Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #55391

    Marianna_Mitsi
    Συμμετέχων

    @zero-gravity χα χα χα καπως ετσι και πιο χαλια
    ουτε 100 μετρα δεν περπαταμε μαζεμένα παντου με το αυτοκινητο
    οταν γυριζω αθηνα τα 2 χιλιόμετρα για το μετρό μου φαίνονται ατελειωτα 😎

    @Su Li-zhen καλώς σας βρηκα ειμαι καιρο αλλά ειμαι ντροπαλη και δε μιλαω

    #55414

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    όλα όσα έχετε αναφέρει είναι πολύ ωραίες ιδέες!
    @αεράκι, που πηγαίνεις για κωπηλασία; εννοείς κανό ή κάποιο μικρό σκάφος με μονή θέση ή εκείνα που είναι με πολλούς κωπηλάτες ; Συγνώμη, είμαι τελείως άσχετη με το θέμα, αλλά ακούγεται πολύ χαλαρωτικό. Και καλή άσκηση φυσικά.

    Λοιπόν, θα σας πω τα δυο χόμπι που μου εχουν αρέσει πιο πολύ έως τώρα αλλά λόγω έλλειψης χρόνου ούτε να τα σκεφτώ δεν μπορώ.

    Το ενα είναι το squash, ναι, αυτό που δείχνουν στις ταινίες να παίζουν οι γιάπηδες μετά το γραφείο για να εκτονωθούν. Και θα μου πεις, ρε μεγάλη, γιατί δεν παίζεις τένις που φαίνεται παρεμφερές; Αλλά όοοχι, είναι πολύ διαφορετική η αίσθηση, το μπαλάκι σκεφτείτε πιάνει ταχύτητα 200 χλμ την ώρα. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω παρτνερ και χωρο προσβάσιμο και φτηνό στην Αθήνα.

    Το αλλο είναι η κατασκευή σφραγίδας. Εφτιαχνα και παλαιότερα μονη μου με πολύ πρωτόγονα μέσα, αλλά έκανα ένα σεμινάριο και για ένα διάστημα κόλλησα.

    #55425

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Εξαρτάται τι εννοείς χαλάρωση. Έχω φίλη που ασχολείται, και έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση. Βέβαια, τρέχει και σε αγώνες. Νομίζω, πρέπει να έχεις δύναμη (προπόνηση εκτός σκάφους) και ισορροπία (μου φαίνεται, γυρίζουν πολύ εύκολα αν δεν ξέρεις).

    Για το σκουός δεν ξέρω, νόμιζα πως έκανα μικρή, όταν έπαιρνα ρακέτα και έπαιζα με αντίπαλο τον τοίχο. Ίσως είναι κάτι διαφορετικό.

    Η κατασκευή σφραγίδας φαίνεται ενδιαφέρουσα. Δεν ήξερα ότι μπορούμε να φτιάξουμε μόνες μας. Αν ασχοληθείς, θα φτιάξεις και μια Α, μπα;

    #55451

    Φούστα Κλαρωτή
    Συμμετέχων

    @between words, καλή ιδέα η σφραγίδα Α,μπα!

    μπορεί κανείς να ξεκινήσει από “ταπεινά” υλικά, όπως φελλό ή αφρολέξ. Μπορεις ακόμα και με πατάτες, ναι ναι.

    #55616

    αεράκι
    Συμμετέχων

    Η κωπηλασία είναι καταπληκτική! Μπορώ να μιλάω ώρες ατελείωτες για αυτή. Για κάποιες περιόδους της ζωής μου ήταν το μοναδικό ευχάριστο πράγμα που έκανα και η μοναδική διέξοδος μέσα στην καθημερινότητά μου. Με γλύτωσε πολλές φορές από νευρικούς κλονισμούς. Και μόνο η επαφή με τη θάλασσα είναι αγχολυτική.

    Εγώ κάνω αυτό το είδος κωπηλασίας που βλέπουμε στους ολυμπιακούς αγώνες (το λέω για να γίνει κατανοητό, όχι ότι κάνω σε αυτό το επίπεδο! χαχαχα). Δηλαδή είτε τετραπλά σκάφη είτε διπλά όπου ο κάθε κωπηλάτης κρατάει δύο κουπιά στα χέρια του. Αυτό το σκάφος με τη μία θέση στο οποίο αναφέρεσαι, Φούστα, είναι τεχνικά αρκετά δύσκολο και απαιτητικό και πρέπει να φτάσεις σε αρκετά υψηλό επίπεδο για να το κάνεις. Πάλι με έπιασε η πολυλογία μου σε σχέση με την κωπηλασία, οπότε το σταματάω εδώ!

