• Αυτό το θέμα έχει 26 απαντήσεις, 23 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #88651

    Morandi
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα,

    Πέρα από τις πολύ καλές και γνωστές προτάσεις που αναφέρθηκαν και στα προηγούμενα posts, παρακάτω είναι μια λίστα με τις όχι και τόσο γνωστές σειρές/ταινίες, που όμως ξεχώρισαν για μένα (θεωρώ υπάρχουν και μικρά διαμάντια εκεί μέσα).
    Προτείνεται και για όσους έχουν δει την πλειοψηφία των δημοφιλών προτάσεων του Νετφλιξ και θέλουν να δουν κάτι άλλο.

    Εχουμε και λέμε (συμφωνα με τον αγγλικό τίτλο τους):
    – Borgen
    – Toc Toc
    – Crashing (H σειρά της Phoebe Waller-Bridge πριν το Fleabag)
    – Occupied
    – Joan Didion: The Center Will Not Hold
    – Roma
    – The Tree of Blood
    – The Platform
    – I’m Thinking of Ending Things
    – I Lost My Body
    – My Husband Won’t Fit

    Enjoy! 🙂

    #90434

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πρόσφατα είδα την ταινία “The Feels”. Είναι δυο γυναίκες που πρόκειται να παντρευτούν και κάνουν bachelor. Στη διάρκεια του bachelor αποκαλύπτεται ότι η μια από τις δύο δεν έχει έρθει ποτέ σε οργασμό. Αυτό διαταράσσει την σχέση τους και γίνεται αιτία αποκαλύψεων και από τους υπόλοιπους φίλους.

    #92012

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Είδα επίσης από το netflix τη σειρά Valeria, που θεωρείται το Sex and the city των φτωχών. Μου άρεσε πολύ τόσο για την απελευθερωμένη συζήτηση που ανοίγει πάνω στο σεξ και τον γυναικείο οργασμό, όσο και για την ρεαλιστική (και όχι ιδεατή) παρουσίαση της ζωής των 4 φιλενάδων. Επίσης η ομοφυλόφιλη γυναίκα, η πορεία της μέσα σε μια φεμινιστική οργάνωση και το coming out της ήταν για εμένα σκηνές πολύ δυνατές,που όμως απουσιάζουν συχνά από τον κινηματογράφο.
    Μια άλλη σειρά που ανακάλυψα πρόσφατα είναι το trying, που μιλάει για την πορεία ενός ζευγαριού να αποδεχτεί την μη δυνατότητα του να τεκνοποιήσει και την απόφαση να υιοθετήσουν. Δείχνει ουσιαστικά την προσπάθεια τους να ισορροπήσουν την προσωπική τους ταυτότητα με την υιοθέτηση ενός τρόπου ζωής που θα ενέκρινε η υπηρεσία υιοθεσίας.
    Να πω ότι και οι δύο είναι πολύ μικρές, έχουν ένα κύκλο 8 επεισοδίων η καθεμία.

    #96137

    Biskof
    Συμμετέχων

    THE GOOD PLACE. Εξαιρετικο, πανεξυπνο και με πολυ πολυ ουσια!

    #96547

    Mathousalix
    Συμμετέχων

    • Altered carbon – Sci-fi περιπέτεια. Τρομερά δυνατή πρώτη σεζόν,με τη δεύτερη δεν ενθουσιάστηκα

    • The queen’s gambit – Δραματική σειρά. Δεν υπάρχει κάτι που να μη μου άρεσε σε αυτή τη σειρά.

    • Brooklyn nine-nine – Αστυνομική κωμωδία. Νομίζω πως είναι και η μοναδική στο είδος της. Ο ένας απο τους δημιουργούς είναι και δημιουργός του the good place, που ανέφερε και ο/η biskof, η οποία είναι ανεπανάληπτη σειρά.

    • The it crowd – Κωμωδία. Βλέπεται πολύ ευχάριστα.

    • Black mirror. Sci fi,φουτουριστική,θρίλερ. Προσωπικά η καλύτερη σειρά που έχω δει. Δεν μου άρεσαν όλα τα επεισόδια το ίδιο (είναι αυτοτελή) αλλά συνολικά είναι αξέχαστη!

