• Αυτό το θέμα έχει 11 απαντήσεις, 9 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 έτη, 5 μήνες πριν από τον χρήστη Ανώνυμος.
Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1 έως 12 (από 12 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #50338

    Coco
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλη την παρέα!
    Θα μπορούσαν τα άτομα που ζούνε στην Δανία να μου πουν την γνώμη τους για τη ζωή εκεί? Είστε ευχαριστημένοι σε γενικες γραμμές? Κόσμος/Καιρός/Δουλειές/δομές κτλ… Εγώ μεγάλωσα στη Γερμανία κ εδώ κ 4 χρόνια ζω σε γειτονική της χώρα. Έχω σχέση με Δανο εδώ όμως και οι δυο δεν μπορούμε να φανταστούμε να μείνουμε εδώ για πολλά χρόνια καθώς δεν μας καλύπτει η όλη νοοτροπία κ ο τρόπος ζωής. Όποτε το σκέφτομαι σαν ενδεχόμενο να πάμε στη χώρας καταγωγής του. Για Ελλάδα λίγο δύσκολο το βλέπω αλλά δεν το αποκλείω. Όσες φορές έχω πάει μαζί του εκεί περάσαμε πολύ ωραία κ σαν γενική εικόνα μου άρεσε τόσο η χώρα όσο κ ο κόσμος. Αυτός είναι λάτρης του καλού καιρού κ με αποθαρρύνει λιγάκι. Του αρέσει που ζούμε κεντρική Ευρώπη λόγω κλίματος κ λόγω επιλογών για εκδρομές/ταξίδια… Λείπει άλλωστε 10 χρόνια απο τη Δανία δεν γνωρίζει την επίκαιροτητα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

    #53496

    Bobos
    Συμμετέχων

    Γεια σου Coco, προσωπικά είμαι καινούργια στη χώρα, η εντύπωση σου λοιπόν, είναι ότι οι πρώτοι μήνες της εγκατάστασης είναι αρκετά δυσκολοι ειδικά όσον αφορά την έυρεση διαμονής (αμα έχετε κατοικίδιο το πράγμα δυσκολεύει σημαντικά). Στην Κοπενχάγη υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα κατοικιών προς ενοικίαση γιατί η αγορά είναι στραμμένη κυρίως στην πώληση τους. Επειδή ο φίλος σου είναι ντόπιος πιστεύω για εκείνον θα είναι αρκετά εύκολα τα πράγματα αλλά εσύ θα δυσκολευτείς αρκετά στην αρχή. Μόνο η έκδοση του αντίστοιχου ΑΜΚΑ στη Δανία προυποθέτει να εχεις συμβόλαιο (κατά προτίμηση >1 έτος) ενοικίασης ώστε να αποδείξεις τη μόνιμη κατοικία. Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο https://www.nyidanmark.dk/en-GB για να καταλάβεις λίγο τι παίζει. Συνοπτικά θα σου πρότεινα να κάνετε μια έρευνα για τη διαμονή και αν αυτό πάει καλά τότε τα υπόλοιπα είναι θέμα πρωσωπικών σας προτιμήσεων.

    #58308

    Coco
    Συμμετέχων

    Γεια σου passenger, ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου και τις πληροφορίες.
    Τα θεματα διαμονής, ΑΜΚΑ, γραφειοκρατικά Κτλ δεν με απασχολούν τοσο. Περισσότερο εννοουσα τον τροπο ζωής, τον κοσμο, την αίσθηση να ζεις εκει. Το περιβάλλον σου. Δηλαδή εάν η δουλεια, διαμονή κτλ. Ειναι στρωμένα, περνας καλα;
    Σου εύχομαι καλη εγκατάσταση κ καλη συνεχεια.

