Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #83212

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Υπάρχει κάποιος αναγνώστης/αναγνώστρια που να δίνει φέτος πανελλήνιες, ή να έχει δώσει ή τελοσπάντων να θέλει να πει τις σκέψεις ή την εμπειρία του;

    #84296

    Sherlock
    Συμμετέχων

    Γειά σου Ευνοούμενη!

    Θα δώσω φέτος πανελλήνιες. Δεν έχω επιλέξει ακόμα σχολή, καθώς νιώθω ότι καμία δε μου ταιριάζει. Τη προηγούμενη βδομάδα συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να διαλεξω άλλη κατεύθυνση. Από το πεδίο που είμαι μια σχολή μόνο μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά δε τρελαίνομαι κιόλας.
    Στο θέμα του διαβασματος, τα μαθήματα είναι απαιτητικα αλλά δε μπορώ να πω όμως ότι αγχώνομαι. Θα ήθελες να μοιραστείς τις δικές σου σκέψεις;

    #84943

    Penelope Mastoropoulou
    Συμμετέχων

    Χαίρετε! Είμαι και εγώ μαθήτρια της Τρίτης Λυκείου, υποψήφια στις Πανελλαδικές εξετάσεις με προσανατολισμό ανθρωπιστικών σπουδών! Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, η αγάπη μου για την γνώση είναι αστείρευτη! Αυτό λοιπόν, με έχει βοηθήσει αρκετά στο να βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα που χρειάζεται να αποστηθίσω και παράλληλα να μην τα ξεχνάω τόσο εύκολα! Η αλήθεια είναι, πως δεν είμαι καθόλου αγχώδης «τύπος» και αυτό λειτουργεί συμπληρωματικά με τον καλύτερο τρόπο, καθως αγχώνομαι μονάχα όταν γνωρίζω πως χαζεύω και έτσι ξεκινάω το διάβασμα. Βέβαια,έχουν υπάρξει μέρες που δεν άντεχα να διαβάσω και απλως καθόμουν..Στόχος μου είναι η Νομική! Θα χαιρόμουν πολύ αν μοιραζόμασταν εδώ τις απόψεις και τα συναισθήματά μας για αυτη την εμπειρια που ζουμε! Εγώ είμαι εδώ για οποιονδήποτε χρειάζεται βοήθεια!!

    #85178

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, αλλά για κάποιο λόγο δεν έλαβα τις ειδοποιήσεις.
    Τέλοσπαντων,εγώ είμαι στο πεδίο της υγείας. Στοχεύω για την ιατρική. Γενικά δεν αγχώνομαι, είμαι της άποψης ότι αν είμαι αγχωμένη δεν θα μπορώ να είμαι τόσο συγκεντρωμένη, ώστε το διάβασμα να είναι αποτελεσματικό. Η αλήθεια είναι όμως ότι λόγω κορονοιού υπάρχουν πολλές δυσκολίες. Εδώ που μένω από σήμερα έκλεισαν τα Λύκεια, οπότε μάλλον θα αρχίσουμε τηλεκπαίδευση. Δεν είναι όμως όπως το κανονικό μάθημα, οπότε πιστεύω ότι θα χάσουμε πολύτιμο χρόνο.
    Sherlock δεν χρειάζεται να αποφασίσεις από τώρα, έχεις χρόνο ακόμα να ανακαλύψεις κάποια σχολή που σου αρέσει!
    Καλό διάβασμα σε όλους!

    #92934

    Kleiditoysol
    Συμμετέχων

    Αγαπητές συνυποψήφιες και αγαπητοί συνυποψήφιοι!!!!
    Καλή Χρονιά, Χρόνια Πολλά και Καλά
    με Υγεία, Αγάπη, Ειρήνη και Πρόοδο!

