Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #57798

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Πράγματι, και πλέον ακούω και από πολλούς ανθρώπους που ζουν σε μέρη με ήλιο, όπως η Ελλάδα, να έχουν έλλειψη της βιταμίνης. Πιστεύω ότι φταίνε και οι δουλειές σε κλειστούς χώρους. Και τα αντιηλιακά, βέβαια, αλλά δεν μπορούμε και να μη βάζουμε.

    Θα το τσεκάρω και αυτό, καθώς και πόσο καιρό μπορώ να παίρνω τη βιταμίνη χωρίς πρόβλημα.

    Σε ευχαριστώ πολύ!
    (Αυτό με τα γιαούρτια το είπα για αστείο, για να δείξω σε τι σημείο έχω φτάσει. 🙂 )

    #57824

    Amat Eur
    Συμμετέχων

    2 πραγματάκια έχω να συνεισφέρω. Αφενός πιθανόν οι υδατάνθρακες και η ζάχαρη να παίζουν ρόλο καθώς υπάρχει η πιθανότητα να έχεις candida, γενικά στο γαστρεντερικο σου, και για αυτό να έχεις θέματα τόσο συχνά. Υπάρχουν σχετικές δύσκολες δίαιτες για να απαλλαγείς, αλλά ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις κάποια καλή μάρκα προβιοτικων (καλύτερα ψυγείου) που μόνο καλό κάνουν. Και πολύ κεφιρ, sauerkraut κτλ. Επίσης εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα όταν έχουμε κάτι που μας ταλαιπωρεί καιρό και οι θεραπείες δεν πιάνουν να μην επιμένουμε σε φαρμακευτικά σκευάσματα που δεν ξέρουμε ακριβώς πως επηρεάζουν την ισορροπία της χλωρίδας της περιοχής. Ο γιατρός μου (νομίζω το είχα γράψει και στην ερώτηση) δεν μου έχει δώσει ποτέ φαρμακευτικό σκεύασμα για μυκητιασεις (ήπιες βέβαια) αλλά πάντα μου λέει να κάνω εσωτερικά πλυσεις με χαμομήλι και μαγειρική σόδα. Μου φαίνεται η πιο ήπια προσέγγιση στο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει, αλλά σίγουρα το προτείνω, σε ανακουφίζει πολύ και βλέπεις αποτέλεσμα. Περίπου μια εβδομάδα το κάνω εγώ, με χαμομήλι και μέρα παρά μέρα μια κουταλιά μαγειρική σόδα.

    #57808

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Παρακαλώ 🙂
    Πραγματικα εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα από εδώ και πέρα και να ηρεμήσεις από αυτό το βάσανο. Αν έχεις κανένα νεότερο, πες μας.

    #57807

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Mafalda εύχομαι να το ξεπερασεις! 👍

    no_roots κι εμένα η D ειναι οριακά χαμηλή, χωρίς να μου πει κατι ο παθολόγος, έλεγα απο μονη μου να πάρω ενα συμπλήρωμα. Εσυ επελεξες αυτο με την μεγαλύτερη αναλογία σε βιταμίνη D? Τα δοκιμασες ολα και κατεληξες τελικά σε ενα? Θα ήθελα τη γνώμη σου. Ευχαριστω 👍

    #57895

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ανώνυμος ό,τι σκεύασμα έχω πάρει μου το έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος, ο οποίος έχει ορίσει και τη δοσολογία. Κάθε 3-6 μήνες μου βάζει εξετάσεις τόσο για τη βιταμίνη D, όσο και για ό,τι επηρεάζει ή επηρεάζεται από αυτή. Εγώ δοκίμασα ένα φυτικό, δεν είχε καλή απορρόφησή, και τελικά κατέληξε σε φαρμακευτικό σκεύασμα βιταμίνης.

    Θεωρώ ότι, όπως κάθε χρόνια πάθηση ή απλά πάθηση, καλό είναι να συμβουλευόμαστε γιατρό και να μην παίρνουμε φάρμακα ή συμπληρώματα από μόνες μας.

    #57908

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Σας ευχαριστώ όλες!

    Amat Eur, ναι, έχω δοκιμάσει και τις πλύσεις που λες. Με ανακουφίζουν κι εμένα κάποιες φορές, όχι πάντα. Δε νομίζω ότι θεραπεύουν τους μύκητες, όμως, τουλάχιστον όχι όταν είναι τόσο επίμονοι…

    Μόλις έχω νεότερα θα σας πω!