    Φούστα, εάν είσαι Αττική, υπάρχουν διάφοροι όμιλοι που έχουν ερασιτεχνικά τμήματα (ο Ολυμπιακός και ο Όμιλος Ερετών στον Πειραιά (Πασαλιμάνι), ο Ναυτικός Αθλητικός Σύνδεσμος στον Πειραιά (Μικρολίμανο), ο Κωπηλατικός Όμιλος Ελλάδος στο Ελληνικό κλπ). Επίσης, στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης που κάνει παράκτια κωπηλασία, στη Σούδα στην Κρήτη υπάρχει επίσης ο Όμιλος Σούδας. Θα υπάρχουν και άλλοι σίγουρα…

    Πάντως για την κωπηλασία να πω από προσωπική εμπειρία ότι την ξεκίνησα εντελώς ερασιτεχνικά σε μεγάλη ηλικία (28-29 ετών), χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία στον αθλητισμό και στη γυμναστική γενικά (δεν έκανα ποτέ τίποτα πριν την κωπηλασία), με κάκιστη φυσική κατάσταση και έχοντας τουλάχιστον 20 κιλά πάνω από το κανονικό μου βάρος. Είναι το μόνο είδος άθλησης που μου κράτησε το ενδιαφέρον και έχω γίνει φανατική (εγώ που δεν περνούσα ούτε έξω από γυμναστήριο).

    #64354

    Mrs Brightside
    Συμμετέχων

    Παιδια καμια ιδεα για χομπυ σε εξωτερικο χωρο πχ τρεξιμο σε χωρα που βρεχει συνεχεια; Ξερω, ειναι σα να ζηταω να τετραγωνισετε τον κυκλο αλλα σιχαθηκα τις δραστηριοτητες σε κλειστους χωρους. Δε χρειαζεται να ειναι κατι εξεζητημενο, μπορει να ειναι και τρεξιμο οπως προανεφερα αλλα αν γνωριζετε καποιον εξοπλισμο για βροχη/κρυο η αν εχετε καποια εμπειρια απο δραστηριοτητες σε εξωτερικους χωρους με δυσκολες καιρικες συνθηκες για να παρω καμια ιδεα, θα σας ημουν ευγνωμων! Ενδεικτικα, θα μου αρεσε ιππασια, οτιδηποτε εχει να κανει με νερο αλλα προφανως αυτο ειναι εφικτο μονο σε πισινα εδω που μενω, κι ακομη και περπατημα.
    Merci!

    #65446

    Louk Ritia
    Συμμετέχων

    Μιας και τώρα είδα το τόπικ, να αναφέρω κι εγώ τα χόμπι μου. Αρχικά να πω ότι οι ικανότητές μου να κάνω κάτι καλά με τα χέρια έφταναν μέχρι το βάψιμο νυχιών, ωστόσο λίγο πριν μείνω έγκυος ένιωθα μία έντονη ανάγκη να κάνω κάτι με τα χέρια. Ήθελα να μην απαιτεί τεράστια φαντασία, να μην έχει ακριβά αναλώσιμα και να μην περιλαμβάνει πολλά χημικά κι έτσι, ανακάλυψα το quilling (χαρτοπλεκτική). Πιθανώς η Origami Lover να το γνωρίζει. Πήρα αρχικά ένα κιτ απ’ το e-bay και το λάτρεψα, γρήγορα όμως έπρεπε να το αφήσω λόγω εγκυμοσύνης και τεράστιας κοιλιάς που δε με διευκόλυνε. Λίγο μετά τη γέννα και για 1-2 μήνες ασχολούμουν μόλις κοιμόταν το μωρό κι άρχισα να φτιάχνω τόσο ωραία πράγματα που διάφοροι γνωστοί μου έκαναν και παραγγελίες. Το άφησα όμως πάλι λόγω έλλειψης χρόνου κι έτσι έχω ν’ ασχοληθώ από το 2017. Όνειρό μου; Να γίνω πολύ καλή (έχω άπειρα περιθώρια εξέλιξης ακόμα) και να το διδάξω σε μικρούς και μεγάλους σε πολιτιστικά κέντρα ή workshops. Περιμένω σε λίγο καιρό την ανιψιά μου και έταξα στον αδερφό και τη νύφη μου ένα χειροποίητο ημερολόγιο μωρού τύπου scrapbook, ήμουν σε φάση αγοράς των υλικών όταν μπήκαμε όλοι σε καραντίνα αλλά εύχομαι να περάσει γρήγορα ο καιρός και να μπορέσω να ολοκληρώσω το άλμπουμ. Αν δω ότι μ’ αρέσει η διαδικασία θα ήθελα να το εξελίξω και να συνδυάσω quilling με scrapbooking. Η αλήθεια είναι ότι στην παρούσα φάση δεν έχω καθόλου χρόνο και θα πρέπει να θυσιάσω χρόνο από κάτι άλλο που κάνω και μου αποφέρει κάποια χρήματα, αλλά νιώθω πολύ έντονη την ανάγκη για δημιουργία.

    #66291

    Fid cat
    Συμμετέχων

    Γεια κι απο εμενα. Μολις ανακαλυψα το felting. Ειναι ο,τι πρεπει για τις μερες που ειμαστε μεσα. Μπορείτε να το δειτε στο you tube και τα υλικα υπαρχουν στο art and hobby.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.