Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 78 απαντήσεις, 51 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 1 μήνα πριν από τον χρήστη Krikri.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 79 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #41565

    Lilikouko
    Συμμετέχων

    Αχ παιδιά γράψτε και άλλες πετυχημένες ιστορίες <3 Τις διαβάζω σαν προσευχή τις μέρες που με απογοητεύει το dating, όπως σήμερα για παράδειγμα. Προχτές βγήκα με ένα παιδί που φαινόταν πολλά υποσχόμενο, ο οποίος όμως ξενέρωσε επειδή δεν ήθελα να χοντροφασωθούμε στο αυτοκίνητο στις ερημιές στο 2ο ραντεβού και μου άρχισε τους ψυχολογικούς (ευτυχώς μόνο) εκβιασμούς. Delete & block. Έχω μάθει πολλά για τον εαυτό μου και την αλληλεπίδραση μου με τους άλλους, έχω γνωρίσει πολύ συμπαθητικά άτομα που δεν είχαμε όμως ερωτική “χημεία”, όπως και 2-3 που θα ήθελα να συνεχιστεί και δεν το προχώρησαν αυτοί. Αλλά πραγματικά είναι μέρες που ψάχνω το κουράγιο για να ξαναβγώ ή ακόμη και να συνεχίσω να κάνω swipe όταν το μόνο που βλέπεις είναι σέλφιζ από άντρες 35-40 χρονών και επιθετικά bio. Θέλω τόσο πολύ να γνωρίσω κάποιον που να ταιριάζουμε και να σβήσω αυτό το ρημάδι το τίντερ μια και καλή.

