Αυτό το θέμα περιέχει 19 απαντήσεις, έχει 19 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Τζι&Τι 1 μήνας, 2 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
  • Συντάκτης

Lilikouko
    Συμμετέχων

Αχ παιδιά γράψτε και άλλες πετυχημένες ιστορίες <3 Τις διαβάζω σαν προσευχή τις μέρες που με απογοητεύει το dating, όπως σήμερα για παράδειγμα. Προχτές βγήκα με ένα παιδί που φαινόταν πολλά υποσχόμενο, ο οποίος όμως ξενέρωσε επειδή δεν ήθελα να χοντροφασωθούμε στο αυτοκίνητο στις ερημιές στο 2ο ραντεβού και μου άρχισε τους ψυχολογικούς (ευτυχώς μόνο) εκβιασμούς. Delete & block. Έχω μάθει πολλά για τον εαυτό μου και την αλληλεπίδραση μου με τους άλλους, έχω γνωρίσει πολύ συμπαθητικά άτομα που δεν είχαμε όμως ερωτική “χημεία”, όπως και 2-3 που θα ήθελα να συνεχιστεί και δεν το προχώρησαν αυτοί. Αλλά πραγματικά είναι μέρες που ψάχνω το κουράγιο για να ξαναβγώ ή ακόμη και να συνεχίσω να κάνω swipe όταν το μόνο που βλέπεις είναι σέλφιζ από άντρες 35-40 χρονών και επιθετικά bio. Θέλω τόσο πολύ να γνωρίσω κάποιον που να ταιριάζουμε και να σβήσω αυτό το ρημάδι το τίντερ μια και καλή.

ollandeza
    Συμμετέχων

Ας πω και εγώ την ιστορία μου για να δώσω δύναμη και στην lilikouko από πάνω! Εγώ βγήκα από μια σχέση 10 χρόνων, βρισκόμενη στην Ολλανδία. Όταν χώρισα λοιπόν αποφάσισα να ασχοληθώ με πολλά χόμπι αλλά είδα ότι ήταν δύσκολο να γνωρίσω κόσμο που με τράβαγε από εκεί. Οπότε το online dating ήταν μονόδρομος παρόλο που έλεγα ότι δεν θα το έκανα (ποτέ μην λες ποτέ). Στην αρχή δεν ήξερα που μου παν τα τέσσερα. Ήταν ότι είχα και 10 χρόνια να βγω ραντεβού, ήταν ότι είχα χάσει τι γινόταν τώρα όσοv αφορά το dating, χαμένη τελείως! Το σκεφτόμουν πολύ στην αρχή, το ανέλυα και όλα τα σχετικά. Σκάλωσα με το γεγονός ότι αρκετοί δεν είχαν πρόβλημα να έρθουν σπίτι μου για σεξ χωρίς να έχουμε βρεθεί πρώτα (creepy για μένα αλλά μετά ανακάλυψα ότι όταν έλεγα ότι αράζω σπίτι βλέποντας netflix – που ήταν αυτό που όντως έκανα, ήταν ατάκα για σεξ). Ο καιρός πέρασε, άρχισα να μπαίνω στο νόημα, να το παίρνω πιο χαλαρά και να απολαμβάνω την όλη διαδικασία. Μου έτυχαν διάφορα περίεργα/αστεία σκηνικά. Από τον τύπο που βγήκαμε ραντεβού και μετά έκανε ghosting ενώ είχαμε κανονίσει να ξαναβγούμε, τον τύπο που ήταν πολύ in στο bdsm και σκιάχτηκα όταν μπήκε σε λεπτομέρειες. Αξέχαστος θα μου μείνει εκείνος που μιλάγαμε πριν κανονίσουμε να βγούμε και μου έκανε σκηνή που είχα βγει με παρέα όπου ήταν και άντρες φίλοι. Εκεί άρχισαν οι καμπάνες, το συζήτησα λίγο και του έδωσα μια ευκαιρία μπας και καταλάβει τι χαζομάρες λέει αλλά μετά όταν είδα ότι τζάμπα τα έλεγα, το αφήσαμε. Στο ενδιάμεσο αρχίζω και χρησιμοποιώ και μια άλλη εφαρμογή το badoo που μου πρότεινε μια φίλη. Και φτάνει ένα σαββατοκύριακο που έχω κανονίσει τα εξής: Σάββατο πρωί καφές με έναν Ιταλό, σάββατο απόγευμα μπύρα φάση με έναν Τούρκο, Δευτέρα βράδυ ποτό με Ολλανδό. Πάω στον καφέ αρπαγμένη γιατί ο Ιταλός με είχε στήσει ένα τέταρτο (τελικά είχε καταλάβει λάθος και με περίμενε μέσα στην καφετέρια ενώ εγώ περίμενα απέξω) αλλά τελικά πέρασα ωραία. Μετά τον καφέ ακολούθησε βόλτα και μεσημεριανό. Το απογευματάκι βγήκα με τον Τούρκο πρώτο ραντεβού όπου πέρασα 2 ώρες να τον ακούω να παραπονιέται για τους φίλους του και τη ζωή του. Και την Δευτέρα για ποτό με τον Ολλανδό που επίσης ήταν ωραία. Long story short, ξαναβγήκα με τον Ιταλό μερικές μέρες μετά το πρώτο ραντεβού και ξαναβγήκα και είδα ότι προχωράει ωραία και γρήγορα το πράγμα, ότι ταιριάζουμε, ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε και έχει προοπτική. Οπότε στέλνω στον Ολλανδό (που είχαμε κανονίσει να ξαναβγούμε) ότι ξέρεις κάτι άκυρο αλλά βλέπω κάποιον. Και αρχίζει εκείνος μα τι λες τώρα αφού βγαίνουμε μαζί (ένα ραντεβού είχαμε βγει) και εγώ σε γουστάρω και πες μου τι κάνω λάθος και κάτι τέτοια. Εγώ είχα μείνει κάγκελο αλλά εντάξει το ξεπέρασε! Με τον Ιταλό αρχίσαμε να είμαστε μαζί. Στο τρίμηνο πάνω μου ζήτησε να συγκατοικήσουμε (αφού είχαμε ήδη φύγει για ένα σκ να δούμε πως είμαστε), στο τετράμηνο μείναμε μαζί και τώρα 1,5 χρόνο μετά, αγοράσαμε σπίτι και περιμένουμε το πρώτο μας παιδί. Σε κάποια ανύποπτη στιγμή, μου ανέφερε ότι ήξερε από το πρώτο μας ραντεβού ότι θέλει να κάνει οικογένεια μαζί μου. Βρεθήκαμε σε μια φάση που και οι 2 ξέραμε τι θέλουμε, ήμασταν απόλυτα συνειδητοποιημένοι και αναγνωρίσαμε ότι ο άλλος είναι αυτό που ψάχναμε. Και bonus αστείο σκηνικό για το τέλος. Ο πρώην μου έκανε και αυτός tinder (ενώ είχε πει επίσης ότι δεν θα έκανε), με πέτυχα και έκανε swipe left! Του λέω 10 χρόνια ήμασταν μαζί και ούτε καν swipe right?? Μου λέει σκάλωσα που σε πέτυχα! Το Online dating δουλεύει σε αρκετό κόσμο. Συμβουλή μου είναι να το παίρνουμε χαλαρά και να βλέπουμε πως πάει. Βέβαια από ότι άκουσα από φίλους το tinder στην Ελλάδα δουλεύει κάπως διαφορετικά. Εδώ στην Ολλανδία το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος οπότε μπορείς να βρεις τα πάντα.

