Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 78 απαντήσεις, 51 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 1 μήνα πριν από τον χρήστη Krikri.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 79 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #74892

    Cheetara
    Συμμετέχων

    Εγώ μόνο tinder έχω δουλέψει επισταμένα. Η άποψη μου είναι ότι t is just the

    #74895

    Cheetara
    Συμμετέχων

    Εγώ μόνο tinder έχω δουλέψει. Η άποψη μου είναι ότι it is just the medium. Όπως θα γνωρίσεις μαλάκες στο μπαρ έτσι και εκεί. Ή όπως θα γνωρίσεις τον έρωτα της ζωής σου στο μπαρ, έτσι και εκεί. Εγώ γνώρισα ωραίους τύπους, κάποιοι όχι και τόσο ωραίοι. Γνώρισα έναν που ερωτεύτηκα πολύ αλλά περιπτωσαρα οπότε δεν ήθελα να το προχωρήσω, γνώρισα άλλον που περάσαμε πολύ ωραία αλλά συνολικά δεν ταιριάζαμε, γνώρισα και άλλον που ήμασταν 2 χρονακια on and off, κάναμε ταξιδαρες και τελικά το ληξαμε γιατί θέλαμε άλλα. Σαν την πραγματική ζωή δλδ…

    #77316

    purplecake
    Συμμετέχων

    Έχετε ζήσει ωραια πράγματα, εγω παλι οσο τοσο, βασικα δεν κράτησαν οσο θα ηθελα.

    Θα σας πω οταν βγηκα με εναν και έγινε η πρώτη μου φαση, πριν περίπου 2 χρόνια. Τωρα ειμαι 23, ναι αργησα θα πουν πολλοι αλλα αυτα δεν έχουν ηλικια. Ένιωθα αβολα σε καθε ραντεβού που βγαινω και γενικα δεν θα λεγα πως ειμαι ατομο που του αρεσει η επαφη, μου ειναι καπως.

    Στέλνει λοιπον ενας ωραιος, στα γουστα μου κιολας μιλαμε καμια ωρα και αμεσως ριχνει προταση να βγουμε. Αντε λεω να βγουμε. Παμε Εξάρχεια για μπυρα μιλαμε ομορφα ολα, κανει τα τσιγάρα του εκεινος, εγω δεν καπνιζα ακομη τοτε, κακως το ξεκινησα κιολας χεχε

    Μια στιγμη μου λεει αν θα θελα να βγαινουμε ετσι χαλαρα και να παιχτεί τιποτα καθως δεν εψαχνε κατι σοβαρο λογω σχολης. Εως τοτε δεν μου το χε προτείνει κανείς που να μου αρέσει. Εδω ειμαστε, λεω απο μεσα μου. Μετα απο λιγο πληρώνουμε και φεύγουμε και παμε βολτα εκει γυρω.

    Επειδη δεν ειμαι και πολυ της επαφης δεν εκανα καμια κινηση ουτε να τον κρατήσω απο τη μεση πχ ή οτιδήποτε άλλο… μετα απο λιγο κρατάμε χερια!! Δεν το πίστευα παιδιά, κραταω για 1η φορα στη ζωη μου χερι με καποιον και περπατάμε και μάλιστα δεν ημουν καν του γούστου του πιστεύω, σεξ ηθελε και το ξέρουμε ολοι.

    Εκεινη την στιγμή ομως εγω ημουν ευτυχισμένη και έπλεα λιγο στα σύννεφα. Περπατουσαμε και χαζευαμε μια βιτρινα βιβλιοπωλείου, τι άλλο να ζητουσα δηλαδή; Μετά ή πριν δεν θυμάμαι, πηγαμε και σε κατι σκαλάκια και εκανε κινηση για φιλι. Φουλ διστακτική εγώ καθώς ήμουν και άπειρη αλλά μετά απο λίγο καπως χαλάρωσα.

