• Αυτό το θέμα έχει 10 απαντήσεις, 6 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 11 μήνες πριν από τον χρήστη Lyra.
Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #63854

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Αγαπητές/οι αμπίτισσες/ες,

    Επανέρχομαι μετά από λίγους μήνες με άλλο ένα κείμενο για να περιγράψω μια κατάσταση για την οποία θέλω γνώμες και συμβουλές. Τον τελευταίο καιρό, μου αρέσει πολύ ένας άντρας 2 χρόνια μικρότερος, πάνω κάτω στην ηλικία μου, early 20s. Γνωριζόμαστε 1 μήνα τώρα και τα αισθήματα όσο περνάει ο καιρός γίνονται όλο και πιο έντονα, για μένα τουλάχιστον.
    Από την αρχή λοιπόν, αυτός ο άντρας έδειξε κάποιο ενδιαφέρον για μένα κι εγώ για αυτόν. Κάθε φορά που είμαστε έξω με την παρέα, έρχεται να πιάσει την κουβέντα συγκεκριμένα σε μένα, απομονωνόμαστε και μιλάμε μόνοι μας πολλές φορές, βρίσκει αφορμές να με αγκαλιάσει, να μου πιάσει το χέρι, να με χαιδέψει και να μου κάνει κοπλιμέντα τύπου ”Αυτό το προσωπάκι σου είναι πολύ γλυκό και όμορφο.” μου έστελνε προσωπικό μήνυμα κάθε φορά που γυρίζαμε σπίτια μας από τις παρείστικες μαζώξεις για να με ρωτήσει αν γύρισα ασφαλής, μου χε προτείνει να πάμε σε ένα λάτιν πάρτι τη μέρα του αγ. Βαλεντίνου (τελικά αρρώστησε και δεν πήγαμε) κτλ Πριν κάποιες μέρες, με ρώτησαν κάτι φίλοι από την παρέα αν συμβαίνει τίποτα ανάμεσα σε μένα και στον ας πούμε Ρότζερ (προέρχεται από μυστηριώδη χώρα του βορά) και τους είπα ότι δεν συμβαίνει τίποτα απλά υπάρχει μια αμοιβαία συμπάθεια, θα ήθελα όμως να συμβεί κάτι γιατί μου αρέσει πολύ. Κι αυτοί μου είπαν ότι προς τα έξω φαίνεται λες και γουσταριζόμαστε. Αυτή ακριβώς την εντύπωση είχα κι εγώ κι αφού σιγουρεύτηκα ότι παίζουμε στο ίδιο γήπεδο (είμαστε και οι δυο στρέητ)
    Πριν μια βδομάδα λοιπόν, πήρα το θάρρος και του έστειλα προσωπικό μήνυμα προτείνοντάς του να βγούμε για καφέ. Αυτός μου απάντησε θετικά με ενθουσιασμό και μου είπε ότι θα το κανονίσουμε μέσα στη βδομάδα όταν γυρίσει από το ταξίδι τη δευτέρα. Ήρθε η δευτέρα λοιπόν, και δεν έστειλε. Ούτε την τρίτη. Χθες έστειλα μήνυμα στην ομαδική της κοινής μας παρέας ότι θα πάω σε μια εκδήλωση και όποιος θέλει μπορεί να με ακολουθήσει κι αυτός ήταν ο μόνος που ήθελε να έρθει μαζί μου.
    Χθες ήταν μια τρελή μέρα. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά ένας άγνωστος με ακολούθαγε στο δρόμο και παράλληλα μου έστελνε κατεβατά μηνύματα στα οποία μου έλεγε που ακριβώς ήμουν κι ότι με βλέπει. Εγώ είχα τρομοκρατηθεί, μπήκα σε μια καφετέρια και πήρα τηλέφωνο τον Ρότζερ και του είπα να έρθει γρήγορα όπως και έκανε για να πάμε μαζί στην εκδήλωση και να σταματήσει να με ακολουθεί ο ανώμαλος. Με έπαιρνε συνέχεια αγκαλιά για να με ηρεμήσει και μου μίλαγε πολύ γλυκά και τί να κάνω κι εγώ άρχισα να νιώθω περισσότερα για αυτόν. Μην τα πολυλογώ, δεν ένιωθα και πολύ καλά και ήθελα να γυρίσω σπίτι νωρίτερα κι αυτός προσφέρθηκε να με πάει μέχρι το σπίτι μου για να νιώσω ασφάλεια αλλά επειδή είναι μακριά, του είπα απλά να με αφήσει στη στάση του μετρό. Με αγκάλιασε, μου είπε καληνύχτα και ότι θα μου στείλει μήνυμα να κανονίσουμε να βγούμε. Μου έστειλε μετά και το σύνηθες μήνυμα, αν γύρισα ασφαλής στο σπίτι μου.
    Και ρωτάω εγώ τώρα, επειδή στο να δίνω συμβουλές για τα ερωτικά των άλλων είμαι καλή, στα δικά μου όχι όμως και τοσο. Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω για να γίνω ξεκάθαρη ότι ενδιαφέρομαι ερωτικά για αυτόν; Αν του άρεσα πραγματικά δεν θα μου είχε στείλει ήδη; Ίσως είναι ντροπαλός όπως ο τελευταίος πρώην μου που δεν μπορούσε να στείλει ένα απλό μήνυμα ή απλά με βλέπει φιλικά και με συμπαθεί πολύ; Μήπως δεν το έπιασε το μήνυμα στο οποίο του πρότεινα να πάμε για καφέ ή το έπιασε και δεν δίνει σημασία; Μήπως δεν θέλει να μπλέξει γιατί θα φύγει σε 3 μήνες από τώρα ή απλά είναι πολύ ευγενικός και κοινωνικός; Κι αφού είναι τόσο κοινωνικός και φιλικός γιατί δεν έρχεται τόσο κοντά και με τις άλλες κοπέλες της παρέας; Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τί να κάνω και τί να υποθέσω γιατί δίνει mixed signals. Έχουν περάσει 4 μήνες από τον χωρισμό μου με τον τελευταίο πρώην μου και παρόλο που τον έχω ξεπεράσει, δεν έχω άλλες αντοχές και υπομονή σε περίπτωση που μπλέξω πάλι με κάποιον σαν κι αυτόν.

