Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #85539

    Emma
    Συμμετέχων

    Το τελευταίο διάστημα βρίσκομαι σε μια καμπή της ζωής μου κι έφτασε η ώρα να πάρω σημαντικές αποφάσεις.Είμαι 50 χρονών χωρισμένη με ένα κοριτσάκι 11 ετών και από τον περασμένο Σεπτέμβρη άνεργη.Μένω σε επαρχιακή πόλη.Έχω σχέση 4 ετών με έναν αξιόλογο άνθρωπο χωρισμένο με ενήλικο παιδί.Βρισκόμασταν δια ζώσης κάθε 15 ημέρες ή μία φορά το μήνα, με άψογη επικοινωνία, συζητήσεις, κοινό τρόπο σκέψεις.Μαζί κάναμε όνειρα από το πρώτο διάστημα για συγκατοίκηση, πριν από λίγο καιρό για γάμο αλλά πολλές φορές στα ενδιάμεσα διαστήματα έκανε βήματα προς τα πίσω αναιρώντας όσα όνειρα είχε μοιραστεί μαζί μου.Γνωρίζει ότι είναι αδύνατο να μετακομίσω στην πόλη του λόγω του παιδιού μου.Τον αγαπάω πολύ, έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις αλλά τελευταία μου είπε ότι αποφάσισε να ζήσει μόνος του.Ήδη ετοιμάζεται να μετακομίσει.Πραγματικά, ενώ ξέρω ότι είναι θέμα χρόνου να χωρίσουμε, κάτι με κρατάει δέσμια σε αυτή την σχέση, μη μπορώντας να εξηγήσω τους λόγους.Ξεκάθαρα δεν είμαι η επιλογή του.

    #86759

    Tulina S.
    Συμμετέχων

    Αγαπητή Emma,τις σχέσεις εξ αποστάσεως γενικά δε τις έχω σε εκτίμηση (όπως έχω γράψει και σε άλλη ιστορια στο φόρουμ). Δε ξέρω αν τα προβλήματα σας οφείλονται σε αυτη. Λες ότι είστε 4 χρόνια μαζί (μπόλικος καιρός!) και παρόλα αυτά δε γνωριζεις τους λόγους που δε θέλει να ζήσετε μαζί. Επισης, λες ότι έχεις κάνει πολλές υποχωρήσεις κι αυτό χτυπάει κάπως.
    Σαν τί υποχωρήσεις έκανες δηλαδη;
    Το γεγονός ότι είσαι άνεργη πιθανά να είναι ένας λόγος που δε θέλει τη συγκατοίκηση κι αυτό δε το βρισκω λάθος. Δεν είναι εύκολο να καλύπτει ο ένας τις ανάγκες όλων.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.