Τοποθέτηση ετικέτας: ,

  • Αυτό το θέμα έχει 42 απαντήσεις, 19 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 7 μήνες πριν από τον χρήστη catmeow.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #42285

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    Donna γειά σου! Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι είμαι πολυγαμική γιατί θέλω αρχικά να κάνω σεξ και με άλλους άσχετα αν κάνω συχνά με το σύντροφό μου επίσης δεν έχω πρόβλημα κατόπιν συνενόησης ο σύντροφός μου να θέλει να συνευρίσκεται με άλλες γυναίκες. Θα μπορούσα να λειτουργήσω κάτω από αυτές τις συνθήκες άνετα και χωρίς ζήλεια εφόσον είναι σεξουαλικό το ζήτημα. Επίσης είμαι από τους ανθρώπους που δεν βλέπει συναισθηματικά το σεξ με όποιον το κάνει το θεωρώ και καθαρά σωματική ανάγκη και ότι χημεία σεξουαλική μπορεί να υπάρξει με πολλούς ανθρώπους όχι μόνο με το σύντροφό μου αλλά και ότι ο σύντροφός μου είναι αυτός με τον οποίο έχω επιλέξει να πορευτώ στη ζωή, να δεθώ συναισθηματικά και όχι άλλος . Όμως, εφόσον εκείνος δεν είναι έτσι έχω επιλέξει τη μονογαμική σχέση επειδή ξέρω ότι θα χωρίσουμε εάν πάω με άλλον και να τον απατήσω δεν παίζει καθώς θέλω να έχουμε μία ειλικρινή σχέση. Σε αυτή μου την επιλογή όμως δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι υπάρχουν στιγμές και ιδιαίτερα άνθρωποι που θα ήθελα να γευτώ και μπορεί να σκεφτομαι για μερικές μέρες αλλά με σκέψη και συγκράτηση το ξεπερνάω πια. Για το μέλλον δεν μπορώ να ξέρω

    #43181

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    @polychroma Όταν γράφεις ότι υπάρχουν πολυσυντροφικές κοινότητες, (από σχόλιο σου) εννοείς στην Ελλάδα, ή μόνο στις μυστηριώδεις χώρες του εξωτερικού;
    Θες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω;

    #43484

    Donna
    Συμμετέχων

    @curious Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Αυτό το ερώτημα περί κοινωνίας το έχω κι εγώ. Αλλά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να δεις τόσο ξεκάθαρα κάποια πράγματα για να μπορέσεις να απαντήσεις. Όσο για το δεύτερο σκέλος που λες είναι στο χέρι μας η επιλογή. Νομίζω ότι δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τέτοιο σημείο που να είναι μια επιλογή του τύπου «σήμερα θα βάλω κίτρινο μπλουζάκι ή μπλε»; Καμία σχέση! Κυριως λόγω κοινωνίας. Φαντάσου πόσο μπορεί να στιγματιστεί κάποιος αν επιλέξει την πολυγαμία…. ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ κιόλας! 😂 Επισης λόγω του ότι μάθαμε ότι η μονογαμία είναι το φυσιολογικό και το σωστό θα πρέπει να ξεπεράσουμε πολλά πράγματα όπως ανασφάλεια, εγωισμός κ.α πραγμα που το θεωρώ πολυυυυ δύσκολο, αν αγαπάς τον άλλον και φοβάσαι να μην τον χάσεις.