    #63899

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Απαντάω χωρίς να μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, καθώς και για μένα θα ήταν δύσκολο να καταλάβω αν κάποιος με γουστάρει ερωτικά ή με γουστάρει “απλά” πολύ σαν φίλη σε παρόμοια περίπτωση.
    Ο Ρότζερ θα φύγει σε 3 μήνες να πάει σε καινούριο μέρος, ή να επιστρέψει στην πατρίδα του; Αν είναι το 2ο, παίζει να έχει κοπέλα εκεί, και γι’ αυτό να μη θέλει να προχωρήσει σε κάτι παραπάνω;
    Αναφέρεις ότι σε αγκαλιάζει, σε χαϊδεύει κλπ, εσύ έχεις κάνει τέτοιες κινήσεις; Αν ναι, πώς αντέδρασε; Αν όχι, μήπως να δοκιμάσεις;
    Δοκίμασε να ξαναπροτείνεις καφέ για τους 2 σας. Αν και πάλι δεν το επιδιώξει, μάλλον θα έκλινα προς το ότι σε συμπαθεί πολύ, ίσως και να σε γουστάρει λίγο, αλλά δε θέλει κάτι παραπάνω.

    #63929

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Hello! Πιστεύω σε φλερτάρει λεκτικά,με προσωπικα μηνύματα ενώ σε άλλες δεν το κάνει και επίσης επιδιώκει σωματική επαφή μαζι σου με άσχετες αφορμές.Για μένα προσωπικά αυτό είναι ξεκάθαρο φλερτ.
    Τώρα στο ερώτημα “Αν του άρεσα πραγματικά δεν θα μου είχε στείλει ήδη;” που μια ζωή μας τρώει,δεν μπορώ να καταλάβω.Μπορεί να είναι πολύ ντροπαλός.Το ότι είναι κοινωνικός δεν σημαίνει απαραίτητα πως στο φλερτ κόβει κόκαλα.Επίσης μπορεί και να είναι πρωτάρης εννοώντας πως μπορεί να μην είχε πολλές σχέσεις στο παρελθόν και να κομπλάρει στο να κάνει ένα βήμα παρακάτω ή έστω να του παίρνει παραπάνω χρόνο.Πολλά μπορεί να παίζουν όπως και με την απόσταση που ανέφερες.Το σίγουρο είναι πως μόνο αν ρισκάρεις θα μάθεις.Υπάρχει περίπτωση και εκείνος να δέχεται mixed signals από εσένα καθώς απ ότι κατάλαβα το πως φέρεστε ο ένας στον άλλον είναι όμοιος.Αν είναι άτομο που διστάζει/κομπλάρει να κάνει το leap of faith τότε μάλλον το να του πεις μια φορά να πάτε για καφέ οι 2 σας μάλλον δεν θα βοηθήσει να ξεμπλοκάρει.
    Θα μπορούσες να κάνεις και εσύ την 1η κίνηση αν έχεις βαρεθεί να περιμένεις σαν την Ιουλιέτα στο μπαλκόνι και δεν φοβάσαι την απόρριψη.All in που λένε και στο πόκερ.
    Επίσης αν είσαι δυστακτική και θες να πας low low,ψάρεψε τους κοινούς φίλους.Κα΄ποιον που εμπιστεύεσαι πως δεν θα το βγάλει ντουντούκα αν και είμαι κατά στο να μπλέκονται τρίτοι.
    Επίσης όπως ρώτησε και η/ο Curious 1)ο Ρότζερ που θα πάει σε 3 μήνες? 2)Εσύ από χάδια τι κάνεις?Τον έχεις χαιδέψει ή το δέχεσαι απλά?Δοκίμασέ το.Συμφω΄νω και με το να ζητήσεις 2ο καφεδάκι λιγότερο επεισοδιακό το οποίο μπορείς να το πεις και ως δικαιολογία πχ “επειδη το προηγούμενο καφεδάκι ήταν επεισοδιακό μήπως θα ήθελες να το επαναλάβουμε?”.