    #74154

    Bobos
    Συμμετέχων

    Γεια σου Coco, η απάντηση έρχεται με μεγάλη καθυστέρηση, συγνώμη. Αν έκανες το βήμα θα το έχεις διαπιστώσει και η ίδια ότι η ζωη στη Δανία, αν έχεις λύσει τα γραφειοκρατικά και το εργασιακό, είναι εξαιρετικά όμορφη. Ο κόσμος είναι ευγενέστατος, χαμογελαστός και καλοδιάθετος σε γενικές γραμμές, οι περισσότερες κοινότητες έχουν μεγάλο εύρος δραστηριοτήτων και εξαιρετικά οργανωμένες βιβλιοθήκες και οι υποδομές για πεζούς, ποδηλάτες, ΑΜΕΑ είναι σε εξαιρετικά καλό επίπεδο. Στις μεγάλες πόλεις όπως η Κοπενχάγη έχει να δεις και να κάνεις ό,τι τραβάει η όρεξη σου. Γενικά θα βιώσεις αποδοχή, ασφάλεια και ηρεμία. Υπάρχουν πολλά γκρουπ σε social media για να δικτυωθείς και αν μιλάς Δανέζικα πιστεύω θα ενταχθείς πάρα πολύ γρήγορα στην ζωη του τόπου. Τώρα με την καραντίνα περιοριστήκαμε λίγο όμως η χώρα είναι υπερ των μετρημένων και ψύχραιμων αντιδράσεων οπότε όλα πήγαν σχετικά καλα. Έχουμε κάνει και μια όμορφη παρέα οι φίλοι του Α, Μπα στη Δανία και κανονίζουμε μηνιαίες συναντήσεις. Αν θες μπορείς να μπεις στη σχετική συζήτηση στο φόρουμ και να τα πούμε από κοντά 🙂

    #88711

    Μαύρο Πρόβατο
    Συμμετέχων

    Εγώ τι να πω που κάνω μαθήματα να μάθω την γλώσσα για να έρθω μόνιμα?Δεν με νοιάζει αν θα είναι Κοπεγχάγη ή οχι αρκεί να είναι Δανία.Βέβαια και στα νησιά Φερόε δεν θα με χάλαγε καθόλου.Ναι ανήκουν στο βασίλειο της Δανίας μιλάνε Δανικά αλλά είναι αυτόνομα.Βέβαια και η Γροιλανδία ανήκει και αυτή στην Δανία και μην σου πω οτι το σκέφτομαι να γίνω Εσκιμώος

    #90094

    CocoDeBatida
    Συμμετέχων

    Γεια σας. Μένω στη Δανία τα τελευταία 4 χρόνια.Ήρθα για σπουδές και έμεινα για δουλειά. Δε περίμενα ποτέ πως θα μείνω σε μια χώρα με τόσο κρύο. Αλλά ελα που με κέρδισε. Προσωπικά μένω στη Κοπενχάγη και λατρεύω τη πόλη. Είναι απίστευτα χρηστική και φτιαγμένη για τους κατοίκους. Επί το πλειστον νιώθω πωσ είμαι αποδεκτή παρόλο που δε μιλάω τη γλωσσα. Είναι μια εύκολη επιλογή αρκεί να αποδεχτείς οτι μπορεί να ζησεισ χωρις τον ήλιο.

    Θα ηθελα πολύ να γνωρίσω τους φίλους του Α,Μπα, που κανονίζετε τισ μηνιαίες συναντήσεις? Υπάρχει κάποιο φόρουμ?

    #98274

    Λακέρδα
    Συμμετέχων

    Αγαπημένες Αμπίτισσες,

    Καλησπέρα και από εμένα!Διάβασα τα παραπάνω ποστ σας και η αλήθεια ειναι πως πήρα κουράγιο! Έχει προκύψει η πιθανότητα (ακόμα δεν γνωρίζω σίγουρα, σε 2 βδομάδες θα έχω τελικά αποτελέσματα) να έχω ένα συμβόλαιο για έρευνα για 3 χρονια. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το θέμα ζωής στη Κοπεγχάγη.
    Είμαι 38 ετών, και πέρα από πέντε- έξι χρόνια ζωής στην Αγγλία στα twenties μου, είμαι φανατικά προσηλωμένη στη ζωή στον Νότο. Παρόλαυτα εργασιακά η κατάσταση στην Ελλάδα και δη στην έρευνα είναι γνωστή σε όλες τις αμπίτισσες πόσο χάλια είναι. Από την άλλη πλευρά φοβάμαι από τις 2 επισκέψεις μου στη Σκανδιναβία πολύ παλιότερα, πως ο τρόπος ζωής και ο καιρός θα μου ξενίσει αρκετά, πως δεν θα έχω το δίκτυο των φίλων μου να ακουμπήσω και ίσως μου σκάσει μη- διαχειρίσιμη κατάθλιψη, καθώς θα πάω εκεί μόνη, χωρις σύντροφο, και αφήνοντας τους γονείς σε πολύ μεγάλη ηλικία πίσω στην Ελλάδα.Σκέφτομαι να ψάξω εναλλακτικές και με άλλες αιτήσεις, και απο την άλλη φοβάμαι μήπως πετάξω μια καλή εργασιακή ευκαιρία.Ακούγομαι μπερδεμένη το ξέρω. Οποιαδήποτε πληροφορία από κάποια που ζει χρόνια ή μετακόμισε πρόσφατα στην Σκανδιναβία θα ήταν πολύτιμη!