    Είπαμε καληνύχτα κτλ κ μου πε πως θα χαιρόταν αν ερχόταν καμία μερα σπιτι. Προσπάθησα τοσες πολλες φορες να πιάσω κουβέντα, μονολόγους εκανα, μιλαγε ελαχιστα, προφανως δεν ενδιαφεροταν αλλα δεν το ξεκαθάρισε. Χαθηκε και για πεντε μηνες, μετα εστειλε μήνυμα μιλησαμε ειπαμε θα κανονίσουμε, βρηκε τελευταία στιγμή δικαιολογία ενω ειχαμε κανονίσει να βρεθούμε για να συμβεί. Ε, μετα απο κει δεν ασχολήθηκα.

    Ξερω ηταν απλα ενα fuck boy αλλα θα μενα ηταν και ενα μικρο crush, που θα θελα να διαρκέσει λίγο παραπάνω.

    #77667

    Χριστίνα
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στη ομάδα!
    Θα μοιραστώ και εγώ μια ‘κατηγορία’ ιστοριών που έχω ζήσει και που είναι αξιοσημείωτες 😛
    Την έχω ονομάσει ‘νέοι άνδρες, μπερδεμένοι’.
    Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά το bumble, δεν ξέρω πόσο διαδεδομένο είναι στην Ελλάδα, έχει το πολύ θετικό ότι μόνο η κοπέλα μπορεί να στείλει πρώτη αν γίνει match (κατά τα άλλα ίδιας φιλοσοφίας με το τιντερ).
    Εν συντομία έχουν ακουστεί οι εξής ατάκες, όλες από άνδρες 22-23 ετών:
    – είμαι σε φάση ‘αυτοβελτίωσης’, δεν ξέρω ποιος είμαι, δεν ξέρω ποια είναι η σεξουαλικότητα μου
    – δεν κάνω σεξ, θέλω να επικεντρωθώ στην προσωπική και επαγγελματική μου εξέλιξη
    – είμαι γκέι αλλά ψάχνω για φίλους
    – τη βρίσκεις με μικρότερους; (ενώ ο ‘μικρότερος’ είχε κάνει πρώτος swipe right)

    Υπό αμφισβήτηση η νέα γενιά…

    #78073

    Sot
    Συμμετέχων

    Εχω βγει αρκετα ραντεβου απο το τιντερ και απο αλλη εφαρμογη. Ενω μου τυχαινουν ενδιαφεροντες και αρκετα εμφανισιμοι τύποι, συχνα, αρκετα συχνα, υπαρχει προβλημα στο σεξ. Δεν λειτουργεί το “σύστημα”, ο Γιακουμής, πώς να το πω!
    Πραγματικά εχω αρχισει να απελπίζομαι. Και αυτοι να θελουν να με ξαναδουν, να στελνουν μνμ, να τους αρεσει, κι εγω να πρεπει να ριχνω ευγενικα ακυρα… WTF!!!!

    #80997

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ακόμα στην αναζήτηση κι εγώ, έχω να πω ότι έχει να κάνει πολύ με τη χώρα. Για παράδειγμα στην Ισπανία χρησιμοποιείται κυρίως για σεξ (ακόμα και τα προφίλ που δεν έχουν φωτογραφίες στο γυμναστήριο κλπ). Οι γνωριμίες μου εκεί κατέληγαν είτε στο να απορρίπτω ή στο να με απορρίπτουν για δεύτερο ραντεβού. Πρόσφατα μετακόμισα στην Ολλανδία κι έχω να πω ότι τα προφίλ φαίνονται πιο σοβαρά. Ακόμα βέβαια δεν έχω μεγάλη εμπειρία, εδώ πάντως χρησιμοποιώ Tinder, OkCupic και Bumble. Προτιμώ το OkCupid αλλά έχει πολύ λιγότερους χρήστες σε σχέση με Tinder.

