Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #47999

    Cycling in the rain
    Συμμετέχων

    Καρχαρία το πρώτο πραγμα που μπορώ να δώσω ως συμβουλή είναι να μη μπεις στη λούμπα της “λαμπερής σούπερ εργαζομενης μαμάς”. Να αποδεχθείς ότι τον πρώτο καιρό ο χρόνος θα είναι περιορισμένος και κάποια πράγματα θα μείνουν πίσω. Εσείς θα επιλέξετε ποια είναι αυτά: για παράδειγμα εγώ όταν επέστρεψα στη δουλειά είχα πάρα πολλά ταξίδια στο εξωτερικό όπως και ο άντρας μου. Ο χρόνος που είχα με την οικογένειά μου ήταν πάντα ιερός, ιδίως στα πλαίσια του παιχνιδιού. Μανικιούρ/πεντικιούρ τα είχα σχεδόν ξεχάσει και καποιες δουλειές σπιτιού έμεναν μόνιμα πίσω (παρόλο που είχαμε πάντα καθαρίστρια). Επίσης σπάνια μέσα στην εβδομάδα τρωγαμε φρεσκομαγειρεμενο φαγητό. Μαγειρεύαμε την Κυριακή τρία φαγητά τα οποία και τρώγαμε μέσα στην εβδομάδα.
    Πάντως καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και γίνονται πιο ανεξάρτητα θα δεις ότι η φροντίδα είναι διαφορετική και σου επιτρέπει να επικεντρωθείς περισσότερο στην καριέρα σου.
    Για πιο πρακτικά θέματα τώρα όπως τι γίνεται όταν τα παιδιά αρρωσταίνουν, έχουμε τη δυνατότητα να δουλεύουμε από το σπίτι. Ρωτά τον εργοδότη σου εάν έχεις αυτή τη δυνατότητα,σε εμάς (που είμαστε μόνοι μας χωρίς παππούδες/γιαγιάδες) αυτό είναι σωτηριο.

    #78419

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Έτσι για το Update, είπα να γράψω. Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ ολ@ς για τις συμβουλές. Τελικά επέλεξα την απαιτητική δουλειά και συζήτησα με το αφεντικό μου για τα ωράρια. Το φοβόμουν πολύ το θέμα, γιατί είναι ο γνωστός παλιοπαραδοτος εργοδότης… Τελικά πήγαν όλα πολύ καλά. Η θέση είναι όντως πολύ απαιτητική, αλλά το συζητήσαμε και βρήκαμε εναλλακτικές. Αποφασίσαμε να μπορώ να είμαι εντελώς ευέλικτη στις ώρες δουλειάς, να δουλεύω από το σπίτι με δικό μου λαπτοπ κτλ, βρήκαμε άλλη νταντά (η προηγούμενη ήταν πραγματικά πολύ κακή και με τον άντρα μου μας αγχωνε όλο αυτό πάρα πολύ), μέσα στη βδομάδα δεν μαγειρεύουμε, αλλά τρώμε φαγητό που ετοιμάζεται γρήγορα (τοστ, σαλάτες, μακαρόνια, αβγά). Ο άντρας μου πηγαίνει τον μικρό στη δουλειά κι ο μπαμπάς μου τον παίρνει 3 φορές την εβδομάδα, 1 εγώ και 1 ο άντρας μου. Δουλειές στο σπίτι κάνουμε από λίγες κάθε μέρα. Από Σεπτέμβριο θα δουλεύει ο άντρας μου λιγότερες ώρες, για να γίνει το πρόγραμμά μας ακόμα πιο άνετο. Ο μικρούλης φαίνεται ικανοποιημένος. Δεν βαφομαι πλέον πριν πάω στη δουλειά, προτιμώ να πιω έναν καφέ με την ησυχία μου. Πηγαινω και έρχομαι με το ποδήλατο στη δουλειά,οπότε αδειάζει και το κεφάλι μου στην διαδρομή. Νομίζω ότι μας ταιριάζει αυτό το μοντέλο, ελπίζω να παραμείνει έτσι 🙂

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.