Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #45800

    No_one
    Συμμετέχων

    Γεια σε ολους. Γραφω πρωτη φορα εδω για να μοιραστω την εμπειρια μου και ισως να ακουσω και παρομοιες εμπειριες αλλων. Μενω εξωτερικο και τα τελευταια χρονια αγγλια αρκετο καιρο και οπως η πλειοψηφια απο εμας δεν εχω οικογενεια η φιλους απο ελλαδα (που να γνωριζομαστε απο μικρα) εδω. Πριν απο δυο χρονια λοιπον ξεκινησε ο αγωνας μ με τη καταθλιψη, τις κρισεις πανικου και αγχους. Περασα πολυ δυσκολα αλλα ευτυχως εδω ειχα στη διαθεση μ υπηρεσιες ωστε να το παλεψω. Σημερα λοιπον μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλυτερα κ σιγα σιγα βρισκω το παλιο καλο ευατο μου. Υπαρχουν ομως στοιχεια που εχω χασει οπως πχ η ξεχνοιασια μ, η πυγμη και το θαρρος μου…αλλα και πιο απτα πραγματ οπως φιλιες και κοινωνικοτητα. Εσεις εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο? Κ αν ναι πως το διαχειριστηκατε?

    #46878

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αγαπητέ StavMits, δυστυχώς είχα παρόμοια , έως πανομοιότυπη, εμπειρία στην Ολλανδία μετά από χρόνια. Έγινα καλά μέσω των δομών εκεί , που αν και λειτουργούν, μου έδειξαν ένα πολύ άσχημο πρόσωπο της χώρας. Μετά από πολλά πέρα δώθε στην Μεσόγειο συνειδητοποιησα ότι γυρνούσαν πίσω και η πυγμή μου, και το θάρρος μου, και το χιούμορ μου, και η αποφασιστικότητα μου, και η κοινωνικότητα μου. Οπότε έφυγα από κει. Δεν ξέρω τι παίχτηκε, αλλά τα ταξίδια πλέον δεν ήταν αρκετά. Έπρεπε να φύγω. Σου εύχομαι να νιώσεις καλύτερα σύντομα και χωρίς τόσο δραστικές αποφάσεις, αλλά εμένα μόνο αυτό με βοήθησε.

    #47766

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    StavMits εγώ δεν είχα κατάθλιψη αλλά ήμουν στα όρια του burn out. Αυτό που με βοήθησε εμένα στην Ολλανδία ήταν να βγω έξω από το comfort zone μου και να δοκιμάσω πράγματα που δεν έκανα παλιότερα. Είτε καινούργια χόμπι, είτε “πίεζα” τον εαυτό μου να κάνει κάτι, π.χ. να πάω σε μια εκδήλωση ή σε μια συναυλία ακόμα και μόνη μου ενώ παλιότερα σκεφτόμουν, που να τρέχω τώρα κλπ. Από εκεί εξέλιξα την κοινωνικότητά μου για παράδειγμα. Εμένα τα ταξίδια στην Ελλάδα δεν με βοηθάνε. Περνάω όμορφα δεν λέω αλλά πολλές φορές απογοητεύομαι από την κατάσταση που επικρατεί. Ταξίδια γενικά απολαμβάνω, να δω καινούργιες πόλεις κλπ. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.