    Πανελλήνιες σε 5 μήνες με τα σχολεία κλειστά και με την τηλεκπαίδευση να προχωρά ακάθεκτη! Ευτυχώς στο σχολείο δουλεύουμε πολύ καλά με το webex (όσο καλά μπορεί κάποιος να δουλέψει) και στο φροντιστήριο προχωράμε κανονικά! Σε όλη την διάρκεια της καραντίνας διαβάζω κανονικά, με πρόγραμμα και οργάνωση. Όμως, έχω κουραστεί και νιώθω πως όλο αυτό με αποσυντονίζει! Μειώθηκε η ύλη, αλλά και πάλι κάτι μέσα μου δεν νιώθει καλά! Τελευταία μας χρονιά στο σχολείο και δεν πηγαίνουμε σχολείο! Αυτό εμένα με κάνει να κλαίω! Δεν μπορώ να χωνέψω το ότι δεν θα ξαναβρεθώ στο σχολείο μου, με τους συμμαθητές και τους καθηγητές μου! Μία χρονιά που επρόκειτο να είναι υπέροχη, έγινε μιά χρονιά που την σκέφτομαι και κλαίω!
    Δεν αγχώνομαι με τις πανελλήνιες και με την ύλη, μιάς και η τελευταία προχωρά κανονικά, αλλά αυτό που με απασχολεί είναι το πότε θα επιστρέψουμε ξανά στον φυσικό μας χώρο. Είμαι σε καραντίνα από τις 25 του Οκτώβρη, δεδομένης τοπικής καραντίνας που επεβλήθη στο τμήμα μου! Έχω να πάω στο σχολείο σχεδόν 4 μήνες!! Αυτό, λοιπόν, εμένα με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά! Νιώθω τις δυνάμεις μου να υποχωρούν, μιάς και δεν βγαίνω σχεδόν καθόλου έξω. Μέγα Λάθος, αλλά δεν έχω χρόνο! 13 ώρες φροντιστήριο κάθε εβδομάδα και ένα 6ωρο κάθε μέρα στο σχολείο και έπειτα διάβασμα!! Εσείς πώς διαχειρίζεστε την καραντίνα; Βγαίνετε καθόλου έξω ή ξεκουράζεστε αλλιώς; Με την ύλη πώς τα πάτε; Υποψήφια ανθρωπιστικής κατεύθυνσης, με στόχο την νομική,θέλει υποστήριξη! Λυγίζει καμιά φορά ο άνθρωπος, δικαίωμα, όχι; Θέλω πίσω την όρεξή μου για ζωή και δημιουργία!
    Φιλί!

    #93130

    Φλωρέτα Γιανίμπα
    Συμμετέχων

    καλησπερα,

    δεν ειμαι εγω σε φαση σχολειο αλλα ειναι η ανηψια μου, κ ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε βρει τροπο να διαχειριζεστε το στρες την ωρα των εξετασεων.
    Παραπονιεται πως ενω νιωθει προετοιμασμενη πολλες φορες μπλοκαρει την ωρα του τεστ…..

    #93059

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πολλά φιλιά και πολλά αγαπόνια σου στέλνω! Και εγώ από τότε είμαι στο σπίτι, γιατί ανήκω στις περιοχές που έκλεισαν τα σχολεία νωρίτερα από τις υπόλοιπες. Οπότε έχω κουραστεί και εγώ. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ βγαίνω συχνά αν και ξέρω ότι είναι καλό. Ευτυχώς θα επιστρέψουμε στα σχολεία στις 1 Φεβρουαρίου και θα τους ξαναδούμε όλους. Πιστεύω ότι από το καλοκαίρι και μετά που θα είναι καλύτερα τα πράγματα θα πάρουμε το αίμα μας πίσω για την κούραση.
    Όσο για το αν λυγίζει ο άνθρωπος, φυσικά και λυγίζει. Και εγώ περνάω τέτοιες φάσεις και πέφτω ψυχολογικά. Όλοι το παθαίνουν και είναι φυσιολογικό. Μια αγκαλιά σου στέλνω, δεν έχω κάτι να πω πέρα από το ότι και εγώ είμαι στην ίδια φάση. Φιλιά!