    Μία από τις ιστορίες μου πάντως συνέβη το εξής. Μιλάμε λοιπόν με τον τύπο, ολά καλά και όλα ωραία. Κανονίζουμε να βγούμε, πάω στο σημείο συνάντησης και αυτός σκάει μύτη με την αδερφή του και την ανιψιά του (ενώ δεν είχε ειπωθεί κάτι τέτοιο). Καταλαβαίνω αν κάποιος φοβάται να βγει με άγνωστο αλλά πες άνθρωπέ μου να βγούμε με παρέα, να φέρω κι εγώ μια φίλη μου. Γιατί τρεις αυτοί, μία εγώ, σαν συνέντευξη για δουλειά ήταν, πολύ αμήχανα από τη μεριά μου. BTW, η αδερφή του τελικά μου άρεσε πιο πολυ από αυτόν, τα βρήκαμε εκεί, τα λέγαμε μια χαρά! Εννοείται ότι δεν ξαναβγήκα μαζί του

    #81426

    little_dragon
    Συμμετέχων

    Χρησιμοποιώ το tinder τρία χρόνια (είμαι πλέον 45) και πιστεύω κι εγώ πως είναι καθρέφτης της κοινωνίας. Όπως στατιστικά αν έμπαινες σε ένα μπαρ θα υπήρχαν σίγουρα κάμποσοι εγωίσταροι, σε άλλο μήκος κύματος ή παντρεμένοι και με ελάχιστους θα είχες κάτι παραπάνω να πεις ή να κάνεις, έτσι και στο tinder η φάση είναι trial and error.
    Έχω ζήσει σκηνικά για ταινία (τρόμου ή κωμωδία), έχω ακούσει φοβερές καφρίλες, έχω κάνει απίστευτα καλό σεξ, έχω κάνει απαίσιο σεξ, έχω κάνει μια πεντάμηνη σχέση, έχω γνωρίσει έναν καρδιακό (πλέον) φίλο και μερικούς ακόμα που διατηρούμε αγαπησιάρικες φιλικές σχέσεις.
    Δεδομένου πως όταν γράφτηκα είχα 20 χρόνια να φλερτάρω και δεν είχα ιδέα πως να επικοινωνώ με μηνύματα / φώτο / βιντεοκλήσεις, δεν τα έχω πάει και άσχημα. Σταδιακά έμαθα ( the hard way κάποιες φορές) βασικούς κανόνες για να αποφεύγω κακοτοπιές (θα τους γράψω στο ανάλογο thread).
    Απλώς το dating με οποιαδήποτε μορφή θέλει λίγο κουράγιο. Παλεύω και με προ-εφηβάκια στο σπίτι, έχω να λύνω συνεχώς πρακτικά προβλήματα ως μόνη μαμά χωρίς παρόντα μπαμπά με τον οποίο να μοιραζόμαστε κάπως τον χρόνο, έχω αρχίσει και κουράζομαι. Θα προτιμούσα μια συντροφική σχέση. Λόγω covid ούτως ή άλλως δεν μπορώ να είμαι και πολύ πεταλουδίτσα χαρωπή, οπότε έχω βάλει φρένο αλλά δεν αποκλείω και η επόμενη ιστορία μου να είναι από το tinder.

    #84054

    Irene
    Συμμετέχων

    Παιδιά τα dating apps μου προκαλούσαν πάντα μια σχετική αμηχανία.

    Όχι επειδή αποτελούν έναν παράξενο προς τη δική μου σφαίρα κατανόησης κόσμο, αλλά επειδή νοσταλγώ άλλες εποχές. Και δεν είμαι δα μεγάλη σε ηλικία, αλλά μεγαλώνοντας ως τα 25 μου στην επαρχία, φαντάζεσθε πως γνωριμίες μέσω διαδικτύου ήταν κατακριτέες συν άλλων. Μια τότε (’00-’10) πραγματικότητα, η οποία αν και τώρα ξεπερασμένη, μας ανάγκαζε να είμαστε κοινωνικοί προς κάθε επιθυμία στο άλλο φύλο.