    #59269

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Mafalda, η χρονια αγωγή για τους μύκητες έχει πιθανότητα επιτυχίας περίπου 60% όταν την κάνεις για ένα εξάμηνο. Με αυτό εννοώ ότι όταν έρθει η ώρα μετά από 6 μήνες αγωγής με αντιμυκητιασικα να τα διακοψεις, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υποτροπιάσεις (και αν κατάλαβα καλά μαλλον έτσι έγινε). Οπότε η μόνη λύση από εκεί και πέρα είναι η συνέχιση της αγωγής σε χαμηλή δόση για αρκετό καιρό. Ίσως έχει νόημα να κάνεις και εξετάσεις για να αποκλείστει ο διαβήτης ( μικρή η πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο , βέβαια)
    Δυστυχώς τα διάφορα “φυσικά” φάρμακα και τα προβιοτικά δεν πραγματοποιούν αυτά που υπόσχονται στις διαφημίσεις…

    #59286

    eirini
    Συμμετέχων

    Δεν πιστεύω ότι έχουν νόημα τα φάρμακα, γιατί είναι κάτι που εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Εκτός βέβαια από τον θυρεοειδή που ρίχνει το ανοσοποιητικό και έτσι ο οργανισμός δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τη μόλυνση.
    Εγώ κάνω πλύσεις με χαμομήλι (σχεδόν όλο το πουάρ) και δύο κ.γ. σόδα.
    Είναι γεγονός ότι είναι και ψυχολογικό, πέρα από μία φυσική ευπάθεια που μπορεί να έχει κανείς. Αν και οι πλύσεις δεν βοηθάνε, ή βαριέμαι να κάνω συνέχεια, παίρνω και ένα υπόθετο (την πιο μικρή δόση που υπάρχει, ένα από το τριπλό) για να το βοηθήσω.
    Σου στέλνω και ένα απόσπασμα από το βιβλίο “Η αρρώστια προσπαθεί να με γιατρέψει”:Τα προβλήματα της κολπίτιδας είναι σαν τα προβλήματα στύσης. Μπορεί να εκφράζουν μία άρνηση για τον ερωτικό σύντροφο, αντικατοπτρίζοντας μία συναισθηματική δυσκολία που δεν μπορούμε να εκφράσουμε διαφορετικά, όπως μια πικρία που δεν εκφράσαμε ή ένα θυμό που εκφράζουμε μέσω της φλεγμονής”.

    #59729

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γιατρέ, ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι στον NHS μου πρότειναν να ξανακάνω τη θεραπεία για λιγότερους μήνες αυτή τη φορά, αλλά μίλησα και με δύο ιδιωτικούς γιατρούς (ο ένας από Ελλάδα, αν έχει σημασία) και με απέτρεψαν. Ίσως αν την είχα κάνει να είχα ηρεμήσει, αλλά φοβήθηκα γιατί μου είπαν ότι η φλουκοναζολη είναι βαριά για τόσο καιρό.

    Όπως καταλαβαίνετε, έχω πάει σε πολλούς γιατρους, έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες και προσπαθώ να ακολουθήσω πια μια γραμμή.

    Το καλό είναι ότι με την τελευταία θεραπεία με υποθέτα (δεν ξέρω αν κάνει να γράψω ποια), οι μύκητες έφυγαν και δεν επανήλθαν, έπαθα όμως ουρεοπλασμα με έντονα συμπτώματα αρχικά τα οποία έφυγαν μόνα τους. Τώρα νιώθω καλά εδώ και δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνω κάποια πρόληψη είτε παίρνοντας τα ίδια υποθέτα πιο αραιά είτε κάνοντας πλυσεις με σοδα που και που.

    Άρχισα και βιταμίνες – no roots, είχα οντως χαμηλή D – και γενικώς προσέχω πολύ μην αρρωστήσω, αφού έτσι την παθαίνω πάντα. Πίνω και προβιοτικα για το ανοσοποίητικο (κεφιρ και ένα άλλο),χωρις υπερβολές όμως.

    Δεν πρόλαβα να κανω εξετάσεις για διαβήτη, θα κάνω όμως με την πρώτη ευκαιρία.