    #47007

    VickyT
    Συμμετέχων

    Γεια σας κι απο εμενα. Προσωπικα,οταν βρεθηκα στη ΤΕΛΕΙΑ σχέση,οπου παντρευτηκα και καναμε και παιδι,σταματησε να με απασχολει το σεξ με αλλους. Οπως και τον συντροφο μου,αλλα ειμαστε ερωτευμενοι και οι δυο φουλ και περνάμε πολυ καλα και στο σεξ. Παλια,να πω την αλήθεια,που νομιζα οτι ερωτευομουν…ημουν κι εγω της αποψης πως κανεις δεν ειναι κανενος… ολοι λιγο πολυ φλερτάρουν… παιζουν και ολα τα σχετικα οποτε κατα βαθος δε πιστευα και στις σχεσεις,ουτε καν περνουσε απο το μυαλο μου αυτο που ζω τώρα γιατι δε το ειχα ζησει τελικα. Οποτε και παλι θα πω προαωπικη μου γνωμη, πως οταν οντως βρίσκεσαι στη τελεια σχεση (ειμαστε εφτά χρονια μαζι) δε θες και κατι αλλο γιατι εισαι κομπλε μεσα σου. Πριν προχωρησει κανεις στο θεμα παιδι,καλο θα ειναι να σκεφτει αν οντως ο ανθρωπος που εχει επιλεξει,κανει για ολη αυτη τη διαδρομη γιατι εστω και κατι να υπαρχει μεταξυ του ζευγαριου,οταν ερθει ενα παιδι,πρεπει τα νευρα να ειναι γερα οπως και οι βάσεις της σχεσης αλλιως… τραπουλόχαρτα. Αυτα!

    #47072

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σε πρώτη φάση το θέμα δε μου κίνησε το ενδιαφέρον. Ωστόσο πολλές απαντήσεις είναι αρκετά ενδιαφέρουσες, οπότε μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω.

    Ένας γνωστός μου, μου είχε πει πριν χρόνια ότι ήθελε η μακροχρόνια σχέση που είχε, να οδηγήσει σε γάμο και δημιουργία οικογένειας. Με αυτό τον τρόπο ονειρευόταν την κοπέλα του και, απ’ ότι κατάλαβα, ήταν αμοιβαίο. Kαι οι δύο είχαν την ίδια επιθυμία, δήλωναν πολυγαμικοί και αναζητούσαν συχνά να παρευρίσκονται με άλλους ανθρώπους. Πιστεύω, μάλιστα, ότι τότε μου έκανε σχετική κουβέντα για να καταλάβει από την αντίδρασή μου αν ήμουν διαθέσιμος για τυχόν ερωτικές περιπέτειες μαζί τους. Γενικότερα συνήθιζαν να αναζητούν περισσότερο άνδρες να ικανοποιούν την κοπέλα και λιγότερο συχνά κοπέλες.

    H απάντησή μου, λοιπόν, είναι ότι υπάρχει πιθανότητα μία σχέση (γενικά) να δεχτεί κάτι τέτοιο, αρκεί να θέλουν και οι δύο φυσικά τέτοιο τρόπο ζωής. Οπότε θα συμφωνήσω με τη @Mafalda που λέει ότι δεν έχει σχέση με τη δημιουργία οικογένειας. Θεωρώ πως οικογένεια και πολυγαμία μπορούν να συνυπάρξουν. Όμως, όσον αφορά το σύντροφό σου συγκεκριμένα, τα βλέπω λίγο πιο δύσκολα (για να μην πω αρκετά πιο δύσκολα) τα πράγματα αφού είναι ήδη αρνητικός.

    Η εισαγωγή ερωτικών παιχνιδιών ενδεχομένως να βοηθήσει για ένα διάστημα αλλά πιστεύω θα επανέλθει η επιθυμία σου να συνευρεθείς με άλλους. Πιστεύω πως ακόμη και όταν ένα ζευγάρι έχει πολύ καλή ερωτική ζωή, πάλι μπορεί να υπάρξει ανάλογη επιθυμία του ενός ή και των δύο. Είναι το διαφορετικό πιστεύω που ελκύει.

    Πολύ ενδιαφέρον έχει η ερώτηση της @Curious σχετικά με το αν έχουμε μάθει ότι η μονογαμία είναι το μόνο σωστό και αποδεκτό μοντέλο σχέσης. Κι εγώ υπάρχουν φορές που σκέφτομαι ότι θα ήθελα να συνευρεθώ με κάποια άλλη κοπέλα. Μία σκέψη η οποία θεωρώ πως όταν προκύπτει, αποτελεί καθαρά σωματική ανάγκη και όχι συναισθηματική, τουλάχιστον για εμένα. Δεν είναι δηλαδή ότι έχω στο μυαλό μου μια άλλη κοπέλα και τη σκέφτομαι συχνά/μονίμως, μου λείπει και θέλω να κάνουμε έρωτα.

