Αυτό το θέμα περιέχει 36 απαντήσεις, έχει 14 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Amat Eur 2 μήνες, 2 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)
  • Συντάκτης

thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

@wolfcry Ναι καπως έτσι πιστεύω κι εγώ. Κοίτα την ερώτηση την έγραψα γιατί τρώω σκαλώματα με τύπους μετά τους έξι μήνες σχέσης. Τώρα είμαστε στα τρία χρόνια σχέσης και είμαι βράχος αλλά όταν έγραψα το θέμα συζήτησης ήμουν σε μία κατάσταση που τα όνειρά μου είχαν πάρει φωτιά. Ό,τι απέφευγα τη μέρα με βασάνιζε τη νύχτα. Μετά άρχισα να φλερτάρω στο μετρό, στο λεωφορείο αλλά αθώα πράγματα έτσι να παίξω λίγο να ξελαμπικάρω. Αλλά δεν μου άρεσε που το είχα τόσο πολύ ανάγκη. Που ήθελα να αρπάξω όλες τις ευκαιρίες που μου εμφανίζονταν. Γιατί το ήθελα πραγματικά. Τέλος πάντων. Πάλι καλά που υπάρχει και το α,μπα και μας δίνεται η ευκαιρία να εκφραστούμε ελεύθερα. Να σου πω κι εσένα ένα ευχαριστώ που μοιράστηκες τις δικές σου εμπειρίες και σκέψεις και να προσκαλέσω όποια/ον άλλη/ον ενδιαφέρει το θέμα , έχει ζήσει ή ζει παρόμοιες καταστάσεις να μας πει την άποψή της/του.

thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

@Su Li-zhen Μάλιστα. Τώρα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Λυπάμαι που το περάσατε όλο αυτό , πάλι καλά που έχετε μία καλή σχέση πια με την πρώην. Γενικά κανένας δεν πρέπει να καταπιέζεται και αυτό που μου έγραψες ότι σου είχε πει είναι ακριβώς αυτό που σου είπα ότι σκοπεύω κι εγώ να κάνω… Αυτό κάπως μου χτύπησε μέσα μου. Εύχομαι να βρω τη λύση που χρειάζομαι σύντομα. Γιατί έτσι όπως τα λέμε και με πολλά διαφορετικά ερεθίσματα που δέχομαι όλο και το σκέφτομαι με διαφορετικούς τρόπους. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου. Το εκτιμώ πάρα πολύ.

Ανώνυμος

thermoSIFOUNAS, μη λυπάσαι. ‘She made me love, she made me love, she made me love more’, όπως έχει τραγουδήσει υπέροχα η Sharon Van Etten. 🙂

thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

Su Li-zhen Και αυτό είναι το πιο σημαντικό! <3

Ανώνυμος

@thermoSIFOUNAS,

θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για το Α,ΜΠΑ. Μας δίνει τη δυνατότητα να εκφράσουμε διάφορες σκέψεις που δεν είναι πάντα εύκολο να τις εξωτερικεύσουμε. Σε ευχαριστώ κι εγώ για τις συζητήσεις έως τώρα. “Εδώ γύρω” θα είμαστε να τα λέμε.

Curious
    Συμμετέχων

@thermoSIFOUNAS νομίζω πως το να πας σε ψυχολόγο για να συζητήσεις τις επιθυμίες σου είναι πολύ καλή ιδέα.
    Να καταλάβεις πόσο σημαντικό (ή όχι) είναι για σένα να έχεις πολυγαμική σχέση και να πορευτείς αναλόγως. Αν έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις ψυχολόγο που έχει εμπειρία σε αυτό το θέμα, ακόμα καλύτερα.

@betweenworlds, σε κάποιες μυστηριώδεις χώρες του εξωτερικού υπάρχουν σίγουρα πολυγαμικές κοινότητες, για Ελλάδα δε γνωρίζω.

@Donna, ισχύει ότι είναι πολύ δύσκολο να δεις τα πράγματα ξεκάθαρα και να ξεπεράσεις άπειρα μηνύματα που έχεις λάβει κατ’ επανάληψη σε όλη σου τη ζωή. Αν αγαπάς τον άλλο και φοβάσαι μην τον χάσεις…. αυτό μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς. Η μονογαμία δεν είναι εγγύηση επιτυχίας μιας σχέσης.

@vickyt, χαίρομαι που είσαι ερωτευμένη και πολύ ευτυχισμένη, και όντως για κάποιους, αν βρουν την “τέλεια” σχέση με ένα άτομο μπορεί να μη θελήσουν ποτέ κανένα άλλο. Αλλά κλασικά, το ότι συμβαίνει σε κάποιους δε σημαίνει ότι είναι έτσι για όλους. Άλλοι μπορεί να βρουν την “τέλεια” σχέση και να εκτιμούν παράλληλα την ελευθερία να έχουν ωραίες σχέσεις και με άλλους.

Συμφωνώ κι εγώ με @wolfcry και @mafalda ότι γενικά οικογένεια και πολυγαμία μπορούν να συνυπάρξουν. Κάποιοι ζουν ήδη έτσι.

@thermoSIFOUNAS, τα ερωτικά παιχνίδια μπορούν να βοηθήσουν να είσαι πιο ικανοποιημένη από τη σεξουαλική σας ζωή γενικά, αλλά κι εγώ σαν τον @wolfcry δεν πιστεύω ότι θα σου διώξουν την επιθυμία εντελώς. Εκτός αν τα παιχνίδια περιλαμβάνουν άλλους, έστω και σε επίπεδο φαντασίας. Αυτό ίσως βοηθήσει παραπάνω.