Louk Ritia
    Συμμετέχων

Από τα 18 μέχρι τα 21 περίπου είχα γνωρίσει αρκετό κόσμο μέσω ίντερνετ,όχι κάτι ακραίο, τότε δεν υπήρχαν τα γνωστά dating apps αλλά διάφορα sites και κάναμε chat. Δεν είχα γνωρίσει ποτέ κάποιον που να μου αρέσει έστω και λίγο. Από το chat δηλαδή μου άρεσαν, αλλά από κοντά δεν… Το 2008 κάνω fb και υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δε θα προσθέσω κανένα άτομο αν δεν το γνωρίζω ήδη από κοντά. Είχα κόψει και τα chat γιατί βαρέθηκα. Μέχρι που με κάνει φίλη ένα κουκλί, δεν μπόρεσα ν’ αντισταθώ. Αρχίσαμε να μιλάμε στο msn, αργότερα στο τηλέφωνο και 8 μήνες μετά έδωσα το ok να συναντηθούμε (εγώ έμενα Θεσσαλονίκη, εκείνος Κυκλάδες). Δεν ήθελα να τον συναντήσω αρχικά γιατί δεν ήμουν σε φάση για σχέση, ενώ εκείνος είχα καταλάβει ότι ήταν και γιατί δεν ήθελα να χαλάσει η ωραία μας επικοινωνία (έτσι σκεφτόμουν με το φτωχό μου το μυαλό). Τον Οκτώβριο του 2008 γνωριστήκαμε και όλα ήρθαν εντελώς αβίαστα. Το Μάρτιο του 2009 μετακομίζει Θεσσαλονίκη και μένουμε μαζί και το Μάρτιο του 13 μετακομιζουμε Αθήνα για δουλειά. Με τα πολλά, Οκτώβριο του 17 ήρθε και η μικρή μας, ενώ 2 μήνες πριν τον ερχομό της κάναμε έναν πολιτικό στα γρήγορα καθώς χωρίς βέρες μας έβγαινε πιο οικονομικός από το σύμφωνο. Πάνε σχεδόν 11 χρόνια πια, όχι πάντα εύκολα φυσικά. Η γνώμη μου είναι να μην απορρίπτετε την όλη φάση αν δεν τη δοκιμάσετε κι επίσης, ακόμα κι αν δε σας αρέσει, αφήστε τα αυτιά και τα μάτια σας ανοιχτά.