    Και είναι μία σκέψη, η οποία μπορεί να προκύψει από διάφορες εγκεφαλικές διεγέρσεις που μπορεί να τύχουν. Από το να δω κάποια γνωστή στο όνειρό μου μέχρι και να ακούσω π.χ. κάποιο σχόλιο στο ασανσέρ της δουλειάς. Και διάφορα άλλα, τα οποία δεν έχουν τόση σημασία. Σημασία έχει ότι ορισμένες φορές νιώθουμε ότι υπάρχουν πειρασμοί και πιστεύω πάντα έτσι θα είναι. Τι κάνουμε, όμως, στην περίπτωση στην περίπτωση που ο ένας θέλει να αποκτήσει εμπειρίες με άλλους αλλά δεν υπάρχει το χαρακτηριστικό της πολυγαμίας στη σχέση του;

    Καθένας και καθεμία υποθέτω έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης. Καταρχάς, σίγουρα παίζει ρόλο πόσο μπορεί να αντέξει κανείς. Εγώ για παράδειγμα, ξέρω ότι αν “ενδώσω” σε κάποιο πειρασμό, όσο καλά και αν περάσω εκείνη τη στιγμή, την επόμενη μέρα (για να μην πω ώρα) θα αισθάνομαι άσχημα. Και για εμένα έχει μεγαλύτερη σημασία αυτό από το να περάσω 1, 2, 10, 100+ στιγμές καλά. Και είναι φοβερό το πώς και πόσες ευκαιρίες μπορούν να παρουσιαστούν από το πουθενά.

    Η σκέψη και η συγκράτηση που εφαρμόζεις κι εσύ λειτουργεί και σε εμένα ορισμένες φορές. Όχι πάντα όμως. Τις στιγμές που δε λειτουργεί, εκμεταλλεύομαι τη “φαντασίωση” που μπορεί να έχω στο μυαλό μου με την εκάστοτε κοπέλα τη δεδομένη στιγμή/περίοδο και, τέλος πάντων… ας είναι καλά το χέρι.

    Βέβαια, δε σου κρύβω ότι παλιότερα αισθανόμουν τύψεις και για αυτό. Το ξεπέρασα όμως και μπορώ να πω ότι βοηθάει/ανακουφίζει. Όπως είπα, όμως, κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά. Προφανώς εσένα δε σε βοηθάει κάτι τέτοιο, γι’ αυτό και μπήκες στη διαδικασία να εκφράσεις τον προβληματισμό σου.

    Έχεις ξαναπροσπαθήσει να κάνεις ανάλογη κουβέντα με το σύζυγό σου; Επίσης, όταν του έκανες αρχικά νύξη για αυτό, τι σου είπε και ήταν αρνητικός;

    #47174

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    Επίσης θα τονίσω έτσι με ξεχωριστή απάντηση στον φίλο μας:

    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΧΕΡΙ

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    #47173

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    @Wolfcry Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξαναπροσπαθήσει να κάνω την ίδια κουβέντα. Βέβαια μου έχει πει όταν αναφέρθηκα ίσως σε μία συνέυρεση μας με τρίτο άνθρωπο πως δεν θα είχε πρόβλημα αν ήταν με μία γυναίκα αλλά με άντρα έχει πρόβλημα. Οπότε έφυγε και αυτό άδοξα από το τραπέζι των συζητήσεων. Έχω δεχτεί πια πως για να διατηρήσω αυτήν την όμορφη σχέση πρέπει να δουλέψω με τον εαυτό μου και να χαλαρώσω χωρίς να πιέζομαι (είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές). Όταν του είπα για πρώτη φορά να συνευρισκόμαστε με άλλους ανθρώπους (με προφυλάξεις πάντα) μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να το αντέξει, πως θα το σκέφτεται συνέχεια και θα τον στοιχειώνει το γεγονός ότι με άγγιξε άλλος άνθρωπος όσο είμαστε μαζί. Επίσης πως εάν θέλω να είμαι πολυγαμική να βρω έναν άλλον που θα συμφωνεί με αυτό γιατί αυτός ποτέ δεν θα το δεχτεί. Έχω σκεφτεί να τον απατήσω πολλές φορές αλλά δεν μπορώ. Όπως κι εσύ θα αισθάνομαι άσχημα και κάποια στιγμή θα του το πω. Επίσης έχω σκεφτεί να χωρίσω. Ξέρω όμως ότι θα είναι μεγάλο λάθος , το αισθάνομαι ότι είναι λάθος. Οπότε τώρα είμαι σε ένα σημείο που απολαμβάνω τη σχέση και όλα όσα μου προσφέρει και προσπαθώ να συγκρατώ την πολυγαμική μου φύση.

    #47222

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    thermoSIFOUNAS, έχω υπάρξει σε σχέση με πολυγαμική σύντροφο. Εκείνη πολυγαμική, εγώ μονογαμική. Έκανε το λάθος να πιστέψει πως μπορεί να είναι σε σχέση με μία μονογαμική σύντροφο. Έκανα το λάθος να πιστέψω πως μπορώ να είμαι σε σχέση με μία πολυγαμική σύντροφο. Υπήρχε έρωτας, αγάπη. Πιστεύαμε πως αρκούν. Και πράγματι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν αρκετά αυτά τα δύο. Όμως, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σας, ο έρωτας και η αγάπη δεν αρκούν τελικά για να επιβιώσει ένα ζευγάρι. Πόσο μάλλον να προχωρήσει. Χρειάζονται κοινές κοσμοθεωρίες. Όταν οι κοσμοθεωρίες συγκρούονται τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στα θεμέλια της σχέσης.

    #47238

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    @Su Li-zhen Εθελοτυφλώ; Δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει και αν τελικά θα μας βγει αλλά πιστεύεις οτι δεν αξίζει να το αφήσω να κυλήσει και αν δεν βγει εν τέλει να λήξει αυτή η σχέση; Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κοινή κοσμοθεωρία μία σχέση αλλά δεν ξέρω εαν πρέπει να περιμένω να βρω το τέλειο τέλειο ταίριασμα γιατί μου φαίνεται ουτοπικό.Εσένα για ποιό λόγο τελείωσε η σχέση σου με την πολυγαμική σου σύντροφο; Εκείνη δεν άντεξε να είναι σε μονογαμική σχέση;

    #47229

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @thermoSIFOUNAS, οι προφυλάξεις είναι το νούμερο ένα. Εγώ είμαι πολύ υπέρ ακόμα και με το/τη σύντροφό μας. Το είχαμε θίξει ως ένα βαθμό και στο θέμα με τα Παιχνίδια. Η @Su Li-zhen μας είχε διαφωτίσει λίγο παραπάνω.

    Τώρα, όσον αφορά το θέμα της πολυγαμίας, κατανοώ και πάλι ότι είσαι σε δύσκολη θέση. Από τότε που έκανες την προσπάθειά σου, εκείνος άλλαξε συμπεριφορά απέναντί σου ή συμπεριφέρεται όπως πριν; Το λέω επειδή ενδεχομένως ακόμα και η απλή αναφορά σε πιθανή συνεύρεση με τρίτο άτομο, να τον έβαλε σε σκέψεις. Να τον απασχολεί δηλαδή το γεγονός ότι σε απασχολούν τέτοιου είδους θέματα και να προβληματίζεται λίγο.