    #93243

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αρχικά, αν θέλει και η ίδια, πρότεινε στην ανιψιά σου να έρθει μια βόλτα από το αμπα. Θα χαρούμε να την γνωρίσουμε.
    Αυτό που περιγράφει το παθαίνω και εγώ συνέχεια φέτος, παρόλο που άλλες χρονιές ήμουν πολύ άνετη. Με όσους το έχω συζητήσει πάντως το ίδιο μου λένε. Οπότε για αρχή πες της ότι όλοι το ίδιο νιώθουμε, το ίδιο χάλια και καμιά φορά έτοιμοι να βάλουμε τα κλάματα στην αρχή του διαγωνίσματος. Αυτό που βοηθάει εμένα είναι καλός ύπνος το προηγούμενο βράδυ. Επίσης ήρεμο ξύπνημα, ότι σημαίνει για τον καθένα αυτό. Για εμένα ήρεμο ξύπνημα σημαίνει να σηκωθώ σχεδόν μόνη, επειδή έχω ξεκουραστεί αρκετά, να κάνω μερικές διατάσεις και να φάω το πρωινό μου χωρίς να βιάζομαι. Οι απότομες φωνές για ξύπνημα και η βιασύνη νομίζω ότι προσδίδουν ένα υποσυνείδητο άγχος στον οργανισμό. Επίσης εννοείται να μην διαβάζει το πρωί πριν το διαγώνισμα και ούτε να προσπαθεί να πει απ’ έξω αυτά που θυμάται, θα την γεμίσει με επιπλέον άγχος σε περίπτωση που κάτι δεν θυμηθεί. Τέλος την ώρα του διαγωνίσματος, εμένα με βοηθάει να μην διαβάζω όλα τα θέματα από την αρχή, γιατί μπορεί να δω κάποιο δύσκολο που να μην το θυμάμαι πολύ καλά και αυτόματα να πέσει η ψυχολογία μου και να θέλω να παρατήσω το διαγώνισμα. Προτιμάω να ξεκινάω με αυτό που γνωρίζω έτσι ώστε να ανεβαίνει η ψυχολογία μου και να ξέρω ότι τουλάχιστον έχω γράψει κάτι.
    Αυτά από εμένα, ελπίζω να την βοηθήσει κάτι από αυτά, αν και είναι αρκετά υποκειμενικό το πως το αντιμετωπίζει ο καθένας.
    Καλή επιτυχία να της πεις και καλή δύναμη από μένα!