    #42369

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ας πω και εγώ την ιστορία μου για να δώσω δύναμη και στην lilikouko από πάνω! Εγώ βγήκα από μια σχέση 10 χρόνων, βρισκόμενη στην Ολλανδία. Όταν χώρισα λοιπόν αποφάσισα να ασχοληθώ με πολλά χόμπι αλλά είδα ότι ήταν δύσκολο να γνωρίσω κόσμο που με τράβαγε από εκεί. Οπότε το online dating ήταν μονόδρομος παρόλο που έλεγα ότι δεν θα το έκανα (ποτέ μην λες ποτέ). Στην αρχή δεν ήξερα που μου παν τα τέσσερα. Ήταν ότι είχα και 10 χρόνια να βγω ραντεβού, ήταν ότι είχα χάσει τι γινόταν τώρα όσοv αφορά το dating, χαμένη τελείως! Το σκεφτόμουν πολύ στην αρχή, το ανέλυα και όλα τα σχετικά. Σκάλωσα με το γεγονός ότι αρκετοί δεν είχαν πρόβλημα να έρθουν σπίτι μου για σεξ χωρίς να έχουμε βρεθεί πρώτα (creepy για μένα αλλά μετά ανακάλυψα ότι όταν έλεγα ότι αράζω σπίτι βλέποντας netflix – που ήταν αυτό που όντως έκανα, ήταν ατάκα για σεξ). Ο καιρός πέρασε, άρχισα να μπαίνω στο νόημα, να το παίρνω πιο χαλαρά και να απολαμβάνω την όλη διαδικασία. Μου έτυχαν διάφορα περίεργα/αστεία σκηνικά. Από τον τύπο που βγήκαμε ραντεβού και μετά έκανε ghosting ενώ είχαμε κανονίσει να ξαναβγούμε, τον τύπο που ήταν πολύ in στο bdsm και σκιάχτηκα όταν μπήκε σε λεπτομέρειες. Αξέχαστος θα μου μείνει εκείνος που μιλάγαμε πριν κανονίσουμε να βγούμε και μου έκανε σκηνή που είχα βγει με παρέα όπου ήταν και άντρες φίλοι. Εκεί άρχισαν οι καμπάνες, το συζήτησα λίγο και του έδωσα μια ευκαιρία μπας και καταλάβει τι χαζομάρες λέει αλλά μετά όταν είδα ότι τζάμπα τα έλεγα, το αφήσαμε. Στο ενδιάμεσο αρχίζω και χρησιμοποιώ και μια άλλη εφαρμογή το badoo που μου πρότεινε μια φίλη. Και φτάνει ένα σαββατοκύριακο που έχω κανονίσει τα εξής: Σάββατο πρωί καφές με έναν Ιταλό, σάββατο απόγευμα μπύρα φάση με έναν Τούρκο, Δευτέρα βράδυ ποτό με Ολλανδό. Πάω στον καφέ αρπαγμένη γιατί ο Ιταλός με είχε στήσει ένα τέταρτο (τελικά είχε καταλάβει λάθος και με περίμενε μέσα στην καφετέρια ενώ εγώ περίμενα απέξω) αλλά τελικά πέρασα ωραία. Μετά τον καφέ ακολούθησε βόλτα και μεσημεριανό. Το απογευματάκι βγήκα με τον Τούρκο πρώτο ραντεβού όπου πέρασα 2 ώρες να τον ακούω να παραπονιέται για τους φίλους του και τη ζωή του. Και την Δευτέρα για ποτό με τον Ολλανδό που επίσης ήταν ωραία. Long story short, ξαναβγήκα με τον Ιταλό μερικές μέρες μετά το πρώτο ραντεβού και ξαναβγήκα και είδα ότι προχωράει ωραία και γρήγορα το πράγμα, ότι ταιριάζουμε, ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε και έχει προοπτική. Οπότε στέλνω στον Ολλανδό (που είχαμε κανονίσει να ξαναβγούμε) ότι ξέρεις κάτι άκυρο αλλά βλέπω κάποιον. Και αρχίζει εκείνος μα τι λες τώρα αφού βγαίνουμε μαζί (ένα ραντεβού είχαμε βγει) και εγώ σε γουστάρω και πες μου τι κάνω λάθος και κάτι τέτοια. Εγώ είχα μείνει κάγκελο αλλά εντάξει το ξεπέρασε! Με τον Ιταλό αρχίσαμε να είμαστε μαζί. Στο τρίμηνο πάνω μου ζήτησε να συγκατοικήσουμε (αφού είχαμε ήδη φύγει για ένα σκ να δούμε πως είμαστε), στο τετράμηνο μείναμε μαζί και τώρα 1,5 χρόνο μετά, αγοράσαμε σπίτι και περιμένουμε το πρώτο μας παιδί. Σε κάποια ανύποπτη στιγμή, μου ανέφερε ότι ήξερε από το πρώτο μας ραντεβού ότι θέλει να κάνει οικογένεια μαζί μου. Βρεθήκαμε σε μια φάση που και οι 2 ξέραμε τι θέλουμε, ήμασταν απόλυτα συνειδητοποιημένοι και αναγνωρίσαμε ότι ο άλλος είναι αυτό που ψάχναμε. Και bonus αστείο σκηνικό για το τέλος. Ο πρώην μου έκανε και αυτός tinder (ενώ είχε πει επίσης ότι δεν θα έκανε), με πέτυχα και έκανε swipe left! Του λέω 10 χρόνια ήμασταν μαζί και ούτε καν swipe right?? Μου λέει σκάλωσα που σε πέτυχα! Το Online dating δουλεύει σε αρκετό κόσμο. Συμβουλή μου είναι να το παίρνουμε χαλαρά και να βλέπουμε πως πάει. Βέβαια από ότι άκουσα από φίλους το tinder στην Ελλάδα δουλεύει κάπως διαφορετικά. Εδώ στην Ολλανδία το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος οπότε μπορείς να βρεις τα πάντα.

