Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #75390

    Stellouni 1999
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας. Είμαι 20 ετών, κάνω δειλά δειλά τα πρώτα μου βήματα στον φεμινισμό αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ιδεολογικής φύσεως στην οικογένειά μου. Οι παππούδες μου (γιαγιά 72 ετών και παππούς 74 ετών) είναι μισογύνιδες, ρατσιστές και σεξιστες. Είναι κλεισμένοι στο κουτί της τηλεόρασης και όταν δουν κάποια γυναίκα να φοράει κάτι κοντό θα πουν: “Καλά πού πάει ντυμένη έτσι, τι παριστάνει, έχει και παιδιά”. Για την υπόθεση της Τοπαλούδη είπαν Α κρίμα, αλλά κι αυτή τα ήθελε που πήγε και έμπλεξε με αυτούς… Σε ένα διαζύγιο πάντα φταίει η γυναίκα που χάλασε το σπιτι της (!) Για τους μετανάστες δεν έχουν έναν καλό λόγο να πουν, μόνο ύβρεις και κατάρες ακούω από τον παππού μου για αυτούς τους δύσμοιρους ανθρώπους. Γενικά στα εγγόνια τους φέρονται καλά, μας βοηθούν οικονομικά και με τις σπουδές μας αλλά δε μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους, οι απόψεις τους και οι δικές μου απέχουν έτη φωτός… Τι να κάνω όταν τους ακούω να μιλάνε άσχημα για τις γυναίκες και τους αλλοδαπούς ώστε να μη χάνω την ψυχραιμία μου;

    #75794

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Να κάνεις ότι δεν άκουσες. Αμφιβάλλω ότι ως εγγονή έχεις τη δύναμη να τους επηρεάσεις, ώστε να μην εκφράζουν τις θέσεις τους μπροστά σου. Αυτό θα ήταν το καλύτερο δυνατό που θα μπορούσες να πετύχεις, αλλά πολύ πολύ δύσκολο.

    Κάποιες πιθανότητες ίσως να έχεις αν τους μιλάς με μειλίχιο τρόπο και τους εξηγείς ότι αυτό που λένε δεν είναι ευγενικό, ειδικά γιατί δε γνωρίζουν το άτομο αυτό και το τι έχει συμβεί στη ζωή του. Προσπάθησε να μεταφέρεις τα παραδείγματα στο πρόσωπό σου. Π.χ. “δηλαδή, παππού, αν φορέσω κι εγώ ένα τέτοιο φόρεμα για να βγω ένα βράδυ, τα ίδια θα πεις και για μένα;”. Δες την αντίδρασή τους και κρίνε αν υπάρχουν περιθώρια “βελτίωσης”. Επίσης, μπορείς να προκαλέσεις το φιλότιμο και τη συμπόνια τους σε τέτοιες καταστάσεις.

    Σε καμία περίπτωση μην ανεβάσεις τους τόνους και μπεις σε αντιπαράθεση, αν σε ενδιαφέρει η επαφή μαζί τους. Όπως λένε και οι Βρετανοί “you can’t teach an old dog new tricks”. Η κόντρα θα τους κάνει να οχυρωθούν πίσω από τα πιστεύω τους και να σε απορρίψουν.

    Το να ελπίζεις, πάντως, ότι θα καταφέρεις να τους αλλάξεις μυαλά, είναι άσκηση στη ματαιότητα. Εσύ τους ξέρεις καλύτερα από εμένα, αλλά σπάνια κάτι τέτοιο είναι εφικτό με νοοτροπίες χρόνια πακτωμένες στις προσωπικότητες των ηλικιωμένων.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.