    Και κάποιες που δεν ξέρω αν είναι στο netflix:
    • Miranda – Κωμωδία. Δεν ξέρω για εσάς αλλά αγαπάω βρετανικό χιούμορ

    • Mom – Κωμωδία. Η Allison Janney δίνει ρέστα. Σειρά που με τον καιρό και με προσθαφαιρέσεις στο καστ γινέται καλύτερη. Κι αν ποτέ κάποιος έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με το αλκοόλ ή τις καταχρήσεις γενικά, σε βοηθάει να μην ντρέπεσαι τόσο. Τουλάχιστον εμένα😊

    • Russian doll – Δράμα??? Δεν ξέρω που ακριβώς να την κατατάξω… Νομίζω δράμα.

    • See – Δραματικό,περιπέτεια. Jason Momoa. Απο τις καλύτερες σκηνές μάχης που έχω δει σε σειρά ή ταινία αν και είναι λίγες(όπως και το the witcher έχει δυνατές μάχες). Α και είπα? Jason Momoa.

    Κλείνω πατώντας play στο πρωτο επεισόδιο του after life του Ricky Gervais. Καλό μας ξημέρωμα!!😁

    #96466

    ένα ελεφαντάκι
    Συμμετέχων

    Προτείνω να δείτε το POSE

    #97961

    νυχτολουλουδο
    Συμμετέχων

    Hello! Πρόσφατα είδα το unorthodox (2020) και το dead to me (2019) του νετφλιξ. Εξαιρετικες σειρές και τις προτεινω ανεπιφύλακτα

    #109839

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Έχω έρωτα με τις αδερφές Wachowski!!!Αν σας αρέσουν όσο εμένα σας προτείνω την ταινία τους cloud atlas!!!Αριστούργημα αλλά δεν είναι στο νέτφλιξ.Λοιπόν,πάμε…sense8, the OA,fauda, homeland, the haunting of bly manor,orphan black, lock and key, stranger things,You,Good Girls,Girl from nowhere, Alice in borderland, Signal,Sexlife,Clickbait, Safe,The stranger,The politician, Unbreakable Kimmy schmidt, Caliphate,Unorthodox, Atypical,Unbelievable, American murder,Real detective, Kingdom(Korean),Salvation, altered carbon, Dark,Alias Grace,Narcos,Queen of the South,Criminal, White lines,The mess you leave behind, Bitter Daisies,the innocent, The crown,Mindhunter,Ozark,Bridgerton,House of cards,Sex education.Θα σκεφτώ κι άλλες 😋🍿

    #110727

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    The rain,Tunnel,Hit & run,gone for good,blood and water,dead to me,what if,the Queen’s gambit,the spy,Elite(η 4η σεζόν χάλι),unsolved mysteries, the night stalker,don’t fuck with cats,Timeless,Girlboss,Mr robot,Lost in space.

    Tαινίες: Mirage,The platform, Birdbox,stowaway, interstellar, oxygen,I am mother,in the shadow of the moon,ex-machina,Lucy.

    Για όποια γουστάρει δυνατό ψυχολογικό θριλεράκι
    1.Τhe call( κορεάτικο,τα σπάει)
    2.The invisible guest ( jaw dropping )
    Θα επιστρέψω δριμύτερη😋😋😋

    #111446

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Έλα πάμε…Netflix
    Sequestered, 3%,teenage bounty hunters(έχει γέλιο το τρέιλερ το αδικεί),squid game, behind her eyes,sophie-A murder in west coast,Lucifer,Breaking bad,the 100,peaky blinders,prison break,the chosen one,the serpent, travelers ,Outlander,colony,Love & anarchy,The chilling adventures of Sabrina,the umbrella academy, paranormal, the one,gypsy,tabula rasa,omniscient, unit 42 ,stateless, the social dilemma,kobra kai, Never have I ever, ragnarok,Lupin.

    YouTube
    Being Erica

    Eκτός Netflix
    Westworld ,Person of interest,The handmaid’s tale,Schitt’s Creek, the undoing,Manifest.

    #112716

    Τρελό ηλεκτρόνιο
    Συμμετέχων

    Γεια σε όλα! Δείτε οπωσδηποτε το maid στο Netflix. Οπωσδηποτε!
    Φοβερή σειρά, πραγματεύεται αυτά που λέμε εδώ και πολλά ακόμα.
    Δείχνει με τρομακτικό τρόπο τις επιπτώσεις των επιλογών μας στη ζωή και το μέλλον μας.
    Δεν είναι ευχάριστη, αντιθέτως , θα σας βαρύνει, αλλά αξιζει τον κόπο.

    #113789

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Είδατε το “Μόνο εύκολο δεν με λες” στο Netflix; Πώς σας φάνηκε;

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.