    #42543

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Από τα 18 μέχρι τα 21 περίπου είχα γνωρίσει αρκετό κόσμο μέσω ίντερνετ,όχι κάτι ακραίο, τότε δεν υπήρχαν τα γνωστά dating apps αλλά διάφορα sites και κάναμε chat. Δεν είχα γνωρίσει ποτέ κάποιον που να μου αρέσει έστω και λίγο. Από το chat δηλαδή μου άρεσαν, αλλά από κοντά δεν… Το 2008 κάνω fb και υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δε θα προσθέσω κανένα άτομο αν δεν το γνωρίζω ήδη από κοντά. Είχα κόψει και τα chat γιατί βαρέθηκα. Μέχρι που με κάνει φίλη ένα κουκλί, δεν μπόρεσα ν’ αντισταθώ. Αρχίσαμε να μιλάμε στο msn, αργότερα στο τηλέφωνο και 8 μήνες μετά έδωσα το ok να συναντηθούμε (εγώ έμενα Θεσσαλονίκη, εκείνος Κυκλάδες). Δεν ήθελα να τον συναντήσω αρχικά γιατί δεν ήμουν σε φάση για σχέση, ενώ εκείνος είχα καταλάβει ότι ήταν και γιατί δεν ήθελα να χαλάσει η ωραία μας επικοινωνία (έτσι σκεφτόμουν με το φτωχό μου το μυαλό). Τον Οκτώβριο του 2008 γνωριστήκαμε και όλα ήρθαν εντελώς αβίαστα. Το Μάρτιο του 2009 μετακομίζει Θεσσαλονίκη και μένουμε μαζί και το Μάρτιο του 13 μετακομιζουμε Αθήνα για δουλειά. Με τα πολλά, Οκτώβριο του 17 ήρθε και η μικρή μας, ενώ 2 μήνες πριν τον ερχομό της κάναμε έναν πολιτικό στα γρήγορα καθώς χωρίς βέρες μας έβγαινε πιο οικονομικός από το σύμφωνο. Πάνε σχεδόν 11 χρόνια πια, όχι πάντα εύκολα φυσικά. Η γνώμη μου είναι να μην απορρίπτετε την όλη φάση αν δεν τη δοκιμάσετε κι επίσης, ακόμα κι αν δε σας αρέσει, αφήστε τα αυτιά και τα μάτια σας ανοιχτά.

    #44609

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κορίτσια και αγόρια αυτή η συζήτηση είναι ταμάμ για εμένα. Ευχαριστήθηκα διαβάζοντας τις όμορφες ιστορίες και χάρηκα και για όσες μάθατε (μάθαμε) κι από τις περίεργες κρίπι εμπειριες μας.

    Έχω βγει με πάρα πολύ κόσμο και από OKC και από Tinder. Λίγο επίσης κι από την στήλη “Σε αναζητώ” της Lifo. Να πω μια περίληψη κι από τα 3?

    Tinder: Μόνο με μερικές φωτό κι ένα μικρό κειμενάκι δύσκολα βγάζεις άκρη τι κουμάσι είναι ο άλλος. Αλλά κανέναν δεν έβλαψε μια μπύρα.

    OKCupid: Πολύ καλύτερο για να καταλάβεις πολύ περισσότερα πράγματα, ιδίως αν ξέρεις να κοιτάς.

    Σ’αναζητώ: Πολύς δισταγμός επί το πλείστον και μια κάποια τάση στο τα δύο μέρη να μην θέλουν να βάλουν προσπάθεια για επικοινωνία.

    Από τίντερ, δυστυχώς, δεν είχα ιδιαίτερα καλές εμπειρίες. Η χειρότερη ήταν ενός τύπου που είχαμε βγει δύο φορες, κι ήταν (φαινομενικά) οκ. Έτυχε κάποια στιγμή να απαντάω αραιά και άρχισε να στέλνει μία μηνύματα γεμάτα κακία μία μηνυματα γεματα συγγνωμες. Θου κύριε. Είχα κλείσει τις ειδοποιήσεις κι αυτή η κούνια συνεχίστηκε για δύο βδομάδες. Μυθιστορηματα εγραφε ο τύπος. Μέχρι που τον έκανα μπλοκ. Κι όχι, δεν έχω τα μηνύματα.

    Άλλοι δύο τύποι που βγήκαμε θεωρούσαν πως ήταν “κοινό μυστικό” κι ότι δεν έβλεπα τον ελέφαντα στο δωμάτιο όταν έλεγα πως δεν χρειάζεται να πάει κάπου ερωτικά το πράγμα κι ότι απλά δυο άτομα μπορούν να βγουν για ενα ποτό και να περασουν καλα. Και το ειχα ξεκαθαρισει ηδη και σε μηνυματα ότι το πιο πιθανο ειναι να βγουμε απλα για παρεα.