    #64472

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Λοιπόν το πρόβλημα είναι άλλα τώρα. Βγήκα τελικά μαζί του για καφέ αφού αυτός μου το πρότεινε, κι εκεί που κουβεντιάζαμε ωραία και καλά μου λέει ότι έχει κοπέλα που μένει σε άλλη μεγάλη πόλη της Γαλλίας. Τον ρώτησα “Και τότε γιατί δεν πήγες με το πρόγραμμα της σχολής σου εκεί που ζει η κοπέλα σου κι ήρθες να μείνεις τόσο μακριά της;” Μου λέει “Ε ήθελα να γνωρίσω νέο κόσμο και να κάνω άλλα πράγματα. Αλλά οκ πάω και τη βλέπω κάποιες φορές.” Εγώ το πήρα χαλαρά αν και σοκαρίστηκα γιατί ποτέ δεν είχε κάνει αναφορά για καμιά κοπέλα και τη συγκεκριμένη την είχε αναφέρει ως “φίλη”. Τα αγγίγματα που συνέχιζε ακάθεκτος να μου κάνει ενώ με έβλεπε ψυχρή, άρχισαν να με ενοχλούν όλο και περισσότερο. Μετά από λίγο, αυτός άρχισε να λέει λεπτομέρειες για τη σχέση του ότι τα είχανε 1 χρόνο μετά αυτή γύρισε στη χώρα της, τα είχανε από απόσταση κάποιο καιρό, δεν πήγαινε καλά, χωρίσανε, ήρθε Γαλλία αυτός και είπανε να κάνουν ανοιχτή σχέση αφού δεν έχουν κοινά όνειρα κι αφού θέλουν να ψαχτούν και με άλλα άτομα αλλά ότι υπάρχει πολλή ζήλεια. Άρχισε να μου κάνει άβολες ερωτήσεις και να λέει πολύ περίεργα πράγματα τύπου πως πάει η ερωτική μου ζωή εδώ στη Γαλλία, αν έχω μεγάλο κρεβάτι, ότι όταν είχε γνωρίσει την κοπέλα του ήθελε να μάθει γαλλικά αλλά τώρα θέλει να μάθει ελληνικά κι ότι αγαπάει πολύ την Ελλάδα κι αν θα ερχόμουν ποτέ στην Ιρλανδία (στην οποια θα ζήσει τα επόμενα 5 χρόνια) ότι άλλο το αίσθημα με την κοπέλα του κι άλλο η καύλα για τρίτο πρόσωπο αλλά και ότι θα τελειώσει σύντομη η “σχεση” με την κοπέλα του, ότι θα έρθει στην ελλάδα εκει που μένω για διακοπές και άλλα τέτοια κουλά που εμένα με έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση. Θύμωσα πολύ και ένιωσα να παραβιάζει τα όριά μου γιατί έκανε ερωτήσεις για τις οποίες ήξερε πολύ καλά την απάντηση γιατί στην κοινή μας παρέα έχω πει πολλές φορές τί θέλω και τί ζητάω από μια σχέση κι ότι εγώ θέλω προοπτικές και να ναι ο άλλος ελεύθερος για να βγαίνω μαζί του κι αυτός μάλιστα συμφωνούσε όταν τα έλεγα! Ένιωσα παραβίαση γιατί συνέχιζε τα αγγίγματα χωρίς να με ρωτήσει (τα συνεχίζει ακόμα στην κοινή παρέα που είμαστε παρολο που προσπαθώ να του το κόψω) και 1 μήνα έλεγε ψέματα, δεν είχε αναφέρει καμιά κοπέλα και συμφωνούσε στα πάντα μαζί μου ενώ καταβάθως δεν συμφωνούσε. Υπονόησε επίσης ότι δεν είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλη όταν του είπα ότι αυτό που έχει δεν είναι σχέση και μάλιστα υγιής! Επίσης ήταν αγενέστατος γιατί σε κάποια στιγμή άρχισε να ψευτοχασμουριέται κι ενώ τον ρώταγα “Θες να γυρίσουμε σπίτια μας; Γιατί σε βλέπω πολύ κουρασμένο!” και μου απάνταγε “Οχι αντέχω.” Τρίτη και φαρμακερή του είπα ότι εγώ θέλω να γυρίσω σπίτι μου. Ήρθε μαζί μου ενώ δεν πολυήθελα για να με συνοδεύσει μέχρι τη στάση του μετρό. Για να μην τα πολυλογώ, τον σιχάθηκα κι αυτόν και την παραβιαστικότητά του όμως είμαστε σε κοινή παρέα και δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να αδιαφορώ και να του λέω να μην με αγγίζει μιας και κανείς στην παρέα δεν ξέρει τί έγινε και πως νιώθω.