    Εγώ δε θεωρώ ότι είμαι σε ανάλογη (και δύσκολη) φάση με εσένα. Απλά μία στο τόσο μπορεί να ταξιδέψει λίγο το μυαλό. Κι επειδή, όπως έγραψα τις προηγούμενες ημέρες, υπάρχει και το μαγικό και σωτήριο χεράκι (χάχα), ηρεμώ και είμαι ok. Έχω σκεφτεί, βέβαια, κάποιες φορές ότι αν ήμουν ελεύθερος, θα κυνηγούσα να περάσω καλά. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια όταν είχα μείνει για ένα μικρό διάστημα ελεύθερος, σχεδόν δεν έχασα ευκαιρία. Απευθύνθηκα σε κοπέλες που γνώριζα από παλιά και που ήξερα ότι ως ένα βαθμό θα ήταν διαθέσιμες (πού χρόνος για νέες γνωριμίες;). Η μία για σεξ και και η άλλη για pegging. Ως ελεύθερος δεν είχα ηθικούς φραγμούς, οπότε το απόλαυσα αρκετά.

    “Φοβάμαι”, πάντως, ότι ισχύει αυτό που λέει η Su Li-zhen, που το έχει βιώσει κιόλας. Χρειάζονται κοινές κοσμοθεωρίες. Αν έχω καταλάβει καλά (διορθώστε με αν κάνω λάθος), η πολυγαμία είναι τρόπος ζωής.

    Παραθέτω κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.

    Ήσουν ποτέ σε σχέση στην οποία είχες δηλώσει την επιθυμία σου για πολυγαμία; Και αν ναι, ποια ήταν η αντίδραση;

    Παραπάνω αναφέρθηκα (για άλλη μια φορά) στο pegging. Δήλωσες σε άλλο θέμα ότι αποτελεί φαντασίωσή σου. Έχεις συζητήσει κάτι σχετικό με το σύντροφό σου; Βέβαια, και αυτό μάλλον πάει στο πλαίσιο των ερωτικών παιχνιδιών που θα αναζωογονήσουν για λίγο την ερωτική σας ζωή αλλά πάλι θα έρθει κάποια στιγμή η επιθυμία για συνεύρεση με άλλους.

    Υ.Γ. Στο προηγούμενο post έγραψα από κεκτημένη ταχύτητα “…σύζυγό σου…” αντί για σύντροφο. Διορθώνω!

    #47296

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    Αγαπητε @Wolfcry. Λοιπόν, ο σύντροφός μου προς έκπληξή μου δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ότι τον απασχολεί αυτό που συζητήσαμε γιατί μου έχει εμπιστοσύνη από όσο λέει και δείχνει. Όταν λέω εμπιστοσύνη εννοώ πως δε πιστεύει ότι θα τον απατήσω επειδή του το ξεκαθάρισα. Καταλαβαίνει ότι τον θέλω και οραματίζομαι το μέλλον μαζί του και πιστεύει πως θα τα καταφέρω να κάνω πίσω. Για αυτό και δεν έχει ξανα ασχοληθεί ούτε τον βασανίζει ότι εγώ είμαι διαφορετική από εκείνον σε αυτό το θέμα. Δεν έχω βρεθέι ξανά σε θέση να συζητήσω κάτι τέτοιο γιατί είχα άλλη μία μεγάλη σχέση όταν ήμουν μικρότερη και δεν ήξερα τι μου συμβαίνει τότε αλλάαα χώρισα γιατί ήθελα να κάνω σεξ και με άλλους. έχω συζητήσει και για το Pegging με τον σύντροφό μου αλλά και εκεί η αντίδραση ήταν αρνητική και γενικά δεν θέλει με τίποτα ούτε να το σκέφτεται αυτό επειδή αισθάνεται άβολα και μόνο με τη σκέψη. Είναι γενικά ένας άνθρωπος με πολύ λιγότερες εμπειρίες από εμένα και εγώ είμαι ένας άνθρωπος από ότι μου έχει πει που τον απελευθερώνει σιγά σιγά από πολλά ταμπου που έχει στο θέμα ”σεξ”.