    Δεν θέλω όμως να σας ρίξω το ηθικό όσες και όσοι ψάχνετε να γνωρίσετε άτομα μέσω ίντερνετ. Γενικά ο κόσμος είναι ευγενικός. Και έχω και πετυχημένη ιστορία για να κλείσω.

    Τον Αύγουστο βγήκα επίσης χαλαρά με ένα παιδί, μετά από μία μέρα κούρασης για μένα. Όλοι οι φίλοι μου λείπαν διακοπές κι ήθελα να ξεσκάσω λίγο. Στέλνω λοιπόν μεταμεσονύχτια μήνυμα μέσω OKC (στον πρώτο τυχόντα ουσιαστικα), o oποίος απαντά και μετά από λίγο λέει “Αν θες βγαίνουμε γιατί έγω αύριο το μεσημέρι πετάω για Τσεχία”. To σκέφτομαι λίγο και λέω οκ, αλλά θα έρθεις στην πόλη που μένω, εγώ δεν πάω παραπέρα. Καλά, μου λέει αυτός και έρχεται. Η ώρα πέρναγε πολύ καλά και γελάγαμε αρκετά. Μου λέει επίσης ότι κάνει το διδακτορικό του στο εξωτερικο και δη στην Σουηδία, μία χώρα που ούτε για διακοπές δεν θα το σκεφτόμουν να πάω. Ωραία λέω εγώ από μέσα μου, καλή αυτή η μπύρα αλλά δεν βλέπω μέλλον (δεν με είχα και για σχέση εξ’αποστάσεως και τώρα αναρωτιέμαι το γιατί). Τελοσπάντων, λέμε καληνύχτα και τραβάει ο καθένας τον δρόμο του. Μετά μιλάγαμε έτσι λίγο από μηνύματα, μετά έτσι λίγο και στο σκάηπ, μετά έτσι λίγο ήρθε να με επισκεφθει απο την Σουηδία και μετα έτσι λίγο κατάλαβα ότι επικοινωνούμε πάρα πολύ καλα και ότι είναι καλύτερος ακόμα, και με περισσότερες πτυχες απο τον φανταστικό άνθρωπο που έπλαθα ως ιδανικο στο μυαλο μου και τώρα που γραφω αυτο το καθολου μικρο ποστ, καθομαι στο γραφειο του, στο δωματιο του, στην Σουηδια.

    #45584

    Τζι&Τι
    Συμμετέχων

    Νιωθω λιγο αισιοδοξη διαβαζοντας αυτες τις ιστοριες! not gonna lie!