Iliodoro
    Συμμετέχων

Κορίτσια και αγόρια αυτή η συζήτηση είναι ταμάμ για εμένα. Ευχαριστήθηκα διαβάζοντας τις όμορφες ιστορίες και χάρηκα και για όσες μάθατε (μάθαμε) κι από τις περίεργες κρίπι εμπειριες μας.

Έχω βγει με πάρα πολύ κόσμο και από OKC και από Tinder. Λίγο επίσης κι από την στήλη “Σε αναζητώ” της Lifo. Να πω μια περίληψη κι από τα 3?

Tinder: Μόνο με μερικές φωτό κι ένα μικρό κειμενάκι δύσκολα βγάζεις άκρη τι κουμάσι είναι ο άλλος. Αλλά κανέναν δεν έβλαψε μια μπύρα.

OKCupid: Πολύ καλύτερο για να καταλάβεις πολύ περισσότερα πράγματα, ιδίως αν ξέρεις να κοιτάς.

Σ’αναζητώ: Πολύς δισταγμός επί το πλείστον και μια κάποια τάση στο τα δύο μέρη να μην θέλουν να βάλουν προσπάθεια για επικοινωνία.

Από τίντερ, δυστυχώς, δεν είχα ιδιαίτερα καλές εμπειρίες. Η χειρότερη ήταν ενός τύπου που είχαμε βγει δύο φορες, κι ήταν (φαινομενικά) οκ. Έτυχε κάποια στιγμή να απαντάω αραιά και άρχισε να στέλνει μία μηνύματα γεμάτα κακία μία μηνυματα γεματα συγγνωμες. Θου κύριε. Είχα κλείσει τις ειδοποιήσεις κι αυτή η κούνια συνεχίστηκε για δύο βδομάδες. Μυθιστορηματα εγραφε ο τύπος. Μέχρι που τον έκανα μπλοκ. Κι όχι, δεν έχω τα μηνύματα.

Άλλοι δύο τύποι που βγήκαμε θεωρούσαν πως ήταν “κοινό μυστικό” κι ότι δεν έβλεπα τον ελέφαντα στο δωμάτιο όταν έλεγα πως δεν χρειάζεται να πάει κάπου ερωτικά το πράγμα κι ότι απλά δυο άτομα μπορούν να βγουν για ενα ποτό και να περασουν καλα. Και το ειχα ξεκαθαρισει ηδη και σε μηνυματα ότι το πιο πιθανο ειναι να βγουμε απλα για παρεα.

Δεν θέλω όμως να σας ρίξω το ηθικό όσες και όσοι ψάχνετε να γνωρίσετε άτομα μέσω ίντερνετ. Γενικά ο κόσμος είναι ευγενικός. Και έχω και πετυχημένη ιστορία για να κλείσω.

Τον Αύγουστο βγήκα επίσης χαλαρά με ένα παιδί, μετά από μία μέρα κούρασης για μένα. Όλοι οι φίλοι μου λείπαν διακοπές κι ήθελα να ξεσκάσω λίγο. Στέλνω λοιπόν μεταμεσονύχτια μήνυμα μέσω OKC (στον πρώτο τυχόντα ουσιαστικα), o oποίος απαντά και μετά από λίγο λέει “Αν θες βγαίνουμε γιατί έγω αύριο το μεσημέρι πετάω για Τσεχία”. To σκέφτομαι λίγο και λέω οκ, αλλά θα έρθεις στην πόλη που μένω, εγώ δεν πάω παραπέρα. Καλά, μου λέει αυτός και έρχεται. Η ώρα πέρναγε πολύ καλά και γελάγαμε αρκετά. Μου λέει επίσης ότι κάνει το διδακτορικό του στο εξωτερικο και δη στην Σουηδία, μία χώρα που ούτε για διακοπές δεν θα το σκεφτόμουν να πάω. Ωραία λέω εγώ από μέσα μου, καλή αυτή η μπύρα αλλά δεν βλέπω μέλλον (δεν με είχα και για σχέση εξ’αποστάσεως και τώρα αναρωτιέμαι το γιατί). Τελοσπάντων, λέμε καληνύχτα και τραβάει ο καθένας τον δρόμο του. Μετά μιλάγαμε έτσι λίγο από μηνύματα, μετά έτσι λίγο και στο σκάηπ, μετά έτσι λίγο ήρθε να με επισκεφθει απο την Σουηδία και μετα έτσι λίγο κατάλαβα ότι επικοινωνούμε πάρα πολύ καλα και ότι είναι καλύτερος ακόμα, και με περισσότερες πτυχες απο τον φανταστικό άνθρωπο που έπλαθα ως ιδανικο στο μυαλο μου και τώρα που γραφω αυτο το καθολου μικρο ποστ, καθομαι στο γραφειο του, στο δωματιο του, στην Σουηδια.

Τζι&Τι
    Συμμετέχων

Νιωθω λιγο αισιοδοξη διαβαζοντας αυτες τις ιστοριες! not gonna lie!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.