• Αυτό το θέμα έχει 0 απαντήσεις, 1 φωνή και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Vivian.
Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #70497

    Vivian
    Συμμετέχων

    Η πραγματική ευτυχία πηγάζει μόνο από μέσα μας? Γιατί έχουμε ανάγκη να επικοινωνούμε με άλλους ανθρώπους? γιατί δεν μπορούμε να μαστε ευτυχισμένοι χωρίς κανέναν γύρω μας?

    #71371

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Νομίζω η έννοια της ευτυχίας από μόνη της είναι πολύ σχετική. Άλλη έννοια δίνω εγώ στην ευτυχία, που έχω κάποια στάνταρ προνόμια στη ζωή μου (στέγη, τροφή, ρουχισμό, λεφτά για τα προς το ζην), άλλη μία προσφύγισσα που ζει σε δομή φιλοξενίας, άλλη ένα άτομο που ανήκει στην εργατική τάξη, άλλη ένα άτομο με πολλά περισσότερα λεφτά απ’ το μέσο όρο.
    Ως ένα βαθμό πιστεύω μπορούμε να βρούμε την ευτυχία μέσα μας και το να περνάμε καλά μόνες μας με τους εαυτούς μας είναι κάτι καλό, μια ένδειξη ισορροπίας. Όμως, η έννοια της ευτυχίας είναι, γενικά, μία έννοια συνδεδεμένη κατά κάποιον τρόπο με τη συντροφικότητα και με την κοινωνία. Πολλές φορές την προσλαμβάνω ως μία έννοια την οποία προσεγγίζουμε απ’ την αντίθετή της πλευρά, απ’ την πλευρά του τι μας λείπει, “Δεν έχω αυτό, άρα δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη”. Κι εδώ συνδέεται με την κοινωνία, “Τα άτομα που έχουν αυτό είναι μάλλον ευτυχισμένα”. Άρα είναι μια έννοια και σχετική και σχετικοποιημένη, για εμένα.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.