    Τα τελευταία 5 χρονάκια λοιπόν που βρίσκομαι Αθήνα για δουλειά, αποπειράθηκα να συντηρώ ένα προφίλ στο Tinder – γιατί φυσικά, ποτέ δε ξέρεις! Μια πρώτη χοντρική ματιά, μια όμορφη κουβέντα, ακολουθούμενα από ισχυρό ένστικτο και ίσως ένα όμορφο πρώτο ραντεβού, και έχεις μια συνταγή, με τις ό,ποιες πιθανότητες αυτή να πετύχει, αν ποτέ.

    Μπορώ να πω λοιπόν πως πριν περίπου ένα τρίμηνο, έπεσε ένα “κατά λάθος” super like σε άντρα που μου άρεσε (το είχε το swipe right ούτως ή άλλως!), αλλά δεν υπήρχαν και πολλές πληροφορίες στο προφίλ του. Μια μοναδική φωτογραφία, πουκάμισο, γυαλάκι, μια απλή αναφορά στο πανεπιστήμιο όπου και σπούδασε (τυχαίνει να έχω σπουδάσει εκεί κ ‘γω, όμορφα Γιάννενα!), και ένα ακόμη στοιχείο rock μουσικής πιο κάτω που με έκανε να νιώσω άνετα ως λάτρισσα του είδους.

    Πέρασαν περίπου 20 ημέρες, και αφού είχα ήδη ξεχάσει ότι κάποια στιγμή ασχολήθηκα με την εφαρμογή, να ‘σου το πρώτο μήνυμα, το οποίο ακολούθησε απευθείας το match-back που έκανε: “Γειά σου Ειρήνη. Ελπίζω να μην ενοχλώ. Και αν ναι, θα μου το επιτρέψεις, μιας και η ειδοποίηση πως αρέσω σε κάποιον χρήστη δεν ήρθε δια μαγείας. Είναι νομίζω περιττό να αναφέρω το γεγονός ότι και ο ίδιος σου μιλάω, καθώς και το τί αυτό σημαίνει αντίστοιχα για το δικό σου πρόσωπο.” Κάπως έτσι ξεκίνησε μια συζήτηση 10 ημερών (δουλειά αυτός, δουλειά κ ‘γω, αξιοσέβαστο το γεγονός ότι υπήρχε σεβασμός χώρου και χρόνου – κάτι το οποίο έμαθα πως ισχύει αφού τον γνώρισα καλύτερα φυσικά), και κατά την 11η μου ζήτησε να συναντηθούμε.

    Είχα που λέτε στο προφίλ μου μια φωτογραφία φορώντας ένα Hard Rock Cafe T-Shirt από τη Βιέννη. Στο σημείο συνάντησης λοιπόν, με περίμενε με ένα δωράκι – ένα Hard Rock Cafe T-Shirt από Cartagena, όπου και ήταν όλο τον καιρό που συνομιλούσαμε. Και ο, δια-προσώπου πάγος, έσπασε επιτόπου. Ακολούθησε ένα υπέροχο ραντεβουδάκι, δίχως ίχνος αμηχανίας, και τον έβρισκα ολοένα και πιο σέξι και συγκρατημένο με κάθε έξτρα κίνηση που μαρτυρούσα. Ήπιαμε, γελάσαμε, φάγαμε, περπατήσαμε, και ήμουν τότε σίγουρη για το τί ήθελα. Και καλώς ήμουν, μιας και το σεξ ήταν από άλλον πλανήτη! Κατά βάση γυμνασμένος, αν και την είχε τη μικρή κοιλίτσα ομολογώ, πράγμα που αγάπησα καθώς ερωτεύτηκα τον ίδιο, το στυλάκι του, τους άψογους τρόπους του και την παιδεία που κατέκτησε για την ηλικία του (2 χρονάκια μικρότερος αγαπητές μου).

