Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #50653

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Δεν ήξερα που αλλού να μιλήσω.Πριν καιρό είχε γνωρίσει μέσω της αδελφής μου κάποιον που μου άρεσε πολύ. Έκανα προσπάθειες, για κάποιο καιρό είχαμε επικοινωνία, νόμιζα ότι του άρεσα και εγώ, δεν έγινε ωστόσο τίποτα. Εδώ και καιρό έχω κόψει κάθε επαφή, αλλά η αδελφή μου μιλάει συχνά μαζί του, μου το λέει και ώρες ώρες νιώθω ότι τον γουστάρει. Της το έχω πει μέσα στις άκρες αλλά το αρνείται. Είναι παντρεμένη με συγγενικό πρόσωπο αυτού το ανθρώπου, οπότε αν και δεν τον βλέπω συχνά, ακούω συνέχεια για αυτόν. Τώρα λόγω μετακόμισης με φιλοξενεί η αδελφή μου και θα την επισκέπτεται συχνά γιατί μένουν κοντά. Εγώ θέλω να ανοίξω λαγούμι και να κρυφτώ. Δεν ξέρω τι περιμένω να ακούσω, απλά δεν είχα σε ποιον να μιλήσω και εδώ νιώθω πάντα ασφαλής. Σας ευχαριστώ.

    #50844

    Penthesilea
    Συμμετέχων

    Αχ, τι μπλέξιμο είναι αυτό βρε Λουίζ… Να φανταστώ ότι δεν ξέρει η αδερφή σου ότι σου άρεσε αυτός. Πώς είναι η σχέση σου μαζί της; Είστε κοντά; Αν ναι, μήπως θα βοηθούσε να της μιλούσες; Ίσως τραβάει ζόρια στον γάμο της και να ξεσπάει κάπως έτσι… Αν πάλι δεν είστε κοντά, δεν ξέρω τι να προτείνω. Βρες κανα καλό συνοικιακό καφέ και πήγαινε άραζε εκεί με λάπτοπ όποτε έρχεται αυτός, σκέψου μια καλή δικαιολογία τύπου “παρακολουθώ ένα διαδικτυακό σεμινάριο και συγκεντρώνομαι καλύτερα έξω” και συνέχιζε να τον αποφεύγεις μέχρι να γίνει η μετακόμιση και να φύγεις από εκεί. Όπως και να ‘χει, δεν θα σου κάνει καλό να τον τρως στη μάπα.

    #50879

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Αχ βρε Louise! Να υποθέσω ότι η σχέση σου με την αδερφή σου είναι τέτοια που δεν μιλάτε ανοιχτά για τα ερωτικά σας;;
    Αρχικά αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση από την πλευρά του, βρίσκε δικαιολογίες όπως σου είπε και η Penthesilea να τον αποφεύγεις μέχρι να το δουλέψεις λίγο μέσα σου και να μη σε νοιάζει η συναναστροφή μαζί του. Όσο για την αδερφή σου, αν θεωρείς ότι τον γουστάρει, μπορεί να έχει θέματα στον γάμο της, μπορεί να μην ξέρει τι θέλει… οκ δεν μας νοιάζει αυτό. Εμπιστεύσου το ένστικτό σου και προστάτεψε τον εαυτό σου. Αφού δεν το παραδέχεται καν για να το συζητήσετε μην ασχολείσαι καλύτερα. Πάρε τις αποστάσεις σου και δες το χαλαρά! Σου άρεσε κάποιος δεν βρήκες ανταπόκριση τέλος. Αν τον γουστάρει η αδερφή σου πρόβλημά της. Μη μπεις σε τέτοια ανταγωνιστική διαδικασία με την αδερφή σου. Είναι μεγάλο το ψυχικό κόστος!!