    #52693

    Sailor Earth
    Συμμετέχων

    Η δικιά μου ιστορία είναι πολύ πρόσφατη και πολύ αισιόδοξη επίσης.
    Εδώ και κάποιο καιρό μένω στη Γαλλία. Προσπαθώντας να προσαρμοστώ και θέλοντας να γνωρίσω νέο ιντερνάσιοναλ κόσμο και να κάνω και τα ταξιδάκια μου, αρχές Σεπτεμβρίου ποστάρω σε μια ομάδα του φβ για μια εκδρομή που ήθελα να πάω το σκ προσκαλώντας όποιον άλλο θέλει να έρθει μαζί μου. Μου απάντησαν διάφορα άτομα ανάμεσά τους 4 κύπριες και 1 ελληνίδα. Έφτιαξα λοιπόν το γκρουπ για την εκδρομή και κανονίσαμε να πάμε για καφέ. Το περίεργο ήταν ότι οι περισσότεροι που έδειξαν ενδιαφέρον για το ποστ δεν απάντησαν εντέλει σε κανένα μήνυμα. Τέλος πάντων βρεθήκαμε όσοι βρεθήκαμε. Οι Κύπριες πολύ σνομπ όλο μίλαγαν στα ελληνικά, ένας Μαροκινός κι ένας Ιταλός όλο προσπαθούσαν να με φλερτάρουν και δεν έδειχναν πολύ ενδιαφέρον για την εκδρομη. Λέω βλακεία έκανα χάλι μαύρο αυτό το γκρουπ. Τι το ήθελα να ποστάρω στο διαδίκτυο; Την επόμενη μέρα μου έρχεται μήνυμα από έναν Βούλγαρο που μένει μόνιμα στη Γαλλία ότι ενδιαφέρεται για την εκδρομή. Τον έβαλα κι αυτόν στο γκρουπ. Κανονίζουμε ξανά για καφέ αυτή τη φορά με τον βούλγαρο και την ελληνίδα. Δίνουμε σημείο συνάντησης. Τον βλέπω από κοντά. Ψηλό, αδύνατο παιδί, γαλάζια μάτια, καστανόξανθα μαλλιά, γλυκύτατη όψη και τρόποι. Η καρδιά μου χτύπαγε σαν ταμπούρλο. Η ελληνίδα πολύ καλή κοπέλα και ταιριάξαμε οι 3 σαν παρέα. Περιττό να πω ότι εκείνο το βράδυ ήταν από τα ωραιότερα της ζωής μου. Μην τα πολυλογώ από την πρώτη ματιά υπήρξε αυτό το κλικ με τον Βούλγαρο ας τον πούμε Ντιμιτρόβ. Όμως παραήταν ντροπαλός τόσο που αδυνατούσε ακόμα και να μου πει να πάμε μόνοι μας για καφέ. Πήρα όλο το θάρρος εγώ και 1 βδομάδα μετά την εκδρομή βγήκαμε μόνοι μας για καφέ. Τέλειο όλα και σαν άνθρωπος αυτό που πάντα ήθελα. Στο δεύτερο ραντεβού, προς το τέλος της βραδιάς, καθίσαμε σε ένα παγκάκι. Λέω τώρα θα πει κάτι σίγουρα. Τα λεπτά πέρναγαν και δεν έλεγε τη μαγική λεξούλα που ήθελα να ακούσω. Αμάν λέω πέσαμε σε ντροπαλό παιδί πρέπει εγώ να τα κάνω όλα. Οπότε γυρνάω δειλά δειλά τον κοιτάζω στα μάτια και του λέω “Ξέρεις ήθελα να σου πω και κάτι άλλο. Δεν το έχω πολύ με το φλερτ και τα λόγια της αγάπης οπότε θα είμαι ευθύς. Μου αρέσεις πολύ και θέλω να ξέρω αν σου αρέσω.” Για κάποια δευτερόλεπτα με κοιταγε σαν χαμένος και τελικά απάντησε “Κι εμένα μου αρέσεις. Βασικά δεν μου αρέσεις απλά. Όλη τη νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί σκεφτόμουν το ραντεβού μας και τα λόγια που θα σου έλεγα. Δεν μπόρεσα τελικά να τα πω. Είχες περισσότερο θάρρος από μένα. Είμαι ερωτευμένος μαζί σου. Πρώτη φορά νιώθω έτσι. ” Είμαστε μαζί εδώ και 2 βδομάδες είναι νωρίς κι όμως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νιώθω ότι έχω κάτι πολύ όμορφο κι αληθινό με έναν πραγματικά καλό άνθρωπο. Btw σε 2 βδομάδες θα κλείσουμε 1 μήνα και θα πάμε ταξίδι στο Παρίσι! ❤️

    #55782

    Mrs Dalloway
    Συμμετέχων

    Aχ βρε sailor, διάβασα αυτή την ιστορία αφού είχα διαβάσει την άλλη ιστορία σου με τον ίδιο τύπο. Τραγική ειρωνία