    Δυστυχώς μετά από περίπου 2 μήνες σχέσεις, μέσα στους οποίους χωρέσαμε ταξίδια, στιγμές και γέλια για μια ζωή, μου προτάθηκε η δουλειά των ονείρων μου στην Ολλανδία.

    Και, αγάπη μου, δε θα ξεχάσω ποτέ το γεγονός ότι αντί να μου σταθείς ως ένας ακόμη παράγοντας πίεσης στη ζωή μου, με βοήθησες να ακολουθήσω το δρόμο μου στο έπακρο των δυνατοτήτων σου. Θέλω να γνωρίζεις πως στα μάτια μου είσαι ένας μοναδικός και πολυδιάστατος άνθρωπος, από τους λίγους. Και επειδή ακόμη δακρύζω στη σκέψη μας, έπρεπε να μοιρασθώ την ιστορία μας έστω εδώ.

    Όχι επειδή είναι ανώτερη άλλων, όχι επειδή προτίμησα να πραγματοποιήσω τα επαγγελματικά μου όνειρα έναντι μιας σάπιας δουλειάς στην όμορφη Αθήνα. Αλλά επειδή αξίζει η αναφορά σου, ως παράδειγμα για όλους: Μη διστάζετε να μιλήσετε ανοιχτά σε άνθρωπο που σας φαίνεται αξιόλογος, ακόμη και στο Tinder – οι στιγμές που θα ζήσετε εξαρτώνται αποκλειστικά από τις κινήσεις που διατίθεστε να κάνετε, από το χρόνο που διατίθεστε να αφιερώσετε, από την εμπιστοσύνη που διατίθεστε να δείξετε. Φλερτάρετε, εμπιστευτείτε το ένστικτό σας, και υπάρχουν υπέροχοι άντρες ακόμη και μέσω μιας εφαρμογής.

    Μακάρι οι δρόμοι μας να μας φέρουν ξανά μαζί, Ζ.
    Σ’ αγαπώ.

    #92780

    little_dragon
    Συμμετέχων

    Update:
    Μου φαίνεται απίστευτο κι εμένα, αλλά 20 μέρες μετά από το σχόλιό μου είχα ένα match στο τίντερ και τα πράγματα πάνε ανέλπιστα καλά. Παρόλο που είμαστε κι οι δυο μεγάλα παιδιά (45-500 με πολλές υποχρεώσεις, δέσαμε πολύ, περνάμε καταπληκτικά στο σεξ, κάνουμε καλή παρέα και συνεννοούμαστε χωρίς παρεξηγήσεις ή πίσω σκέψεις.
    Τι να πώ, υπαρχει φως στο βάθος του τούνελ.
    (Ο καλός μου με ευχαριστεί που δεν έχασα το κουράγιο μου και συνέχισα να μπαίνω στο τίντερ, του έκανα λέει μεγάλη χάρη 🙂 )

    #92879

    dasistalles
    Συμμετέχων

    @Little dragon σε ευχαριστώ για το σχόλιο γιατι αυτο είναι που με κρατάει ακόμα στο OKC η ελπίδα ίσως ότι αν είναι εκεί και γω όχι 😉 εξαλλου μονο έναν θέλουμε! πάντως η εφαρμογή με βοηθησε να καταλάβω τι θέλω, αλλά και να φλερτάρω 🙂 θα είμαι έτοιμη για μετα την καραντίνα εποχή χαχχαχα

    #94935

    LeslieKnope
    Συμμετέχων

    Μολις ανακαλυψα με την συγκατοικο μου ότι κανονιζει να φερει στο σπιτι γκομενακι που μιλαει στο okc και που εγω εχω βγει πριν ενα μηνα!!! Ποση ανακύκλωση! Εχουμε πεθανει στο γελιο με την συμπτωση. Εμενα δεν με ειχε τρελανει, ειχαμε βγει ενα ραντεβου εξω, ειχε πεσει ενα φιλι κι αυτο ηταν ολο, αλλα φαινοταν νορμαλ ατομο. Οποτε περιμενουμε να δουμε αντιδρασεις οταν συνειδητοποιησει ποια ειναι η συγκατοικος!