    #50860

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Penthesilea, σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις ωραίες συμβουλές, θα τις εφαρμόσω. Το ξέρει ότι μου άρεσε, θεωρεί ότι είχα φάει κόλλημα και προσπαθούσε με επιχειρήματα και συμβουλές να με κάνει να ξεκολλήσω, ενώ επί της ουσίας δεν έκοβα και τις φλέβες μου. Μου άρεσαν και άλλοι στο ενδιάμεσο. Δεν ξέρω, ενώ της λέω ότι είναι κάπως ενοχλητική όλη αυτή η επικοινωνία, την οποία μου την μεταδίδει κιόλας, αν και όχι με λεπτομέρειες, δλδ όταν μαθαίνει ότι αυτός έχει κάποια σχέση ή παίζει κάτι δεν μου το λέει ποτέ. Δεν ξέρω, και νιώθω άσχημα, και την λυπάμαι αν νιώθει κάτι ερωτικό γιατί δεν νομίζω λόγω χαρακτήρα και ανατροφής να επιδιώξει κάτι. Όπως και να έχει, η ιδέα σου να απομακρύνομαι κάποιες ώρες όταν αυτός έρχεται είναι πολύ καλή.

    #50889

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Tsikampoum, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μιλάμε για τα ερωτικά, το ήξερε ότι μου άρεσε, της το είχα πει, τώρα βέβαια της λέω ότι δεν με νοιάζει που είναι και η αλήθεια, μου πέρασε με τον καιρό. Ωστόσο το γεγονός ότι έρχεται μπροστά μου και μου λέει” μιλάω με τον κολλητό μου”, που δεν είναι κολλητοί φυσικά, του δίνει συμβουλές πώς να ρίξει γκόμενες και μου το λέει κιόλας. Πριν λίγο ήρθε μπροστά μου και μου είπε” μιλάω με τον φίλο μου”. Εδώ και τρεις μέρες είναι κολλημένη στο κινητό της και μας λέει ότι μιλάνε. Ο άντρας της επείδη τον ξέρει τον συγγενή του και αυτή δεν φαίνεται να ενοχλείται. Της είπα “γίνεστε ενοχλητικοί” και τώρα συνέχεια μου το χτυπάει, αν πω κάτι υπέρ του συζύγου της θα απαντήσει με ειρωνία “τώρα γίνεστε εσείς ενοχλητικοί”. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν περίμενα τέτοια αντίδραση, ίσως είναι ένας τρόπος να με κάνει να μην τον θέλω, τι να πω; Πάντως ειλικρινά σας ευχαριστώ, νιώθω ότι έχω έναν ασφαλή κύκλο όπου μπορώ να μιλήσω.

    #50895

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Ίσως η αδερφή σου τον κρυφογουστάρει, ίσως και όχι. Μου βγάζει όμως μια διάθεση ανταγωνισμού από μέρους της απέναντί σου. Προσπάθησε αν τον συναντήσεις να αντιδράσεις χαλαρά σαν να είδες τον περιπτερά να γίνει κατανοητό ότι δεν ενδιαφέρεσαι πια!!

    #50905

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Αυτό θα κάνω, έρχεται αύριο δυστυχώς και θα κάτσει μέχρι την Κυριακή αλλά θα θέσω σε εφαρμογή τις ωραίες συμβουλές και θα πάω σινεμά, να δω το It capital 2. Χίλιες φορές ο Pennywise παρά να κάθομαι σαν παιδάκι σε επίσκεψη στον οδοντίατρο. Είναι περίεργο όντως, δεν μπορώ να καταλάβω. Ίσως υπάρχει ένας υποβόσκων ερωτισμός, όλα μέσα στη ζωή είναι. Ας το αντιμετωπίσουν μόνοι τους.🙄

    #50913

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Κάνε ότι θα σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα χωρίς να βρεθείς σε δύσκολη θέση! Και μετά στείλε να μας πεις πως πήγε!

    #50915

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Αυτό θα κάνω. Θα ενημερώσω σχετικά. Με έχετε βοηθήσει πολύ,σας ευχαριστώ και τις δύο. Καλό σαββατοκύριακο.

    #50918

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Γι αυτό είμαστε εδώ Louise μου! Καλό ΣΚ να έχεις κι εσύ! Να περάσεις τέλεια!!!