    #94212

    marmadeamistake
    Συμμετέχων

    Γεια σαααααας!!!
    Δίνω και εγώ Πανελλήνιες φέτος. Μπορώ να πω πως δυσκολεύτηκα και δυσκολεύομαι, πιο πολύ επειδή πρώτη φορά διαβάζω σοβαρά στη ζωή μου. Σε όλο το λύκειο και στο γυμνάσιο κυριολεκτικά κορόιδευα. Τέλος πάντων. Τον πρώτο καιρό, ήθελα να το πάρω χαλαρά επειδή η σχολή που θέλω είναι σχετικά χαμηλόβαθμη, και έτσι έλεγα στον εαυτό μου ότι, οκευ, σίγουρα θα περάσεις, Πρέπει να είσαι πολύ το τούβλο για να μην περάσεις. Τον Οκτώβριο, όμως, άρχισα να διαβάζω περισσότερο, να το παίρνω πιο σοβαρά και να μην έχω τίποτα για σίγουρο. Τότε, εννοείται άρχισε και το περισσότερο άγχος, η απαισιοδοξία, οι ανασφάλειες και γενικότερα αυτά τα γνωστά που σίγουρα τα έχετε νιώσει. Παρά τις μικρές κρισεις που αντιμετώπιζα, συνέχισα. Μέσα Ιανουαρίου όμως αισθανόμουν υπερβολικά κουρασμένη. δεν είχα όρεξη, δεν είχα ενέργεια, δυσκολευόμουν πάρα πολύ να κατανοήσω το οτιδήποτε και γενικότερα δεν διάβαζα με την ίδια διάθεση. Μετά από κάποιες συμβουλές από την αγαπημένη μου καθηγήτρια, πήρα ένα Σαββατοκύριακο για τον εαυτό μου. Ξεκουράστηκα, έκανα ελάχιστα πράγματα και όλο αυτό για να ανακτήσω τη χαμένη αντοχή ώστε να συνεχίσω την άλλη τόση διαδρομή που μας απομένει. Μετά από αυτό το Σαββατοκύριακο όμως αρχικά αισθανόμουν σίγουρα πιο ανανεωμένη, ξεπέρασα τις τύψεις και ξεκίνησα ξανά. Ήμουν πιο ήρεμη πιο χαλαρή και πιο χαρούμενη. Από την άλλη όμως, νομίζω ότι έχω υπέρ χαλαρώσει. Εννοείται πως διαβάζω, αλλά νομίζω ότι κάτι άλλλαξε. Αυτή η αλλαγή στη διάθεσή μου προκύπτει από το γεγονός ότι επιτέλους χαλάρωσα και είμαι πιο αισιόδοξη και πιο σίγουρη για τον εαυτό μου, ή από το γεγονός ότι έχω αρχίσει να τα ψιλό παρατάω; Τους προηγούμενους μήνες δεν ήμουν τέλεια ψυχολογικά αλλά ήμουν ευχαριστημένη από την απόδοσή μου. Η απόδοση αυτή, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει επειδή ακόμη δεν έχω καινούργια γραπτά, παντως εγώ εχω αλλάξει σίγουρα και δεν μου πολύ αρέσει. Πλέον δεν κοιταω μονο τις πανελληνιες. Κοιτάω να κάνω -εκτός απο διάβασμα-, πράγματα που μου αρεσουν και τοσο καιρο ειχα ξεχασει, και προσπαθω να το παρω πιο ηρεμα. Μηπως ομως ετσι οπως παω, θα παραηρεμήσω; Δεν εχω ξεχάσει τον στοχο μου εννοείται αλλα… ΑΧΧΧΧ, φανταστείτε, ακομη καη η περιγραφή της κατάστασής μου είναι δύσκολη. Τεεεεελος πάντων, αυτα, περιμένω τη γνώμη σας. <3

    #94411

    Be a revolutionary not a slave.
    Συμμετέχων

    Έλα αφιερωμένο για εμάς που υποφέρουμε

    #94410

    Sherlock
    Συμμετέχων

    Γειά σου marmadeamistake!

    Πιστεύω ότι έκανες πολύ καλά που χαλάρωσες ένα Σαββατοκύριακο, που και που χρειάζεται να ξεκουραζομαστε και λίγο. Επίσης δε νομίζω να πάρα ηρεμήσεις, αν μέσα στη μέρα πέρα από το διάβασμα κάνεις και πράγματα που σου αρέσουν, θα σου δώσουν κουράγιο και θα σε βοηθήσουν να αποβάλλεις το άγχος. Το ίδιο κάνω και εγώ, και έχω συνειδητοποιήσει ότι με βοηθάει να ασχολούμαι και με άλλα πράγματα πέρα από το διάβασμα, γιατί με κάνει να αισθάνομαι ότι δεν άλλαξε κάτι στη καθημερινότητα μου και δε χρειάζεται να είναι βαρετή και να αποτελείται μόνο από διάβασμα.
    Καλή δύναμη!