    #64512

    kissed by fire
    Συμμετέχων

    Sailor και πολύ ασχολήθηκες! Ο τύπος παραβιάζει τα όρια σου εκμεταλευόμενος την παρέα σας. Μόνο αν γίνεις δυσάρεστη θα σωθείς. Ορθά κοφτά λες οτι ο τρόπος που σε αγγίζει σε κάνει να νιώθεις άβολα ενώ σε πονηρες ερωτησούλες λες “δε σου επιτρέπω’ “δε σε αφορά”. Αυτή τη στιγμή νιώθεις εσυ άβολα μέσα σε μια παρέα και αυτός περνάει ζάχαρη. Εσύ τι ακριβώς κάνεις αντί να περνάς ευχάριστα με τους φίλους σου; Αν συνεχίσει πιάσε τους φίλους που σε είχαν ρωτήσει αν παίζει κάτι με αυτόν και πες τα όλα χύμα. Οτι ο τύπος έχει κοπέλα και σου ρίχνεται και όλο αυτό παραβιαζει τα όρια σου και νιώθεις αβολα. Αν τηνν επόμενη φορά κάνει τα ίδια ενώπιον της παρέας και κανείς δεν πει κάτι τότε there you go βλέπεις και με τι άτομα κάνεις παρέα και πράττεις ανάλογα!

    #64521

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Τον διέγραψα ήδη από τα σόσιαλ μίντια μπας και καταλάβει το ζώο το όρθιο. Και την επόμενη φορά που θα με αγγίξει θα φωνάξω να καταλάβουν κι οι άλλοι ότι μου παραβιάζει τα όρια. Και να δούμε αν θα μαζευτεί αλλιώς στο τσακ είμαι να ρίξω σφαλιάρες. Άντε με το κάθε γουρούνι που την έχει δει δον ζουάν. Ένα ξενέρωτο φλερτ είχαμε και νομίζει ότι έχει δικαίωμα να μου μιλάει και να με προσεγγίζει έτσι.

    #64578

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Άσχημη τροπή πήρε το θέμα αλλά καλύτερα.Κρίμα για τον χρόνο που χάλασες.
    Έτσι όπως τον περιέγραψες μου φαίνεται σαν κάτι τύπου που ειναι γλυκούληδες και αν δεν τους κάτσεις σε προσβάλλουν.
    Οσο για τους έρωτες και τις υποσχέσεις μικρό καλάθι κράτα.Αμφιβάλλω αν θα έκανε έστω το ένα από αυτά.
    Αηδία σκέτη!Χάρηκα που δεν έμπλεξες !

