Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 37 απαντήσεις, 32 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 39 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #40792

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σκέφτηκα ότι θα είχε ενδιαφέρον ένα τέτοιο θέμα, θα παίρναμε και θα δίναμε ιδέες για βιβλία. 🙂

    #41047

    AllesGoed
    Συμμετέχων

    Μόλις τελείωσα το A casual vacancy της J.K. Rowling. Καμια σχέση με μάγους, είναι κάτι σαν σύγχρωνο λαογραφικό μυθιστόρημα με κοινωνικο-πολιτικο προεκτάσεις και θέματα όπως το ταξικό αγγλικό σύστημα, η πολιτική, τα ναρκωτικά, ο βιασμός κ.α. Απίστευτα plot twist, το πηρα από αεροδρόμιο χωρίς να επισκεφτώ goodreads και δεν απογοητεύτηκα καθόλου.
    Τώρα ξεκινησα το Handmaid’s tale της Margaret Atwood και έχω πάθει την πλακαρα μου.

    #41072

    _thenewclassic
    Συμμετέχων

    Εγώ διαβάζω το “Μαγικό Βουνό” του Τόμας Μαν. Προς το παρόν έχω κάνει μια παύση γιατί η μετάφραση που διαβάζω δεν με καλύπτει και προσπαθώ να βρώ την έκδοση του Ζαχαρόπουλου. Κατα τ’ άλλα φαίνεται ενα απίστευτο βιβλίο. Μαρέσουν οι ιδέες περι αντίληψεις του χρόνου που παρουσιάζονται. Θα επανέλθω αφού το τελειώσω.

    #41555

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Τελειώνω το “σκηνές από το βίο του Ματίας Αλμοσίνο ” Του Ζουργού που είναι πολύ καλό (ή εμένα μου φαίνεται γιατι αφορά την αγαπημένη μου εποχή). Ακολουθεί το Stay Dead του wands (Μου αρέσουν τα ΖΟΜΠΙ οκ;)

    Τελειωσα πριν μερικές μέρες το “Κορωνα Κερδίζεις” του Αρτσερ

    Είμαι περίπου 160 σελίδες από την αρχή στο βιβλίο της Μισέλ Ομπάμα αλλά ειναι πολυ πυκνογραμμένο και με κουραζει ευκολα.

    Διαβαζω συνηθως 2-3 βιβλία ταυτόχρονα.

    #41629

    C
    Συμμετέχων

    Μάνη του Patrick Leigh Fermor. Περιήγηση στην σχετικά απομονωμένη ακόμα Μάνη των αρχών της δεκαετίας του 50.

    #41724

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    Μόλις τελείωσα το Nightfilm της Marisha Pessl και έχω ενθουσιαστεί. Ένα βιβλίο που ανήκει στη λογοτεχνία τρόμου και μυστηρίου αλλά έχει και πτυχές τρυφερές και ευαίσθητες. Το διάβασα στο kindle, δεν ξέρω αν υπάρχει στα ελληνικά δυστυχώς.
    ΥΓ. κρατάω όσα αναφέρθηκαν στα σχόλια για μελλοντικό διάβασμα!

    #41788

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Μόλις τελείωσα το Φοίνικα του Χωμενιδη.Ενδιαφέρουσα αποδόμηση ορισμένων ‘ιερων’ προσώπων στην Ελλάδα. Βασισμένο πάνω στη ζωή του Σικελιανού.
    Τώρα διαβάζω το “The noise of time” από Julian Barnes. Πιο ενδιαφέρον αποτι νομιζα χωρίς στιγνο αντισοβιετικο χαράκτηρα.

    #42139

    Η μπλε ώρα
    Συμμετέχων

    Εγώ διαβάζω το “σχεδόν ” ημερολόγιο μιας 82χρονης της Μανίνας Ζουμπουλάκη, πολύ ωραίο με χιούμορ και σύγχρονη γραφή !Το επόμενο θα είναι το “γάλα Μαγνησίας ” του Ακριβου! 🙂

    #42297

    Andromeda
    Συμμετέχων

    Διαβαζω τον άρχοντα των μυγών και μετά εχω σκοπό να δω και την ταινία!

    #42796

    Madeline Ashton
    Συμμετέχων

    Ξεκίνησα τα Χρόνια της αθωότητας και είμαι κάπου στις 80 σελίδες. Με έχουν τρελάνει τα ονόματα των οικογενειών, δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω άκρη, παίζουν τουλάχιστον 3 ονόματα που είναι και μικρά και επίθετα. Το έχει διαβάσει κανείς/καμιά; Πειράζει πολύ στην πλοκή αν δεν συγκρατήσω όλα αυτά τα σόγια;

    #43971

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Διαβάζω το Χρυσό Σημειωματάριο της Doris Lessing. Είναι πολυδιάστατο, πιάνει και αναλύει πολλά διαφορετικά ζητήματα με άμεσο και ειλικρινή τρόπο, είναι λίγο τεράστιο, βέβαια, αλλά αξίζει. 🙂

    #44274

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Διαβάζω το πώς έγινα βλάκας του Μάρτιν Παζ και πολύ θα ήθελα να ακούσω γνώμες από εδώ μέσα αν κάποιος το έχει διαβάσει..

    #46723

    Peter Pettigrew
    Συμμετέχων

    Το 2ο βιβλίο από την τριλογία “το έπος των Φαρσίερ”, της Ρόμπιν Χομπ. Εξαιρετικά βιβλία φαντασίας και τα συγκεκριμένα δε, τα έχει γράψει γυναίκα, πράγμα σπάνιο για το συγκεκριμένο είδος.

    #46735

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Διαβάζω το “Οι Μποουντενμπροκ” του Τομας Μαν , σε μετάφραση Τούλας Σιέτη και προς το παρόν βαριέμαι γαμωτο.Ξερω οτι προκειται για βιβλίο που εχει βραβευτει με νομπελ λογοτεχνίας, αλλά δεν με τραβάει γαμώτο.Στα πόσα κεφάλαια να σταματήσω να δίνω ευκαιρίες?

    #50334

    Sheep
    Συμμετέχων

    Μόλις τελειώσα το ‘Χαμογελα ρε τι σου ζητάνε’ του Χρόνη Μίσσιου. Μπαίνει στη λίστα με τα αγαπημένα μου! Πολύ διαφορετικό από ότι έχω διαβάσει ως τώρα από ελληνική λογοτεχνία. Υστερω σε ιστορικές/πολιτικές γνώσεις για να το αξιολογήσω σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, παρ’ολα αυτά ενθουσιάστηκα με την ‘απομυθοποίηση’ των ιδανικών, όπως την βίωσε ο συγγραφέας. Άμα το έχει διαβάσει κανείς θα θελα να ακούσω γνώμες ☺️

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 39 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.