Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 37 απαντήσεις, 32 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #50463

    Anna Karina
    Συμμετέχων

    Μόλις ολοκλήρωσα το “Ένας κόσμος ανάποδα” από Γκαλεάνο, φοβερό βιβλίο και ένα γερό χαστούκι για το πως λειτουργεί ο κόσμος. Ωραία γραφή, καυστικό χιούμορ και ενδιαφέροντα παραθέματα! Συνιστώ ανεπιφύλακτα!

    #50628

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Διαβάζω 2 βιβλία μαζί τη θεραπεία του Φίτζεκ και τα πλάσματα μιας μέρας του Γιάλομ. Και τα δυο είναι εθιστικά αν και τόσο διαφορετικά ως προς τη θεματολογία.

    #51540

    Λεμονιά Ξυνή
    Συμμετέχων

    Μόλις τελείωσα τα βιβλία του “The Hogarth Shakespeare Project”, σύγχρονοι συγγραφείς ξαναγράφουν αγαπημένα βιβλία του Σέξπιρ. Μια σύγχρονη πινελιά σε κλασικά αριστουργήματα. Με αγαπημένο το Ξυδοκόριτσο (η στρίγγλα που έγινε αρνάκι).

    #52066

    MarinaK
    Συμμετέχων

    Γεια σε όλη την παρέα! Άρχισα την “ άλλη Γκρέις» της Ατγουντ αλλά δεν κατάφερα να το τελειώσω.Εκει που άρχισαν οι επιστολές με έχασε. Μήπως έχει διαβάσει κανείς «Τα εις εαυτόν» του Μάρκου Αυρηλιου;Σκέφτομαι να το αγοράσω.

    #52686

    Alba
    Συμμετέχων

    Γεια σας! Μόλις τελείωσα τη Σιωπή των κοριτσιών, της Pat Barker. Υπέροχη διασκευή της Ιλιάδας από την οπτική της Βρισηίδας. Η συγγραφέας περικλείει με αγάπη και τρυφερότητα τα πιο υποτιμημένα και περιφρονημένα πρόσωπα (ενίοτε πράγματα) της ιστορίας: τις γυναίκες. Τους δίνει φωνή, σκέψη, δράση και βούληση, όσα τους στερεί ο κόσμος της εποχής τους (και όχι μόνο). Ταυτόχρονα το ομηρικό έπος ξεπροβάλλει πίσω από τος γραμμές, με τη διαφορά ότι, από ύμνος της πολεμικής αρετής, γίνεται τραγωδία για τα δεινά του πολέμου. Αν και τα γεγονότα είναι γνωστά, γύριζα τις σελίδες με κομμένη την ανάσα για τη μοίρα της πρωταγωνίστριας, τη μοίρα των αδύναμων, τη μοίρα των λαφύρων. Από τη μοίρα αυτή οι θεοί απουσιάζουν, ή εμφανίζονται μόνο για να οικτίρουν τα θύματα της ανθρώπινης αγριότητας. Εξαιρετικό βιβλίο, υπέροχη μετάφραση. Δημοσιεύω πρώτη φορά μόνο και μόνο γιατί θέλω να το πω σε όλους!

    #52837

    TER
    Συμμετέχων

    Κίρκη της Madeline Miller

    Η γνωστή μάγισσα, ειδωμένη αλλιώς.

    #56338

    Marie
    Συμμετέχων

    Αυτή την περίοδο διαβάζω το <<Τρίτο σετεφάνι>> του Κ.Ταχτσή. Είναι ένα απο τα αγαπημένα μου λογοτεχνικά βιβλία,είναι η τέταρτη φορά που το διαβάζω.
    Αν και προτιμώ την ελληνική λογοτεχνία,είχα ξεκινήσει να διαβάζω το <<εκατό χρόνια μοναξιά>> του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες,αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν με ενθουσίασε με αποτέλεσμα να διαβάσω μόνο το μισό κεφάλαιο. Γνωρίζω πως είναι ένα αξιόλογο βιβλίο,όπως και ο συγγραφέας. Αξίζει να το συνεχίσω;

    #56527

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @MarinaK Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά αν σε ενδιαφέρει γενικά η φιλοσοφία έστω και λίγο είναι must
    Αν θες μπορείς να πάρεις μια γεύση στα αγγλικά εδώ:
    https://www.gutenberg.org/files/2680/2680-h/2680-h.htm

    #56733

    Penthesilea
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κι από εμένα! @Marie το είχα διαβάσει πριν χρόνια και θυμάμαι ότι με είχε δυσκολέψει. Αν θες να δοκιμάσεις ένα άλλο του ίδιου συγγραφέα, θα σου πρότεινα τον Έρωτα στα Χρόνια της Χολέρας, δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω!
    Τα τελευταία δύο βιβλία που με ενθουσίασαν είναι ο Στόουνερ του John Williams και ο Καλός Στρατιώτης του Ford Madox Ford. Ο Στόουνερ ειδικά με συγκλόνισε και ανυπομονώ να καταβροχθίσω τον Αύγουστο του ίδιου συγγραφέα. Ο Καλός Στρατιώτης είναι αρκετά ιδιόμορφο βιβλίο και δεν είναι για όλα τα γούστα. Μου άρεσε πάρα πολύ ο ιδιαίτερος τρόπος γραφής του Ford, δυστυχώς δεν έχουν μεταφραστεί πολλά έργα του στα ελληνικά. Σκέφτομαι να πιάσω την τετραλογία Parade’s End στο πρωτότυπο.

    #59207

    MarinaK
    Συμμετέχων

    @zero-gravity
    Σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ.Με βοήθησε πολύ στο να καταλάβω αν θέλω να το διαβάσω. Το αγόρασα και το απολαμβάνω πολύ!Η εισαγωγή του,επίσης πολύ καλή γιατι σε βάζει στο πλαίσιο της εποχης και έμαθα πολλά στοιχεία, ιστορικά κυριώς, που δεν γνώριζα. Και πάλι ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο.Καλή χρονιά!

    #59541

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Διαβάζω το Επουράνιο Σχέδιο της Ιζαμπέλ Αλιέντε. Αγαπώ την Αλιέντε, κάποιες στιγμές κουράζομαι με τις περιγραφές όμως είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο που μιλά για τον πόλεμο, την ατομική ελευθερία, τον καπιταλισμό. Ένα σημείο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η ανάλυση των λόγων που η πρωταγωνίστρια δέχεται κακοποιητικους συντρόφους αντί να τους απομακρύνει.

    #59601

    zero-gravity
    Συμμετέχων

    @MarinaK
    Χαίρομαι πολύ που βοήθησα 🙂 Καλή ανάγνωση και καλή χρονιά να έχουμε 😉

    #59762

    MarinaK
    Συμμετέχων

    🎈🎈🎈

    #60183

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Το Stoner είναι φοβερό βιβλίο, καιρό είχα να με συγκινήσει τόσο ένα βιβλίο. Αντίστοιχης θεματολογίας και επίσης πολύ καλό είναι το remains of the day του Ishiguro.

    #60837

    Melissa
    Συμμετέχων

    Διάβασα το “επιστροφή του άνδρα” της Ελισάβετ Μπαρμπαλιού και μου άρεσε πολύ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.