    #55791

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Έχω πολλές ιστορίες τιντερ, αλλά νομίζω πως θέλω να πω για την τελευταία που με τρόμαξε. Μιλούσα με κάποιον που φαινόταν νορμάλ. Του έδωσα λοιπόν κινητό να μιλάμε μέσω viber. Και εκεί βγήκε όλη η παράνοια. Να μου στέλνει αδιάκοπα μηνύματα ενώ ήξερε ότι είναι στη δουλειά και ενώ έβλεπε ότι δεν έχω διαβάσει ακόμα το πρώτο. Κάποια στιγμή του είπα να σταματήσει να το κάνει αυτό γιατί με ενοχλεί. Όχι μόνο δε σταμάτησε αλλά άρχισε τα τηλεφωνα. Σταμάτησα να απαντάω. Δε σταμάτησε να στέλνει. Στην αρχή απλα τα διάβαζα χωρίς να απαντάω και γελούσα. Όταν άρχισε να μου λέει όμως ότι μου έχει κάνει όλα τα χατίρια (wtf?) Και για αυτό ΟΦΕΙΛΩ να του κάνω τη χάρη να τον συναντήσω άρχισα να τρομάζω. Και τον μπλοκαρα από viber και από κινητό. Είδε λοιπόν ότι δεν μπορούσε πλέον να στείλει στο viber και άρχισε να παίρνει τηλέφωνα στο κινητό. Επειδή τον είχα μπλοκάρει μου έρχονται αλλά ειδοποιήσεις ότι προσπαθεί να πάρει τηλέφωνο. Το αγνοησα. Δεν το πήρε απόφαση όμως και προσπαθεί να μου στείλει και μήνυμα στο κινητό. Που απλά βλέπω ότι το τάδε αποκλεισμένο νούμερο έχει στείλει μνμ. Και ξαφνικά βλέπω μνμ στο instagram, στο οποίο δεν έχω καν το όνομα μου, και αυτός δεν ξέρει καν το επίθετο. Τον μπλοκαρα κατευθείαν αλλά πλέον έχω τρομάξει. Ευτυχώς δεν ξέρει τίποτα για μένα πέρα από το μικρό μου όνομα.

    #58416

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ήθελα και εγώ να σχολιάσω για τα dating apps. Έχω αποκομίσει μια χάλια αίσθηση από τις εφαρμογές. Μέσω τίντερ είχα επιδιώξει να γνωρίσω κόσμο, και να βγω από την απορία για την εφαρμογή. Ένας που είχα βγει δεν ταιριάζαμε με τίποτα, πήγε άπατη η γνωριμία. Ένας άλλος δεν είχαμε χημεία καθόλου και πήγε κατά διαόλου και αυτό. Εκεί μέσα γενικά είναι η Σάρα και η Μάρα. Δεν ξέρω και δεν έχω εμπειρία αν μπορείς να γνωρίσεις αξιόλογο κόσμο μέσω αυτού π.χ. σε πόλεις του εξωτερικού, Ευρώπη. Φαντάζομαι θα γίνεται. Απλά δεν ξέρω, με χαλάει να βλέπω τον χ και ψ άλλο με ένα σωρό φωτογραφίες με αμάξια, με πόζα κι από πίσω η θάλασσα, τάχα μου ποζάρω σε μπαλκόνια, με σκυλιά, με γατιά. Μου προκαλεί κάτι αξιολύπητο, αφελές και ασόβαρο. Εγώ π.χ. δε θα το έκανα, με πιάνουν γέλια. Δεν ταυτίζομαι. Τώρα αν υπάρχει κόσμος να φτιάχνεται με όλα αυτά, δεν ξέρω. Επίσης είχα προσπαθήσει να γνωρίσω και κόσμο που μπορεί να φαινόταν πιο σοβαρός από εκεί μέσα αλλά κι ο άλλος δεν έκανε προσπάθεια για γνωριμία από κοντά, οπότε καληνύχτα. Τελικά ξήλωσα την εφαρμογή και θα την ξαναέβαζα σε περίοδο ανάγκης, απλά προς το παρόν δε θέλω. Σίγουρα μια εφαρμογή μπορεί να δώσει ένα χεράκι βοήθειας στις δύσκολες στιγμές αλλά τη σκληρή δουλειά πρέπει να την κάνεις από μόνος σου.