    #94347

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Θα αρχίσω με αυτό που λες για τα γραπτά. Δεν πιστεύω ότι μπορείς να συγκρίνεις το διάβασμα σου από την επίδοση στα διαγωνίσματα. Το κάθε διαγώνισμα είναι σε διαφορετική ύλη, διαφορετικής δυσκολίας και δεν είναι χαρακτηριστικό της επίδοσης σου. Εγώ σε ένα δύσκολο διαγώνισμα μπορεί να πάρω 80 ας πούμε -τυχαίος βαθμός- και να ήθελε πολύ διάβασμα, ενώ σε ευκολότερη ύλη να πάρω 90 με πολύ λιγότερο διάβασμα, αυτό δεν σημαίνει ότι έκανα κάτι χειρότερα την πρώτη φορά.
    Όσο για την αλλαγή σου, που έχεις περισσότερα ενδιαφέροντα, εμένα μου φαίνεται πολύ θετική, αν και δεν νομίζω ότι έπρεπε να σε αφορά η γνώμη μου. Αν εσένα σε βολεύει και νιώθεις καλά, τότε συνέχισε έτσι. Η γνώμη μου είναι ότι μόνο με καλή ψυχολογία θα γράψουμε το καλύτερο μας, άρα κάνε ότι σε βοηθάει. Αν φοβάσαι ότι θα παραχαλαρώσεις κάνε ένα πρόγραμμα. Πες μέχρι τότε ας πούμε θα έχω κάνει αυτή την επανάληψη ή αυτές τις ασκήσεις. Γενικά αν είσαι συνεπής στα καθήκοντα που σας βάζουν και δεν χρωστάς ασκήσεις ή διαγωνίσματα, νομίζω ότι είσαι μια χαρά.

    #94346

    Kleiditoysol
    Συμμετέχων

    Η αγκαλιά που έστειλες (ευνοούμενη) ήταν θεραπευτική, το ομολογώ!
    Πέρασε η 1η Φλεβάρη και τα σχολεία μας ξανά κλειστά, βλέπετε ανήκω στις “κόκκινες” περιοχές, όπου τα λύκεια τρομάζουν τους ειδήμονες. Ας είναι. Τι να πεις; Ουδέν κακόν αμιγές καλού δεν λένε; Ας υποθέσουμε λοιπόν πως ισχύει!
    Όσον αφορά το διάβασμα και το κατά πόσο ικανοποιημένη είμαι από αυτό, που έγραψε μετά φόβου η φίλη πιο πάνω, σας λέγω μετ’ επιφάσεως τούτο: Δεν θα είμαστε ποτέ ικανοποιημένες και ικανοποιημένοι από τις ώρες που αφιερώνουμε για μελέτη. Τι εννοώ; Τα Σαββατοκύριακα διαβάζω γύρω στις 15-18 ώρες, αλλά και πάλι δεν νιώθω ικανοποιημένη και στην εκπνοή της εβδομάδας νιώθω πως θα ήθελα να έχω διαβάσει και κάτι παραπάνω. ΌΜΩΣ, νομίζω ότι βδομάδα με την βδομάδα όλα θα πάρουν τον δρόμο τους! Έχω εντοπίσει κάποιες αδυναμίες, τις οποίες έχω αρχίσει να καλύπτω. Ξεκινήστε να καλύπτετε τα κενά σας και μέχρι τον Ιούνιο θα είμαστε όλοι πανέτοιμοι! Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες που έφτιαξε λίγο ο καιρός η ψυχολογία μου είναι πολύ καλύτερη. Μόνο και μόνο που βλέπω από το παράθυρο τον ήλιο φτιάχνει η διάθεσή μου όλη! Βέβαια, σιγά μην κρατούσε όλο αυτό…..πάλι βαρυχειμωνιά έρχεται! Για να μην μακρυγορώ……Ακούω πολύ και από πολλούς πως έχετε βρει μέσα στην εβδομάδα μία μέρα που είστε πολύ χαλαροί, βλέπετε καμιά ταινία, κοιμάστε, ψιλοχαζεύετε….Πώς το καταφέρνετε αυτό βρε φίλοι μου; Εγώ μέσα στην βδομάδα τρέχω και δεν φτάνω….Ποίο είναι το μικρό σας μυστικό; Μοιραστείτε το μαζί μας!
    Όσον αφορά τα διαγωνίσματα νομίζω ότι είναι στην ευχέρεια του καθενός το πώς θα τα αντιμετωπίσει. Εγώ προσωπικά όταν γράφω δεν αγχώνομαι ποτέ, το άγχος έρχεται μετά όταν είναι να τα πάρω διορθωμένα. Όμως, νομίζω ότι όσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι τόσο ελαττώνεται το άγχος σου. Άν παρ’ όλα αυτά είσαι πλήρως καταρτησμένος και νιώθεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς το άγχος σου, τότε κατά την γνώμη μου πρέπει να προσπαθήσεις να το αντιμετωπίσεις και κυρίως να βρείς την ρίζα του κακού, πρωτού έρθει η ώρα της κρίσης (των εξετάσεων). Συμφωνώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζει η ευνοούμενη τις εξετάσεις. Ούτε εγώ διαβάζω από την αρχή τα θέματα….πώς να το κάνουμε, πρέπει να έχουν και ένα suspence! Προσωπικά πριν να φύγω από το σπίτι, ακούω μουσική….χαρούμενη μουσική, παίρνω ενέργεια και θετική διάθεση!
    Λίγα έγραψα πάλι…. Ας είναι! Ελπίζω τον Μάρτη να πάμε στα σχολειά μας με ασφάλεια! Μέχρι τότε να προσέχετε την υγεία σας (σωματική και ψυχική). Να τρώτε και να κοιμάστε καλά, να μένετε χαρούμενοι και γελαστοί. Και να εργάζεστε- κάνει καλό σε όλα!
    Σας φιλώ και στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά στην ευνοούμενη!