    #95045

    dasistalles
    Συμμετέχων

    @leslie τουλάχιστον ξέρετε ότι υπάρχει, είναι αυτός που λέει! Που το πας αυτό… κατά τα άλλα, ελπίζω να ευωδοθει η ανακύκλωση γιατι όχι…

    #95145

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @LeslieKnope, τέλειο, στείλε μας update!

    #95303

    Becoming Jane
    Συμμετέχων

    Παιδιά γεια σας και από εμένα! Θα πω κι εγώ τον πόνο μου από τις εμπειρίες μου στον τιντερόκοσμο! Τα τελευταία χρόνια έχω βγει με πολύ κόσμο από το τίντερ, με άλλους προχώρησε και με άλλους όχι. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με όσους έβγαινα (προ-covid αλλά και μετά-covid εποχή) που ήταν είτε στο επάγγελμα είτε από χόμπι καλλιτέχνες (ηθοποιοί, τραγουδιστές, μουσικοί, εικαστικοί κλπ) δεν ήθελαν να γνωρίσουν κοπέλες, είτε να κάνουν σεξ, απλά ήθελαν να διαφημιστούν και να μαζέψουν fanclub. Συνήθως αυτοί οι τύποι ήταν ψαγμένοι, πιο ”κουλτουρέ΄΄ και εκ πρώτης όψεως δεν φαινόταν ότι ψάχνουν για fans και να διαφημιστούν. Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες, πάντως αυτό έχει συμβεί και σε πολλές φίλες μου. Με πολλούς από αυτούς είχα βγει το πολύ ένα ραντεβού αλλά μέχρι εκεί, μετά εξαφανιζόλ, σε αντίθεση με άλλους που έκαναν άλλα επαγγέλματα και έψαχναν κόσμο να γνωρίσουν και να περάσουν καλά. Και στην αρχή ήταν ιδιαίτερα πιεστικοί και πειστικοί για να σε ψήσουν να βγείτε (νομίζω ότι οι περισσότεροι ακολουθούσαν το ίδιο μοτίβο)

    Ειδικά τώρα στην κορωνοπερίοδο που διανύουμε αυτό το φαινόμενο νομίζω έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Πολλές φίλες μου την έχουν ”πατήσει” με τέτοιους τύπους. Πιστεύω πως είναι τέρμα φάουλ να χρησιμοποιήσει κανείς τα dating apps για να διαφημίσει την δουλειά του. Αν όντως αξίζει να το κάνει με το ταλέντο του και όχι σε έναν χώρο όπου δεν είναι φτιαγμένος για αυτό τον σκοπό. Εσείς τι λέτε; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

    #95734

    LeslieKnope
    Συμμετέχων

    Το update ειναι το εξης! Ήρθε ο τυπος σπιτι κ τα ελεγε με τη συγκατοικο. Μπαινω εγω στο σαλονι, μας συστηνει η κοπελα κι ο τυπος έκανε οτι δεν με ηξερε!!! Που ειχαμε βγει πριν ενα μηνα κ εκεινος ηθελε να ξαναβρεθουμε! Εγω λεω οτι γνωριζομαστε κ μενει καγκελο! Κ λεει κατι του στυλ “α ναι εσυ εισαι;” τεσπα μετα λεμε την ιστορια στην φιλη μου που εκανε την εκπληκτη (το θεατρο του παραλογου) κ μετα τους αφηνω να συνεχιδουν το ραντεβου, γιατι καταλαβα οτι η φιλη μου γουσταρε. Στο προκειμενο δεν ξερω τι λεει ο τυπος, αλλα προς το παρων λειυουργησε η ανακυκλωση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 79 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.