    @eirini
    σε ευχαριστώ πολύ. Πρόσφατα είχα μια αντίστοιχη συζήτηση με την ψυχολόγο μου και εκεί καταλήγω κι εγώ. Νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό ψυχολογικό. Θα ψάξω το βιβλίο που λες.

    #60015

    Χριστίνα
    Συμμετέχων

    Έπεσε τυχαία το μάτι μου στο θέμα και είπα να συνεισφέρω γιατί είμαι και εγώ παθούσα. Πέρασα μια περίοδο 4 χρόνων που πάθαινα μυκητίαση κάθε μήνα, ακόμα παθαίνω (λογικά είμαι ευαίσθητη, και η μητέρα μου είχε παρόμοιες εμπειρίες, το ρίχνω και λίγο στο κληρονομικό) αλλά 1-2 φορές το χρόνο. Οι μυκητιάσεις τέθηκαν υπό έλεγχο με πολύύύ προσπάθεια απο μέρους μου
    -χρήση ειδικού σαπουνιού της frezyderm
    -πλύσιμο κάθε βράδυ και καλό στέγνωμα μόνο με χαρτί τουαλέτας (όχι ανακυκλωμένο, όχι με άρωμα) ή με πετσέτα αλλά αλλαγή κάθε μέρα
    -ύπνος χωρίς εσώρουχο και όσο γίνεται χωρίς εσώρουχο κατά τη διάρκεια της μέρας (πχ σπίτι το καλοκαρι)
    – πολύ γιαούρτι και κεφίρ, μείωση όσο γίνεται τον υδατανθράκων
    – πλύσιμο εσωρούχων στους 60 και σιδέρωμα
    – κολπική πλύση με την παραμικρή ενόχληση (αυτό θέλει προσοχή γιατί αν είναι μόνο η ιδέα σου μπορεί να προκαλέσεις μόνη σου τη μυκητίαση)
    -σεξ μόνο με προφυλακτικό (ακόμα και αν έχεις μακροχρόνια σχέση και αισθάνεσαι σίγουρη ότι ο άλλος προσέχει)
    – yoga (ναι ακούγεται new age γιατροσόφι αλλά εμένα σε περιόδους έντονης ψυχολογικής πίεσης λόγω των μυκητιάσεων με βοήθησε, έφευγα απ΄το μάθημα και αισθανόμουν λίγο καλύτερα)
    – για πισίνες/θάλασσες αν τα νερά ήταν αμφιβόλου ποιότητας δεν έμπαινα ούτε για πλάκα

    ‘Ολα μου τα συνέστησε ο γιατρός, που ευτυχώς ήταν καλός και έβλεπα ότι ήθελε να με βοηθήσει, είχα κάνει και όλες τις εξετάσεις για ζάχαρα, ανοσοποιητικά κτλ, έχω και εγώ υποθυρεοειδισμό. Εννοείται πως έκανα και κανονικές θεραπέιες με φάρμακα και κρέμες, τα παραπάνω ήταν προλληπτικά μέτρα, τα περισσότερα τα εφαρμόζω ακόμα, πιο χαλαρα βέβαια αλλά μετά από τόση ταλαιπωρία δε νομίζω ότι θα χαλαρώσω ποτέ.
    Το ψυχολογικό κομμάτι για μένα ήταν το πιο δύσκολο, είχα και έναν γκόμενο που έφαγε πόδι λόγω αυτού, τέλος πάντων άλλη ιστορία αυτή.

    Καλή υπομονή, θα περάσει σίγουρα!
    Μακάρι να υπήρχε ένα φόρουμ τέτοιο τότε μου ταλαιπωρούμουν και εγώ, να μην αισθανόμουν μόνη τουλάχιστον

    #60036

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @Χριστίνα σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να τα εφαρμόσω όλα, αν και κάποια ήδη τα κάνω.

    Κολπική πλύση με τι έκανες; (αχ, αυτό το “αν είναι ιδέα μου”, πλέον με την παραμικρή ενόχληση αγχώνομαι. Να μη μιλήσω για το σεξ)

    Αυτό με το εσώρουχο μου έκανε μεγάλη εντύπωση, αλλά όσο μπορώ θα το δοκιμάσω.

    Επίσης, θα μπορούσες να μου πεις το σαπούνι αν το θυμάσαι; Μπορείς να μου το στείλεις εδώ αν θες: mafalda1932@outlook.com

    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Λυπάμαι που το πέρασες τόσο δύσκολα κι εσύ.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.