    #94558

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι καλά και στέλνω πολλές αγκαλιές!
    Και εγώ που πήγα 1 Φεβρουαρίου σε 1 εβδομάδα κλείσαμε, οπότε πάλι τηλεκπαίδευση. Αλλά εντάξει, καλά πάει. Συμφωνώ μαζί σου ότι ποτέ δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι και έρμα προετοιμασμένοι. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερα. Από τη μια είναι καλό γιατί δεν επαναπαυόμαστε, αλλά χρειάζεται και ένα μέτρο για να μην τρελαθούμε. Για τις ταινίες που λες, εγώ κάθε μέρα σταματάω το διάβασμα στις 9 και κοιμάμαι στις 10, οπότε έχω μια ώρα να φάω, να δω μια ταινία κ.τ.λ. Αυτό για εμένα είναι απαράβατος κανόνας. Και κάποιες φορές τα σαββατοκύριακα σταματάω το διάβασμα τελείως για κανένα δίωρο για να ξεκουραστώ και να είμαι σε καλή ψυχολογία. Είναι μερικές στιγμές που ξέρω ότι δεν μπορώ να διαβάσω, και να διαβάσω δηλαδή δεν θα είμαι συγκεντρωμένη, θα κάνω λάθη κ.τ.λ.
    Αυτά από εμένα. Αν θέλεις στείλε μου ένα email (είναι στο προφίλ μου) να γνωριστούμε ή σε βάλω στο discord που κάναμε.
    Φιλιά

    #104068

    Be a revolutionary not a slave.
    Συμμετέχων

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα! Σήμερα στην επανάληψη μου παρατήρησα κάτι πολύ άσχημο στο βιβλίο χημείας της Τρίτης Λυκείου. Οι αγαπητοί συγγραφείς του βιβλίου θέλησαν να απεικονίσουν ότι τα σωματίδια παρουσιάζουν διττή φύση (οποίος/α είναι στην θετική κατεύθυνση θα καταλάβει) και έδωσαν το εξής παράδειγμα:

    ‘Όπως στις παραπάνω φωτογραφίες συνυπάρχει ένας λαγός με ένα πουλί(πάνω) – μια όμορφη και μια άσχημη γυναίκα – (κάτω), έτσι και στο ηλεκτρόνιο συνυπάρχει το σωματίδιο και το κύμα ‘
    Σελίδα 206 στο 2ο τεύχος κάτω δεξιά.

    Εύχομαι κάποια στιγμή, να καταλάβουμε ότι η ομορφιά ενός ανθρώπου δεν κρίνεται μόνο από την εξωτερική εμφάνιση και να μην εξιδανικεύουμε τα δήθεν πρότυπα ομορφιάς.

    Φεμινιστικά φιλάκια!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.