    #47279

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    thermoSIFOUNAS, η σχέση μου με την Κ. έληξε όταν συνειδητοποίησα πως καταπιέζει τον εαυτό της. Ναι, ήταν ερωτευμένη μαζί μου, ναι, δεν με είχε απατήσει, ναι, με αγαπούσε, οι πράξεις της ήταν πράξεις ανθρώπου που αγαπάει ουσιαστικά. Όμως, δεν ήταν ο εαυτός της. Θα ήταν ο εαυτός της αν είχε την ελευθερία να κάνει σεξ και με άλλους ανθρώπους. Αυτή είναι η αλήθεια. Δεν κοιμόμουν ήσυχη τα βράδια, ξέροντας πως έχει εγκλωβιστεί σε αυτό. Ήταν δύσκολος χωρισμός ακριβώς γιατί δεν υπήρχαν ‘πληγές’ να το πω απλά. Και γιατί ήταν και η πρώτη μου σχέση με γυναίκα. Η Κ. παραμένει ένας πολύ δικός μου άνθρωπος. Δουλέψαμε πολύ για να καταφέρουμε και αυτό. Όπως και το να φτάσει η ερωτική μας σχέση όπου κατάφερε να φτάσει χωρίς η μία να φορτώσει στην άλλη τη διαφορετική της κοσμοθεωρία σαν ‘πρόβλημα’.

    Δεν μπορώ να απαντήσω αν αξίζει ή όχι να συνεχίσεις να είσαι σε αυτή την σχέση. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω να σκεφτείς καθαρά αν είσαι ο εαυτός σου σε αυτή την σχέση, χωρίς να καταπιέζεσαι. Αν καταπιέζεσαι και συνεχίζεις να είσαι μαζί του τότε μάλλον κάνεις τα στραβά μάτια, ναι. Και εκείνος τα κάνει αν σε βλέπει να παιδεύεσαι, μόνο που οι συνθήκες είναι με το μέρος του, μιας και στη σχέση αυτή επικρατεί το μονογαμικό μοντέλο, το δικό του. Εκτός αν στ’ αλήθεια δεν παίρνει από σένα κανέναν προβληματισμό γι’ αυτό το ζήτημα και πιστεύει πως έχεις γίνει πιο μονογαμική και από εκείνον.

    #47323

    thermoSIFOUNAS
    Συμμετέχων

    Su Li-zhen με αυτό που λες δείχνει ότι παράκαμψες την επιλογή της να είναι μαζί σου και ας μην είναι πολυγαμική η σχέση σας. Για εμένα δεν είναι καλό να αποφασίζουμε για τους άλλους. Ο σύντροφός μου μέχρι στιγμής σέβεται την επιλογή μου να είμαι στη μονογαμική αυτή σχέση. Και εάν εγώ δεν μπορέσω ή αρχίσω να ξεσπάω ή να έχω κακή συμπεριφορά επειδή καταπιέζομαι θα φανεί και ότι ήρθε το τέλος της σχέσης. Μέχρι τώρα τα πάω καλά. Υπάρχουν οι στιγμές που είπα και πιο πριν που νιώθω τη δυσκολία. Τώρα όπως είπαμε θα δείξει και αν ξεπεραστούν τα όριά μου θα είμαι ειλικρινής και με εκείνον και με τον εαυτό μου για να σταματήσει η σχέση.