    #50948

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Update. Τελικά δεν έγινα κάτι συγκλονιστικό. Εγώ ήμουν φιλική, άνετη, αλλά υπήρχαν και στιγμές που ήμουν κάπως οφ, λίγο πιο νευρική, λίγο πιο αμήχανη. Η αδελφή μου γενικά κουλ, δείχνει όμως έντονο ενδιαφέρον σε αυτά που λέει, τον προσέχει αρκετά ως πολύ. Μια δυο φορές την έπιασα να προσπαθεί να δει τι έβλεπε στο κινητό του. Αυτός στην κοσμάρα του, κοιμόταν αρκετά, σαν σκύλος ένα πράγμα και δεν νομίζω να ενδιαφέρεται πραγματικά για καμιά μας. Γενικά τα πράγματα μάλλον είναι πιο ξεκάθαρα και πεζά στην πραγματικότητα από ότι θέλουμε να πιστεύουμε. Αυτό κατάλαβα. Τώρα μου έχει μείνει μια πίκρα, που κάποτε τον ήθελα, τι νόημα είχε, που γενικά μπορεί κάποιος να μας αγγίξει και αυτός να αδιαφορεί με την ύπαρξη μας. Αυτά, σας ευχαριστώ που με ακούσατε και για τις συμβουλές σας.

    #51305

    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Μόλις τώρα έγραψα σε ένα άλλο σχόλιο Louise, ότι καμιά φορά κάνουμε τόση προετοιμασία στο μυαλό μας, φτιάχνουμε υποθετικά σενάρια και διαλόγους, αγχωνόμαστε χωρίς κανένα λόγο ουσιαστικά και τελικά δεν γίνεται τίποτα από όλα αυτά που περιμένουμε. Έχεις δίκιο πάντως, η πραγματικότητα είναι πιο πεζή! Είναι λογικό να σου μένει μια πίκρα τον πρώτο καιρό. Είναι μέρος της ζωής και η απόρριψη δυστυχώς, θα περάσει όμως!!

    #51321

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Έτσι ακριβώς είναι tsikampoum. Απλά επειδή αυτό το πρόσωπο αναφέρεται συχνά, τον βλέπω σε φωτογραφίες, μιλάνε για αυτόν, είναι κάπως δύσκολο να τον ξεχάσω τελείως. Σε συνδυασμό με την αδελφή μου η οποία από την μια έχει επαφές μαζί του, από τη άλλη μου λέει ” του αρέσεις” και μετά αν μιλήσω για αυτόν ,επειδή συζητάνε και τον αναφέρουν, μου λέει” σε παρακαλώ, ξεκόλλα, μην ασχολείσαι”, ε γίνομαι και εγώ άνω κάτω. Την τελευταία φορά της απάντησα” δεν θα καταπιέζω συνέχεια τον εαυτό μου, θα σκέφτομαι όποιον και ότι θέλω”, δεν μίλησε. Έλεος κάπου. Πάντως χαίρομαι που βρήκα κάπου να μιλήσω, το έχω ανάγκη.

    #51404

    Between Worlds (she/her)
    Συμμετέχων

    Και επίγνωση έχεις και μια χαρά αντιδράς.

    Εντάξει, τώρα είναι θέμα χρόνου. Βοηθάει να βρεις κάτι που σε ξενερώνει πάνω του και να μεγαλοποιήσεις.

    Απλά, η αδερφή σου δεν σε βοηθάει / δεν θέλει να μπει στη θέση σου και λογικό να αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να την εμπιστευτείς.

    Εμείς, εδώ είμαστε για τα update.

    #51436

    Louise B.
    Συμμετέχων

    Between Worlds, έχεις δίκιο, και το κάνω αυτό, σκέφτομαι διάφορα ξενερωτικά πάνω του. Απλά είναι τόσο όμορφος ο σιχαμένος, και όταν ακούω για αυτόν κάθε μέρα ε κολλάει το λουκούμι.Αν και γενικά θεωρώ ότι είμαι πιο κουλ πλέον, νιώθω πιο χαλαρή μαζί του, είναι και αυτός αρκετά εσωστρεφής και αυτόματα είναι πολύ περιορισμένη η οποιαδήποτε σωματική επαφή οπότε οκ, κάποια στιγμή πιστεύω θα χαθεί κάθε ίχνος έλξης, I hope 😏

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.