    #67490

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Με το δικό μου σχόλιο θα ήθελα να εκφράσω έναν προβληματισμό τύπου “στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζω?” Προέκυψε από παρατήρηση μιας φίλης η οποία, ακούγοντας τα παράπονά μου για την τελευταία μου γνωριμία στο OkCupid, επισήμανε ότι από τη στιγμή που μπαίνω σε έναν τέτοιο χώρο, είναι αυτονόητο ότι μόνο τέτοιες συμπεριφορές έχω να περιμένω, επειδή ο καθένας που μπαίνει σε μια τέτοια πλατφόρμα θεωρεί αυτονόητο ότι όλοι εκεί μέσα ψάχνουν το ίδιο πράγμα, οπότε δε θεωρούν φάουλ το να επιδιώξουν μόνο σεξ (το ότι και τα άτομα που γνωρίζω εκτός internet στην πλειοψηφία τους δεν έχουν επιδείξει καλύτερη συμπεριφορά είναι άλλη κουβέντα).
    Της εξήγησα τις διαφορές ανάμεσα σε Tinder/Badoo/OkCupid (δεν έχω εμπειρία από τα 2 πρώτα, έχω μόνο Cupid, όπου έκανα λογαριασμό πέρυσι το καλοκαίρι από περιέργεια περισσότερο) και επέμεινα στο ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα σου δίνει επιλογές να δηλώσεις τι ψάχνεις. Αν τώρα κάποιοι έχουν συμπεριφορά just sex, ενώ στο προφίλ τους αναφέρουν ότι θέλουν “short-term and long-term dating, hookups and new friends” (επειδή έτσι πιστεύουν ότι αυξάνονται οι επιλογές), τι φταίει η πλατφόρμα?
    Παρ’ όλα αυτά, έμεινα να το σκέφτομαι: μήπως εκείνη έχει δίκιο? Μήπως στην Ελλάδα οι χρήστες του OkCupid το χρησιμοποιούν μόνο για σεξ και θεωρούν αυτονόητο ότι όποια γνωρίσουν εκεί μέσα είναι στο ίδιο μήκος κύματος? Μήπως φταίει το κακό το ριζικό μου? (Μην παρεξηγηθώ, καλό και το σεξ, αλλά πολύ γρήγορα αρχίζω να βαριέμαι όταν ο άλλος έχει να μου προσφέρει μόνο αυτό. Δεν είπα να θέλει γάμο και παιδιά, αλλά και το να βαριέται να συζητήσει δεν παλεύεται για πολύ) Μήπως ο άλλος εντυπωσιάζεται από το φοβερό sex appeal μου (κάνω πλάκα, ασφαλώς, μια κανονική γυναίκα είμαι) και ξεχνάει ότι έχω και μυαλό? Τις πταίει…?

    #67513

    Ocelotoς
    Συμμετέχων

    Οχι δεν θεωρείται αυτονόητο πως κάποιος που χρησημοποιεί μια εφαρμογή θέλει μόνο σεξ.Εξαρτάται την εφαρμογή υποθέτω.Στο τίντερ η πλειοψηφία όντως τείνει προς το casual sex όμως μπορείς να συναντήσεις άτομα που να επιθύμουν κάτι πιο σοβαρό.Μπορεί να μηνστάθηκα τυχερή όσο πειραματιζόμουν με το τιντερ έχω όμως στενούς φίλους οι οποίοι έχουν σχέσεις χρόνων με άτομα που γνώρισαν μέσω τίντερ.
    Ίσως αυτό που εννοούσε η φίλη σου ήταν πως πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να συναντήσεις αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που δεν σου ταιριάζουν.

    #67807

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ως λάτρης των dating apps έχω να πω απλά ας είμαστε όλες μέσα, μαζικά, ας ζητάμε ότι θέλουμε, από φιλία μέχρι παιδιά, και κάπως ετσι θα σπάσει και το στερεότυπο ότι είναι μόνο για σεξ. Έχω κάνει κάποιες ερωτικές γνωριμίες καθώς είμαι στα ονλαιν απ’ το 2014, κυρίως Ολλανδία και Κύπρο αλλά και Ελλάδα ξέρω κόσμο που είναι μέσα – με το τωρινό συντροφι θα είχαμε γνωριστεί και από κει γιατί είχε ωραίο προφίλ απλά δε τον πέτυχα 😇