    #47359

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    thermoSIFOUNAS, ίσως δεν έδωσα όλη την εικόνα του παζλ, ιδίως στο κομμάτι που μιλάω για καταπίεση και στο κομμμάτι του χωρισμού. Η καταπίεση που έγραψα φαινόταν σε πολλά. Όχι μόνο στο πώς φλέρταρε άλλες γυναίκες. Από τις συζητήσεις μας το έβλεπα να την απασχολεί πολύ. Από την ψυχολογία της κάποιες μέρες. Ήταν πολλά τα σημάδια. Υπήρξε και ένα φιλί χωρίς τελειωμό με μια άλλη γυναίκα που δεν το ένιωσα απιστία αλλά περισσότερο σαν ένα τρανταχτό σημάδι πως κάτι έχει αρχίσει να στραβώνει. Άρχισα, λοιπόν, να νιώθω πως βρίσκεται σε ένα μοντέλο σχέσης που τελικά δεν της ταιριάζει. Μία μέρα της είπα να συζητήσουμε. Μετά από πολλές ώρες συζήτησης μου είπε πως όταν νιώσει πως δεν μπορεί να το διαχειριστεί καθόλου, θα μου ζητήσει να χωρίσουμε και έτσι και έγινε μετά από λίγες μέρες. Ωστόσο μέσα μου ο χωρισμός ξεκίνησε να μετράει αντίστροφα την ημέρα που συνειδητοποίησα αυτό που σου είπα, πως η Κ. καταπιέζει τον εαυτό της (και αυτό συνέβη αρκετές εβδομάδες πριν κάνουμε αυτή τη μεγάλη συζήτηση). Το ίδιο συνέβη και σε εκείνη, όπως μου έχει πει. Η σχέση μας (που δεν ήταν λίγων μηνών αλλά κάποιων χρόνων), λοιπόν, είχε τελειώσει ουσιαστικά πολύ πριν χωρίσουμε επίσημα και πολύ πριν κάνουμε εκείνη την συζήτηση.

    Ελπίζω να διαβάσουμε και άλλες απόψεις και εμπειρίες για αυτό το ζήτημα. Είναι ενδιαφέρον. Καλό απόγευμα! 🙂

    #47374

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @thermoSIFOUNAS,

    το ότι ένας άνθρωπος έχει λίγες εμπειρίες, δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι ανοιχτός σε νέες δοκιμές. Κι εγώ λίγες σχέσεις είχα στη ζωή μου, κυρίως μακροχρόνιες, οπότε είχα λίγες εμπειρίες από την άποψη ότι δεν είχα πολλές ερωτικές συντρόφους. Με την πάροδο των ετών γινόμουν όλο και πιο ανοικτός σε νέες και διαφορετικές εμπειρίες. Δε με “βοήθησε” κάποια ή κάποιες κοπέλες σε αυτό. Απλά τύχαινε να ανακαλύπτω νέα πράγματα και μου τραβούσαν το ενδιαφέρον. Αν και νομίζω ότι αν είχα μία πιο σταθερή σχέση με μία-δύο συγκεκριμένες κοπέλες, πιθανότατα να μου “ξεκλείδωναν” πολλά ακόμα που ίσως και τώρα δεν πάει το μυαλό μου. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που σου έχει πει ότι εσύ είσαι ένας άνθρωπος που τον απελευθερώνει σιγά σιγά από πολλά ταμπού, είναι πολύ θετικό.

    Όσον αφορά το θέμα της πολυγαμίας, γράφεις ότι μέχρι τώρα τα πας καλά με τη σχέση και δείχνεις ότι ελέγχεις τον εαυτό σου. Ωστόσο, πώς προέκυψε ο προβληματισμός σου για τη συνέχεια; Έγινε κάτι συγκεκριμένο και σου χτύπησε το “καμπανάκι”; Σου ήρθαν απλά κάποιες σκέψεις; Παρουσιάστηκαν ευκαιρίες δελεαστικές; Εννοείται, απαντάς μόνο αν θέλεις και αισθάνεσαι άνετα με τις ερωτήσεις μου.

    Κατά τα άλλα, επειδή έχω ξεφύγει αρκετά από την ερώτηση με την οποία άνοιξες το θέμα, δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. Εγώ, όπως έγραψα προηγούμενη μέρα, έχω συγκεκριμένη αντιμετώπιση για να κατευνάσω τις όποιες ορμές και να απομακρύνω τις όποιες “δελεαστικές/ανήθικες” σκέψεις μπορεί να προκύψουν κατά καιρούς.

    Ελπίζω κι εγώ να διαβάσουμε κι άλλες απόψεις και εμπειρίες σχετικά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.