    #64603

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Είπα περιληπτικά εντωμεταξύ σε δυο φίλους από την παρέα τί έγινε, και έμειναν έκπληκτοι. Γιατί ο ένας την γνωρίζει την κοπέλα του και του έλεγε ότι ειναι μόνο φίλοι κι η άλλη έμεινε γιατί δεν περίμενε όλη αυτή τη συμπεριφορά από τον συγκεκριμένο. Κανείς δεν ήξερε ότι έχει σχέση. Λέει ψέματα ότι είναι ελεύθερος και πιστεύω ότι έχει φλομώσει και την κοπέλα στο ψέμα. Ευτυχώς ήταν πολύ υποστηρηκτικοί και οι δυο φίλοι μου και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έρχεται μαζί μας αφού με κάνει και νιώθω άσχημα. Όλα πλέον τα περιμένω. Απίστευτη όμως τόση ψευτιά, τόσο θέατρο και στο τέλος τόσο θράσος. Πως μπορούν και παρουσιάζονται σαν κάτι που δεν είναι και παίζουν έτσι τους υπόλοιπους.

    #64707

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Σου είπε αν θυμάμαι καλα πως έχουν ελεύθερη σχέση κιολας αλλά αν ήταν τόσο cool και ανοιχτίμυαλος όσο παρουσιάστηκε τότε γιατί να το κρύβει?Σιγά τ αυγά,ούτε ο πρωτος ούτε ο τελευταίος με ελεύθερη σχέση.Βέβαια ειμαι σίγουρη πως αν του το έλεγες αυτό θα σου απατούσε αυτό που σου είπε περί ζήλειας (“ότι υπάρχει πολλή ζήλεια.”).Την έχει φλομώσει στο κέρατο και στο ψέμα την κοπέλα.Και να είναι αλήθεια είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάσταση και ας τα βρουν μεταξύ τους.
    Πολύ γλυκοί οι φίλοι σου!Αφου δεν καταλαβαίνει με τα λόγια ο τύπος και επιμένει καλά να πάθει.
    Πολύάσχημο αυτό που κάνει.Κρίμα την κοπέλα αλλά ευτυχώς για σένα…Πολύ ψέμα….

    #67186

    Τσάι με λεμόνι
    Συμμετέχων

    Κάποιοι άνθρωποι γουστάρουν να παίρνουν επιβεβαίωση οπότε δίνουν ψιχουλα στον άλλον για να τους δίνει μετά ο άλλος περισσότερα, αυτό πιστεύω συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση,απομακρηνσου λίγο τελείως μην στείλεις ούτε μήνυμα ούτε τίποτα (ναι ούτε απάντηση σε στορι ) και αν σε ρωτήσει γιατί εισαι απόμακρη πες του ότι δεν τον βλέπεις φιλικά και δεν γίνεται να βγαίνετε εκτός αν νιώθει και εκείνος το ίδιο ,αν σε θέλει θα είστε μαζί αν όχι ,επόμενος παρακαλώ!

    #67833

    Lyra
    Συμμετέχων

    Αυτό όλο που περιγράφεις θεωρώ ότι αγγίζει τα όρια της παρενόχλησης.
    Δεν μπορεί να σε αγγίζει από τη στιγμή που εσύ δεν θέλεις κι έχεις εκφράσει την δυσφορία σου. Αν χρειαστεί να σε ακούσει όλος ο κόσμος, εδώ στο Α, μπα έχουμε συζητήσει πολλές φορές πόσο χαζό είναι να μην προστατεύεις την ιδιωτικότητα σου για να μην γίνεσαι δυσάρεστη. Αν χρειαστεί βεβαίως να γίνεις.
    Ο τύπος είναι ένας γελοίος πέφτουλας και μην τρέφεις την ψευδαίσθηση ότι είσαι η μόνη την οποία αγγίζει και θα επισκεφθεί και τη χώρα της και θα μάθει και τη γλώσσα της κι άλλες τέτοιες αρλούμπες. Μπορεί από τη παρέα να είσαι όντως η μόνη, αλλά δεν ξέρουμε πόσες παρέες και γνωστές έχει ο ίδιος οι οποίες αυτή τη στιγμή νιώθουν τα ίδια ακριβώς μ’ εσένα.
    Ο χρόνος που του αφιέρωσες του δίνει αξία την οποία δεν θα έπρεπε να έχει καν φανταστεί και, μάντεψε, αυτό επιδιώκει.
    Πιστεύω ότι του έχεις δείξει παραπάνω ανοχή από ότι θα έπρεπε και γι’ αυτό συνεχίζει. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Ξαναλέω, να γίνεις όσο δυσάρεστη θα έπρεπε να γίνεις για να οριοθετηθείς. Αν η παρέα δυσαρεστηθεί τόσο πολύ να αλλάξεις παρέες, γιατί ούτε αυτές αξίζουν.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.