Από τη μια χαίρομαι που ο σύντροφός σου σου έχει εμπιστοσύνη, από την άλλη… Δεν τον απασχολεί, πιστεύει πως θα τα καταφέρεις να κάνεις πίσω. Εσύ. Χμμ. Σαν να είναι δεδομένο ότι ο τρόπος που βλέπει αυτός τη σχέση είναι ο αυταπόδεικτα σωστός, οπότε εσύ θα πρέπει να πνίξεις εντελώς αυτά που νιώθεις χωρίς ούτε καν προσπάθεια να βρεθεί μια ενδιάμεση λύση. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι είναι υποχρεωμένος να δεχτεί αυτός την πολυγαμία, αλλά έστω μερικές συζητήσεις ακόμα θα ήταν καλό να τις είχε επιδιώξει ο ίδιος.

Amat Eur
    Συμμετέχων

@curious Με κάλυψες σε όλα μου τα σχόλια για την κουβέντα ως τώρα, την οποία τσεκάρω ανά διαστήματα.

Εγω προσωπικά έχω περάσει από όλες τις φάσεις που από το διάβασμα μου γύρω από την πολυαυντροφικοτητα, περνάει ένα πολυαυντροφικο άτομο. Ξεκίνησα εκεί γύρω στα 15,οταν ανακάλυψα τη δυσκολία μου να κατανοήσω το αίσθημα της ζήλιας που έβλεπα να νιώθουν οι φίλες μου σε σχέσεις. Εμένα δεν μου έβγαινε. Όχι ότι δεν έχω ζηλέψει έκτοτε, αλίμονο, άλλωστε είναι μύθος ότι στις πολύ συντροφικές σχέσεις δεν υπάρχει ζήλια – παντού υπάρχει.

Στην πορεία σε κάθε μου σχέση προσπαθούσα να βάζω το ζήτημα στους συντρόφους μου και θα έλεγα τα βήματα μου έως τώρα ήταν (σχεδόν) προοδευτικά. Ξεκίνησε με την ευχαρίστηση του να φλερταρουμε με άλλα άτομα και να το συζητάμε, σε επόμενη σχέση με το να εωτοτροπουμε λιγουλάκι – αλλά όχι σεξ, κτλ.

Πλέον είμαι σε μια ανοιχτή σχέση, που φαίνεται να πηγαίνει καλά αν και δεν θα την χαρακτήριζα ακριβώς πολυσυντροφικη. Το τελευταίο διάστημα είχα και μια άλλη σύντροφο, που λόγο συνθηκών δεν έβλεπα ιδιαίτερα συχνά, αλλά οι λοιπές εμπειρίες μου δεν ήταν με ανθρώπους που έβλεπα συστηματικά. Νομίζω ένα βασικό πρόβλημα που περιορίζει τη σχέση μου ως έχει τώρα από τη φουλ πολυσυντροφικοτητα (φάση relationship anarchy) που οραματιζομαι είναι ότι μετά από τόση πλύση εγκεφάλου μέχρι μονογαμιας και εμπεδομενου κοινωνικού slut shaming είμαι πολύ επιφυλακτική και φοβικη στο να ανοιχτών πλήρως και να μιλήσω με άνεση και ειλικρίνεια για τις εμπειρίες μου. Το δουλεύω όμως!

Επί του προκειμένου, νομίζω ότι η ελευθερία και η απόλαυση που παίρνει κανεν@ από μια σχέση που είναι όπως την οραματίζεται είναι απερίγραπτη. Αλλά μάλλον και οι δυσκολίες αντίστοιχες του αποτελέσματος (όχι εντός της σχέσης απαραίτητα βέβαια). Είναι πάντα δύσκολο να αποχωρίζεσαι εναν άνθρωπο που αγαπάς, αλλά εγώ πάντα αισθανόμουν ότι αλλιώς αποχωρίζομαι ένα κομμάτι του εαυτού μου, πράγμα που με θλίβει απίστευτα.

Αν δεν υπάρχει πάντως ενεργή πολυσυντροφικη κοινότητα στην Ελλάδα – Αθήνα, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!

Areti
    Συμμετέχων

Βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση,όπου με τον εν λόγω σύντροφο είμαστε πολύ καλά μαζί,κοινό όνειρο και όλα τα ωραία που σε κάνουν να λες “είναι καλύτερα από ότι το φαντάστηκα”.Ωστοσο θέλω έντονα ανα περιόδους να φλερτάρω,να γνωρίσω και να συσχετιστω με άλλους άντρες.Το έχουμε συζητήσει,δεν είναι αρνητικός αλλά έχει πει εν ολίγοις ότι θεωρητικά ναι αλλά πρακτικά δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ.Εγω του έχω δηλώσει πως αν θέλει να το κάνει,ας με ενημερώσει και δεν έχω κανένα θέμα.Βεβαια όντας ελεύθερος για πολλά χρόνια έχει πολλές και διαφορετικές εμπειρίες σε αντίθεση με μένα που ήμουν σε σχέσεις για μεγάλα διαστήματα.Ισως παίζει το ρόλο του και αυτό.Να σημειώσω επίσης πως δεν θέλω να κάνω κάτι εν άγνοια του και ούτε φυσικά να χωρίσω.θα ήθελα να ακούσω απόψεις επι του θέματος.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 31 έως 38 (από 38 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.