    #102694

    Λακέρδα
    Συμμετέχων

    Είμαι η προλαλήσασα Λακέρδα, και τελικά ήθελα να γράψω πως το πήρα το ερευνητικό grant για την Κοπενχάγη. Αναρωτιέμαι αν κάποια Αμπίτισσα, που ζει στην Δανία ή έχει την εμπειρία της χώρας, θα μπορούσε να δώσει τα φώτα της 🙂

    #103589

    χοντρή χυλοπίτα
    Συμμετέχων

    Γεια λακέρδα,

    ήρθα στην Κοπεγχάγη πριν από έναν μήνα. Όλα εδώ είναι προς το παρόν πολύ βατά. Μπορείς εύκολα να βγάλεις τo CRP που είναι νομίζω το civil registration number, ο κόσμος είναι απίστευτα ευγενικός και θέλει να σε βοηθήσει, πολύς χώρος για περπάτημα, ποδήλατα παντού. Το πανεπιστήμιο είναι πανέμορφο, τουλάχιστον τα σημεία που εχω δει. Το μόνο πρόβλημα είναι η διαφορά τιμών και ίσως είναι δύσκολο να βρεί κάποιος σπίτι.

    #103923

    Happy traveler
    Συμμετέχων

    Αγάπητη Λακερδα. Ζω στη Δανία κοντά 1 χρονο λόγω Δανού συζύγου. Προηγουμένως είχα ζήσει 5 χρόνια στη Σουηδία για το διδακτορικό μου. Η ζωή στη Σκανδιναβία είναι υπέροχη (λόγω ηρεμίας, κράτους που σε σέβεται και σου δίνει απλόχερα ευκαιρίες, πανέμορφης φύσης κλπ) αλλά και δύσκολη. Δεν θα πω μόνο τα κλασσικά για τον καιρό και το σκοτάδι αλλά και το γεγονός ότι οι άνθρωποι εδώ αν και ευγενεστατοι και αντικείμενικα πιο ταπεινοί από εμάς τους Έλληνες, είναι κλειστοί. Έχω υπάρξει σε παρόμοια φάση με εσένα, με grants κλπ (καταρχήν συγχαρητήρια 🤗). Τι να σου πω…Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν δεν είχα το Δανό αμόρε στην Σκανδιναβία (και οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό μετά τα 30) δεν θα την πάλευα μόνη μου. Αλλά αυτό έχει να κάνει ξεκάθαρα με τον χαρακτήρα του καθενός και την ψυχική φάση στην οποία βρίσκεσαι. Εγώ μετά το διδακτορικό επέστρεψα για 2 χρόνια στην Ελλάδα και βρήκα τον εαυτό μου. Όμως πάντα κάτι με έτρωγε, η καρδιά μου ήταν μοιρασμένη στα δύο. Η ζωή στο εξωτερικό είναι δύσκολη αλλά σου δίνει και μία μορφή ελευθερίας που μόνο όσοι το έχουν ζήσει το καταλαβαίνουν. Το αίσθημα του δεν ανήκω πουθενά και είμαι πολίτης της Γης. Πολλές φορές αυτό είναι υπέροχο σαν αίσθηση άλλες φορές σε συνθλίβει. Τελευταία προσωπική άποψη, ήμουν και είμαι από τους εργασιομανεις που λατρεύουν αυτό που κάνουν όμως αυτό δεν ήταν η ικανή και αναγκαία συνθήκη για να με κάνει ευτυχισμένη. Αντίθετα αυτό ήταν η οικογένειά μου, οι φίλοι μου και ο Θεός (κάποιοι θα γελάσουν ίσως but it is as it is). Σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία και δύναμη σε οτι αποφασίσεις. Η ζωή είναι δική σου και κανενός άλλου 😊

    #113179

    Claudia Skorupa
    Συμμετέχων

    Γεια σας, ενδιαφέρομαι για σπουδές μεταπτυχιακό, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν ξέρει κάποιο άτομο

    #113956

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Claudia μπορεις να πάρεις τηλέφωνο στο Edmundo & στο Unibridge θα σε βοηθησουν πολυ τα παιδια και στα δυο.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1 έως 12 (από 12 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.