άνθρωποι μπερδεύουν την ευγένεια και την πολιτισμένη συμπεριφορά και καταττάσουν λανθασμένα αυτά τα άτομα ως άβουλα. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές, σε αυτές τις περιπτώσεις βέβαια έχει χρειαστεί να γίνω δυσάρεστη και τότε ξεκαθαρίζει το τοπίο. Βέβαια, μετά ξενερώνω με τα άτομα αυτά, γιατί ποιός θέλει να συγχρωτίζετε με άτομα που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει σεβασμός και χρειάζεται να τους “τρίξεις τα δόντια” για να συμμορφωθούν. Καλύτερα λίγοι και καλοί λοιπόν!

    #39005

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Νιώθω υπέρμαχος της ευγένειας και της σαφήνειας. Όταν νιώθω πως φιλικό μου πρόσωπο ξεπερνά τα όρια εξηγώ αυτό που με πειράζει όσο πιο ευγενικά μπορώ και φροντίζω να είμαι απόλυτα σίγουρη ότι έγινα σαφής και κατανοητή για το πού πειράχτηκα και γιατί ένιωσα πως ξεπεράστηκε η γραμμή. Μετά κόβω αντίδραση. Αν ο άλλος δεν εννοεί να καταλάβει τελικά, απλά απομακρύνομαι. Κάπου μέσα μου έχω σταματήσει να σκέφτομαι το ότι ο άλλος μπορεί να έχει καλές προθέσεις, οπότε δεν πειράζει, ας τον ανεχτώ. Όταν δεν σέβεσαι τα όρια μου, η θέση σου είναι πολύ μακριά μου. Και είμαι εντάξει με αυτό, έχω πάψει να δυσφορώ στο περιβάλλον μου από τότε που το εφαρμόζω.

    #41718

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Για πολλά χρόνια υπήρξα πολύ ανεκτική, αναγνώριζα σε όλους τις “καλές προθέσεις” τους, ήμουν η καλόβολη και υπήρξαν πολλές φορές που φίλοι ξεπέρασαν τα όρια λόγω της συμπεριφοράς μου. Από τότε που αναγνώρισα το λάθος μου και ξεκίνησα να βάζω όρια και να αντιδρώ σε αδιάκριτα ή κακόβουλα σχόλια άλλαξαν οι ισορροπίες. Κάποιοι απομακρύνθηκαν γιατι δεν τους άρεσαν τα όχι μου αλλά κι εγώ από τη πλευρά μου ξενέρωσα με πολλούς σκεπτόμενη τη συμπεριφορά τους απέναντί μου. Είμαι στη φάση τώρα που προσπαθώ να φτιάξω ένα καινούριο κύκλο, πράγμα καθόλου εύκολο, αλλά αυτή τη φορά θέλω γύρω μου ανθρώπους λίγους και καλούς που θα έχουμε μία ουσιαστική σχέση και όχι να έχω το ρόλο του θύματος.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.