    #67844

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Χρησιμοποιώ το OKCupid που το βρίσκω πολύ χρήσιμο λόγω του αλγοριθμου που χρησιμοποιεί και σου βγάζει ποσοστά και οι ερωτήσεις καταπληκτικές για να καταλάβεις καλύτερα αν ταιριάζεις με τον άλλον. Μου έχει τύχει μόνο το casual, μου έχουν τύχει και παντρεμένοι (που ήθελε να φτιάξουμε ωραίες αναμνήσεις…WTF!!!), ένας που ήθελε αποκλειστικά σχέση χωρίς να εξετάζει αν ταιριάζουμε, πίστευε ότι με τη συζήτηση όλα μπορούν να γίνουν… Δηλαδή ΕΛΕΟΣ! Ένας που ήθελε να βρεθούμε χωρίς όμως να με έχει ρωτήσει τίποτα ή έστω να έχει κάποιο ενδιαφέρον για μένα… Εννοείται όπου φύγει φύγει. Ακούω που βγαίνουν ραντεβού, εγώ δεν εχω φτάσει σε αυτήν την πίστα:) χαχα ακόμα:) με έναν που είχα ταιριάξει σε τρόπο σκέψης, έβλεπα ότι βαριόταν… Ότι δεν ήθελε να επενδύσει, να γνωρίσει κάποια. Γενικά αυτήν την άποψη έχω για τα άτομα στην εφαρμογή, ότι κάνουν μόνο LIKE αλλά δεν στέλνουν ένα μήνυμα, όταν στέλνω εγώ είτε βαριούνται να ξεκινήσουν και να διατηρήσουν μια συζήτηση ή λένε έλλειψη διαθεσιμότητας για 2 μήνες (πρόσφατο γεγονός!) Και το αφήνουν στην τύχη να ξαναμιλήσουμε. Αν αρχίσουμε να μιλάμε μπορεί να κανουν και 2-3 μέρες να απαντήσουν… Δε ξέρω τι νόημα έχει μια τετοια συζήτηση οπότε εγώ προσωπικά UNMATCH & BLOCK και πάω παρακάτω. Σημειωτέον ότι είμαι κατά γενική ομολογία “εντυπωσιακή κοπέλα”. Σε περίπτωση που κάτι αλλάξει θα σας ενημερώσω 😉

    #68221

    Ariadni
    Συμμετέχων

    χρησιμοποιώ το tinder εδώ και ένα χρόνο περίπου και μπορώ να πω πως είναι μία αξιόπιστη πλατφόρμα που αν τη χειριστείς σωστά μπορείς να γνωρίσεις ενδιαφέρον ανθρώπους

    #73378

    Catwoman
    Συμμετέχων

    Έγραψα πιο αναλυτικά τις εμπειρίες μου σε άλλο… θέμα!
    Με το tinder δεν τα πήγα πολύ καλά… δεν μου ταίριαξε ως εφαρμογή. Βγήκα με λίγους αλλά δεν πήγε παρακάτω.
    Από το sxeseis μου προέκυψε… η πρώτη σχέση μετά το διαζύγιο και κάμποσες γνωριμίες με σχετικά νορμάλ άτομα.
    Το Badoo επίσης δεν μου πήγε καλά.
    Δοκίμασα και το OK cupid, αλλά τον σύντροφό μου τον βρήκα στο eligible greeks/perfect date (που από ότι κατάλαβα, κάπως “συγχωνεύτηκαν” και είναι το ίδιο πράγμα), την ημέρα που αποφάσισα να κλείσω όλους τους λογαριασμούς που είχα ενεργούς σε διάφορες εφαρμογές, αφού απηύδησα με 2 τύπους psycho που μου έτυχαν ο ένας μετά τον άλλον.
    Η κάθε εφαρμογή έχει τα δικά της… όπως έγραψε και κάποιος/α παραπάνω, θέλει υπομονή, επιμονή και να το πάρεις χαλαρά. Νιώθω πολύ τυχερή που βρεθήκαμε με τον φίλο μου, κάποια στιγμή μου φαινόταν σχεδόν απίθανο (και σε εκείνον το ίδιο!).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 79 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.